Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Na megint elment délre a cucc. Tili toli. Holnapután már csak a radart érdemes nézni. A Szerb radart.
Vízkereszt van ma sok vízzel (esők) ! A havas tél reménye, - már egy ideje - szinte mindig 7 napon túl bukkan fel... de a megvalósulása igencsak hiányos.
Nemrég kivittem a szemetet, kiléptem az ajtón ma este a második zuhogó, igen intenzív zápor 2,6°C mellett. Vártam kb. 2 percet és elállt, felnéztem az égre és már csillagos volt. Szép januári este, pedig 100 órája még szép, a térségünket lilára festett térképek is megjelentek erre a napra.
Záporszerű eső esik, itt már váltás nem igen lessz mert addigra elvonulnak a csapi töbök.
Végigfutva a dolgokat attól nem kell félni hogy innen havas képek mennek az elkövetkező időszakban.
Ha dolgoznál, itt ugyanezt élted volna át.
Szakadó esőben én sem tudtam eldönteni, vajon vannak-e benne olvadékok, hisz elég intenzív volt, hogy le is keveredhetett akár.
Fh.: Ferihegy 2.
Fh.: Ferihegy 2.
Felvázolnék én is egy várható hótérképet a következő hét végéig.
Szerintem ez egyformán kedvez mindenkinek és sokan meg sem lepődnének.
Ráadásul kapnánk a hóba fulladós képeket Nyulitól és Czakitól.
Szerintem ez egyformán kedvez mindenkinek és sokan meg sem lepődnének.
Ráadásul kapnánk a hóba fulladós képeket Nyulitól és Czakitól.

Este volt egy kis eső, akkor hirtelen le is zuhant a hőmérsékletet 2,4 fokról 2,3 fokra, de most jött volt egy zápor, amikor visszament 2,4-re. Néha egyébként mintha lett volna benne pár nagyon olvadt hópehely, de idebentről nem lehetett egyértelműen megkülönböztetni az utcai lámpáról/drótokról/tető széléről lecsöppenő nagyobb cseppektől, ilyen szánalmat pedig én ki nem megyek megnézni, úgyhogy inkább nem volt. Talán esetleg tőlünk délre, ahol az intenzívebb rész vonult.
Így van! Az összeáramlások, torlasztások egész jó kis meglepiket is okozhatnak telente - csak hogy ez is meg legyen említve az állandó negativizmus, cinizmus mellett itt a fórumon.
Többször felhoztam már az elmúlt hetekben pl. a 2018. dec. 15-i példát.
Előtte napokig alig vártak a modellek havat Budapest és környékére.
Még dec. 14-én is csak 3 cm körüli hó volt várható 15-ére Budapest és környékére.
A valóság több, helyenként jóval több lett.
Nálam pont ötször annyi hó hullott, mint vártam, az az 15 cm.
De jó lenne most is valami hasonló!
Tudom, kicsi rá az esély, de hát reménykedni azért lehet.
Többször felhoztam már az elmúlt hetekben pl. a 2018. dec. 15-i példát.
Előtte napokig alig vártak a modellek havat Budapest és környékére.
Még dec. 14-én is csak 3 cm körüli hó volt várható 15-ére Budapest és környékére.
A valóság több, helyenként jóval több lett.
Nálam pont ötször annyi hó hullott, mint vártam, az az 15 cm.
De jó lenne most is valami hasonló!
Tudom, kicsi rá az esély, de hát reménykedni azért lehet.
2 fokban eső kínlódik, azaz maradt a pechszéria. Nagyon naívan vártam ebből is havat. A hőmérsékletet bebetonozták tegnap este óta nem bír 2 fok alá menni. Ez aztán a teljesítmény
oke, oke nem lehet mindíg hó meg - 10fokok, de azért az a szerencsétlenkedés magasiskolája hogy eső kell essen folyamatosan +1 +4fok közötti tartomány mellett.
Szerk: a legnagyobb vicc az egészben hogy 850-en és 925-ön is jó lehet a hőmérséklet cirka 24 órája, mégsem moccan 2 méteren jó irányba csapadék idején sem a T. Ez valami gyötrelem.
Szerk: a legnagyobb vicc az egészben hogy 850-en és 925-ön is jó lehet a hőmérséklet cirka 24 órája, mégsem moccan 2 méteren jó irányba csapadék idején sem a T. Ez valami gyötrelem.
