Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
És a brutál csürhe bandával mi a helyzet!?
Belendültek nagyon már Siófokon!?

Végülis minden feltétel adott a hét közepe óta : véget ért a tanév, kezdődött a vakáció 15-én, szintén 15-e keddtől bedurrant a meleg nyár, és csak fokozódik, kedd óta foci-EB lázban ég az ország, hétvégére pedig tömegével kinyitnak a szórakozóhelyek.
Komolyan, sajnálom, ami felétek történik ilyenkor a nyáron.
Belendültek nagyon már Siófokon!?
Végülis minden feltétel adott a hét közepe óta : véget ért a tanév, kezdődött a vakáció 15-én, szintén 15-e keddtől bedurrant a meleg nyár, és csak fokozódik, kedd óta foci-EB lázban ég az ország, hétvégére pedig tömegével kinyitnak a szórakozóhelyek.
Komolyan, sajnálom, ami felétek történik ilyenkor a nyáron.
Elismerésem !
Ésss.....dk-en bedurrant, ahogy várta az előre. Mégsem mindenhol olyan nagy a puskaporszárazság.
A hőségnapra még várni kell...itt a Bakonyban. De másutt sincs 28-31 foknál melegebb. Valahogy mostanában reggel mindig egy fokkal fölélövik a csatornámon a T-t. A hivatalos állomásokon nem látok este egyszer sem akkora max-ot a héten mint amit az autórádióban hallok reggel. Inkább a metnet előréjét mondanák be ! Az most is pontos(30-31 körül). Egyesek meg 29-33-at adtak...Hát nem tudom lesz-e annyi ebből 15 óra után.
Ésss.....dk-en bedurrant, ahogy várta az előre. Mégsem mindenhol olyan nagy a puskaporszárazság.
A hőségnapra még várni kell...itt a Bakonyban. De másutt sincs 28-31 foknál melegebb. Valahogy mostanában reggel mindig egy fokkal fölélövik a csatornámon a T-t. A hivatalos állomásokon nem látok este egyszer sem akkora max-ot a héten mint amit az autórádióban hallok reggel. Inkább a metnet előréjét mondanák be ! Az most is pontos(30-31 körül). Egyesek meg 29-33-at adtak...Hát nem tudom lesz-e annyi ebből 15 óra után.
Vasárnapra már nézegetek egy viharvadászatot, ha itt a közelben bedurranna valami, elég komoly értékek lesznek és előtte jó kis hőség is adott lesz egy jó heves eseménysorozathoz.
A szlovák 10 napos előréről eltűnt az összes csapadék. Nem tom' hová vezet ez az út de jó vége nem lesz. Az utóbbi években csökken a júniusok csapadékátlaga.

Pedig tavasszal elég csapadékos volt ez a térség.
Mi lett volna ha nem esik ennyi eső?
Nem túlzás, ha nem locsolnám már nagy bajba lennének. Bár a hordók üresek várom az égi áldást
Nagyon pozitív lett Zivipötty jövő heti csapadék kilátásai, de továbbra sem látom miből lenne csapadék, nem hogy zivatarrendszerek! Szerintem most tipikus Kárpát-medence kiszáradásos időszak előtt állunk, az esetleges következő frontból maximum pár fokos hőmérséklet változást veszünk majd észre, de ebből " többfelé és többszöri " záporokat-zivatarokat nem látok a modelleken, csak szöszmötöléseket! De bízok Zivipötty szakértelmében!
Hát én nagyon bízom és várom a jövő heti eseményeket, ideje lenne egy éjszakai mkr-es villámsónak és a többi - még nem károkozós - nyalánkságnak! Legfőképp több tíz mm csapinak, addigra már.
Igen, most komolyabb tornádózás is benne van a pakliban.. Pár éve szintén volt egy hasonló konvektív pár nap Nyugat-Európában, akkor is micsoda USA kaliberű szupercellák szántottak.. Tegnap már volt egy igen masszív sc a franciáknál (Bordeuxot szépen gallyra is vágta) és ez még csak a kezdet..
Ma este amúgy megyek haza magyarba, vasárnap jövök vissza, igyekszem majd időben visszaérni.

Ma este amúgy megyek haza magyarba, vasárnap jövök vissza, igyekszem majd időben visszaérni.
Franciaországban, a Benelux államokban és később Németországban is micsoda konvektív napok jönnek a következő napokban. Lesz nyírás dögivel, helyenként közel 4000 J/kg, cape .. Elég komoly helyzet kezd körvonalazódni, vasárnap este hozzám is kemény akciót várnak a modellek, igyekszem résen lenni.
