Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Kövezzetek meg, de nekem bejön ez a tavasz. Nincs kánikula már áprilisban és még most sem májusban én az ilyen tavaszokat szeretem nem a gatyarohasztó meleget már ilyenkor is. Csapadék is volt kellőképpen meg zivatar is legalábbis itt délkeleten. Most is csodálatos idő van- lenne, ha ez az átkozott szél nem fújna borít napernyőtől kezdve ruhaszárítóig mindent pedig le van súlyozva. Aki ezt szereti komolyan nem tudom mire vélni nem fogom fel agyilag bocs ha magára ismer.?
Ezek után kíváncsi vagyok, mikortól és milyen hosszan várható a pozitív anomáliájú hónapok sorozata. Szerintem megeshet, hogy a nyár nem vagy nem jelentősen lesz pozitív, viszont - megintcsak szerintem - az ősz lesz kifejezetten pozitív anomáliájú lehet.
Csapadék terén nem bánnám - vagy bánnánk....talán mondhatom többesszámban - ha legalább átlagosan jönne ki a nyár.
Csapadék terén nem bánnám - vagy bánnánk....talán mondhatom többesszámban - ha legalább átlagosan jönne ki a nyár.
A hosszas kánikula és izzadás után ma végre megérkezett a várva várt hideg szél, így végre fellélegezhetünk. Éjjel dörgött kettőt hármat a gyorsvonat, és tovább is állt. Csapadék mondjuk nem sok volt, éppenhogy elérte az 1 mm-t, de kit izgat, végre felvehetem a sálamat és a kabátot 
Soha rosszabb októbert!
Soha rosszabb októbert!

Hűvösre sikeredett az elmúlt két hét (a mai napot is beleértve). 14 nap alatt csak kétszer volt 20 foknál melegebb, de a 22 fokot egyszer sem sikerült elérni.
Jelenleg borult, csepergős, igazi májusi idő van. A természet harsányzöldbe öltözött. Talán az év legszebb hónapja a május.
Jelenleg borult, csepergős, igazi májusi idő van. A természet harsányzöldbe öltözött. Talán az év legszebb hónapja a május.
Reggelre 1 mm találtam az éjszakai akció után a zöldikében, talán mintha dörgést is hallottam volna, de lehet hogy csak álmodtam.
Gyönyörűen süt a nap a T kilőtt már 14.4 fok van.
A 24 napos havi T közép 12.8 fokon áll.
Gyönyörűen süt a nap a T kilőtt már 14.4 fok van.
A 24 napos havi T közép 12.8 fokon áll.
Az utóbbi hetekben minden egyes óra napsütést meg kell becsülni. 
Ezzel a kis napsütéssel legalább jobban indult a reggel.
Ezzel a kis napsütéssel legalább jobban indult a reggel.
Ezekre a záporokra kár volt a villámtevékenységre vonatkozó figyelmeztetésen kívül bármit is adni, mire földet értek az első esőcseppek, a felhőzet már 30 km-el Ék felé volt.
Az elmúlt hét csapadékmennyisége nagyon kellett már ide és szerencsére áztató eső formájában érkezett. Még 20-30 mm elférne 1-2 felvonásban, de így is jó már nagyon. Úgy gondolom nálunk most egy ény-i szeles, számottevő csapadék nélküli hét következik.
A hajnali zápor sem tett ki magáért. 2,1 mm jött össze ,így hozta az elmúlt napok formáját. Itt a napi legnagyobb mennyiség 12,5 mm volt,a legkisebb pedig 0,4 mm. Május eddig 52,0 mm az éves pedig 168,7 mm.
Titkon azért reméltem, hogy csóró északkeletnek jut valami ma is.
Ide nem jutott, a májust így valószínűleg zivatar nélkül zárjük (1 db zivis nap volt csapi nélkül)
De melyik része kamu? Én is gyakran ránézek, a széladatok nekem egészen jónak tűnnek.
Végül is a viharvadászatból tudnál egyenesen a kormányablaka menni
Mutass hasonlóan könnyen használhatót, ami országokon átível, és 12 órára nézhető vissza átlagban 10 perces frissítésű radarképekkel, valamint van neki fullra optimalizált mobilos verziója
- egyszerre.
Radaron kívül másra nem használom, nem is érdekel a többi funkciója.
Radaron kívül másra nem használom, nem is érdekel a többi funkciója.
Kemény lesz az idei tél. A vaddisznók már május végén kijárnak az etetőhöz. 
