Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Hát nem a narancs figyelmeztetésből
itt bizony 8 hónapja nem volt zivatar. 10bol 9 szer az előre jelzett mennyiségek fele sem jön le. Egyedüli kivitel április elején volt mikor 20 mm jeleztek és annyi is lett. De előtte utána rendre minden elmarad vagy csak töredéke esik.
reggelre 5 mm csepergett össze, a fűnek jól jött, de a fák alja száraz maradt.
reggelre 5 mm csepergett össze, a fűnek jól jött, de a fák alja száraz maradt.
Érkezik az esti adag.
Ha nagy mákunk van, 4-5 mm talán összejöhet belőle. Bár eléggé esik szét
Ha nagy mákunk van, 4-5 mm talán összejöhet belőle. Bár eléggé esik szét
Azért a fagyosszentek idén is kitesznek magukért, noha fagy nem is jön össze idén május közepén, azért az időjárás romlás ma máj. 12-én pont Pongrác napján, a fagyosszentek első napján simán összejött.
Mindig el kell osztani, jó sokkal. Ahogy tavaly tavasszal, idén sem bír esni semmiből sem. Hiába mutogatnak a modellek csapadékot, semmi sem realizálódik ezekből. Valami nem oké.
Vajon miért érzem úgy, hogy a héten se fogok zivatart látni.. ? De még 5+ mm csapadéknak az esélye is kb minimálisra csökkent. Nem így képzeltem ezt az egészet még hétfőn, dehát ez van.
Pont raktam össze a talajgenerátort (az OMSZ visszavonta a riasztást), amikor a szemembe villant egy szép lecsapó Debrecen irányából. Ezen felül semmi sem történt-történik. A szél is alig moccan. De már 3 mm-nél járunk, és ez a legfontosabb!
Itt meg csak látvány felhők egy-két dörgés villámlással együtt.
Két visszafogott dörgés, majd közepes zápor. 
Szerencsére nincs semmilyen károkozó kísérőjelenség, az esőt meg szeretjük.
Szerencsére nincs semmilyen károkozó kísérőjelenség, az esőt meg szeretjük.
"Hirtelen" látvány is lett, pl. mammázódott üllő, megsütött feláramlás, üllőből körbe kifutó szalagszerű felhők...



Végig felettünk volt a csapadéksáv délután, az intenzitásról mindent elmond a 0,5 mm-nyi eredmény.
Most szünet, de hátha összeáll valami értelmesebb az éjjel....
Mintha ugyanaz a sàv erősödne vissza DK felől?
Kellemesen enyhe kint az idő, nem hűltünk vissza erősen.
Most szünet, de hátha összeáll valami értelmesebb az éjjel....
Mintha ugyanaz a sàv erősödne vissza DK felől?
Kellemesen enyhe kint az idő, nem hűltünk vissza erősen.
Ja, elég lassan cammog errefelé (Tiszalúc).
Azért szépen befelhősödött, és már hallani távoli morajlásokat.
Azért szépen befelhősödött, és már hallani távoli morajlásokat.

Erről írtam beszámolót a visszatekintőbe, életem legemlékezetesebb cellája vonult át felettünk akkor délután.
Itt ma 2mm záporozott(zivatarozott?) össze.
Remélem éjszaka kapunk még egy (nagyobb) adagot.
Remélem éjszaka kapunk még egy (nagyobb) adagot.
Az elmúlt 3-4 év eléggé kedvezett térségünkben, voltak itt is különbségek bőven eloszlasban, de ugye egy szavunk nem lehet ez jogos!
De van! Csak valami mindig hiányzik jó ideje felénk.
Pl. ha magas a CAPE, nincs elég nedvesség, és egyéb megfelelő paraméter, így nem tud elszabadulni.
Vagy ha van nedvesség elég, akkor általában túl sok is, és ekkor meg CAPE nincsen.
És ez rendre ismétlődik, mert az időjárási helyzet ezt támogatja.
Sok évig szívott ék is, meg csomó más országrész is éveken át szívott.
Néhány éve mi vagyunk soron. Van ilyen.
Ebben nem érdemes összefüggést keresni, mert jó eséllyel nem fogsz találni.
Majd lesz változás előbb-utóbb.
Ék hasít évek óta, de ott is vége lesz ennek előbb-utóbb, és ott is szívni fognak.
Máskor meg mi fogunk jól járni akár évekig is.
Volt nyerő szériára jó néhány példa a múltban.
A mi térségünk abszolút csúcs időszaka a 2004-2013. közötti időszak volt.
2013. óta változott meg valami, ezt én is látom, de azt meg nem mondom, hogy mi.
Pl. ha magas a CAPE, nincs elég nedvesség, és egyéb megfelelő paraméter, így nem tud elszabadulni.
Vagy ha van nedvesség elég, akkor általában túl sok is, és ekkor meg CAPE nincsen.
És ez rendre ismétlődik, mert az időjárási helyzet ezt támogatja.
Sok évig szívott ék is, meg csomó más országrész is éveken át szívott.
Néhány éve mi vagyunk soron. Van ilyen.
Ebben nem érdemes összefüggést keresni, mert jó eséllyel nem fogsz találni.
Majd lesz változás előbb-utóbb.
Ék hasít évek óta, de ott is vége lesz ennek előbb-utóbb, és ott is szívni fognak.
Máskor meg mi fogunk jól járni akár évekig is.
Volt nyerő szériára jó néhány példa a múltban.
A mi térségünk abszolút csúcs időszaka a 2004-2013. közötti időszak volt.
2013. óta változott meg valami, ezt én is látom, de azt meg nem mondom, hogy mi.
Ezt értem. De hogy itt sosincs ilyen? Múlt héten Prágától Esztergomig jött erős zápor sav. Ideért és atomjaira esett.... de kb minden frontbol így járunk. Na mindegy, megy az öntöző április eleje óta......
Zseniális zivatar volt.. Szerintem közelebb vagyunk a 30mm-hez mint a 20hoz..
Szél, jég, baromi nagy lecsapók..
Kár hogy nem tudtam videózni, tegnap összetört a telóm, kaputelefonnal meg...
Szél, jég, baromi nagy lecsapók..
Kár hogy nem tudtam videózni, tegnap összetört a telóm, kaputelefonnal meg...
Idézet a hétfői metnet cikkből.
"Legkésőbb északkeletre ér a frontvonal, így ott még szerda délután is 25 fok fölé emelkedik a hőmérséklet, ennek következtében viszont front mentén ezeken a tájakon intenzívebb zivatargócok is kialakulhatnak, amiket felhőszakadás, jégeső és viharos széllökések kísérhetnek."
És mi van ott? CAPE!
"Legkésőbb északkeletre ér a frontvonal, így ott még szerda délután is 25 fok fölé emelkedik a hőmérséklet, ennek következtében viszont front mentén ezeken a tájakon intenzívebb zivatargócok is kialakulhatnak, amiket felhőszakadás, jégeső és viharos széllökések kísérhetnek."
És mi van ott? CAPE!