Nem engem kérdeztél (szóval bocs
), de én minden gond nélkül bevállalnám a H-Sz-i +40mm-es csapi reményében. 
Más szavakkal: kissé siralmas a fáklya csapadékügyileg nálam, főleg úgy, hogy itt elmaradtak a Bp-i múlt heti "özönvizek" (havi csapi 4,7 mm).
Más szavakkal: kissé siralmas a fáklya csapadékügyileg nálam, főleg úgy, hogy itt elmaradtak a Bp-i múlt heti "özönvizek" (havi csapi 4,7 mm).

Dehogy Miami, a páratartalom a közelben sincs.
Egy jó kis Dallas, az van most
Bár most ott is kicsit erősebb a nyár, mint a szokásos, ehhez például mit szólnál?
Link
Egy jó kis Dallas, az van most
Bár most ott is kicsit erősebb a nyár, mint a szokásos, ehhez például mit szólnál?
Országos átlagban is úgy gondolom ahogy előzőleg írtam, megtévesztő lehet átlagot nézni konvektív időszakban .Jobban eltérhet a valóságtól ,mint más időjárási tényező átlaga.
A melegről,aszályról.Nem te írtad anno ,hogy azért ,mert valami régen volt még nem nő jobban az esélye ,hogy lesz.Ugyanannyi az esélye,mint ....
Az elmúlt 5 nyáron is gondolhattuk ezt,hogy aztán most már biztosan ilyen drasztikus nyár lesz.
A melegről,aszályról.Nem te írtad anno ,hogy azért ,mert valami régen volt még nem nő jobban az esélye ,hogy lesz.Ugyanannyi az esélye,mint ....
Az elmúlt 5 nyáron is gondolhattuk ezt,hogy aztán most már biztosan ilyen drasztikus nyár lesz.
Gfs diagrammon ezek az arcpirító Tmax alálövések...
Az Ecm picivel azért ügyesebb ezügyben. (is)
Az Ecm picivel azért ügyesebb ezügyben. (is)
Hát lehet, hogy valami nem oké, most újból 25. Amúgy a környékből csak Kolontárral érdemes minket párhuzamba állítani, az összes többi hely egyértelműen hűvösebb. Kolontár most 25 C
Idő: Miami.
Hát elkezdődött. Az év legrosszabb időszaka (nekem legalábbis a következő pár hónap az maga a pokol).
Mondjuk, a tavasz (nekem!) tökéletes volt, imádtam azt, hogy nem volt már április/májusban Death Valley.
Tegnap már kemény volt itt Mediterrániában, de ahogy nézem az előrét a vasárnap és a hétfő lesz az igazi kínszenvedés.
Jövő héten remélem lesz valami brutális MKR
A tetőt lelakatolták, de szerintem a lakóközösségben lesz valaki akinek van egy erővágója
Már várom a fotós mutatványokat, talán ez az 1 dolog ami egy kicsit elviselhetőbbé teszi ezt a pokoli évszakot.
Hát elkezdődött. Az év legrosszabb időszaka (nekem legalábbis a következő pár hónap az maga a pokol).
Mondjuk, a tavasz (nekem!) tökéletes volt, imádtam azt, hogy nem volt már április/májusban Death Valley.
Tegnap már kemény volt itt Mediterrániában, de ahogy nézem az előrét a vasárnap és a hétfő lesz az igazi kínszenvedés.
Jövő héten remélem lesz valami brutális MKR
Nem is te lennél... de azért a lényeget remélem megértetted.
Az a 27 azért eléggé (3-5 fokkal) kilóg a környékbeli értékekhez képest. Biztos, hogy nem éri nap az automatát?
Miért lő mostanában rendszeresen alá a Tmaxoknál a GFS? 3-4 fokokat téved. Mára 27-et jósol, ehhez képest már reggel 7-kor 24 fok van. Az automata betontól távol, a kertben van.
Idén június 21-én hajnalban (5:32) lesz a nyári napforduló: Link
Csak a rend kedvéért!
Itt ma még nem értük el a 30 fokot, de csak egy hajszálra voltunk tőle. Holnap már jó eséllyel behúzzuk.
Csak a rend kedvéért!
Itt ma még nem értük el a 30 fokot, de csak egy hajszálra voltunk tőle. Holnap már jó eséllyel behúzzuk.
Hát azért én még várnék azzal az ünnepnappal. 
