Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Amilyen rosszul indult a nap a 00z megtekintésével olyan pazarul folytatódott. Az UM jól fogta, hogy 15 óra előtt nem sokkal kezdődött a gyenge - közepes havazás. Hosszabb szünet után este ismét belekezdett időnként izmos intenzitással, keleti széllel tolta és jelenleg is közepes intenzitással havazik. A T és a harmat pont végig negatív volt, reggel -8.5 fokról indultunk, Takt -0.1, harmatpont 0 fok és lassan melegszik.
Nagy öröm volt a hóesésben sétálni, tetők, tereptárgyak, növények kifehéredtek.
Bízom benne, hogy most megtörik a rossz széria és belekezd a tél rendesen ( modelleket nem néztem ).
A GEM- nek nagy gratula mert sokáig egyedül ő adta a mai agglomerációs havazást.
Nagy öröm volt a hóesésben sétálni, tetők, tereptárgyak, növények kifehéredtek.
Bízom benne, hogy most megtörik a rossz széria és belekezd a tél rendesen ( modelleket nem néztem ).
A GEM- nek nagy gratula mert sokáig egyedül ő adta a mai agglomerációs havazást.


Azért ezt a hidegfrontot szívesen megnézném mondjuk a lengyel-ukrán határnál, 1 nap alatt kb. 30 fokos csökkenés 850-en... 
Czaki: a videóhoz nálam hozzáférést kér.
Czaki: a videóhoz nálam hozzáférést kér.


Végül nem lett meg a téli nap nálam, a - 7,6 fokos Tmin után +0,6 fok lett a Tmax.
Délután 4 h óta viszont stabilan fagy, - 1 fok közeli a T.
Délután, késő délután gyenge hódarahullás volt, majd késő este hózápor jött dk felől, egy hóleplet adva. Szezon első havazása pipa. Jó sokáig kellett rá várni.
Igaz, március végén több napon is láthattam havazást, egyszer megmaradó mennyiséget is, mely néhány órát bírt ki, tehát március vége - december vége között 9 hónapig kellett csak kibírnom hóeses nélkül.
1 nap múlva pedig jöhet is életem egyik várhatóan top dk, déli szeles vihara.
Holnap reggel írok is egy kis elemzést.
Ma hó, holnap szélvész. Végre beindult a dinamika! Ezt várom már hónapok óta.
Délután 4 h óta viszont stabilan fagy, - 1 fok közeli a T.
Délután, késő délután gyenge hódarahullás volt, majd késő este hózápor jött dk felől, egy hóleplet adva. Szezon első havazása pipa. Jó sokáig kellett rá várni.
Igaz, március végén több napon is láthattam havazást, egyszer megmaradó mennyiséget is, mely néhány órát bírt ki, tehát március vége - december vége között 9 hónapig kellett csak kibírnom hóeses nélkül.
1 nap múlva pedig jöhet is életem egyik várhatóan top dk, déli szeles vihara.
Holnap reggel írok is egy kis elemzést.
Ma hó, holnap szélvész. Végre beindult a dinamika! Ezt várom már hónapok óta.
Geri! Azért egyelőre ha csak a GFS perbutált tagjait nézem, nincs semmi rendkívüli a futások végén sem! Még! Talán!
Folyamatosan
, gyarapodnak a centiméterek, ja nem
, de szép, a jàrdák-utak kivételével megmarad, én ezt is megbecsülöm, reggelre úgysem marad sok belőle