De azt mondjatok meg mi van ott ami itt nincs soha. Miért esik arra folyton itt meg semmiből? Ez már nem lehet véletlen.
Ígéretesnek tűnik az éjszaka, déli, délkeleti irányból jó dolgok szoktak érkezni Érdre...
Pláne így május közepe felé... 
A Vajdaságban már meg is vannak a csapadéktömbök, már csak a szikra hiányzik belőlük. Mindenesetre, ha szikrázik, ha nem, a csapadék mindenképp jöhet.
A Vajdaságban már meg is vannak a csapadéktömbök, már csak a szikra hiányzik belőlük. Mindenesetre, ha szikrázik, ha nem, a csapadék mindenképp jöhet.
Szeretem a maihoz hasonló dél-észak, sőt inkább már-már dk-ény csapással érkező záporos-zivataros csapadékzónákat.
Sok-sok szép konvektív helyzet, emlékek kapcsolhatóak térségemben ezekhez a szitukhoz az elmúlt pár évtizedből.
Pl. az egyik kedvencem a viszonylagos közelmúltból a 2018. szept. 1-i helyzet volt. Este, késő este dk felől zivatarrendszer érkezett rengeteg csapadékkal órákon keresztül, valamint villám parádéval szintén órákon keresztül, és persze erős széllökésekkel.
45,7 mm-t mértem akkor pár óra alatt, de a környéken hullott 60 mm körüli összeg is.
Na, pont egy ilyen jól elsülő helyzet kéne mostanság.
Nagy szükség lenne rá.
Hab a tortán, hogy 2018. szept. 2-3-4-e további 40 mm-nyi csapadékkal operált.
Pl. szept. 4-én órákig érkezett az intenzív záporok tömkelege ék felől néhány óra alatt közel 30 mm csapadékkal.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy térségünk abszolút nem rossz csapadék terén, sőt.
Valahogy mostanság kifogtunk egy kifejezetten pech-szériás időszakot, de majd csak vége lesz ennek is.
Mint mindennek. Remélem minél hamarabb.
Sok-sok szép konvektív helyzet, emlékek kapcsolhatóak térségemben ezekhez a szitukhoz az elmúlt pár évtizedből.
Pl. az egyik kedvencem a viszonylagos közelmúltból a 2018. szept. 1-i helyzet volt. Este, késő este dk felől zivatarrendszer érkezett rengeteg csapadékkal órákon keresztül, valamint villám parádéval szintén órákon keresztül, és persze erős széllökésekkel.
45,7 mm-t mértem akkor pár óra alatt, de a környéken hullott 60 mm körüli összeg is.
Na, pont egy ilyen jól elsülő helyzet kéne mostanság.
Nagy szükség lenne rá.
Hab a tortán, hogy 2018. szept. 2-3-4-e további 40 mm-nyi csapadékkal operált.
Pl. szept. 4-én órákig érkezett az intenzív záporok tömkelege ék felől néhány óra alatt közel 30 mm csapadékkal.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy térségünk abszolút nem rossz csapadék terén, sőt.
Valahogy mostanság kifogtunk egy kifejezetten pech-szériás időszakot, de majd csak vége lesz ennek is.
Mint mindennek. Remélem minél hamarabb.



















