Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Mutass olyan dél-olaszországi -10 fokos 850-es térképet, ahol közben nálunk nincs tél.
A hideg oda vagy rajtunk keresztül tud lemenni, mint ahogy 2015. január elején Link
Vagy ha nyugatról jut oda a hideg, akkor világvége van Link
Hozzátteszem, régebben 50-100 év eltelt úgy, hogy nem havazott Szicíliában, mert ezek a direkt hidegbetörések észak-északkeletről nem tudtak lemenni odáig.
Jellemzően nyugatabbi pályán zúdultak le, mediterrán ciklon képződött, azok meg már keveredve a Földközi-tengeri levegővel, kevésbé szoktak hideget és havat okozni Dél-Olaszországban.
Mint pl. 2017 januárban is rajtunk keresztül ment le a hideg Link
Itt nálunk nuku hó, Dél-Olaszországban nyakig hó.
Dél és középolaszországi gyümölcstermelő ismerőseimnek tele a tökük a sok hóval, mondják, hogy régen ennyi hó nem esett ott.
Itt nálunk Magyarországon meg kevesebb esik.
A hideg oda vagy rajtunk keresztül tud lemenni, mint ahogy 2015. január elején Link
Vagy ha nyugatról jut oda a hideg, akkor világvége van Link
Hozzátteszem, régebben 50-100 év eltelt úgy, hogy nem havazott Szicíliában, mert ezek a direkt hidegbetörések észak-északkeletről nem tudtak lemenni odáig.
Jellemzően nyugatabbi pályán zúdultak le, mediterrán ciklon képződött, azok meg már keveredve a Földközi-tengeri levegővel, kevésbé szoktak hideget és havat okozni Dél-Olaszországban.
Mint pl. 2017 januárban is rajtunk keresztül ment le a hideg Link
Itt nálunk nuku hó, Dél-Olaszországban nyakig hó.
Dél és középolaszországi gyümölcstermelő ismerőseimnek tele a tökük a sok hóval, mondják, hogy régen ennyi hó nem esett ott.
Itt nálunk Magyarországon meg kevesebb esik.
De láttam, viszont ahogy írtad is, ilyenkor általában Németországon keresztül szakad le oda a hideg, ami pedig Közép-Európa része. Link Persze van olyan, amikor északnyugatról, az óceán felől jön a hideg, és az generál medit, csak az meg nem annyira hideg, mert közben felmelegszik a légtömeg víz felett.
Bár mondjuk mindegy, igazából ez volt talán a legkisebb probléma abban a hozzászólásban.
Bár mondjuk mindegy, igazából ez volt talán a legkisebb probléma abban a hozzászólásban.
Hullámokban még be-besodródnak felhők, de a hőmérséklet határozottan csökken!
Takt -0.9°C, völgy már -2.2°C-nál jár...jó eséllyel benézünk -5°C alá reggelre!
Autón:
Takt -0.9°C, völgy már -2.2°C-nál jár...jó eséllyel benézünk -5°C alá reggelre!
Autón:


Karácsony második napja nem is hozhatott volna más programot, mint hűséges két- és négylábú társaim kíséretében téli túrázást az újból meseruhát öltött Kőszegi-hegységben 
-4 fok és viharos széllökések az Írott-kő kilátójában - egészen kellemes volt a hőérzet



-4 fok és viharos széllökések az Írott-kő kilátójában - egészen kellemes volt a hőérzet
Így igaz, 560 óra után ismét fagyunk.
Takt -0.2 fok
Ha marad a trend akkor a következő fagy január 18- án esedékes.
Takt -0.2 fok
Ha marad a trend akkor a következő fagy január 18- án esedékes.
Link
De lehet akár Spanyolország is ha Olasz már nem midig fér bele Szaharával együtt
Persze hivhatjuk elcseszetnek is
De lehet akár Spanyolország is ha Olasz már nem midig fér bele Szaharával együtt
Persze hivhatjuk elcseszetnek is
Lehet, hogy nagyon hiányzik a Kara- és a Barents-tenger befagyása, ami az utóbbi években egyre inkább elmaradozik, főleg ha állandóan a minimum jégiterjedtségi rekordokat döntögetjük...