Így van. Az egész Bakonyi régió életveszélyes és semmilyen riasztást/figyelmeztetést nem adtak ki!
A probléma itt az, hogy néhány szélsőséges esemény(sorozat) képes minket magunkat is rettentően szélsőségesen befolyásolni a dolgok megítélésében, és ez mindkét irányban igaz. Azaz hozhatunk fel természetesen számos kiragadott példát a 10-es meg a 70-es évekből, vagy a Réthly-könyvekből, hogy ekkor és ekkor mennyire nem volt tél, virágzott a nem tudom én milyen növény januárban stb., és ugyanígy, de bezzeg 2018. március 1-jén -25 fok is előfordult, és így tovább. Ezek az egyedi, kiragadott esetek mind könnyen tévútra visznek minket, mert egy hosszabb időszak (évek, évtizedek) tendenciájáról nem sok mindent árulnak el.
Ezért szoktam én rendszeresen hosszabb periódusok átlagait idecitálni, ahogy azt többször is olvashattátok tőlem.
Ezek pedig egyelőre azt mutatják, hogy az utolsó évtized telei mind középhőmérséklet, mind hőmérsékleti küszöbnapok, mind havas csapadék, mind hótakaró szempontjából roppant gyengére sikerültek - még egyszer hangsúlyozom, hosszabb időszak ÁTLAGÁT figyelembe véve.
Ebbe ettől még természetesen bőven beleférnek az általad is említett keményebb helyzetek, de a folyamatok, a tendenciák inkább aggasztóak most, mint szívderítőek, szerintem.
Mert rendben van az, hogy olykor belefutunk egy 2017 januári felállásba vagy egy márciusi vastagabb hótakaróba, ha közben viszont egész téli hónapok mennek el úgy, hogy nemhogy a hótakaró, de még a havas csapadék, sőt olykor már az egyszerű fagyos nap kialakulása is ritkaságszámba megy. És igen, tudom, ez utóbbiak is belefértek akár a keményebb téli korszakok idején is, nemcsak a 10-es, 70-es stb. években - a mi klímánk már csak ilyen. A gond az arányok eltolódásával van, vagyis amikor ezek az esetek kerülnek túlsúlyba, és mostanában sajnos ez történt.
Ahogy a múltkor is írtam, persze meglátjuk, mit hoz a jövő, de amellett kitartok (mert a számok egész egyszerűen ezt bizonyítják), hogy a mögöttünk hagyott évtized telei többéves ÁTLAGBAN a leggyengébbek közül valók a mérések kezdete óta - legalábbis Magyarországon biztosan. (És ezzel most az olaszországi, angliai stb. helyzetről semmit nem mondtam, de ez nem is volt jelen hozzászólás célja.)
Ezért szoktam én rendszeresen hosszabb periódusok átlagait idecitálni, ahogy azt többször is olvashattátok tőlem.
Ezek pedig egyelőre azt mutatják, hogy az utolsó évtized telei mind középhőmérséklet, mind hőmérsékleti küszöbnapok, mind havas csapadék, mind hótakaró szempontjából roppant gyengére sikerültek - még egyszer hangsúlyozom, hosszabb időszak ÁTLAGÁT figyelembe véve.
Ebbe ettől még természetesen bőven beleférnek az általad is említett keményebb helyzetek, de a folyamatok, a tendenciák inkább aggasztóak most, mint szívderítőek, szerintem.
Mert rendben van az, hogy olykor belefutunk egy 2017 januári felállásba vagy egy márciusi vastagabb hótakaróba, ha közben viszont egész téli hónapok mennek el úgy, hogy nemhogy a hótakaró, de még a havas csapadék, sőt olykor már az egyszerű fagyos nap kialakulása is ritkaságszámba megy. És igen, tudom, ez utóbbiak is belefértek akár a keményebb téli korszakok idején is, nemcsak a 10-es, 70-es stb. években - a mi klímánk már csak ilyen. A gond az arányok eltolódásával van, vagyis amikor ezek az esetek kerülnek túlsúlyba, és mostanában sajnos ez történt.
Ahogy a múltkor is írtam, persze meglátjuk, mit hoz a jövő, de amellett kitartok (mert a számok egész egyszerűen ezt bizonyítják), hogy a mögöttünk hagyott évtized telei többéves ÁTLAGBAN a leggyengébbek közül valók a mérések kezdete óta - legalábbis Magyarországon biztosan. (És ezzel most az olaszországi, angliai stb. helyzetről semmit nem mondtam, de ez nem is volt jelen hozzászólás célja.)
-3 fokban gyenge havazás.
Na innen 'befelé' kezdődne a tél, de egyenlőre ez a 'csúcs' állapot a tél szempontjából sajnos.
Na innen 'befelé' kezdődne a tél, de egyenlőre ez a 'csúcs' állapot a tél szempontjából sajnos.
Ismét nagyon szépen tolja, fél cm körül a hóvastagság, mindenhol megmarad. Az előbb voltam kint kocsival beállni, -1 fok továbbra is.
De jó lett volna ezt nappal fotózni...
De jó lett volna ezt nappal fotózni...
Néztem most néhány kékestetői webkamera képet a mai napról.
Hihetetlen nagy tömeg volt,rendesen kiéheztek már az emberek a hóra.
Ismét havazik - apró pelyhekben.
Hihetetlen nagy tömeg volt,rendesen kiéheztek már az emberek a hóra.
Ismét havazik - apró pelyhekben.
Érkező felhők a Bükkből (Kékes a távolban).
Jelenleg havazik Mogyoródon, de melegszünk...