Épp ma néztem, hogy ma jún. 16-án volt a legkorábbi napkelte ( Budapesten ez hajnal 4:45 volt ), és valóban jún. 20-án lesz a legrövidebb éjszaka, leghosszabb nappal, a nyári napforduló napja, viszont a legkésőbbi naplemente idejére még 2 hetet várni kell, jún. legvégén lesz 29-30-a táján.
Épp ma néztem, hogy ma jún. 16-án volt a legkorábbi napkelte ( Budapesten ez hajnal 4:45 volt ), és valóban jún. 20-án lesz a legrövidebb éjszaka, leghosszabb nappal, a nyári napforduló napja, viszont a legkésőbbi naplemente idejére még 2 hetet várni kell, jún. legvégén lesz 29-30-a táján.
31,2 fok lett a maximum... 
Vasárnap ünnepnap, onnantól kezdve már rövidülnek a nappalok
Vasárnap ünnepnap, onnantól kezdve már rövidülnek a nappalok
Igen. Melegebb volt az utóbbi másfél évtizedben valóban mindegyik nyár.
És elhiszem, ill. tudom, hogy Győrben milyen gáz volt a helyzet tavaly nyáron (is), viszont az alábbi kommentemben országos átlagról beszéltem ( lehet nem volt egyértelmű, ahogy írtam ).
Tehát a tavalyi nyár országos átlagban lényegesen csapadékosabban telt, az a 31 %-os többlet nem kevés.
Ill. az egész nyár 0,8 fokkal volt melegebb, mely nem fagy hatalmas eltérés.
Tavaly nyáron is elmaradtak a komoly hőségriadók, és a tartós, nagy aszály az ország nagy részére kivetítve.
Épp ezért is aggódom, hogy az idei vagy jövő évi nyár már drasztikusan másképp telhet.
Igen csak nő az esélye már egy forró, hőségriadós, komolyabban aszályos nyárnak.
Ilyen legutóbb 6 éve volt, 2015-ben, mint írtam pár napja.
És elhiszem, ill. tudom, hogy Győrben milyen gáz volt a helyzet tavaly nyáron (is), viszont az alábbi kommentemben országos átlagról beszéltem ( lehet nem volt egyértelmű, ahogy írtam ).
Tehát a tavalyi nyár országos átlagban lényegesen csapadékosabban telt, az a 31 %-os többlet nem kevés.
Ill. az egész nyár 0,8 fokkal volt melegebb, mely nem fagy hatalmas eltérés.
Tavaly nyáron is elmaradtak a komoly hőségriadók, és a tartós, nagy aszály az ország nagy részére kivetítve.
Épp ezért is aggódom, hogy az idei vagy jövő évi nyár már drasztikusan másképp telhet.
Igen csak nő az esélye már egy forró, hőségriadós, komolyabban aszályos nyárnak.
Ilyen legutóbb 6 éve volt, 2015-ben, mint írtam pár napja.
Ma már nagyon közel jártunk a 30 fokhoz, holnap valószínűleg be is húzzuk. Ma még fátyolfelhők se szűrték a napsütést, ma szó szerint reggel óta zavartalanul süt a nap.
Reggelre ma kellemesen felfrissült az idő, és ez a 30 fok körüli tartomány délután bőven megfelelő. (most 27 van). Egész októberig kiegyeznék ezzel a hőmérsékleti kombinációval. Soha rosszabb nyárkezdetet, ilyen sokszor nem is emlékszek, hogy mikor voltam strandon délutánonként, mint most június első felében.
Szerintem viszont simán! Dög meleg nyárnak nézhetünk idén (is) elébe. 
Kérdés, hogy idén is - akár csak az elmúlt jó néhány évben - a tartós átlagnál melegebb nappalok, valamint a kifejezetten enyhe éjszakák sokaságából hozzuk ezt össze vagy 2015. óta sok év kihagyás után idén már beüt egy komoly hőhullámos nyár. Meglátjuk!
Egy szinte biztosra vehető : az idei nyár is átlagnál jó eséllyel melegebb lehet.
És itt is leírom a végén, hogy már egy átlagos nyár is melegnek számít hazánkban, hiszen az OMSZ az 1991-2020. közötti 30 éves átlaghoz viszonyít, mely a legmelegebb 30 éves átlag volt a mérések kezdete óta.
Kérdés, hogy idén is - akár csak az elmúlt jó néhány évben - a tartós átlagnál melegebb nappalok, valamint a kifejezetten enyhe éjszakák sokaságából hozzuk ezt össze vagy 2015. óta sok év kihagyás után idén már beüt egy komoly hőhullámos nyár. Meglátjuk!
