Meteorológiai esélylatolgatások
Érdekes,a horvátok mára alig jeleznek csapit határainkhoz közel,keddre viszont kemény med. ciklonos szitut várnak sok esõvel és alacsony ,13°C körüli T-max-okkal...
Szibéria: ha ez az NGP-nek bejön, végre akár országos, kiadós csapadék is lehet! (de inkább nem kiabálom el...)
P kapitány: úgy néz ki, hogy csütörtöktõl újra 20 fok felé megyünk, de gyors visszamelegedést a - mégha elég gyenge - északias áramlás miatt én jelenleg nem tartom reálisnak.
P kapitány: úgy néz ki, hogy csütörtöktõl újra 20 fok felé megyünk, de gyors visszamelegedést a - mégha elég gyenge - északias áramlás miatt én jelenleg nem tartom reálisnak.
Off:Nem tudom melyik nyáron már,pár éve jött 2 medi is egymás után,de akkor délutántól,másnap délelõttig folyamatosan zivik voltak.
Szibéria: Miért elképzelhetetlen ez májusban? Nyáron is lehetnek, igaz ritkábban mint télen,ha jól tudom.
Szibéria: Miért elképzelhetetlen ez májusban? Nyáron is lehetnek, igaz ritkábban mint télen,ha jól tudom.
Brutális lenne, a zivatarkedvelõknek meg maga az álom!
Kár, hogy a helyzet is az ... :-/
Egyáltalán nem biztos, hogy 5 fok alá csökken a a 850-es T.
A GFS operatívre nem kell adni az megint ORSC, lett, de szerintem is megáll valahol 5 fok felett, bár nagy jelentõsége nincs neki.
A GFS operatívre nem kell adni az megint ORSC, lett, de szerintem is megáll valahol 5 fok felett, bár nagy jelentõsége nincs neki.
Jövõ hét eleje: Lehûlés ide, lehûlés oda, azért így május második felében, ha ki tud pár órára sütni a nap, akkor azokon a helyeken bõven meg lesz a 20, 21 fok, ami napon nagyon kellemes.
(Persze azokon a helyeken ahol borongós, csapadékos lesz az idõ, ott kifejezetten kellemetlenül is alakulhat az idõjárás.)
A mostani futások alapján - talán a hétfõt kivéve - pedig lesz bõven napsütés.
UI.: Bár az is igaz, hogy a csapadék is nagyon kellene már, mert az utóbbi napok konvektív tevékenysége nagyon szórványos volt csak ...
A mostani futások alapján - talán a hétfõt kivéve - pedig lesz bõven napsütés.
UI.: Bár az is igaz, hogy a csapadék is nagyon kellene már, mert az utóbbi napok konvektív tevékenysége nagyon szórványos volt csak ...
Csak 1-2 napra látszik hogy 850 HPa-on 5 fok alá menne. Tehát 1-2 nap lehet 20 fok körül a Tmax,azután visszamelegszik majd gyorsan.Az a baj,hogy a csapadék inkább konvektív lesz,pedig most nagyon sok tartós esõ kéne.Egyébként vasárnap meglesz a 30 fok valószínûleg.
Robbie: nincs hálátlanabb dolog, mint a csapi elõrejelzés: mindenesetre a GFS Magyarország egyes térségeire a következõ hétre akár 40-50 mm csapit is betett, ennek zöme kedden esne le - de ez még ezerszer változni fog, és attól tartok (az eddigiekbõl kiindulva), hogy a csapimennyiség rovására :-( Nagyon kellene pedig, mert a talaj felsõ rétegei teljesen ki vannak száradva, porzik a határ, repedések borítják a felszínt!
Vasárnaptól tartósabb lehûlés várható, hétfõ és szerda között ismétlõdõ esõvel, záporral, néhol zivatarral. A hét második felében, a felhõzet elvonulását követõen bizony igen hûvös hajnaloknak nézhetzünk elébe, hajnalban csak 5 fok körül várható a hõmérséklet. nappal pedig be kell érnünk a max. 20 fokkal, ugyanis 850 hPa-on alig. lesz 5 fok. Ezt követõen lassanként ciklon elõoldali helyzetbe kerülhetünk, de ez még igen messze van, 168 órán túl. Lehet, hogy azoknak lesz igazuk, akik azt mondták az idei májusról, hogy megússzuk 30 fok nélkül?