Végre felszakadozott a felhőzet és rögtön elkezdett csökkeni a T. Nagy tételben nem fogadnék, hogy a mostani hidegebb időszakban meg fog dőlni a szezon rekord, de hajrá. Hóval nagyobb esély lett volna...
Érdemes megnézni a tengerszint feletti magasságokat is. A nagy havakat azért ott is elsősorban a hegyvidék kapja, abból meg van ott bőven.
Örülni kell neki.
Még jobban örülnek ha nyugatra menne le mellettünk nem a románok fölött. Több lenne a hó esély nálunk talán.
Az a 975-ös izlandi ciklon viszont nem sok jót sejtet.
Még jobban örülnek ha nyugatra menne le mellettünk nem a románok fölött. Több lenne a hó esély nálunk talán.
Az a 975-ös izlandi ciklon viszont nem sok jót sejtet.
Hát én akkor sem értem szerbek,horvátok akkor miért kapnak mindig nagy havakat
Szerintem nekik kellene előbb megérezni ezt+Ott a tenger ami ugye télen fűt nyáron hűt
Szerintem nekik kellene előbb megérezni ezt+Ott a tenger ami ugye télen fűt nyáron hűt
Voltak, de nem ilyen gyakran. Változékonyabbak voltak a telek és a kifejezetten rossz teleken sem maradtak el a hózáporok. Ezek most nagyon eltűntek. Jórészt nyugat- északnyugati irányítás volt, nagyon gyakori volt az erős északnyugati szél. Nem voltak tartósak az enyhe időszakok, de a hidegek sem. A nyugat felől érkező frontok is tudtak havat hozni a beenyhülés előtt. Volt egy jó pár havas medi és az azért felért északra is. 1975-től emlékszem vissza a telekre, utána 1983 után megváltozott a leghidegebb évszakunk, több lett a hideg, havas tél. Hogy 1975 előtt mi volt, azt nem tudom, mert túlságosan gyerek voltam, más kötött le.
Itt idén egyszer volt gyenge látványhavazás,de az sem tisztán,mert fagyott eső-zörgős hó keverékkel.Tehát eddig a tavalyi telet is alulmúlja az idei.
Tavaly volt kb. két-három reggel fél centi hó.
Tavaly volt kb. két-három reggel fél centi hó.
Azért szerintem várhatóan nem lesz olyan rossz a hét további része a mai naptól kezdve, egy ilyen szinte semmilyen télen ( legalábbis eddig) :
Ma a nap elején voltak izgalmak, kevés hó ( igaz síkon sajnos nem, csak magasabb területeken), délután óta jött pár zivatar, éjjel hózáporok is lehetnek.
Csütörtök és vasárnap között pedig minden nap van hó esély az ország kisebb-nagyobb területére.
Ráadásul jövő hét elején is maradhat a hideg idő, akár újabb havazásokkal.
Szóval nem olyan full rossz a helyzet. Nagyvad telekhez képest semmi, de a nullánál mindenképpen több.
Legalább a mai nappal hátunk mögött hagyjuk a full esős, szitálós nov-dec.-i szitut.
Ma a nap elején voltak izgalmak, kevés hó ( igaz síkon sajnos nem, csak magasabb területeken), délután óta jött pár zivatar, éjjel hózáporok is lehetnek.
Csütörtök és vasárnap között pedig minden nap van hó esély az ország kisebb-nagyobb területére.
Ráadásul jövő hét elején is maradhat a hideg idő, akár újabb havazásokkal.
Szóval nem olyan full rossz a helyzet. Nagyvad telekhez képest semmi, de a nullánál mindenképpen több.
Legalább a mai nappal hátunk mögött hagyjuk a full esős, szitálós nov-dec.-i szitut.
Az idei "télhez" képest az előző tél maga az álom volt a december 6.-i 3-4 cm-es havával. Ezen a télen még csak látvány havazás sem volt.
Voltak. Az viszont nagy különbség, hogy ennél azért hidegebb volt. Sok olyan télre emlékszem a 70-es években, hogy havat ugyan akkor sem nagyon láttunk, viszont hetekig vastagon állt a zúzmara a fákon, és befagytak a tócsák. Egy-két hét volt, amikor napos, száraz, enyhe volt az idő.
Régebben, korábbi evtizedekben is voltak ennyire sokáig tartó hómentes telek? Remélem nem csak ez a mostan8 iďőszak ilyen rossz.
Na ECM ENS megtépázta a csapadékot. Lehet tényleg ennyi volt a buli? Kíváncsian várom...