Nem láttál még olyat hogy Németország, Franciaország és Olaszországba hideg van havazik de közép Európába jóval melegebb van? Mert ha nem akkor az jó vicc
Egy verzió :
A Brit ciklon leforgatja a hideget Spanyolországon át a Szaharába.
Onnan pedig csak egy ugrás az olasz csizma.
A Brit ciklon leforgatja a hideget Spanyolországon át a Szaharába.
Onnan pedig csak egy ugrás az olasz csizma.
Ez a második ciklon előoldalas rezsim, ráadásul egymás után, semminekvaló, de stacionárius keleti Ac - al. Az előző is "jó esetben kedvező ", akkor a keleti Ac előoldal, illetve a foldkozi tenger nyugati medencéjében, térségében ragadt ciklonok áramlási rendszere játszott, sajnos nem kaptuk Ac előoldalon hideget. A jelenlegi rezsimmel is az a legnagyobb gond, hogy az óceáni Ac - ja nem zár (blokkol) átmenetileg sem, ahogy wetsom írta túl nagy ott az átjáróház, így gyakorlatilag az óceáni Ac északi peremén folyamatosan óceáni eredetű levegő áramlása a domináns, ráadásul a teknő helyzete sem kedvező.
Legalább átmeneti óceáni Ac blokk nélkül ez így nem igazán lehet elég hideg, a másik verzió, ha a teknő eleve sarkvidéki legtomeget szakít le, erre is volt már példa.
Csodálkozunk hogy nem jön a hideg északról, keletről. Kedvező makro helyetnél pár nap múlva jönne így is ami nekünk elég lenne, de talán nem is annyira csoda hogy nem akar felénk terjedni a hideg. Két C előoldali helyzet után, és a sok sarkvidéki ciklon után ? Több hete nyomja az atlanti óceán minden dühét az európai térség feletti sarkvidéki térségbe! Ami igazán szomorú, hogy ebben nem látszik változás! Az északi féltekén szinte minden mérsékelt övi térség kap sarkvidéki eredetű légtömeget, kivéve Európát! Elég animálni a gfs - t hogy lássuk.
Link

Legalább átmeneti óceáni Ac blokk nélkül ez így nem igazán lehet elég hideg, a másik verzió, ha a teknő eleve sarkvidéki legtomeget szakít le, erre is volt már példa.
Csodálkozunk hogy nem jön a hideg északról, keletről. Kedvező makro helyetnél pár nap múlva jönne így is ami nekünk elég lenne, de talán nem is annyira csoda hogy nem akar felénk terjedni a hideg. Két C előoldali helyzet után, és a sok sarkvidéki ciklon után ? Több hete nyomja az atlanti óceán minden dühét az európai térség feletti sarkvidéki térségbe! Ami igazán szomorú, hogy ebben nem látszik változás! Az északi féltekén szinte minden mérsékelt övi térség kap sarkvidéki eredetű légtömeget, kivéve Európát! Elég animálni a gfs - t hogy lássuk.
Link
"pl Olaszországig jut le közép Európát kihagyva"
Na egy ilyet azért megnéznék, mert erre még sosem láttam példát.
Na egy ilyet azért megnéznék, mert erre még sosem láttam példát.
Én meg azt nem értem hogy akik nem hiszik el hogy globális felmelegedés van azok hogy nem értik meg, hogy attól hogy bizonyos helyeken hideg van miért is van?
