Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Bárhogyan is nézem pl a friss GFS-t,de szépen látszik ahogy az AO-n az enelkedés okoz egy ciklonos rövidebb etapot a Jeges-tengeren, majd most pl a túl nyugat, délnyugatra szakadó hideg az óceánon arra lenne jó hogy a teknő kitolódna és az ismét negatív AO következtében visszatérjen Svalbard környékére a magasnyomás. A túl délnyugati ciklonok meg újabb blokkhoz vezethetnének akár a jeges-tengeri AC immár talán sikeres déli szélességekre való hatolásával is ami a nagy hidegmagot is közelbe helyezné.
Tudod ez olyan mint a horgászat. Lehet, hogy kapásod van ezer, de egy halat sem sikerül fognod.
100óránál lévő hóesélyek mentek a süllyesztőbe Gemen vagy Gfsen is most már napok óta. Biztos vagyok benne hogy villant majd január vagy február, csak nehéz kivárni. Legalább az etetés ne lenne a modellektől
A néhány enyhe hét után jött dec. 27-e, egy szép igazi téli időjárású nap.
Én megbecsülöm ezt a kis téli szigetet is, ugyanis ezen a héten végig enyhe, a télre legkevésbé sem emlékeztető időjárásunk lesz.
Azért a vasárnap szép volt, igazán télies nap.
Tmin - 7,6 fok, hajnaltól - délelőttig vaskos dér volt, a Tmax 0,6 fok lett, és csak rövid ideig ment pluszba a T. délután, aztán már hamar újra fagyott. A napi közép T. - 3,5 fok lett. Egész jó.
Délutántól - éjfél környékéig pedig téli csapadék hullott (hó, hózápor, hódara), melyből a késő esti hózáporoknak köszönhetően fél cm-es réteg alakult ki.
A napi csapadékösszeg 1,1 mm lett, hangsúlyozom hó csapadékból, mely nagy szó egy ilyen gané tél első harmadában.
És a sok enyhe hét után erre a napra még részben a talaj felszíne is megfagyott átmenetileg.
Hétfő óta ennek már vége, és jan. 10-ig nem is várok téli időt itt síkon.
Én megbecsülöm ezt a kis téli szigetet is, ugyanis ezen a héten végig enyhe, a télre legkevésbé sem emlékeztető időjárásunk lesz.
Azért a vasárnap szép volt, igazán télies nap.
Tmin - 7,6 fok, hajnaltól - délelőttig vaskos dér volt, a Tmax 0,6 fok lett, és csak rövid ideig ment pluszba a T. délután, aztán már hamar újra fagyott. A napi közép T. - 3,5 fok lett. Egész jó.
Délutántól - éjfél környékéig pedig téli csapadék hullott (hó, hózápor, hódara), melyből a késő esti hózáporoknak köszönhetően fél cm-es réteg alakult ki.
A napi csapadékösszeg 1,1 mm lett, hangsúlyozom hó csapadékból, mely nagy szó egy ilyen gané tél első harmadában.
És a sok enyhe hét után erre a napra még részben a talaj felszíne is megfagyott átmenetileg.
Hétfő óta ennek már vége, és jan. 10-ig nem is várok téli időt itt síkon.
Valami ilyesmi kép már reményteljes lehetne, csak nem 240 óránál. Link
Pörgetem a gfs térképeket hetek óta és mást nem látok mint a visszatérő, pont Burgenlandig előoldalas mediket. Ennek legyen vége már. Gyűlölöm hogy +2fokban esik az eső. Abban bízom hogy a stratusos hetek már lementek, s legalább az nem tér vissza. Az első megmaradó hóesélyeket először két ünnep közé, majd dec 31re, később már jan 2-re, most pedig jan 5re látom a Gfsen. Gondolom ez megy majd márciusig.
Ami kiemelendő ebből a cikkből hogy nem a megszokott kelet- Szibéria csupán zord hanem a nyugati része is lehűlt.
