2026. június 27., szombat

Légköroptika

Adott napon: 
Keresés:
#19303
DJRafy ezek kialakulását kellett volna videózni. A vödör mélye elgondolkodtató; nincs benne légmozgás de fémanyaga révén gyorsan hûl a levegõ és fagy a pára. Fantasztikus: szeszélyesen kanyargó, mégis szabályos alakzatok nevet Érdekes a fagyásminta "ágboga" se nem kristály se nem hasáb, hókristályágra emlékeztetõ lapok. Egyáltalán, tiszta víz volt benne?
#19302
Nagszerû képek! Grat!
Mai lemente: Link Link Link Link Link
#19301
Djrafy és Akela: tök jók mindkettõtök jeges képei!
#19300
Nagyon jók ezek a deres képek!
Én is próbálkoztam elég több-kevesebb sikerrel:
- vödörben 1 centi vastag volt a jég és az alján furcsa képzõdmények voltak. Gondoltam lefényképezem, eléggé érdekesek lettek:
Link
Link
Link
Link

Délutáni felhõk:
Link

22°-os naphalo:
Link

nevet
#19299
Hú de nagyon jóság! Alig várom a növekvõs változatot! erre kellenek a kiváló tehetségû, és ráérõ nyugdíjasok, akik meg tudják oldani, hogy mutogatnak nekünk, amikor mi nem érünk rá. Csoda vagy, na!
#19298
Nagyon jó! Ki fog ez alakulni, ha több kép lesz percenként! kacsint
#19297
Mire kimentem, a dér javarészt elolvadt, nyoma is felszáradt. DE egy kintfelejtett doboz árnyékában még ott csillogott nevet Az elsõ kissé durva kísérleti videó, most az olvadásról, 1 sec képváltással, fotózva 2 perc/kép
367 pixelen

beillesztett kép


Ugyanez 450 pixelen Link gyorsítva 0,1 sec-re. Még durva, mert 7 db 2 perces felvételbõl áll össze (a kutya meglökte az állványt, ezért számûztem a kennelbe - a kutyát, nem az állványt nevet) rövidebb felvételi idõköz kell és több, legalább 25 kép; vagy videó de az csak 640x480 pixeles lesz. Több tanulság is levonható az elsõ kísérletbõl. Folyamatos látványhoz 40-50 kép kell rövidebb idõközökben fotózva. Az olvadás során keletkezõ vizfilmréteg másként töri a fényt, felszáradásával az utolsó kockákon a festékszemcsék dominálnak, menetközben a festékbevonat repedése is zavaróan felbukkan-eltûnik a megvilágítás és a viz fénytörése révén. Bár kikapcsoltam az automatát, mégis beleszólt (mitõl nem tudom) +-0,3 EV értékek között ugrálva egy széllengette bokorág árnyéka miatt; a lényeg, idõrõl idõre árnyékos lett a kép az expo pillanatában. A bokor pontosan úgy rezonált,lengett be az egyenletes szellõ miatt, hogy minden negyedik kép sötétebb lett. F8 1/4expo ISO64 Lényeg: több kép, 1-2 sec lépésköz és sima mattfekete felület.
#19296
Jaj, de jók! Mindenképp próbáld ki azt a videót!
#19295
DJRafy úgy vélem ha szembefordítom a nappal, maga az obi és a gép nem reagál kedvezõtlenül, de a kristályok éle "eltûnik", beleolvad a háttérbe az erõs tükrözõdés miatt, legplasztikusabb képet sztem a "súroló fény" ad, kiemelve alakjukat, ami sztem a leglényegesebb "mondanivaló" ebben a "témában" Megkajálok, nemigen akar eltûnni a dér, utána megpróbálom lépésenként fotózni az olvadást nevet
Ui: úgy tapasztalom, a csillogás és a színek életlen képterületeken jönnek elõ; "aranymezõt" csak távoli, nem makrózott normál fényképen lehet; ahogy a makróhoz közelítek, eltûnik a csillogás. Kicsit olyan ez, mintha a messzirõl nézve csodaszép halo-jelenséget okozó felhõ jégkristályait nagyítva néznéd és várnád a halo-jelenség megjelenését is. Sarkítva,egy prizma üvegfelületét közelrõlfotózva várod a spektrumbontást is. Érzékelhetõ, olyasmire gondolhatsz ahogy a gyémánt ragyogva töri a fényt törjék a dér parányi jégkristályai is nevet Mindenesetre megpróbálom kikeresni a megfelelõ fényt és fényszöget, hátha "bejön" kacsint
#19294
Ezek a képek nagyon frankóak! Megtudod õket úgy is csinálni hogy napfény felé fordítod? Vagy esetleg a fénytörési pontba?
Csinálsz róla egy éles képet és egy erõsen homályosat.