Mert a velejárója hogy olyan helyeken lesz hideg ahol eddig nem volt jellemző. A globális felmelegedés azt okozta hogy megváltoznak az áramlások. Egyszerűen a hideg kisebb területre tud koncentrálódni és nem Európa nagyobb részét fogja elárasztani hanem csak egy kisebb területet pl Olaszországig jut le közép Európát kihagyva és persze ezek a hidegleszakadasok kis mennyiségűek ezért egész tavaszig elhúzodik, megnehezitve a mezőgazdasági munkákat. Persze lehet mondani hogy csak apró dolgokon múlik hogy nincs nálunk tél persze mivel a globális felmelegedés lassú, lassú folyamatos munkát végez. Ezért nehéz észre venni. Tényét tagadni kár mivel annyi tényező van a Földön ami hozzásegiti. Ez kB olyan mintha egy szobába beraknék egy fűtőtestett és azt mondanám hogy úgy sem lesz itt meleg.
Mert a velejárója hogy olyan helyeken lesz hideg ahol eddig nem volt jellemző. A globális felmelegedés azt okozta hogy megváltoznak az áramlások. Egyszerűen a hideg kisebb területre tud koncentrálódni és nem Európa nagyobb részét fogja elárasztani hanem csak egy kisebb területet pl Olaszországig jut le közép Európát kihagyva és persze ezek a hidegleszakadasok kis mennyiségűek ezért egész tavaszig elhúzodik, megnehezitve a mezőgazdasági munkákat. Persze lehet mondani hogy csak apró dolgokon múlik hogy nincs nálunk tél persze mivel a globális felmelegedés lassú, lassú folyamatos munkát végez. Ezért nehéz észre venni. Tényét tagadni kár mivel annyi tényező van a Földön ami hozzásegiti. Ez kB olyan mintha egy szobába beraknék egy fűtőtestett és azt mondanám hogy úgy sem lesz itt meleg.
És ránk férne, hogy a holnap reggeli kemény fagyot egy stratus konzerválja, mennyivel másabb lenne mint az azt követő egy hetes ökörködés. Nap is volt, szél is volt, hideg is lett. Mindenki jól Járna, kivéve aki nem.
Csak hogy értsem, ha a sebesség mínuszba megy át akkor az azt jelenti hogy tolat?
Köszi, most olvasom, hogy naponta egyszer frissül éjszaka.
Egyébként hol szoktad ezt nézni, és milyen gyakran frissül?
A Budai-hegység is jól néz ki egész kora estig szilárdat mutat.
Végre szép idő volt ma .
Sok napsütés kellemes hőérzet és végre a sár is szárad fel.
Lassan indul a hőmérséklet csőkenése,és végre lesz egy jó kis fagy reggelre én már ennek is örülök.
Sok napsütés kellemes hőérzet és végre a sár is szárad fel.
Lassan indul a hőmérséklet csőkenése,és végre lesz egy jó kis fagy reggelre én már ennek is örülök.
Az UM így a végére már egy egész komoly kis havazást tol a Bakonyra, úgyhogy neked maximum egy rövid túra kell majd a hóhoz. 
Többen is írjátok, hogy a hideg mennyiségével van a baj.. hány kilót hoz ez a medi? Mennyi az elegendő?
Többen is írjátok, hogy a hideg mennyiségével van a baj.. hány kilót hoz ez a medi? Mennyi az elegendő?
Nem tudjuk, hogy egy természetes melegedési folyamat hogyan zajlik, pontosabban hogy ez a mostani hogyan zajlik, mivel ráfogjuk az emberi szennyezésre.
Viszont amikor régebben voltak melegedések, amikor még nem volt emberi szennyezés, azok hogyan lehettek?
Illetve milyen módon mentek végbe?
Dél-Olaszországban az elmúlt 10 évben olyan súlyosságú károkat okoztak a hidegek a mezőgazdaság egyes szektoraiban, hogy a globális felmelegedés mellett nehézkessé vált a termesztés.
2010 körül volt egymás után két év, ami Angliában a mérések kezdete óta két leghidegebb tél volt.
Egyébként a 2012-es február is durva volt.
1996 és 2006 között kemény és havas telek voltak, már bőven a globális felmelegedésben, akkor azok hogyan lehettek?
