2025. december 29., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#490780
Úgy tűnik nem ez volt az utolsó nyárias hétvége, ezt most a 12-es gfs futásra alapozom. Sőt ez alapján akár egy újabb hőhullám is benne van a pakliban, ami szeptemberben még simán előfordulhat. 
#490779
Az égkép alapján azt mondanám na, pedig csak...á... nevet ..egyelőre.

beillesztett kép

#490778
A "káldi magic" útvonalán jártak a mostani SC-k is. laza
Az egyik LP szép kis falfelhőt eregetett. Este teszek majd föl pár képet.

Szerk.: Floo, gratula! kacsint
#490777
Na ez úgy elhúzott nyugatra, hogy el se köszönt.. vidám Kicsit burts formát öltött a csapadéka.
#490776
Balatoni naplemente szeret

beillesztett kép

#490775
Gyorsított videó Link
#490774
Most dörrent be délnyugatra, valami kis lájtos zivi lehet lesz.
#490773
Szupercella Gellénházáról, lógtam a meccs elejéről  laza

beillesztett kép



beillesztett kép



#490772
Hát ez gyorsan átvonult, néhány felhővillám mély dörgéssel, kisebb záporból 1,5 mm esett és közel 10 fok hőmérséklet csökkenés.

beillesztett kép

#490771
Pár csepp esővel és egy két dörrenéssel gyorsan átugrott a gyenge zivatarvonal.
#490770
Ez a kör ma meglehetősen gyenge lett nyugaton, de sebaj, tegnap csoda cella jött. 21mmt dobott le cseresznye jéggel. 
#490769
A következő cella morcosabb lesz/lehet a városban... Link
(m4Sport live laza)
#490768
Látom esik.eso
#490767
Körtét az almával.
#490766
Floo fogás:

beillesztett kép

#490765
Itt még továbbra sincs se villany se telefon a víz id épp csak csorog. Mostanra sikerült a tetőt valahogy helyrehozni. Nálunk csak két fa dőlt ki. Szomszédnál egy 20méteres fenyőt csavart ki. Remélem ma ilyen durvulat nem jön. 
#490764
Felhőszakadás, látás 500 m alatt!
#490762
Siófok 

beillesztett kép

#490761
Körmend 

beillesztett kép

27.0 °C
#490760
Alakul és durvul.

beillesztett kép

#490759
Zuhog, jó ez.
#490758
Az első elment északra Pákától.
#490757
Nagyon jó nyár volt, bár hűvösen indult, de aztán hetekig kifogástalan strandidő volt, én például július közepétől akárhányszor lementem a Balatonra, mindig kellemes vízhőmérséklet és meleg idő fogadott, így nincs bennem semmiféle hiányérzet. Az augusztus meg aztán nagyon kitett magáért, 20-a után sem romlott el az idő. 
27.5 °C
#490756
A látvány nem valami vérmes, egyre mélyebb és hangosabb    morajlások. Közben már csepereg.

beillesztett kép

#490755
Gödön rokonoknál a tegnapi légzuhatagban évszázados hársfa dôlt a házukra, azt nem nevezném gyomfának. Ez van, egyszer minden szép fát utolér a végzet...
#490754
Bedörrent szeret
27.5 °C
#490753
Távoli dörgéseket már hallani.
#490752
Személy szerint nekem ez a nyár így tökéletes volt, 32-33 fok lehetett a legmelegebb napokon, az is csak néhány alkalommal. Az viszont negatívum, hogy nagyon kevés csapadék esett, 1-2 alkalommal volt betaláló mikor leesett 15-20mm. A magam részére csak annyit kívánok, hogy 25 fok feletti értékek már csak jövő májusban legyenek nevet
#490751
Én tegnap 70 km/h körüli lökéseket éltem át a Dagály strandon, és a lökések valóban ekörül lehetettek, hiszen a közelben az újpesti állomás 71 km/h-s max. lökést mért.
Mégis a vihar után tele volt a strand levelekkel, gallyakkal, néhol ágakkal is. 

Amit én gondolok : nem tagadom, hogy itt - ott 100 km/h körüli lökések lehettek +- 5 km/h, de szerintem nem ez volt a jellemző érték, hanem inkább 80-90 km/h körül. Itt ott 90-100 km/h felett, de csak lokálisan. 

A nagyobb károk oka : hirtelen szélerősödés szinte a 0-ról a downburst - ben, valamint hónapok óta nem volt viharos szél, pláne tartósabban a térségben, így a fák nem voltak úgymond megeddzve, valamint azért már nyár végén járunk, ilyenkor egyre több fán megjelennek száraz ágak, sőt egész fák is kiszáradnak, és a zöld tömegük is elég magas, noha nem a nyár eleji szintet elérő, de elég magas.

Másrészt amit láttam képeket, videókat károkról, szinte kizárólag azt láttam, hogy szerencsétlen nyárfák dőltek ki, vagy törtek le róluk kisebb - nagyobb ágak. 
Nos egy nyárfa az szar. Az tulajdonképpen egy gyomnövény, egy gaz.
Szóval nem kell ahhoz nagy kunszt, hogy károsodjanak sajnos. 
Elég veszélyes fák a hirtelen növésük, és terebélyességük miatt. 
És a gyökérzetük sincs annyira mélyen. 

Jó lenne pár szélmérést látni a környékről. 

Tapasztalatból mondom, hogy már 80-90-es szél is milyen károkat okoz zivataros hirtelen felfutó kifutószélből. Főleg ott, ahol tele van magas fákkal, főleg nyár, de platán fákkal is. Platán a másik fele a dolognak. 

