Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Fhú ez aztán kimeritő elemzés volt. Le is mentettem sok érdekeségg van benne.
-3.7°C, völgy -5.2°C...patak part már inkább a -6°C-hoz lehet közelebb.
Fent olyan -5.5°C köré várom, völgy/zug megkörnyékezheti a -8°C-ot...reméljük nem zavar be semmi!
Fent olyan -5.5°C köré várom, völgy/zug megkörnyékezheti a -8°C-ot...reméljük nem zavar be semmi!
Ja és az időjárásról: Itt még mindig fújdogál a szél,lassan csökken a hőmérséklet,jelenleg -0,5 foknál állunk!!Viszont a talajon már fagyhat rendesen mert ropog a fű!
Kihoztam egy loggert Naménytól 2 kilométerre nyugatra, a nyírségi homokplató két legkeletibb buckája közé. Néhány perce így álltunk 2 méteren, Taki-féle árnyékolóban
Csóri Zabar...

Csóri Zabar...
Hát hogyne lettek volna azok!
"Oh Szövosz! Oh Ápisz!"
Mythologiából gyönge vagy barátom, mint az Algopyrin! (Na még egy isten! igaz, hogy nem görög, csak egy gyík lydiai.)
"Oh Szövosz! Oh Ápisz!"
Mythologiából gyönge vagy barátom, mint az Algopyrin! (Na még egy isten! igaz, hogy nem görög, csak egy gyík lydiai.)
Így meg aztán pláne, brit-skandináv anticiklon, az előző futás is egyre közelebb várja a szárazföldhöz, tendenciának néz ki.
Persze ez még mindig messze van.
Persze ez még mindig messze van.

Igen, a végére már tényleg célegyenesben lennénk, csakhát a szokásos 240h..
Ez már nem olyan tragikus felállás, így már alakulhatna jól is a dolog, hideg szempontjából.

A fiatalabbak kedvéért: Mateosz nem egy görög király volt, hanem a Magyar Teherfuvarozók Országos Szövetkezete
Egy Szentestén lezúduló 24mm után jött egy potyogós első nap, majd Karácsony második napjának estéjén kiderült az ég és pllanatok alatt mínuszba zuhant a hőmérséklet.
Ismét megpróbálkoztam a Jupiter - Szaturnusz együttállással és még sárban caplattam ki, de visszafele már nem volt gond a fagy miatt.
Ismét megpróbálkoztam a Jupiter - Szaturnusz együttállással és még sárban caplattam ki, de visszafele már nem volt gond a fagy miatt.