1910-20 közötti időszakban valóban a hó több volt, most az elmúlt 5-6 évben valóban kevesebb.
A szerencse(?) is az enyheség mellé állt, voltak havak amikor vagy hideg volt és nem derült ki az ég, vagy nem volt hideg, vagy hideg volt, kiderült csak hó nem volt, ritkán jött össze tartósan derült idő hótakaróval.
Utoljára 2005 februárjában, meg is látszik.
Például 2013 január-február-márciusban komoly havak voltak, de nem bírt kiderülni és nem bírt komoly és tartós hideg lenni.
Az idei április hidegek télen komoly hidegekkel jártak volna.
2015 utolsó és 2016 első napjaiban 2 napon múlt, hogy nem jött be ránk északkelet felől -20-as 850-es hidegmag Link , mert előbb érkezett egy nyugati ciklon, ami visszanyomta.
2 napot késik vagy egy kicsit gyengébb a nyugati ciklon, akkor rotty van.
Helyette mondjuk -8 fokban havazott.
Ilyenek tud múlni.
Az elmúlt években nem jött össze néha apróságokon múlt.
A 2000-es évek elején összejött.
Meg a jövőben is össze fog jönni, idő kérdése.
Viszont amikor régebben voltak melegedések, amikor még nem volt emberi szennyezés, azok hogyan lehettek?
Illetve milyen módon mentek végbe?
Dél-Olaszországban az elmúlt 10 évben olyan súlyosságú károkat okoztak a hidegek a mezőgazdaság egyes szektoraiban, hogy a globális felmelegedés mellett nehézkessé vált a termesztés.
2010 körül volt egymás után két év, ami Angliában a mérések kezdete óta két leghidegebb tél volt.
Egyébként a 2012-es február is durva volt.
1996 és 2006 között kemény és havas telek voltak, már bőven a globális felmelegedésben, akkor azok hogyan lehettek?
1910-20 közötti időszakban valóban a hó több volt, most az elmúlt 5-6 évben valóban kevesebb.
A szerencse(?) is az enyheség mellé állt, voltak havak amikor vagy hideg volt és nem derült ki az ég, vagy nem volt hideg, vagy hideg volt, kiderült csak hó nem volt, ritkán jött össze tartósan derült idő hótakaróval.
Utoljára 2005 februárjában, meg is látszik.
Például 2013 január-február-márciusban komoly havak voltak, de nem bírt kiderülni és nem bírt komoly és tartós hideg lenni.
Az idei április hidegek télen komoly hidegekkel jártak volna.
2015 utolsó és 2016 első napjaiban 2 napon múlt, hogy nem jött be ránk északkelet felől -20-as 850-es hidegmag Link , mert előbb érkezett egy nyugati ciklon, ami visszanyomta.
2 napot késik vagy egy kicsit gyengébb a nyugati ciklon, akkor rotty van.
Helyette mondjuk -8 fokban havazott.
Ilyenek tud múlni.
Az elmúlt években nem jött össze néha apróságokon múlt.
A 2000-es évek elején összejött.
Meg a jövőben is össze fog jönni, idő kérdése.
Bazsa !
Most nagyon egyet értek Veled. Ránk fért, hogy ezt a vacak stratusos időjárás megváltozzon és lássuk a kék eget. Ugyanígy ránk fért, hogy kitisztuljon a levegő.
Én is vártam már. Talán jobban mint a havat. (Na jó, annyira nem.
Most nagyon egyet értek Veled. Ránk fért, hogy ezt a vacak stratusos időjárás megváltozzon és lássuk a kék eget. Ugyanígy ránk fért, hogy kitisztuljon a levegő.
Én is vártam már. Talán jobban mint a havat. (Na jó, annyira nem.
Viszont silány karácsonyi hidegfronti események ide vagy oda, a kipucolás nem maradt el, tökéletes munkát végzett ez a hidegfront.
Kb. olyan, mint ha valakinek székresedése van, és van lehetősége beöntést csinálni.