Régen nyáron Fonyódon voltam táborozni több éven keresztül is a 2000-es évek elején.
Azt hiszem 2004. volt, mikor az 1 hetes tábor alatt több zivatar, és rendszer is elérte a térséget.

Emlékszem, egyszer bemért Fonyódon az egyik állomás 88 km/h-t a burst - ből, és a strand egy része úgy nézett ki, mint egy csatatér. Tele letört ágakkal, helyenként kidőlt fákkal, persze többségben nyárfákkal. 

Én azért elég szeles helyen élek, minden évben vannak 90 +, olykor 100 + - os szelek is, de pl. az utcánkban még egyszer nem láttam komolyabb károkat, mivel nincsenek többségében magas fák

De most főleg egy vízparton azért könnyebben rendez terepet a szélvihar. 
#490750
Lesz belőle kis skálájú bow echo 135-ös széllel  nevet
Vagy instab mire a balatonhoz ér.
#490749
Igaz nem voltak embert próbáló, nagy számú hőség riasztások, de örülök hogy mégis találtál valami szépet és egyedit ebben a nyárban is.nevet
#490748
Csak nehogy az nyírja ki. vidám
Link
#490747
Lehet. Gyors mint a villám. 
Lacó kamerája szerint szépen épül a déli végén.
Kemény lesz ez szerintem.

beillesztett kép

#490746
Nem gyengül, 65-70 dBz, csak a pogányvári radar egy nagy rakás szar.
#490745
Pákáról már kezd látszódni a Szlovén cella. A radar szerint épp gyengül. (ja és 22 fokos halo) is van

beillesztett kép

#490744
Bajnak nem baj, szimplán csak személy szerint örültem volna, ha melegrekorddal végez a nyár, pláne így, hogy elég meleg levegő érkezett felénk, hogy még lehetővé is tegye, meg ha már nem volt ezen a nyáron egy melegrekord sem...
Na sebaj, a modellek még mutatnak szeptemberre is igen csak meleg időt, a GFS és GEM fáklyán is inkább felfelé húz a tagok többsége vidám
#490743
OMSZ minőség:

beillesztett kép

#490742
Link

Tegnapi összefoglaló, az erős légzuhatagról.
#490741
Olyan szép ívben kanyarodik a szlovén SC, hogy hogyha tartja az ívet pont betalálna laza Persze feltételes mód.
#490740
Zala felkészül.. erős szupercella érkezik hamarosan.
Max még Vas megye déli részét csípheti el.
#490739
Jó látni, hogy itt vagy újra. Szeretem olvasgatni az írásaidat, mégha veled ellentétben is én nem szeretem a kánikulát. vidám
#490738
De a melegebb nyarak közé tartozik, augusztus eleve a top 10-es közelében van, június 0.7 fokkal volt melegebb, július volt csak átlagos ha országosan nézzük. Elég meleg nyár volt ez, akárcsak 2018, mikor szintén augusztus hozta a legmelegebb időszakot. 2011-2014-2016 előtt végez, és 2014 volt csak igazán gyenge nyár. Ne írj butaságokat nevet Köszi.
#490737
Ez most miért baj? Ez a nyár amúgy sem tartozik a melegebb nyarak közé. A június és a július teljesen átlagos volt. Az augusztus bár bekeményített de azért nem elviselhetetlen. Nekem a június és július voltak jobbak. nevet
#490736
Ferihegyen sem lett meg a forró nap, 34,9 fok lett a Tmax. Otthon pedig talán még a hőségnap sem jött össze, ahogy nézem.
#490735
Szezonrekord legalább dőlt, aztán a melegrekordokat akkor meghagytuk őszre kacsint Nálam nagyon jó idő volt, az év legmelegebb napja az tény, 36.3 fokkal be is áll a szezonrekord nálam, így már csak a holnapi napot kell 25 felett teljesíteni, hogy a kétezres évekből olyan augusztus zárjunk Kecskeméten, mikor nem volt 25 fok alatti napi maximum. nevet
#490734
Egészen fura látni a feltett képeken, hogy a tegnapi góc milyen károkat okozott a Szentendrei-sziget tágabb környezetében. Anyukám párja ma reggel tett egy kis kitérőt a sziget déli részén. Szigetmonostoron és Horánynál épp takarították a tegnapi vihar nyomait, amikor ott járt. Sajnos nem mindenkinek volt szerencséje a tegnap estével, az egyik autóra egy jókora fatörzs esett rá, de sokat látott kidőlt fákból és leszakadt ágakról. 

Tahitótfalut épphogy csak érintette, igaz hogy a heves szélrohamokat mi sem úsztuk meg, de a nagyja elment Göd és Vác irányába. Csak a flir székeket meg a kinti cserepes dísznövényeket borogatta fel a szél, de nagyobb károk szerencsére nem keletkeztek. A fene se gondolta, hogy a kellemes lubickolás után ez lesz estére, de a méretes gomolyfelhőkből sejtettem hogy valami alakulóban lesz. nevet

Fh.: Hort
#490733
Én biztos nem oda mennék... Idén talán az uccsó ekkora helyzet.. 

beillesztett kép

#490732
Végül OMSz hőtérképen nem volt meg a kerekített 38 sem, hogy más hidrometes állomáson vagy 10 percek közt igen, azt majd úgyis megtudjuk. Szegeden 850-900 hPa közt nem volt teljes a kirúgódás .Link
#490731
szomoruzavarban

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-12-29 05:02:01

Romhány - Dózsa György út.

-5.5 °C

00000

RH: 83 | P: 1019.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

150212

Hírek, események

Feketén fehéren a karácsonyról

Időjárás-változás | 2025-12-21 10:00

pic
Jelentős változás kezdődik a kontinens és egyben hazánk időjárásában az ünnepi időszak alatt.