Ez már med lenne (NOGAPS):Link
De a modellek zöme csak teknõt, vagy nagyon sekély ciklont vár.
De a modellek zöme csak teknõt, vagy nagyon sekély ciklont vár.
Hát az közel sem mediterrán ciklonnak néz ki. Sekély ciklon tipikus bárikus mocsárhelyzetet idézve elõ. De nagyon durva dolgokra képes.
Nehéz eldönteni,de ha jól látom jövõ hét közepén egy mediciklon mehet rajtunk keresztül?! Nagyon jó lenne,az ilyenkor heves zivatarokat és nyugatra végre jelentõs csapadékot hozhatna. Ha tényleg medi akkor viszont nagyon bizonytalan sajnos.
GFS hozza a formáját... Jelentõsen visszavett a melegbõl, 30 fokról már szó sincs, keddre pedig egyes helyekre berakott 11-15 fokokat..Igaz ez csak egy futás, nem is veszem komolyan, majd holnapra visszateszi az eddigi dolgokat.
Ez már inkább visszatekintõ idõsáv, egyébként jogos (jaj azok az 1860-as évek nyarai).
"Fagy már csak õsszel lesz..."
Azért volt már arra példa, hogy igen meleg májusi vagy júniusi napok után ismét elõforduljon fagy.
Pl.:
1952: május 2-án 31,7 °C (Szolnok) volt, majd nem sokára, május 19-én (Nagykanizsa), 21-én (Pécs) és 22-én (Nagykanizsa) is fagyott;
1977: már május 1-én 30,4 °C-ot mértek (Homokszentgyörgy), majd ezt követõen május 28-án (Borsodnádasd), június 2-án (Alcsútdoboz) és 3-án (Kékestetõ) is volt fagypont alatti hõmérséklet az országban;
2000 is érdekes volt, júniusban több napon is igen magas hõmérséklet fordult elõ: 13-án 36,9 °C (Kecskemét), 14-én 38,8 °C (Kecskemét) vagy 22-én 37,6 °C (Tiszaroff), hogy aztán jöjjön egy "majdnem fagy", június 28-án 0,3 °C (Zabar).
Azért volt már arra példa, hogy igen meleg májusi vagy júniusi napok után ismét elõforduljon fagy.
Pl.:
1952: május 2-án 31,7 °C (Szolnok) volt, majd nem sokára, május 19-én (Nagykanizsa), 21-én (Pécs) és 22-én (Nagykanizsa) is fagyott;
1977: már május 1-én 30,4 °C-ot mértek (Homokszentgyörgy), majd ezt követõen május 28-án (Borsodnádasd), június 2-án (Alcsútdoboz) és 3-án (Kékestetõ) is volt fagypont alatti hõmérséklet az országban;
2000 is érdekes volt, júniusban több napon is igen magas hõmérséklet fordult elõ: 13-án 36,9 °C (Kecskemét), 14-én 38,8 °C (Kecskemét) vagy 22-én 37,6 °C (Tiszaroff), hogy aztán jöjjön egy "majdnem fagy", június 28-án 0,3 °C (Zabar).
Nem szokatlan: Tavaly ilyenkor már az akácmézet kipergettünk, most meg még a hétvégén lesz a tisztítópergetés, azaz a repce pergetése. Az akác még bõven nem virágzik. kb. tartós 28-29 fok az a határ ami fölött az akácvirág leperzselõdik, megég. Ez a tartós meleg viszont káros, és emlékszem hogy nagyon gyakran leégett az akác azaz 1-2-3 nap alatt lemegy az akác. Én ehhez tudom nézni az elkövetkezõ idõt, akkor valóban normális és egyáltalán nem szélsõséges 1 napra alulról súrolhatja a 30 fokot , az is fõleg délen.
Gondolj vissza, hogy az elõzõ években mikor volt elõször 30 fok, és máris rájösz, hogy eddig szokatlanul "normális" az idõjárás idén, és cseppet sem túlzás. Sajnos a csapadékhiány is a "normális" kategóriába tartozik egyre inkább...