Vagy épp náthás, és kitisztulnak a legútjai. Vagy nagyon kell pipilnie, és könnyíthet végre magán.
Szóval a sok borús nap, sőt hét után ezekhez az emberi hasonlatokhoz tudom viszonyítani ezt a mai napot.
Tökéletes! Hosszú idő után nagy látótávolság van, bőven 100 km feletti, gyönyörű kék ég, tiszta légkör sok napsütéssel, kevés felhővel az égen, hideg, friss levegő, szárazabb levegő, hosszú idő után negatív harmatpont, erős ény széllökések, szerényebb dinamika.
Hogy én mennyire vártam már ezt a napot!
Kb. olyan, mint ha valakinek székresedése van, és van lehetősége beöntést csinálni.
Vagy épp náthás, és kitisztulnak a legútjai. Vagy nagyon kell pipilnie, és könnyíthet végre magán.
Szóval a sok borús nap, sőt hét után ezekhez az emberi hasonlatokhoz tudom viszonyítani ezt a mai napot.
Tökéletes! Hosszú idő után nagy látótávolság van, bőven 100 km feletti, gyönyörű kék ég, tiszta légkör sok napsütéssel, kevés felhővel az égen, hideg, friss levegő, szárazabb levegő, hosszú idő után negatív harmatpont, erős ény széllökések, szerényebb dinamika.
Hogy én mennyire vártam már ezt a napot!
"A mostani évtized után az volt a 2. legenyhébb évtized, Antibulvár írta a múltkor a fórumon."
Az lehet hogy az 1910-20 enyhe évtized volt ennek ellenére a hótakarós napok száma 20%-al volt több akkor Budapest külterületen mint az elmúlt évtizedben. Ez nálam jelentős eltérésnek számít hogy nálad is azt nem tudom.
"Tehát régen is voltak enyhe telek egymás után, sőt enyhébbek is, mint a mostani, csak az emberek emlékezeteiben sokkal jobban megmaradtak a nagy, havas, hideg telek, mint az enyhe telek."
"Akkor az 1910-1920 közötti telek enyhesége is a globális felmelegedéssel járó tendencia miatt volt?
Illetve az 1996-2006 közötti hidegebb telek hidegsége is a globális felmelegedéssel járó tendencia miatt volt?"
Persze hogy voltak enyhe telek, ezt nem vitattam. Nekem is meg van Réthly gyűjteménye, forgattam eleget. Csakhogy az enyhe telet/teleket hamar követte/követték zord és havas tél/telek. Ez most miért nincs így? Az utolsó 10 télből csak egyet neveznék némi jóindulattal zordnak ( 2016/17 ), más kérdés hogy itt a Dunántúl északi felén a havas kitételnek már nem felelt meg.
Mi a helyzet a nyarakkal? Az utolsó 10 mind pozitív anomáliával zárt de lehet még több évet is talán visszamenni az időben.Ha csupán természetes folyamatokkal magyarázzuk a melegedést nem kellett volna már egy hűvös nyárnak érkeznie? Amikor egy évszak átlaghőmérséklete az utolsó 40 évben majnem 2 fokot emelkedik. Amikor 7 milliárdan élünk a bolygón és az üvegházhatású gázok koncentrációja az egekben pont ekkor lennénk egy természetes melegedési szakaszban? Amikor a tudósok jelentős része egyetért azzal hogy mindezért ( legalábbis nagyrészben ) az ember felelős. Ők mind a csúnya GW lobbi szekerét tolnák nem kevés ellenszolgáltatásért cserébe? Nem túl sok itt a véletlen? Nem leszek itt népszerű ezzel a hozzászólással de azért le mertem írni véleményemet/ kételyeimet. Remélem nem ütközött semmilyen szabályzatba.
Béke
Az lehet hogy az 1910-20 enyhe évtized volt ennek ellenére a hótakarós napok száma 20%-al volt több akkor Budapest külterületen mint az elmúlt évtizedben. Ez nálam jelentős eltérésnek számít hogy nálad is azt nem tudom.