Biztos nagyon látványos színek, csillámok lennének! nevet
#19293
Mit gondoltok sikerrel járhat egy próbálkozás videóra venni a dérképzõdés folyamatát? vidám
Ha sikerülne, szép látvány lenne, tán tanulmánynak sem utolsó nevet
Persze a tervezett üveglapot elfelejtettem este kitenni duhos
Ui: a "videó" persze állóképekbõl összerakott GIF anim lenne nevet
Támadt egy ötletem nevet az olvadás folyamatát fotózva kipróbálom érdemes e kísérletezni mozgóképpel nevet
#19292
Noli, Zappo THX nevet sikerült egy sorozat "növényi deret" lõni, a yucca "jégvirágzik" nevet

beillesztett kép


Most szinte mindenütt hasábok, piramisok, egymásra rakódott lapocskákból keletkezett kisebb-nagyobb szabálytalan kupacok láthatók, vélhetõen az erõsebb hideg miatt. A lerakódás térbeli eloszlása sem egyenletes, nyilt terepen, azonos szögben álló felületeken is ritkul-sûrûsödik, bár leginkább a sarkokat, éles töréseket "kedveli" a dér. Pár napja, enyhébb idõben a sokszöges kristályképzõdés dominált, most a legváltozatosabb hasábformák. Bocs a helyfoglalásért, jónapot jó kedvet Légköroptika nevet
#19291
Lordom, csodálatosak!!!
#19290
Ezek a képek megint fantörpikusak, csak gratulálni lehet egy ilyen géphez és a beállításához! nevet
#19289
Bocs, még egy elõzetes a jellemzõ kristályformákról fémfelületen

beillesztett kép


Próbálok még egy szériát lõni növényekrõl, 7-kor felkelt a Nap és magasabban áll mint az elõzõ szériánál, sietek mielõtt megolvadnak a kristályok
#19288
Most dolgozom fel a ma reggeli dérgyûjteményt, egy elõzetes kép

beillesztett kép


Ma nagyobb méretszórást (parányitól a "szikláig") és alakváltozatot mutatnak a kristályok egységnyi felületen szabálytalan csomókban sûrûsödik eloszlásuk is (szélcsend van), most a fémtárgyakon is lecsapódtak
#19287
Filózom és problémázok; a merõleges fotó elveheti a kristályok térbeli hatását, jól gondolom?
Hogy rögtön feleljek is magamnak, úgy gondolom, ha több eltérõ fekvésû kristály van egy képen, vélhetõen megõrzõdik a térbeli hatás
#19286
Mindíg jól esik ha valami tetszik Nektek (nem csináltam potyára) nevet Nem álszerénykedés, lehetnének jobbak is, mert a mellvéd pirosra festett faanyaga (nemcsak a tetõpala, minden faelem is vörös a házon, elõdöm ízlése) miatt felnagyítva a képet, vöröses lesz minden ezért gyengítettem a szinezést, az meg "elvitt" (lágyított) pár finom részletet. Arra gondoltam, kiteszek a mellvédre pár mikroszkóp-tárgylemezt hogy áthûljenek és esik dér vagy hó, a lemezeket alkalmas szögben fény felé fordítva (max. makrónál cca. 3x2 mm-es a "munkaterület" szükséges) merõlegesen fotózom mert akkor minden éles lesz, nincs mélységélességi gond, csak a kevés fény (mostanában még plusz fölé melegedik a levegõ napkelte után). A hópehelyre nézve ezt különösen fontosnak vélem. Amellett nem is ajánlatos a jégkristályok körött "tapogatni", mert már a kéz sugárzó hõje, netán egy óvatlan szusszanás olvasztani kezdi õket, de a szobahõmérsékletû objektív leadott melege is megolvasztja a mikronos méretû jegkristályok éleit amíg a beállítással vacakolok. Noli csatolásában olvastam, a "hópelyhes koma" évekig kísérletezett (igaz õ az 1860-as években, lemezes géppel) nekem is eltarthat hetekig amíg "belövöm" nevet
Köszönöm a véleményeket, reményem szerint lesz ez még jobb is nevet
Ui: valaki mondta hogy a tervbevett gépem 300 ezer körüli alapára itthon 900 is lehet. Igaza lett, abban a boltban ahol az "öreg" 8M-est vettem, már hirdetik 24 M-es testvérét (csak a vázat) 3000 eurós ár körül szomoru Nyuli 21M-es javaslata jóval olcsóbb, lehet hogy végül ott kötök ki.
#19285
gyönyörûek!!!
#19284
Üdvözletem!
Akela, Ragnell, gratuláció, köszönöm a szép és érdekes fotókat! Megint okosodtam! nevet Rafael - várom a képeket! kacsint
#19283
Akela, annyira jók lettek!!!
#19282
Tavalyi vecsési elliptikus halo: Link laza nem hittem a szememnek, mikor megláttam nevet
#19281
Nagyon szépek ezek a dérkristályok - sosem láttam õket ilyen közelrõl!