Egy megfelelő AC már nem langyos levegőt keringetne hozzánk.
Egy megfelelő AC már nem langyos levegőt keringetne hozzánk.
Látom lelki szemeim előtt, hogy a soron következő szezonban erősen pozitív NAO és AO indexért fognak már a fórumon imádkozni, hátha akkor tél lesz. Lehet csak egy anti-SSW segíthet majd rajtunk. 
Vígasztalás képpen felkerestem a GFS archivumban a 2006/2007-es híresen szar téli szezont, hogy megnyugodjak volt ettől sokkal rosszabb is, de végigpörgeve rá kellett jönnöm, hogy akkor sokkal jobb helyzetek tudtak kialakulni, mint az idei szezon eddigi részében.
Vígasztalás képpen felkerestem a GFS archivumban a 2006/2007-es híresen szar téli szezont, hogy megnyugodjak volt ettől sokkal rosszabb is, de végigpörgeve rá kellett jönnöm, hogy akkor sokkal jobb helyzetek tudtak kialakulni, mint az idei szezon eddigi részében.
Az a kép az általad linkelt cikkben mindent elmond.
Az a különös homály a kemény fagy miatt.
Imádom!
Bárcsak átélhetnék ilyet élőben többször is. Mondjuk tervek vannak rá bőven.
Van valami igazán különös feelingje ennek az egésznek. És hiába nem éltem még át sosem, mégis brutál mód vonz a dolog.
Az a különös homály a kemény fagy miatt.
Imádom!
Bárcsak átélhetnék ilyet élőben többször is. Mondjuk tervek vannak rá bőven.
Van valami igazán különös feelingje ennek az egésznek. És hiába nem éltem még át sosem, mégis brutál mód vonz a dolog.
Jó volt éjjel hallgatni a szél kolompolását és az eső zizegését.
Az utat most már géppel is felsöpörték

,
úgyhogy kirakom a hólapátot,
hátha nem kell használni! 
... igaz még január 10-ig én vagyok a házmester,
addig bármi érkezhet...
Az utat most már géppel is felsöpörték
úgyhogy kirakom a hólapátot,
... igaz még január 10-ig én vagyok a házmester,
Nekem a tél nem tél legalább egy-két nap igazi főnös idő nélkül.
Bizony! Jó kis sárgás radarjel mellett több centis pelyhekben sűrű vizes hó 0 fokban
7 mm eső, szinte végig gyenge széllel. Mist szelcsend. Itt elmaradt a szélvihar. Szerencsére. Az év a végére szépen alakul 730 mm már. Április-május aszály, június brutal esős, július augusztus eleje aszály aztán egy hét alatt 140 mm. Szeptemver csont száraz aztán október 150 mm.... elég furcsa egy év volt. És hat a tél az kuka. Utóbbi 10 év legrosszabb tele. De cserébe leanderek, olajfáim kint is simán jól elvannak.
Végül kisebb meglepetésemre egész hűvös lett a hétfő, a Tmin még vasárnap este állt be - 1 fokkal, tehát még a fagyos nap is összejött, a Tmax pedig 3,2 fok lett délután, és este 7-ig nem is volt melegebb 3 foknál, majd csak ezután kezdett melegedni a levegő.
Így a hétfői napi közép T. nálam csak 1,1 fok lett.
Azt vártam vasárnap, hogy a hétfő már csak szintén tartásra lehet jó, ehhez képest még egy tizedet tudott is csökkenni a havi közepem, 2,8-ról 2,7 fokos havi T. középre csökkent.
Ezzel múlt szerda - péntek között 3 nap emelkedést 3 nap csökkenés követett szombattól - tegnap hétfőig.
Ma kedden már nincs pardom, délután irány a 10 + fok.
Kellemes március közepének megfelelő időnk lesz ma.
Így a hétfői napi közép T. nálam csak 1,1 fok lett.