Jelenleg havazik Mogyoródon, de melegszünk...
Ma remek idô volt a Mátrában, Tátralátással. Felhívom a figyelmet az utolsó képre, ahol már az érkezô felhôk mögött világítanak a havas csúcsok 



Nekem asszonygyák a gyerekek: " Apa !! Eső hangon esik a hó !!"
T akt: 0,3
T akt: 0,3
Nem volt riasztás, vagy figyelmeztetés? Herendnél kritikus a helyzet! Most adták ki a hírt, miszerint sok Embert kell elszállásolni a térségben! Rengeteg baleset volt eddig a 83 as Bakonyi szakaszán. Ha nem jelezték, akkor ebből már botrány van, lesz.
Itt csak hólepel volt kétszer,de már 12 óra előtt minkét alkalommal elolvadt.De az is 2019.decemberben volt.2020-ban itt még hólepel sem tudott kialakulni. Lehet még ennél lejjebb?! Igen,amikor már hó csapadék sem fog hullani.Idén "télen" egyelőre még ott tartunk,de nagyon remélem,hogy nem marad így!
Megint esik a hó, ha gyengén is 
Szomorú lesz reggelre a vékony fehér lepel nélkül. De legalább egy kis hangulatot kaptunk, 1 nap késéssel...
Egy egész jó tömb jön errefelé...
Szomorú lesz reggelre a vékony fehér lepel nélkül. De legalább egy kis hangulatot kaptunk, 1 nap késéssel...
Egy egész jó tömb jön errefelé...
Itt zápor jellegű csapadék van. Hó nem volt, fagyott eső havaseső keveréke, a T elindult felfelé. Erre futotta. Már már mondhatni joggal, a hazánkra jellemző téli események ezek. Semmi extremitás, tehát se tartós hótakaró, se hófúvás, se fagy, semmi ilyen extrém veszély nem áll fenn
Megkövetem magam, nem bíztam a tiszta hóban a radarjel erőssége alapján.
Szépen havazik, kár a holnapi olvadásért
Szépen havazik, kár a holnapi olvadásért
Elég rendesen havazik, már Angyalföldön vagyok. Lassan, komótosan hullanak a hópelyhek.
Egyszerre vagyok boldog, de valahol szánalmasnak is érzem ezt a produkciót.
Egyszerre vagyok boldog, de valahol szánalmasnak is érzem ezt a produkciót.
Itt valami félreértés lesz, én csak kérdeztem, hogy fordult-e elő ilyen korábban. A választ megkaptam, 84 éve, köszönöm!
Elnézést, akkor volt 1 napig 1cm-es hóvastagság. 84 éve volt ilyen utoljára. Azért az az én léptékem szerint elég messze van, vagyis az én életemben ilyen még nem fordult elő, akkor erre jól emlékeztem. Én ezt úgy értelmezem, hogy 84 éve nem volt ennyire hószegény tél.
Nem értem az OMSZ-t.. Délután óta a gyenge hóesés mellett szitál az ónos, néha esik is, a fél város utai jegpancelosak és semmi figyelmeztetés illetve riasztás.
Életveszélyes kint lenni, és ezt értem az egész Bakonyi régióra. Ja és jelenleg is fagy.
Életveszélyes kint lenni, és ezt értem az egész Bakonyi régióra. Ja és jelenleg is fagy.
Szerettünk volna egyet szánkózni Kékestetőn, de szinte esélytelen volt feljutni 1014 méterig ma dél környékén. Lépésben haladt a sor Mátraházáról felfelé, illetve lefelé is, így kb. 200 méter araszolás után visszafordultunk a sorok között, majd szerencsét próbáltunk Mátraszentimre irányában.
T. akt 0,6 °C, várunk egy kis látványhavazást...
T. akt 0,6 °C, várunk egy kis látványhavazást...