Isztimér-hétházpuszta.
Isztimér-hétházpuszta.


Kár, hogy a holnap reggelemet egy kormányablakban kell nyitnom. Ha ez nem így lenne, akkor bizony felkeresném azokat a 6-8-as SCP-vel, meg 600+ SREH-vel megáldottnak valószínűsített helyeket. Igazán megérné az a 200 km oda és vissza, hogy a 70-80 km/h-s cellaáthelyeződéssel összerakhassak egy 5 másodperces tálymszlepszet
Cserében sütné a napkelte a Lp-falfelhőt
Nálunk otthon inkább a 2019-esre hasonlít, igaz az hidegebb volt kb. 1 fokkal, 13,2 fokos átlaggal* zárt, míg a mostani május 13,8 fokon* áll épp - a mai 9,7 fokos napi közép* újra levitte 14 fok alá az átlagot*, de a hónap végére valószínűleg picit visszamegyünk fölé. A havi csapadék akkor 140,5 mm volt, amit főleg a hónap végi ciklon dobott meg, míg most az eddigi maival 90,5 mm-nál járunk.
Havi középhőmérsékletben* a tavalyi közelebb fog álli az ideihez (14,4 fok), viszont az jóval szárazabb volt, csak 50,5 mm csapadék hullott.
A 2010-es május nálunk 15,8 fokos havi közepet* és csak 55 mm csapadékot hozott, a közelében sem volt a mostaninak (az Alpok főnös hatása miatt mi kimaradtunk annak a ciklonnak a nagy csapadékából).
*Tmin-Tmax értékekből számolt közepek és átlagok
Havi középhőmérsékletben* a tavalyi közelebb fog álli az ideihez (14,4 fok), viszont az jóval szárazabb volt, csak 50,5 mm csapadék hullott.
A 2010-es május nálunk 15,8 fokos havi közepet* és csak 55 mm csapadékot hozott, a közelében sem volt a mostaninak (az Alpok főnös hatása miatt mi kimaradtunk annak a ciklonnak a nagy csapadékából).
*Tmin-Tmax értékekből számolt közepek és átlagok
Ha lehetne kívánni, én vevő lennék egy '99-es júniusi-júliusi időszakhoz hasonló nyárra. Izgalmas volt a sorozatos felhőszakadásaival, de azért kellemes hőmérsékletű napok is voltak.
Ifjabbkorom hajnalán azért röpködtek a fincsi, kellemesen hűvös májusok: 78', 80', 87', 91'. Ebbe a vonulatba még befér a 2019. Sajnos az idei csak integet ezeknek a régi szép májusoknak.
Ez kezd 2010 lenni, nem? Bár akkor talán a május nem volt ennyire hűvös (leszámítva a május közepi felejthetetlen ciklont a 7 fokos napi maxával...), akkor talán medárd környékétől jött a fekete leves, vagy lehet, csak júliustól.
Hogy kicsit fokozzuk a május végi izgalmakat, érdemes megemlíteni, hogy a holnapi front mögött a korábbiaknál szárazabb levegő jön be, így ha időben csökken a felhőzet és nem ködöl be nagyon, akkor Zabar még behúzhat egy fagyos napot, illetve erre kisebb eséllyel a vasi/zalai völgyek is pályázhatnak.
Igen. Tuti mindenki élvezi, hogy ilyen kellemesek a hőmérsékletek még májusban is.... Ja, nem. 
Kb. az egész tavasz időjárása nem tetszik, de igyekeztem a lehető legkevesebbet nyávogni, hiszen el kell fogadnom, hogy az élet nem csak pozitív anomáliából áll, de mióta ki van kapcsolva a fűtés ... és ilyen állapotok vannak ... már nehéz szó nélkül hagyni az egészet .
Kb. az egész tavasz időjárása nem tetszik, de igyekeztem a lehető legkevesebbet nyávogni, hiszen el kell fogadnom, hogy az élet nem csak pozitív anomáliából áll, de mióta ki van kapcsolva a fűtés ... és ilyen állapotok vannak ... már nehéz szó nélkül hagyni az egészet .
Mai nap eddig kb. 2 mm-t hozott eddig. Délután fél 3 körül kezdett cseperegni az eső, délután 4-tól lendült be kissé, ekkor már gyengén esett, majd fél 5 és fél 6 között voltak mérsékelt záporok is.