Fantasztikus volt ma korcsolyázni, a sötét felhők között átsütött a Nap, az élénk szél a 2 fokban jóval hidegebbnek hatott és a jégporból alacsony "hófúvást" csinált, szép téli hangulat volt
-0.8 fokról megenyhültünk a rétegfelhőzetnek köszönhetően, az elmúlt órában, T akt 0,3 fok.
Hiába, ez ma egy igazi kerek egész nap, amolyan karácsonyi ajándék számomra a légkörtől.
Nem elég, hogy mint alább írtam, végre újra fagy hosszú idő után, és gyönyörű szép, tiszta idő volt hosszú idő után, de délután ki tudtam használni, volt időm egyet kirándulni a kutyussal a város határában immár végre tiszta körülmények között, és nemrég bevillant délután 5 h körül, hogy újévig látható a Szaturnusz-Jupiter együttállás, és tök tiszta végre az égbolt, így negyed 6 körül ki is néztem dny irányba a, teraszunkról, és szerencsével jártam, pont abban az irányban van a legkevesebb takarás háztetők és fák által, így láthattam a Szaturnusz - Jupiter együttállást, melynek nagyon örültem. Aztán rövid időn belül el is tűnt a Pilisvörösvártól dny, nyugatra magasodó Őr-hegy mögé.
Fantasztikus érzés, hangulat volt látni.
Amit elvett a légkör mostanáig a sok borult időjárású nappal az elmúlt időszakban, azt most viaszaadta. El sem hiszem.
Bár a legjobb dec. 21-én lett volna látni, és méltatlankodtam is kicsit aznap, hogy lemaradtam róla, de így is szuper hogy megkésve, de láthattam.
Nem elég, hogy mint alább írtam, végre újra fagy hosszú idő után, és gyönyörű szép, tiszta idő volt hosszú idő után, de délután ki tudtam használni, volt időm egyet kirándulni a kutyussal a város határában immár végre tiszta körülmények között, és nemrég bevillant délután 5 h körül, hogy újévig látható a Szaturnusz-Jupiter együttállás, és tök tiszta végre az égbolt, így negyed 6 körül ki is néztem dny irányba a, teraszunkról, és szerencsével jártam, pont abban az irányban van a legkevesebb takarás háztetők és fák által, így láthattam a Szaturnusz - Jupiter együttállást, melynek nagyon örültem. Aztán rövid időn belül el is tűnt a Pilisvörösvártól dny, nyugatra magasodó Őr-hegy mögé.
Fantasztikus érzés, hangulat volt látni.
Amit elvett a légkör mostanáig a sok borult időjárású nappal az elmúlt időszakban, azt most viaszaadta. El sem hiszem.
Bár a legjobb dec. 21-én lett volna látni, és méltatlankodtam is kicsit aznap, hogy lemaradtam róla, de így is szuper hogy megkésve, de láthattam.
A friss GEM-et hol kell aláírni? Szilvesztertől nyugat végig hátoldal, jó sok hóval, normális hideggel.
Negyed órája fagypont alá csökkent nálam a hőmérséklet. 
Történelmi állapot. Hihetetlen! El sem hiszem.
Legutóbb dec. 3-án reggel fagyott nálam, akkor - 2,1 fokig csökkent a hőmérséklet.
Ha szigorúan este 7 h és másnap este 7 h között veszem a mérési napokat, akkor dec. 4-25-ig, az az 22 napig nem volt nálam fagy.
Ha viszont úgy veszem, ahogy valóban megtörtént, akkor dec. 3-a reggeltől ma dec. 26-a kora estig, az az 23 és fél napig nem volt fagy egyáltalán.
Végülis mindegy, mert a 22 nap és a 23,5 nap is rekord nálam a 200/. óta folyó méréseim során.
Ilyen hosszú fagymentes időszakot se decemberben, sem pedig a tél többi részén még egyszer sem regisztráltam. Kemény!
Történelmi állapot. Hihetetlen! El sem hiszem.
Legutóbb dec. 3-án reggel fagyott nálam, akkor - 2,1 fokig csökkent a hőmérséklet.
Ha szigorúan este 7 h és másnap este 7 h között veszem a mérési napokat, akkor dec. 4-25-ig, az az 22 napig nem volt nálam fagy.
Ha viszont úgy veszem, ahogy valóban megtörtént, akkor dec. 3-a reggeltől ma dec. 26-a kora estig, az az 23 és fél napig nem volt fagy egyáltalán.
Végülis mindegy, mert a 22 nap és a 23,5 nap is rekord nálam a 200/. óta folyó méréseim során.
Ilyen hosszú fagymentes időszakot se decemberben, sem pedig a tél többi részén még egyszer sem regisztráltam. Kemény!
Fél óra alatt 1 fokot hűltünk.
Takt -2.1 fok
A szezonrekord -8.9 fok valószínű nincs veszélyben.
Takt -2.1 fok
A szezonrekord -8.9 fok valószínű nincs veszélyben.
Most sajnos arra értem hogy december legvégére talán be lesz fagyva.
Meg már az is nagy szám hogy néhány évet negelőztünk jégkiterjedtségben. Rosszabb is lehetne ez.
Hm, mit jelent a jól? Hogy végre nem a mérések kezdete óta legalacsonyabb, hanem a mérések kezdete óta 4-5. legalacsonyabb a jégkiterjedtség? Vagy hogy lassan befagy a Spitzbergák, esetleg befagy teljesen a Kara-tenger? Ezeket régebben (hm, nem is olyan régen...) már december közepére rég letudtuk, és a Barents-tenger minél nagyobb arányú befagyását latolgattuk.
A GFS 300h-tól megvillantott egy komolyabb hidegbetörési lehetőséget. Talán ez az idei szezon első komolyabb virtuális tél támadása.
Igen így tényleg pontatlan ahogy írtam mert tényleg német még hivatalosan közép Európa de legyen akkor a Kárpát medence 
Mindenestre remélem hogy nem ez a pontatlanság fog megmaradni abból amit írtam
Dehát szabad világ van mindenki azt hisz el amit akar úgyis a végeredmény a lényeg
Mindenestre remélem hogy nem ez a pontatlanság fog megmaradni abból amit írtam
Dehát szabad világ van mindenki azt hisz el amit akar úgyis a végeredmény a lényeg
Mutass olyan dél-olaszországi -10 fokos 850-es térképet, ahol közben nálunk nincs tél.
A hideg oda vagy rajtunk keresztül tud lemenni, mint ahogy 2015. január elején Link
Vagy ha nyugatról jut oda a hideg, akkor világvége van Link
Hozzátteszem, régebben 50-100 év eltelt úgy, hogy nem havazott Szicíliában, mert ezek a direkt hidegbetörések észak-északkeletről nem tudtak lemenni odáig.
Jellemzően nyugatabbi pályán zúdultak le, mediterrán ciklon képződött, azok meg már keveredve a Földközi-tengeri levegővel, kevésbé szoktak hideget és havat okozni Dél-Olaszországban.
Mint pl. 2017 januárban is rajtunk keresztül ment le a hideg Link
Itt nálunk nuku hó, Dél-Olaszországban nyakig hó.
Dél és középolaszországi gyümölcstermelő ismerőseimnek tele a tökük a sok hóval, mondják, hogy régen ennyi hó nem esett ott.
Itt nálunk Magyarországon meg kevesebb esik.
A hideg oda vagy rajtunk keresztül tud lemenni, mint ahogy 2015. január elején Link
Vagy ha nyugatról jut oda a hideg, akkor világvége van Link
Hozzátteszem, régebben 50-100 év eltelt úgy, hogy nem havazott Szicíliában, mert ezek a direkt hidegbetörések észak-északkeletről nem tudtak lemenni odáig.
Jellemzően nyugatabbi pályán zúdultak le, mediterrán ciklon képződött, azok meg már keveredve a Földközi-tengeri levegővel, kevésbé szoktak hideget és havat okozni Dél-Olaszországban.
Mint pl. 2017 januárban is rajtunk keresztül ment le a hideg Link
Itt nálunk nuku hó, Dél-Olaszországban nyakig hó.
Dél és középolaszországi gyümölcstermelő ismerőseimnek tele a tökük a sok hóval, mondják, hogy régen ennyi hó nem esett ott.
Itt nálunk Magyarországon meg kevesebb esik.
De láttam, viszont ahogy írtad is, ilyenkor általában Németországon keresztül szakad le oda a hideg, ami pedig Közép-Európa része. Link Persze van olyan, amikor északnyugatról, az óceán felől jön a hideg, és az generál medit, csak az meg nem annyira hideg, mert közben felmelegszik a légtömeg víz felett.
Bár mondjuk mindegy, igazából ez volt talán a legkisebb probléma abban a hozzászólásban.
Bár mondjuk mindegy, igazából ez volt talán a legkisebb probléma abban a hozzászólásban.
Hullámokban még be-besodródnak felhők, de a hőmérséklet határozottan csökken!
Takt -0.9°C, völgy már -2.2°C-nál jár...jó eséllyel benézünk -5°C alá reggelre!
Autón:
Takt -0.9°C, völgy már -2.2°C-nál jár...jó eséllyel benézünk -5°C alá reggelre!
Autón:


Karácsony második napja nem is hozhatott volna más programot, mint hűséges két- és négylábú társaim kíséretében téli túrázást az újból meseruhát öltött Kőszegi-hegységben 
-4 fok és viharos széllökések az Írott-kő kilátójában - egészen kellemes volt a hőérzet



-4 fok és viharos széllökések az Írott-kő kilátójában - egészen kellemes volt a hőérzet
Így igaz, 560 óra után ismét fagyunk.
Takt -0.2 fok
Ha marad a trend akkor a következő fagy január 18- án esedékes.
Takt -0.2 fok
Ha marad a trend akkor a következő fagy január 18- án esedékes.
Link
De lehet akár Spanyolország is ha Olasz már nem midig fér bele Szaharával együtt
Persze hivhatjuk elcseszetnek is
De lehet akár Spanyolország is ha Olasz már nem midig fér bele Szaharával együtt
Persze hivhatjuk elcseszetnek is
Lehet, hogy nagyon hiányzik a Kara- és a Barents-tenger befagyása, ami az utóbbi években egyre inkább elmaradozik, főleg ha állandóan a minimum jégiterjedtségi rekordokat döntögetjük...
Nem láttál még olyat hogy Németország, Franciaország és Olaszországba hideg van havazik de közép Európába jóval melegebb van? Mert ha nem akkor az jó vicc