Azt vártam vasárnap, hogy a hétfő már csak szintén tartásra lehet jó, ehhez képest még egy tizedet tudott is csökkenni a havi közepem, 2,8-ról 2,7 fokos havi T. középre csökkent.
Ezzel múlt szerda - péntek között 3 nap emelkedést 3 nap csökkenés követett szombattól - tegnap hétfőig.
Ma kedden már nincs pardom, délután irány a 10 + fok.
Kellemes március közepének megfelelő időnk lesz ma.
Ez olyan igazi vizes, tapadós, giga pelyhes hóömlés szagú.
Aztán tényleg remélem nem potya lesz.
Aztán tényleg remélem nem potya lesz.
Így igaz, sajnos, semmi változás. Ahogyan 1-2 hete írtam, de most már ki lehet jelenteni, hogy a december ugrott tél szempontból. Ami külön döbbenetes, hogy még a fagy is kuriózum volt ebben a hónapban. Mindössze 5db fagyos nap volt nálam, téli nap pedig természetesen nulla.
Te is látod, hogy jön a tél, úgy veszem észre az ironizálásodból... 
Az már biztos, hogy holnap Kékestetőn kezdek... 
Aztán lehet, hogy csak a havasesőről tudok anyagot hozni, de ekkora lehetőséget nem hagyhatok ki:
Aztán lehet, hogy csak a havasesőről tudok anyagot hozni, de ekkora lehetőséget nem hagyhatok ki:


Link
Kiábrándító továbbra is a fáklya. Az, hogy még most is csak 10 napon túl megy átlag alá, kritikán aluli.
Viszont lesz csapadék. Mint egy változékony november.
Gyengén felhős égbolt. Akt T +7
Teljesen jó lenne, mondjuk március 5.-én.
Kiábrándító továbbra is a fáklya. Az, hogy még most is csak 10 napon túl megy átlag alá, kritikán aluli.
Viszont lesz csapadék. Mint egy változékony november.
Gyengén felhős égbolt. Akt T +7
Teljesen jó lenne, mondjuk március 5.-én.
Na ez már egy szép helyzet lenne, északon rendesen bedurranna a hidegmag jó helyen, és nálunk sem lenne rossz idő, sőt! 
Link
Link
Valószínűleg a klímaváltozás miatt van! És ez egyre durvább lesz!!44!!!
[kérlek, tiszteld meg az olvasókat azzal, hogy nem okozol nekik szemrákot a szinte az olvashatóság határán billegő, helyesírási hibáktól hemzsegő hozzászólásaiddal! a tartalmi dolgokról most még szót sem ejtve...]
Biztos vagy benne, hogy csapadékos időszakot élünk!? 
Ne zavarjon az meg, hogy sár van mindenhol.
Nálam nov. 5. - dec. 20. között 19,7 mm csapadék hullott, és mégis minden merő sár volt, hiszen gyakran borult, párás az idő, nincs tartósan szeles idő ami felszárítsa, valamint a napállás is igen alacsony, az éjszakák hosszúak, nappalok rövidek.
Remélem 2021. igen csapadékos év lesz. Már érne felém nagyon
Ne zavarjon az meg, hogy sár van mindenhol.
Nálam nov. 5. - dec. 20. között 19,7 mm csapadék hullott, és mégis minden merő sár volt, hiszen gyakran borult, párás az idő, nincs tartósan szeles idő ami felszárítsa, valamint a napállás is igen alacsony, az éjszakák hosszúak, nappalok rövidek.
Remélem 2021. igen csapadékos év lesz. Már érne felém nagyon
Hajnali 3-ra felvert a szélvihar rendesen. A tervezett 60-70 helyett befogtunk egy 80 km-eset.
A radart visszanézve sem gondoltam volna hogy enyit dobott le, rádásul még az erősebb részek is inkább melletűnk voltak.
Hát szépen átaludtam ezt a viharos északát. A szomszéd monta milyen szél és eső volt Hát tényleg, meglepőve látom hogy a zöldikébe kerek 17mm lapul.Há meglepődtem.