"Tehát régen is voltak enyhe telek egymás után, sőt enyhébbek is, mint a mostani, csak az emberek emlékezeteiben sokkal jobban megmaradtak a nagy, havas, hideg telek, mint az enyhe telek."
"Akkor az 1910-1920 közötti telek enyhesége is a globális felmelegedéssel járó tendencia miatt volt?
Illetve az 1996-2006 közötti hidegebb telek hidegsége is a globális felmelegedéssel járó tendencia miatt volt?"
Persze hogy voltak enyhe telek, ezt nem vitattam. Nekem is meg van Réthly gyűjteménye, forgattam eleget. Csakhogy az enyhe telet/teleket hamar követte/követték zord és havas tél/telek. Ez most miért nincs így? Az utolsó 10 télből csak egyet neveznék némi jóindulattal zordnak ( 2016/17 ), más kérdés hogy itt a Dunántúl északi felén a havas kitételnek már nem felelt meg.
Mi a helyzet a nyarakkal? Az utolsó 10 mind pozitív anomáliával zárt de lehet még több évet is talán visszamenni az időben.Ha csupán természetes folyamatokkal magyarázzuk a melegedést nem kellett volna már egy hűvös nyárnak érkeznie? Amikor egy évszak átlaghőmérséklete az utolsó 40 évben majnem 2 fokot emelkedik. Amikor 7 milliárdan élünk a bolygón és az üvegházhatású gázok koncentrációja az egekben pont ekkor lennénk egy természetes melegedési szakaszban? Amikor a tudósok jelentős része egyetért azzal hogy mindezért ( legalábbis nagyrészben ) az ember felelős. Ők mind a csúnya GW lobbi szekerét tolnák nem kevés ellenszolgáltatásért cserébe? Nem túl sok itt a véletlen? Nem leszek itt népszerű ezzel a hozzászólással de azért le mertem írni véleményemet/ kételyeimet. Remélem nem ütközött semmilyen szabályzatba.
Béke
Nem éppen. Ahogy biztor is írta ha megfelelő mennyiségű és hideg levegő áraszt el minket akkor nyert ügyünk van.
Remélem holnap egy vékony hólepel azért össze jön, a tavalyi silány tél után, mikor is az egész szezonban nem volt megmaradó hó, sem hólepel.
T akt. 2 fok, szikrázó napsütés.
T akt. 2 fok, szikrázó napsütés.
Pengeél, látvány hó. Nagy mérföldkő lenne látni az első pihét ebben a szezonban.
20 nap után is itt kék ég és napsütés! Nagyszerű! 
czaki!! Na, itt a mi tragédiánk. Te 800 méteres dombokról beszélsz nálatok, mi meg a 800 méteres hegyeinkre megyünk fel...
czaki!! Na, itt a mi tragédiánk. Te 800 méteres dombokról beszélsz nálatok, mi meg a 800 méteres hegyeinkre megyünk fel...
No nézzük meg!
1. Országos faggyal készülünk az eseményre. Átlagos fekvésekben is -2, -6 fok várható, fagyzugokban pedig -7, -10 fok.
2. Napközben a magasban erős melegadvekcióra számíthatunk DK felől, de ennek alakulásában még most is van szórás a modellek között. Nagyjából azt kijelenthetjük, hogy az Alföld jelentős része már délelőtt bukó szilárd csapadékra, de délutánra tuti.
Keleten az északi határvidék, a khg. hátoldala estig kitarthat, a Dunántúl nagyobb része pedig akár reggelig, de kisebb ide-oda mozgások lehetnek.
ECM, T925:
3. És a csapadék? Hát...nagyobb területi átlagban 1-2 mm lesz ez a sztori, regionálisan pedig a domborzat fogja rendezni a dolgokat.
Amolyan főnös módon.
4. Felszíni T. Szerintem ahol a magassági T stimmelni fog, ott -1, +1 fok között lesz a 2 méteres, tehát az magának a havazásnak nem lesz akadályozója. A megmaradás így ezen a +/- 1 fokon és az intenzitáson fog múlni.