A szlovák radart nem értem viszont! Elállították!? 17:10-kor piros jelzés volt felettem egy záporból, miközben ekkor az OMSZ radar csak zöld jelzésű volt felettem. Nem voltam ekkor otthon, hanem Pesten voltam úszni, de olyan sok csapadék nem hullott belőle.
A szlovák radart nem értem viszont! Elállították!? 17:10-kor piros jelzés volt felettem egy záporból, miközben ekkor az OMSZ radar csak zöld jelzésű volt felettem. Nem voltam ekkor otthon, hanem Pesten voltam úszni, de olyan sok csapadék nem hullott belőle.
Elnézve azt, ami jelenleg az Adrián meg Szlovénban van, nálunk alvósnak tűnik a cuccos. 
Bezzeg a Vadnyugaton, odaát a tengerentúlon, már repkednek a 4000 J/kg-os SbCAPE értékek.
Bezzeg a Vadnyugaton, odaát a tengerentúlon, már repkednek a 4000 J/kg-os SbCAPE értékek.
Az Ecm mostmár csak 3 fokos izotermát számol szombatra. Egyre jobb. Imádni fogjuk a Balatonon ezt a roppant megnyerő április eleji klímát. 
Sajnos megint bele estünk abba a hibába, hogy 2,5 héttel ezelőtt foglaltunk. Úgy látszik nem szabad, csak az aktuális héten. Naivan azt gondoltam, h mostanra helyre áll a rend és véget ér ez a tömény f@s széria, de kifogyhatatlan.
Sajnos megint bele estünk abba a hibába, hogy 2,5 héttel ezelőtt foglaltunk. Úgy látszik nem szabad, csak az aktuális héten. Naivan azt gondoltam, h mostanra helyre áll a rend és véget ér ez a tömény f@s széria, de kifogyhatatlan.
Az évszakváltó front majd augusztus 20 körül fog érkezni és utána szinte garantált a strandidő. Persze melegebb epizódok addig sem zárhatóak ki.
Ahogy nézem a GFS fáklyát a meleg időjárást kedvelők azért nem lesznek annyira elkényeztetve.
Ugyan a héten igazi tavaszias idő lesz , de ilyenkor elviselnék már egy igazi nyárias hetet is. Mivel most van május utolsó hete.
Nagyon kíváncsi vagyok hogy vajon mikor és hogyan érkezik meg a várva várt évszakváltás , a nyár megérkezése tartósan.
Ugyan a héten igazi tavaszias idő lesz , de ilyenkor elviselnék már egy igazi nyárias hetet is. Mivel most van május utolsó hete.
Nagyon kíváncsi vagyok hogy vajon mikor és hogyan érkezik meg a várva várt évszakváltás , a nyár megérkezése tartósan.
Egyelőre elég vérszegény ez a zivatarosdi, nem is tudom lesz-e belőle valami, mondjuk az eső nem hiányzik, de pár szép villámot megnéznék.
Néhány felhőkép tegnap máj. 23. vasárnap estéről otthon Pilisvörösvár északi határában fényképezve :




Lehet 
Tegnapi latolgatásom óta nőtt a hidegcseppes verzió esélye a hétvégére.
Most gyorsan GFS alapon, az Ény Európa gerinc/AC markáns megerősödés egyre jobban látszik, tegnap is látszott, de a még erősebb blokk jobban elősegítheti a HCs beragadást. Skót fáklyák frissétései: Link Link Link
Ezzel párhuzamosan alacsonyabb geopot értékek valószínűsége nálunk nő.
Link Link Link
UKMO többedszerre telibetalál minket vele, friss ECM-re kíváncsi leszek. De ha nem is talál telibe, könnyen beszorulhat a ciklonális mező, az északi AC alá, és jöhet a KÜN.
Tegnapi latolgatásom óta nőtt a hidegcseppes verzió esélye a hétvégére.
Most gyorsan GFS alapon, az Ény Európa gerinc/AC markáns megerősödés egyre jobban látszik, tegnap is látszott, de a még erősebb blokk jobban elősegítheti a HCs beragadást. Skót fáklyák frissétései: Link Link Link
Ezzel párhuzamosan alacsonyabb geopot értékek valószínűsége nálunk nő.
Link Link Link
UKMO többedszerre telibetalál minket vele, friss ECM-re kíváncsi leszek. De ha nem is talál telibe, könnyen beszorulhat a ciklonális mező, az északi AC alá, és jöhet a KÜN.