Link
Link
Igen van. Télen jobban idegesít minket, ha elmarad egy elôrejelzett mediterrán ciklon, mint nyáron, ezért nagyobb nyomot hagy a lelkünkben
A mostanira hasonló példa egyébként nem először és nem csak akkor fordult elő amikor nem volt annyi bemenő adat. Ezt már kabaréból nyomatják a modellek
Azaz: "nagy pofára esés" nem lehet a végén.
Egyébként itt a tavalyi minden idők leghószegényebb telén esett hómennyiséget még egy 24 óráig tartó 1 centis hóréteg is felülmúlná.
Egyébként itt a tavalyi minden idők leghószegényebb telén esett hómennyiséget még egy 24 óráig tartó 1 centis hóréteg is felülmúlná.
Télen a modellek nem mutatják olyan jól a mediterrán ciklonokat, mint az év bármely más évszakjában. Erre van valami valasz, h miért lehet?
Ha a Te térképedre alapozva várjuk a várható hó mennyiségét,akkor "nagy pofára" esés nem lehet a végén.
Az egész télen! Akarom mondani őszön. Nyáron legalább nem kell attól félni, hogy nem lesz a nagy részében strandidő és jópár izmosabb zivatar, ahogy azt tavaly is volt itt Budapesten. Ellenben ennek a nyálkás, olykor havas erőlködésnek, ami évek óta megy, semmi értelme, fázni pedig személy szerint nem szeretek.
Ennek ellenére nyilván örülnék én is egy havas epizódnak, tőlem akár el is olvadhat két napra rá, de erre egyelőre erre is csekély esélyt látok.
Ennek ellenére nyilván örülnék én is egy havas epizódnak, tőlem akár el is olvadhat két napra rá, de erre egyelőre erre is csekély esélyt látok.
5 óra körül a sat24 jelzett egy villámot a Duna vonalában, kb. ott, ahol a radarképen látható zápor is volt.
Van olyan oldal, ahol vissza lehet nézni?
Van olyan oldal, ahol vissza lehet nézni?
Legalább a záporok megjöttek megint.
Már volt 1 jó zuhanyzós jellegű, apró cseppek de jó sűrűn. Sok ilyen délnyugati áramlásos szitut a nyárra!




Rég volt már ilyen hideg időszak előttük.. Tudom nem olyan dúrva de a sokévi átlag alatt leszünk jó pár napig..És már a hó esélye is egyre nagyobb. Végre megérkezik a tél.
A 65% mellett végülis 35% (ami nem elhanyagolható) volt az esélye a térkép szerint, hogy semmi nem lesz délnyugaton sem... (és ezt majd csak utána tudjuk meg). Nyilván ezért sem volt semmi értelme... szerintem ez nem sokkal jobb, mint az 50-50%... az én szakmámban 65% beválási esély mellett már örömmel költünk pénzt is... az OMSZ térképe alapján viszont nem tenném...
A legdurvább példa a 2014. jan. végi V/c pályán mozgó medinél volt.
Mintha Esztergom fölé szúrtak volna egy pontot, és kb. 100 km sugarú körben húzták volna körbe. Semmi hó nem esett akkor abból a mediből a főváros és környékén, ill. a Kisalföldön.
Máshol meg hullott több - kevesebb fehér arany.
A déli határ hóba fulladt, keleten is sok esett, aztán jött a kossava.
Mintha Esztergom fölé szúrtak volna egy pontot, és kb. 100 km sugarú körben húzták volna körbe. Semmi hó nem esett akkor abból a mediből a főváros és környékén, ill. a Kisalföldön.
Máshol meg hullott több - kevesebb fehér arany.
A déli határ hóba fulladt, keleten is sok esett, aztán jött a kossava.
ECM-nek csak 2 izobárvonalat kell összekapcsolnia és vissza is tér a med a csapival.
Ennyi még szerintem bőven benne van.
De csak majdnem...,azért pl.Montengró ,Dny Szerbia hegyvidékén,,az Albán Alpokban csak az a kérdés,hogy nagy hó jön,vagy kib@szott nagy.
Erről beszéltünk pár napja.
Most en bloc törlik a hó esély-térképeiket?
Aztán amikor pénteken visszateszi az ECM, akkor megint visszarakják? LOL ez de gáz lenne....
Most en bloc törlik a hó esély-térképeiket?
Aztán amikor pénteken visszateszi az ECM, akkor megint visszarakják? LOL ez de gáz lenne....