5. Összefoglalva:
hószállingózás, gyenge látványhavazás többfelé várható a Dunántúlon, az Északi-középhegységben és eleinte esetleg a Duna-Tisza közén és az Észak-Alföldön.
Lokálisan, elsősorban a kiemelkedések áramlás felőli, délkeleti oldalán viszont komolyabb havazás is összejöhet, akár pár centis átmeneti hótakaróval az alacsonyabb részeken is.
Természetesen fölfelé haladva egyre jobb lesz a helyzet, az időben előre haladva lent pedig egyre rosszabb (magyarul emelkedik a hóhatár).
1. Országos faggyal készülünk az eseményre. Átlagos fekvésekben is -2, -6 fok várható, fagyzugokban pedig -7, -10 fok.

2. Napközben a magasban erős melegadvekcióra számíthatunk DK felől, de ennek alakulásában még most is van szórás a modellek között. Nagyjából azt kijelenthetjük, hogy az Alföld jelentős része már délelőtt bukó szilárd csapadékra, de délutánra tuti.
Keleten az északi határvidék, a khg. hátoldala estig kitarthat, a Dunántúl nagyobb része pedig akár reggelig, de kisebb ide-oda mozgások lehetnek.
ECM, T925:

3. És a csapadék? Hát...nagyobb területi átlagban 1-2 mm lesz ez a sztori, regionálisan pedig a domborzat fogja rendezni a dolgokat.
Amolyan főnös módon.

4. Felszíni T. Szerintem ahol a magassági T stimmelni fog, ott -1, +1 fok között lesz a 2 méteres, tehát az magának a havazásnak nem lesz akadályozója. A megmaradás így ezen a +/- 1 fokon és az intenzitáson fog múlni.

5. Összefoglalva:
hószállingózás, gyenge látványhavazás többfelé várható a Dunántúlon, az Északi-középhegységben és eleinte esetleg a Duna-Tisza közén és az Észak-Alföldön.
Lokálisan, elsősorban a kiemelkedések áramlás felőli, délkeleti oldalán viszont komolyabb havazás is összejöhet, akár pár centis átmeneti hótakaróval az alacsonyabb részeken is.
Természetesen fölfelé haladva egyre jobb lesz a helyzet, az időben előre haladva lent pedig egyre rosszabb (magyarul emelkedik a hóhatár).
Nagyon helyes, hogy vannak ilyen emberek. Érdemes visszakeresni, hogy ki mit ámokfut, haknizik a fórumon mindenféle hülyeséggel. Jó visszanézni a beválási esélyeket, ebből pedig le lehet vonni a következtetéseket. Vannak, akiknek hónapok óta nem jön be az előrejelzésük, pedig állítólag hosszútávon 50-50% a meleg vagy hideg időjárás esélye modellek alapján. Elég lehangoló, én már lehet lehúztam volna magam a WC-n.
3 hétre előre nem fogok írni olyan elemzést, aminek semmi értelme!
Még a Szilveszter is bizonytalan, ami 5 napra van, nemhogy 3 hét Link
Amit leírtam már 1-2 hete is, amíg nincs brit vagy skandináv anticiklon, addig olyan tél nem lesz, amilyenre itt vártok.
Naponta 4-5 alkalommal végignyálazom a modellfutásokat, csak nem írom le.
Ha le is írom, reálisan, nem a vágyaimat belefogalmazva hergelem a társaságot.
Pedig tehetném, mert én a társasággal ellentétben enyhe télben reménykedem, mégsem böfögöm tele a fórumot azzal, hogy bibibiiii enhye tél lesz.
Sőt!
Mindenkit óva intek, aki decemberben temeti a telet, mondván, nem lesz itt tél.
Arról nem is beszélve, hogy a járványhelyzet miatt kevesebb a bemenő adat, így a modellek is gyakrabban járnak tévúton, ezért sincs értelme 300 óránál Hpa-okat számolgatni.