A tersegemben az eves csapadekmennyiseg eddig 718 mm. Holnap es a holnaputani tersegemben levo monszun meg produkalhat meglepeteseket. Eleg jol zartuk az evet a tersegemben mivel annyi csapadek esett mint sok hegyvedeki teruleten ami erre eddig nem volt jellemzo. Kivancsi leszek a tovabbi evekre.
Nyugalom, ez csak a makrováltás előtti modellzűrzavar! Jó lesz ez...
Szuper jó, gyönyörű szép napos, tiszta idő van ma reggel az éjjel átvonult front után.
Egyébiránt múlt péntek óta, az az 5. napja mindennap látom a közeli és távolabbi hegyek körvonalait.
Kellett ez az időszak már nagyon a több hetes borús, párás idő után.
Holnaptól a folytatás már nem tűnik ilyen rózsásnak.
Egyébiránt múlt péntek óta, az az 5. napja mindennap látom a közeli és távolabbi hegyek körvonalait.
Kellett ez az időszak már nagyon a több hetes borús, párás idő után.
Holnaptól a folytatás már nem tűnik ilyen rózsásnak.
Így van, sajnos zsenge volt, viszont ezek az örvényességi karok elég szépen visszaköszöntek a radarképen.
Az a hosszú kar jó kis mohogós záport adott nálam, kár, hogy nem dörrent be.
Az a hosszú kar jó kis mohogós záport adott nálam, kár, hogy nem dörrent be.


.. 2020 még év végén is odafigyel az idei trendre.
Mondanám, hogy jövőre csak jobb lehet, de inkább nem kiabálom el.

Tegnap este 8 és éjfél közötti esőzésből 6,7 mm lett a csapadék. Előtte 6,4 °C, közben 4 fok , most 8 órakor pedig -1,4 °C mértem. Ropogott a fű lábam alatt.

Azért megnéznék (vagy inkább nem) egy olyan nyár eleji hidegfrontot, ami után -7 fok van a völgyekben (ha Nyíregyházára gondoltál), olyat meg pláne, mai után -10 (ha az országosra gondoltál).
Ahogy nézem, a Dunántúlon jóval elmaradtunk a várt széltől, a környéken pl még 50 km/h-t elérő lökés sem volt. Ennek ellenére csak 1 mm csapi hulott.
Jelenleg növekvő magasszintű felhőzet, mérsékelt délnyugati szél, délután záporesélyek.
Jelenleg növekvő magasszintű felhőzet, mérsékelt délnyugati szél, délután záporesélyek.
Egy nyarkezdetnel egy erosebb hidegfront utan a volgyekben is lehet olyan hideg mint a Decembberi minimum. Egy honap eltelt!! Mi ez ha nem klima valtozas, a tobbi jelentos tenyezorol nem is beszepve amit a tobbi evszakban is tapasztalunk.
Ha már ott van, haza is vágja. A GFS is beállt a "megbízhatatlan ECM" mögé, és Ibéria ciklonnal számol, ami ránk tolja a meleget uszkve 10 napos távban, még az ENS is ezt mutatja.
De 336 óránál újra jön a tél, csak kár, hogy sosem ér ide. De legalább lehet elemezgetni, hogy mi lenne, ha...
De 336 óránál újra jön a tél, csak kár, hogy sosem ér ide. De legalább lehet elemezgetni, hogy mi lenne, ha...
December 29-én azt latolgatni, hogy mi LESZ január közepétől...

A tavalyi pont ilyen volt,0 hó és -8 fokos minimum.Semmi sem bizonyítja jobban,mint hogy a golgota virágom zöld maradt egész télen,még csak a levelét sem dobta el.Jelenleg kb. ugyanitt tartunk-7.5 és lepel,és ha GFS-t nézem ez a következő 10 napban nem is dől meg.Egyedül GEM vár komolyabb változást,de 240 felett folyamat ott van,csak közelebb nem jött még.