Egy szinte biztosra vehető : az idei nyár is átlagnál jó eséllyel melegebb lehet.
És itt is leírom a végén, hogy már egy átlagos nyár is melegnek számít hazánkban, hiszen az OMSZ az 1991-2020. közötti 30 éves átlaghoz viszonyít, mely a legmelegebb 30 éves átlag volt a mérések kezdete óta.
Állati. 
Színezést követve utána néztem, Sarkad-malomfok volt 30,6 és Elek volt még arrafelé 30 felett.
De közben Kalász 30,7, így OMSZ-nál az vezet tényleg (99%). A közeli Újpest kb egy egész fokkal alatta.
Színezést követve utána néztem, Sarkad-malomfok volt 30,6 és Elek volt még arrafelé 30 felett.
De közben Kalász 30,7, így OMSZ-nál az vezet tényleg (99%). A közeli Újpest kb egy egész fokkal alatta.
29 fokos maximummal zárjuk a mai napot. Titkon bíztam abban, hogy összejön a 30. Na talán holnap. 
(Tegnap 26,9 C volt a max)
(Tegnap 26,9 C volt a max)
Számomra ez elképzelhetetlen (ha a Zállatkertet nem számítjuk bele). 
Na jó, a DK-i csücsökben is van egy-két állomás a színezés alapján, ami 30,0 felett jár.
Az időképes ÉNy-i automaták többsége egyébként ilyen napos időben szisztematikusan fölémér 1-2 fokkal, ezt már régóta megfigyeltem. Pl. tegnap is 28-29 fokos maximumokat mértek többnyire, míg az OMSZ-osak 26-27 fokot.
Na jó, a DK-i csücsökben is van egy-két állomás a színezés alapján, ami 30,0 felett jár.
Az időképes ÉNy-i automaták többsége egyébként ilyen napos időben szisztematikusan fölémér 1-2 fokkal, ezt már régóta megfigyeltem. Pl. tegnap is 28-29 fokos maximumokat mértek többnyire, míg az OMSZ-osak 26-27 fokot.
Az mondjuk nem OMSz állomás.
De lehet OMSZ-nál sem Budakalász a legmelegebb, csak az egyike a melegebbeknek.
Gyöngyös-tározó?
Ahogy néztem 30 alatt van, míg pl. Budakalász már 14 órakor 30,3-at hozott, később már 30,6-ot is. De mind a két állomáson viszonylag jelentősen ugrál a T a 10 percek alatt. Kalászon csak 1 fokokat, Gyöngyösön 1,5-et is.
Ahogy néztem 30 alatt van, míg pl. Budakalász már 14 órakor 30,3-at hozott, később már 30,6-ot is. De mind a két állomáson viszonylag jelentősen ugrál a T a 10 percek alatt. Kalászon csak 1 fokokat, Gyöngyösön 1,5-et is.
Ha a jég nem veri el nagy gond már nem lehet. Ha elveri a jég az állam majd fizet kártérítést..
A GFS jövő hét csütörtök estére közben nem semmit vágott be csapadék szempontjából
Sziasztok! Tudom, hogy korai erről még beszélni, de....
Mi a legvalószínűbb időjárás a hónap vége felé? Főleg csapadék ügyileg érdekelne.
El is árulom miért is vagyok erre rápörögve. 26.án indul a meggy szezon nálunk a munkahelyen és állítólag rekord mennyiségű meggy lesz. Nagyon bízom abban, hogy száraz idő lesz és nem lesz baj a meggy minőségével?
Köszi!!!
Mi a legvalószínűbb időjárás a hónap vége felé? Főleg csapadék ügyileg érdekelne.
El is árulom miért is vagyok erre rápörögve. 26.án indul a meggy szezon nálunk a munkahelyen és állítólag rekord mennyiségű meggy lesz. Nagyon bízom abban, hogy száraz idő lesz és nem lesz baj a meggy minőségével?
Köszi!!!
Tegnap itt valaki hétfőtől mkr-t és squal-line esélyeket említett hétfőtől, de a modelleken ilyet sehol, egyiken sem látni! Nem elírás volt, félrenézés?
Én is azokat várnám, csak én a középső országrész ény-dk szélcsatornájának áldott száraz, divergens hatását élvezem gyakran, így maradok a realitás talaján
Igen, én is ebben reménykedem. Imádtam azt a helyzetet a zseniális 2018. évből, hogy a kánikulát rendre megakadályozták a dögüllők és olykor egy-egy frissítő zivatar, és csak 27-29 fokig vitte fel a T-t ez a szerencsés helyzet.
