Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Így van, azért is fogalmaztam óvatosan! Tehát egy előoldal kellene hozzá, illetve egy ennek kedvező AC helyzet.
Attól hogy a közelünkben lesz a forró levegő még megfelelő áramlás is kell hogy itt landoljon.
Emlékezzünk télen milyen tuti helyen voltak a hideg légtömegek mi meg ültünk hetekig a langyos párna alatt. Miközben Madridban hóvihar majd a Benelux térségben nagy hideg.
Emlékezzünk télen milyen tuti helyen voltak a hideg légtömegek mi meg ültünk hetekig a langyos párna alatt. Miközben Madridban hóvihar majd a Benelux térségben nagy hideg.
Itt a június 3mm összesen.A zöldike nem hazudik.Làtszik is màr a talajon.Porzik minden.A vízem is fogy rohamosan.De szàmitottam rà,hogy aszàlyos nyàr jön.Màr eleve úgy ültettem a kertet.Múlt èvben, ès most is a legszàrazabb vidèkek között vagyunk!
DM. 
A gfs egész pofás lett ide délutánra,kíváncsian várom a fejleményeket.
A gfs egész pofás lett ide délutánra,kíváncsian várom a fejleményeket.
Az elmúlt 2 nyáron komoly, tartós hőhullámok nem voltak, illetve a mostani tavasz tudjuk,hogy milyen volt.
Ezek alapján azt tippelném,hogy a következő hónapokban kapjuk majd az ívet Afrika felől.
Csütörtöki fotó, a repedésben a napraforgók hajszálgyökerei láthatóak.
Ezek alapján azt tippelném,hogy a következő hónapokban kapjuk majd az ívet Afrika felől.
Csütörtöki fotó, a repedésben a napraforgók hajszálgyökerei láthatóak.

Ki lenne az a vén....?
Hát igen hosszabb távon is az látszik, hogy tartósabban közelünkben lehet az extrém forró légtömeg, így előoldalon simán bejöhet majd 20 fok feletti T 850-en, ahogy ez most a gfs-en meg is jelent.
Felénk inkább a május-június szokott aratni, a július az már jóval gyengébb, augusztus meg már olyan mint a gyengélkedő sokszor... Persze vannak kivételek is.
A forró júniust most beáldoznék egy viharos júliúsért
A vén genyónak még igaza lesz a forró nyárral kapcsolatba
A forró júniust most beáldoznék egy viharos júliúsért
A vén genyónak még igaza lesz a forró nyárral kapcsolatba
Szerintem ez az év nagyjából így fut ki. De legalábbis a szezon az biztos.
Én a júliusban bízom most már.
Én a júliusban bízom most már.
Azért az brutális hogy június sok helyen 0 mm. Itt is csak 13mm. És nem is igen fog ez változni
(( csak egyszer lehetne már végre egy nem aszályos nyár. Tavasz is aszályos volt, majusban volt két hét esősebb idő de nagyon nagy hiány van a talajban.
Majdnem 20 fokos szórás van a friss ECM ENS T850-ében 28-a környékére. Extrém bizonytalan a jövő hétvége. Az óceán/Nyugat-Európa felett várható újabb teknősödés/hidegörvény leszakadás rendesen megkavarja a modelleket.
Egy dolog valószínű, a forró légtömeg közel marad hozzánk, nagyon hamar betörhet, ha megindul újra.
Egy dolog valószínű, a forró légtömeg közel marad hozzánk, nagyon hamar betörhet, ha megindul újra.
Na igen, de régen is volt! 
Taki le is fotózta egyik metnet-talin a viharvadászatban szétszakadt papucsomat
Csak nem találom a képet!
Tényleg Mici!
Amikor Paloznakon rászámoltam a villámra, az a videó nincs meg Neked véletlenül?
Talán Metfickó csinálta!
Taki le is fotózta egyik metnet-talin a viharvadászatban szétszakadt papucsomat
Csak nem találom a képet!
Tényleg Mici!
Amikor Paloznakon rászámoltam a villámra, az a videó nincs meg Neked véletlenül?
Talán Metfickó csinálta!
Az már kemény ha egy globális modellen is megjelenik a 41 fok. Régen nem úgy volt, hogy ez a valóságban még +1-3 fok?
