2026. június 28., vasárnap

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#52021
Majd küldenek Szibériából jófajta lábas hideget helyette.nevet Generál egy jó kis medit,aztán kitûnõ telünk lesz.nevet
#52020
Egyrészt nem szenzáció, másrészt pedig minél hamarabb kezdõdik el a melegedés Grönlandon, és minnél hosszabb a nyár annál több km3 jég olvad bele a tengerbe, amit télen a felhalmozódó hó már nem tud pótolni !
#52019
Ez miért is olyan nagy szenzáció?
#52018
Bár lassan 240 h tartományban van, azért érdekes figyelni´, ahogy a gfs behozta a markáns lehûlést éppen a "fagyos szenteknek" nevezett május 12-15-i idõszakra. A maradék hidegtartalékokból egy adag a jövõ héten Oroszország európai részére hozza vissza pár napra a késõ télies idõt, viszont az utána következõ hideghullám éppen minket kaphat el. Kérdéses persze, hogy ez egyáltalán bekövetkezik-e, és nem csupán a gfs egyik elszállt futásáról van-e szó.
#52017
Érdekes, hogy néhány nap mulva Grönlaldon (kedden szerdán) a parti sávban már +10 fok fölé is mehet a hõmérséklet:
Link
Link

Ha most május legelején ez van, akkor júliusban mi lehet ott. Illetve mi lehet a sziget belsejében ?!?!?
#52016
Én meg épp azon filózok, hogy erre a jelenségre miért nem ad megfelelõ választ a ciklikusság-elméletnevet

Attól tartok - mindenféle modell nézegetése nélkül 471328648217.óránál -, hogy a viszonylag tartós, átlagos idõjárás után hirtelen fog a meleg berobbanni 2-3 hét múlva...
#52015
Épp azon filóztam tegnap, hogy a viszonylag enyhe télutó és tavaszelõ után ilyenkor már szoktak lenni 23-25 fokok, de inkább a 18-21 fokok voltak a jellemzõk, a növényzeten lehet jól lemérni, hisz ugyanott tartanak mint 2-3 hete, alig látni rajtuk változást, néhány 25 fok körüli vagy kevéssel afeletti hõmérséklet és felgyorsulna a fejlõdésük!
2006-ban is és 2007-ben is már április közepén, vagy második felében országosan megvoltak az elsõ olyan napok, amikor 25 fokos vagy afeletti hõmérsékleteket mértek többhelyütt!
Ez egyenlõre még várat magára 1 hetet biztosan!
#52014
Azt sejteti, hogy elõbb-utóbb lesz annyi.
#52013
Máj 17-re 12:00-ra 27-32 fok van a 00-ás futásban! Tudom,hogy nagyon messze van de ez sejtet valamit!kacsint
#52012
Cauchy!
Tettem be egy képet a visszatekintõbe (azért oda mert nem ide való a téma), nézzed majd meg!
#52011
Maradjunk a hosszútávnál...
A GFS utolsó kockáján megjelentek a nappali 30 fokok nevet Úgy tûnik, nyugi lesz ebben a fórumban a továbbiakban is, eseménytelen, átlagnak megfelelõ idõjárásra számíthatunk.
#52010
Sajnos itt lehet mondani ,mert egy nagy 0 ... az idei csapadék...január-február egy nyamvadt havazást sem hozott,márc.-ápr. pedig szintén igen gyengén sikeredett...most végre van egy gyenge zivatar,remélem egy tendencia kezdete,mert ha nem,baj lesz...(meg öntözünk...hehe..)
#52009
Eddig márciustól átlag feletti hõmérsékleteket vártak.Április tiszta átlagos volt,május közepéig is legalább az várható. A Balatonból azért csak kevés vizet eresztettek le mert az átlagosnál szárazabb idõszakot vártak,erre csapadékos május nézz ki. Ami nem baj,mert kell csapadék de nem tudom milyen okból,a hosszútávú elõrék nem nagyon jönnek be mostanában.
#52008
A májust kissé átlag alatti és csapadékossabbnak néz ki jelen számitás szerint/OMSZ/A rádióban hallottam a buszon,de melyik adó volt......Azt hiszem Petõfi...Valaki tud errõl vmi linket?
A csapi nagyon kell...