Sok helyen azt írják, hogy vasárnap akár 30 C is lehet.
Nem korai még ez kicsit?
Vagy normális?
Nem korai még ez kicsit?
Vagy normális?
Azt ne várd, hogy országos szintû özönvíz legyen, mert olyan nincs ! Természetesen lokálisan várható sok csapadék, de területi kiterjedésben is, ha több napot összeadunk szép mennyiségek nézhetnek ki ilyen bárikus mocsári helyzetben.
Legalábbis a JMA alapján erre lehet számítani, ami megbízható.
Legalábbis a JMA alapján erre lehet számítani, ami megbízható.
Majd megint imitt-amott lesz özönvíz, a szokásos forgatókönyv szerint ÉK-K-en , de országos szinten szerintem...
Igen én is így látom. Jövõ hét elejére közepére igazi nyári záporos-zivataros idõ néz ki 3-4 napon keresztül. És valóban igen heves zivataroknak is jó esélye van.
Hõmérsékletben vasárnap lehet a legmelegebb, majd a jövõ héten 2-3 fokot visszahûlhet a levegõ !
Hõmérsékletben vasárnap lehet a legmelegebb, majd a jövõ héten 2-3 fokot visszahûlhet a levegõ !
A következõ héten igen kedvezõ makroszinoptikus átrendezõdés indul be és alakulhat ki. Súlypontjával a magasabban mozgó hideg levegõ Nyugat-Európát teljesen elárhatszhatja.... Link Link
Kinéz egy tõlünk nemsokkal nyugatra hullámzó frontrendszer, ami elõtt erõteljes alacsonyszintû melegadvekció várható.... ekvipotenciális hõmérsékletek is 55-60 köré ugorhatnak. Senkinek sem kell bemutatni mekkora zivatarok lehetnek!
Az esélyek elég jók!
Kinéz egy tõlünk nemsokkal nyugatra hullámzó frontrendszer, ami elõtt erõteljes alacsonyszintû melegadvekció várható.... ekvipotenciális hõmérsékletek is 55-60 köré ugorhatnak. Senkinek sem kell bemutatni mekkora zivatarok lehetnek!
52078.
Ez nagyjából még mindig tartható, 2-3 nap múlva jönnek az egyre többfelé 25 fok körüli nyári napok, majd további melegedés+változékonyság és 18-tól 22-ig már a 30 fokot is ostromoljuk frontok elõtt, melegszektorban..utána nagy bizonytalanság mellett benne van az átmeneti lehûlés.
Egy biztos(90-95%) a szezon eddigi legmelegebb periódusa jön a következõ idõszakban (8-10 nap).
Ez nagyjából még mindig tartható, 2-3 nap múlva jönnek az egyre többfelé 25 fok körüli nyári napok, majd további melegedés+változékonyság és 18-tól 22-ig már a 30 fokot is ostromoljuk frontok elõtt, melegszektorban..utána nagy bizonytalanság mellett benne van az átmeneti lehûlés.
Egy biztos(90-95%) a szezon eddigi legmelegebb periódusa jön a következõ idõszakban (8-10 nap).
Az egyik újságban azt olvastam, hogy a május száraz meleg, június átlagos csapadékos, július forró csapadékszegény lesz és augusztusban már hûvös lesz, és sok csapadék hullik majd. Lehet hogy bejön.:-D Az elsõ már nagyjából meg van.:-)
6 hónapos OMSZ elõrejelzés: Link persze minnél távolabbi idõpont,annál kisebb a beválás valószínûsége,de itt októberig az átlagosnál melegebb és szárazabb idõrõl van szó.
A 72 órás elõrejelzési térképek miért nem mûködnek, van infótok róla? Se a Gfs, se a Wrf nem jön be.
Oroszok alkotnak. 
Egyébként meg a GFS egy aránylag megbízható modellnek számít, ez tökéletesen kiderül Gbond elemzésébõl.
Link
Egyébként meg a GFS egy aránylag megbízható modellnek számít, ez tökéletesen kiderül Gbond elemzésébõl.
Link