Még a Szilveszter is bizonytalan, ami 5 napra van, nemhogy 3 hét Link
Amit leírtam már 1-2 hete is, amíg nincs brit vagy skandináv anticiklon, addig olyan tél nem lesz, amilyenre itt vártok.
Naponta 4-5 alkalommal végignyálazom a modellfutásokat, csak nem írom le.
Ha le is írom, reálisan, nem a vágyaimat belefogalmazva hergelem a társaságot.
Pedig tehetném, mert én a társasággal ellentétben enyhe télben reménykedem, mégsem böfögöm tele a fórumot azzal, hogy bibibiiii enhye tél lesz.
Sőt!
Mindenkit óva intek, aki decemberben temeti a telet, mondván, nem lesz itt tél.
Arról nem is beszélve, hogy a járványhelyzet miatt kevesebb a bemenő adat, így a modellek is gyakrabban járnak tévúton, ezért sincs értelme 300 óránál Hpa-okat számolgatni.
Bárcsak tőletek is találnék a keresőben ilyen-olyan latolgatásokat
Nálad meg jó volt zömmel, illetve a Dunántúl nyugati részén, de felénk siralmas. Hiába voltak havazások, pár nap után elmosta az iszonyatos (100 mm közeli januárban, februárban) eső. Szóval a statisztika képes szörnyű dolgokat is leplezni. 45 hótakarós szezonban a március volt értékelhető, de az klasszis értelemben. (Megjegyzem gyakran a Bükk is elesett abban a borzalmas két hónapban, akkor született a +1 szakadó eső szinonima.). Csak hogy értsd a rajongasomat.
Sajnos elég impotens lett felém ez a karácsonyi markáns hidegfront, bár azért nem meglepő, hiszen a modellek az elmúlt napokban fokozatosan gyengítették nem is magát a lehűlés erősségét (az betonstabil), hanem inkább a markáns hidegfronttal járó egyéb eseményeket.
Azért még múlt hétvégén és e-hét legelején jelentős csapadék nézett ki csütörtökre, ehhez képest hullott 0,6 mm összesen. Es ez még a vártnál is több mm-el kevesebb volt.
Péntekre pedig viharos ény széllökések nézték ki, ehhez képet végül pénteken élénk, egy - egy kissé erős 40 km/h körüli max. lökés fordult mindössze elő.
Legalább péntek este sikerült bemákolni egy záport, mely dacára az akkorra már bőven negatív T850-nek, sajnos sima záporként ért földet.
Azért még múlt hétvégén és e-hét legelején jelentős csapadék nézett ki csütörtökre, ehhez képest hullott 0,6 mm összesen. Es ez még a vártnál is több mm-el kevesebb volt.
Péntekre pedig viharos ény széllökések nézték ki, ehhez képet végül pénteken élénk, egy - egy kissé erős 40 km/h körüli max. lökés fordult mindössze elő.
Legalább péntek este sikerült bemákolni egy záport, mely dacára az akkorra már bőven negatív T850-nek, sajnos sima záporként ért földet.
Rég volt ilyen “száraz” a levegő.
Rh 73%
A harmatpont pedig hosszú hetek óta ismét negatív.
Rh 73%
A harmatpont pedig hosszú hetek óta ismét negatív.
Van még pár ilyen a fórumon. Neveket nem írok! 
Bár lehet nem is mentik le, pusztán megjegyzik nagyjából, hogy mikor mit írtak egyes illetők, ill. ott a szűrés. Az alapján nincs nehéz dolga az embernek. Vagy a szűrés alatt a keresőbe írva sincs olyan nehéz dolga az embernek.
Bár lehet nem is mentik le, pusztán megjegyzik nagyjából, hogy mikor mit írtak egyes illetők, ill. ott a szűrés. Az alapján nincs nehéz dolga az embernek. Vagy a szűrés alatt a keresőbe írva sincs olyan nehéz dolga az embernek.