Az elöbbi hsz-t nem ide akartam.Sory!
#52007
Egyetértek...Itt voltak ugyan nagy zuhék,de az átlag-siralmas.Április végéig a csapi hiány kb 30-35%-os.....Ez pedig nagyon nem jó....
#52006
Hát a szárazzal vitatkoznék, itt olyan a föld mintha sivatag lenne, és szerintem az ország nagy részén kevés csapadék hullot az elmúlt idõszakban!
Hõmérsékletileg teljesen átlagos volt szerintem is idáig!
#52005
Bárcsak minden tavasz, nyárelõ ilyen visszafogott lenne mint most.
Remélem sokáig marad ez a szitu.
Amire a jelen modell futások reményt is adnak.
#52004
Most sincs ez másképp...
Az idei tavaszra mindent lehet mondani, csakhogy száraz és nagyon meleg lenne, azt nem.
A következõ napokban érdekes idõjárás alakulhat ki, ac peremhelyzettel, magassági hideggel, sokfelé zivatarokkal. Kifejezett heves eseményre nem számítok, fõként nagy csapadékot okozó lassan mozgó cellákat tartok elképzelhetõnek, a kifutószelek azért okozhatnak kisebb károkat.
A jégesõ lehetõsége is fennáll, eléggé lejön a 0 fok.
#52003
Vigyázz mert nekem is volt ilyen kijelentésem és rögtön letámadtak hogy támasszam alávidám
#52002
Az 1-2 napos, csendes, áztatós esõt hiányolom nagyon. Asszem 2 éve volt utoljára ilyen, tavasszal.

Nem lehet "ilyet látni" az elõréken ??

/Tényleg nagyon-nagyon hiányzik egy országos kiadós esõ! Pedig szerintem az ilyen jelenségek egyre ritkábbak lesznek./
#52001
Errefelé is porzik a talaj, fúj egy kis szél és egybõl porviharok vannak, és sajna nem látszik csapadék, záporok-zivatarok vannak kinézõben, de igazi áztató esõ nemnagyon, pedig kellene nagyon!
#52000
Na igen,a következõ napokban É,Ék-i irányítás alakulhat majd ki,azaz komolyabb,amolyan elsõ igazi felmelegedés még váratni fog magára,ám hûvös idõ sem valószínû a folytatásban sem,viszont szépen labilizálódhat majd a levegõ,hisz nedvesség is jöhet majd Ék-felõl,ami kedvezhet a záporok-zivatarok kialakulásához....

Ui: Itt is nõ a fû szépen,viszont a talaj már elég száraz,elkellne már a csapadék...
#51999
És a következõ idõszak,se tûnik csapadékszegénynek: Link
#51998
Fura, hogy milyen eltérések vannak.... Itt nálunk annyi esõ esett, hogy a füvet majdhogynem hetente kellene nyírni. Bõven átlag feletti az Április erre!
Most is esik kitartóan....
#51997
Engem az egyre erõsödõ szárazság kezd aggasztani...kis túlzással sivatagi klíma uralkodik nálunk:talajmenti fagyok,nappal 20°c körül,és gyakori szél,ami egyre jobban szárítja a talajt....évi csap.:108 mm...(kevés)
#51996
Hát ki tudja: Link Link nemsokára arra is nyári meleg lesz...nevet
#51995
Igen, de most tartós É-i AC várható, azaz nálunk keleties ÉK-es áramlásokkal ! Onnan meg egyelõre nem várható kanyíkuli.
#51994
Bizony, ezt én is nagyon sokáig figyeltem.
Amíg nem volt Internet és nem bogarászhattunk a modelleken, szinte csak az MTV teletext volt mérvadó információforrás. Az európai körképen mindig erõsen figyeltem a Madrid, Marseille, Lisszabon hármast. Ugyanis ha oda beköszöntött a forró nyár, kb. 2-3 héten belül nálunk is kánikula lett. Ugyanígy, ha esõs idõjárás uralkodott arrafelé, 2-3 hét múlva nálunk is csapadékosra fordult az idõ.
Ez persze nem törvényszerû, de sokszor mûködött. Még manapság is szoktam figyelni erre. nevet

Ja és télen is vannak hasonló támpontok, az elsõ moszkvai hózápor elõrejelzés után kb. 3 hét múlva meg szokott jönni az elsõ erõsebb hidegbetörés. nevet Fontos városok még Oslo, Helsinki és Szentpétervár...
#51993
Régebben elég sokszor emlegette itt vlaki, hogy az ottani meleg 2-3 után megjöhet ide is. Ennek van valóságalapja?

Mert ha igen, akkor hamar jöhet a nyár.
#51992
Dél-Franciaországban és az Ibériai-félszigeten irígylésre méltó idõ várható a következõ 1-2 hétben. Az átlagostól melegebb, nyárias idõjárás és sok csapadék várható záporok, heves zivatarok formájában. Pl: Link Link
Nem is tudom, 2, vagy 3 évvel ezelõtt volt egy nyár, amikor szinte az egész szezonban hasoló szinoptikus helyzet dominált, elképesztõ zivatardömping volt Nyugat-Európában. Nálunk ez inkább száraz idõjárási szituációt okoz, idõnként felerõsödõ helyi hatásokkal...