Egyébbként az elõbb olyan Tyndallt fényképeztem telefonnal hogy azthittem megeszem a kalapom!
laza
#19280
Még néhány hasáb (ezek is 20-30 mikron körüliek)

beillesztett kép


Szinte hihetetlen hogy a ránézetre, tapintásra finom lisztszerû dérben ilyen kristályok rejtõznek; a felhõkben még kisebbek és ezek a parányok össztömegükben mégis milyen gyönyörû légköroptikai jelenségeket generálnaknevet
#19279
Kiemeltem pár kristály képét a lisztszerû dérbõl

beillesztett kép


Teljes látómezõ 1024 pixelben Link
#19278
Kellõ fényérzékenységgel párosítva egy csillyag meg a koszorúja. -2,4 az durván fényes, nem kell neki hosszú expó.
#19277
Ma reggel megint dér volt, érdekes módon a fémtárgyakon nem volt még olvadt sem, csak a tetõkön és a terasz mellvédjén. A felkelõ Nap fényében aranylóan csillogott az egész. Kiválogatom néhány kristály képét, zömmel négy- és hatszögletû lapocskák. Az éles részek nem "aranylanak"

beillesztett kép


Közeli képen csak az életlen részeken sugárzott át az aranyszinben visszaverõdõ fény; távoli képen a "klasszikus aranymezõ" látványát nyújtja nevet
#19276
Elliptikus Naphalo! Link
Igazán érdekes! nevet
#19275
Hát igen, de mi lett volna a fotón? Én egyszer Iridiumkoronát láttam és hasonlóan nem fényképeztem le. Szóval mi lett volna a fotón? Ez fotóiskola is egyben.
#19274
Most húzott el felettem az ISS, -2,4 magnival, és OLYAN KOSZORÚJA VOLT, hogy ihaj! Erkélyrõl néztem, nem vittem ki fotómasinát, mert egy fa épp útban volt, de az ágak közt átlátszott, na de ha ezt tudom... Marhamód bánom!
#19273
Szervusztok!
Nem tudom, de valamit berhelnek a városi szökõkuttal, pedig jó egy hete már "víztelenínették".
Most látom ezt a webkamerán;
Link
?? kacsint
#19272
Melléknap a hómezõ felett, de szép!
#19271
Jobb oldali melléknap (15:11): Link Elég zajos sajnos... szegyenlos
Na jó, még egy vonatos... Link (Ez is zajos, pedig 200-as ISO-val készültek. Sajnos ez az egyik gyengéje a gépemnek. szomoru )
#19270
Naggyon jó...l! kacsint
#19269
Vödör, Vénusz- és Jupiter-oszlop.
Link
#19268
elfér
#19267
Link
Nem tudom,elfér-e ez itt ebben a topicban...?
#19266
Durva! Épp az elõbb néztem, hogy új képek vannak a Felhõtárban, de még milyenek! nevet
#19265
Itt szürke minden szomoru : Link
#19264
Volt 2 órája jó erõs halo errefele. Nem fotózta valaki? Világított az UTA, de én sajnos tanítottam épp szomoru
#19263
Jesszusom!
#19262
Nem csúnya! laza
#19261
Tankönyvbe illõen pazar! nevet
#19260
Nagyon látványos. A felhõk alatta úsztak. Azért érdekes hogy nincs ott elõtte semmi de mégis kirjazolódik az egész jelenség!
#19259
Kegyetlen krepu! Megnéztem volna élõben!!!
#19258
Reggel extra látványos volt a napfelkelte Budapesten. Sajnos nem volt idõm visszamenni a József-hegyi kilátóba, úgyhogy csak két ház között sikerült képet készíteni róla:
Link
#19257
Újabb finn "talajmenti" halo: Link
#19256
Eszméletlen jók azok a képek. Újra megnéztem. Ha kiterjedtebb lett volna a felhõ, biztos telirajzolja az eget vonalakkal. Ezen a fotódon Link például látszik, ahogy a naptól a jobb oldali melléknapig kirajzolódik a parhélikus kör!
#19255
Ezek a videók szabályosan pszichedelikusak! Nem semmi lehet élõben!
#19254
Varázslatos! Ágihoz hasonlóan én is úgy érzem, mintha gyémántporos beütése lenne, az alul úszó felhõk meg amúgy is adnak neki egy kis hegyvidéki fílinget. Gyönyörûséges! Gratula, és köszönjük!!!

Utolsó észlelés

2026-06-27 23:04:50

Rákóczifalva

25.9 °C

na00

RH: 51 | P: 1019.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

160800

Hírek, események

Forró napok következnek

Időjárás-változás | 2026-06-24 15:45

pic
Eddig se fáztunk, de hétvégétől tikkasztó forróság kezdődik.