Nem tudom, ez a felállás mennyire lesz visszatérõ jellegû a nyári idõszakban.
#51991
13 óráig talán megúszod esõ-zivatar nélkül, de aztán sipirc hazanevet
#51990
Sziasztok !

Segítségeteket szeretném kérni.

Csütörtökön tervezek horgászatot a délelõtti órákban (max. 13 óráig), Abonyban, ez kb. az ország középsõ része, Ceglédtõl 10 km.

Arra lennék kíváncsi, hogy számítanom kell esõre, zivatarra? Vagy esetleg napsütésben lesz részem.

Köszi szépen a segítséget !

Üdv. Zoli
#51988
ÁMEN! nevet

Ezex52: Igen, ritkán látni ilyennek a fáklyát!
#51987
Illtve az ÉK felõl érkezõ kissé hidegebb levegõnek köszönhetõen labilis rétegzettségre számíthatunk, zivatarokkal.
#51986
Húú ezek az elõrejelzési térképek !:!:!

Télen ilyen helyzetben fogvicsorgató hideg alakulhatna ki, de egész télen alig, alig volt ilyen helyzet.
Link
Link
Link

Ugyenez tavasszal ilyen szép tavaszt hoz.
#51985
Nem várható belátható idõn belül, hogy hirtelen ránk szakad egy nyári hõmérsékletû periódus, mint ahogy az elmúlt évek tavaszain gyakran elõfordult. Ez a természet szemszögébõl egy nagyon jó hír! Egyedül az ország egyes részein tapasztalható jelentõs csapadékhiány aggasztó aminek enyhülésére belátható idõn belül nemnagyon látok esélyt.
#51984
durván kisimult a fáklya pont a 30 éves átlagon nevet Link
#51983
A lassú melegedés kedvez a stagnáló vízállásnak is, így talán szörnyen gyors vízemelkedéstõl nem kell tartani. Most már elkezdõdött a zöld ár, majdnem 4m 20 cm a Duna, sztem ennél magasabb már talán nem lesz és ez jó hír a többi horgásztársamnak is. Max lassan megy majd vissza.
#51982
Ne szóld el magad, tavaly is május elején volt! nevet
#51981
És továbbra is "tartható" a korábbi álláspontom /#51968. - Gambuc (Miskolc)/. Egyre inkább körvonalazódik a jövõ heti folyamatos lassú felmelegedés. Csak nyugaton lehet egy-két hûvösebb (de nem hideg!) nap.

Ja és végül nem lett kiterjedt fagy az elmúlt napokban. Megúsztuk, szerencsére. nevet
#51980
Ok!
Köszönöm

:-)
#51979
A válasz, és a báválási esélye kiolvasható innen is:
Link
#51978
:-(
#51977
Majd Cauchy reagál rá nevetnevet
#51976
Nem ártana,mert Somogy ezen része,ahol lakom,gyalázatosan szerepel az idei esztendõben csapadék szempontjából:108mm. évi,18mm. április havi szumma...Májustól talán várhatunk egy fordulatot,ami bõvebb csap. tevékenységet fog jelenteni...
A másik jelenség, az elmúlt évekhez képest az igen csekély hõmérsékletemelkedési tendencia a tavasz folyamán,persze ez éppen átlagoshoz közeli szitut jelent,de az elmúlt jópár évben,elég korai és drasztikus nyár-betörés tanúi voltunk,idén ez úgy látszik elmarad...(vagy késõbbre tolódik..)
#51975
Tudom, hogy nagyon messze van, deazért nem semmi.

Link

#51974
21.-én már megvolt az elsõ nyári nap, több helyen.
#51973
#51931. - Metfickó (Budapest XI.) válasz
2008-04-17 18:12:45
EZ nagyon komoly lenne: Link

Tényleg, én csak azt néztem, hogy alig pár hozzászólás volt utána, kicsit pang a fórum ezek szerint... nevet

Pedig azért voltak érdekes helyzetek, és az is jó kérdés, hogy idén mikor lesz meg az elsõ nyári nap. A gfs szerint még 1 hétig nem várható...
#51972
"Ezt ma reggel linkelte Metfickó nevet"

Ez most nem igaz mert kb 1 hete linkelte be ha megnézed a dátumot láthatod.

Mellesleg maga a megállapítás általában helyes a labilitást illetõen. :-)

Utolsó észlelés

2026-06-28 19:14:05

Rákóczifalva

37.0 °C

na00

RH: 25 | P: 1017.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

160926

Hírek, események

Forró napok következnek

Időjárás-változás | 2026-06-24 15:45

pic
Eddig se fáztunk, de hétvégétől tikkasztó forróság kezdődik.