Nem is tudom már hány éve volt uoljára 40 fok felett. Jelenleg ez benne van a pakliban.
Nem is tudom már hány éve volt uoljára 40 fok felett. Jelenleg ez benne van a pakliban.
ECM 24-25 fokos T850-et vár 10 nap múlva. Ez persze még nem fix, kissé csapong még, de akár az abszolút melegrekord is veszélybe kerülhet, időről-időre erőlteti ezt a forgatókönyvet...
De MI nem a Te számrendszered szerint számoljuk a konvektív szezont, szóval 'hálelúja' nem vagyunk túl a felén.
A legnagyobb, legjobb viharok július , augusztusban szoktak gyalulni.
A legnagyobb, legjobb viharok július , augusztusban szoktak gyalulni.
ARPEGE 12Z, 39-40 fok hozzám Keddre. 
Bár viszonylag csak kis területen vár 40 et. Link De nem tartok valószinűnek 40 fokot itt a környékemen, esetleg talán dny Vajdaságban talán, szeremségben, de olyan 37-38 mondjuk az reális lehet felém sztem.
Az iCON EU szerényebb kissé.
Link
A füvet már több mint két hete nyírtam, és még mindig nem kell... Várható időt elnézve lehet még egy darabig nem is kell.
Az iCON EU szerényebb kissé.
Link
A füvet már több mint két hete nyírtam, és még mindig nem kell... Várható időt elnézve lehet még egy darabig nem is kell.
Is-is!
Amúgy ma jún. 18-ra adott ki először az OMSZ térképes figyelmeztető előrejelzést hőség miatt.
Amúgy ma jún. 18-ra adott ki először az OMSZ térképes figyelmeztető előrejelzést hőség miatt.
Az hogy nyerünk vagy sem, ilyenkor a konvektív események mennyiségét vagy minőségét kell nézni?
Viszont a hangsúly az eddig-en van!
Én a konvektív szezont a teljes nyári félévre számítom, azaz ápr. 1-től szept. 30-ig.
Sajnos már a szezon közepe felé ballagunk, és két héten belül már a szezon közepére is érünk.
Országosan és nálam is eddig valóban igen gyenge eddig a szezon. De innen lehet majd szép nyerni.
Ahogy a meccseken, úgy ilyenkor sem hirdetünk eredményt a vége előtt.
Ezzel csak azt akarom írni, hogy a szezon közepe, vége akár gyökeresen más kimenetelt is hozhat.
Pl. felém tavaly aug. elejéig annyira gyenge volt a szezon, hogy már-már azt gondoltam, hogy a leggyengébb lesz 2004-es megfigyeléseim kezdete óta 2020.
Aztán aug. elejétől beindult, de annyira, hogy végül szeptember elején azt kellett konstatálnom, hogy az igen jó augusztus miatt végül meg kellett adnom a 4-est a 2020-as konvektív szezonra.
Remélem valami hasonló kárpótlás lesz idén is.
Én a konvektív szezont a teljes nyári félévre számítom, azaz ápr. 1-től szept. 30-ig.
Sajnos már a szezon közepe felé ballagunk, és két héten belül már a szezon közepére is érünk.
Országosan és nálam is eddig valóban igen gyenge eddig a szezon. De innen lehet majd szép nyerni.
Ahogy a meccseken, úgy ilyenkor sem hirdetünk eredményt a vége előtt.
Ezzel csak azt akarom írni, hogy a szezon közepe, vége akár gyökeresen más kimenetelt is hozhat.
Pl. felém tavaly aug. elejéig annyira gyenge volt a szezon, hogy már-már azt gondoltam, hogy a leggyengébb lesz 2004-es megfigyeléseim kezdete óta 2020.
Aztán aug. elejétől beindult, de annyira, hogy végül szeptember elején azt kellett konstatálnom, hogy az igen jó augusztus miatt végül meg kellett adnom a 4-est a 2020-as konvektív szezonra.
Remélem valami hasonló kárpótlás lesz idén is.
Akkor segítek:
“ Vasárnap sok napsütésre, 30 fok feletti maximumokra és gyenge szélre számíthatunk, igazi nyári strandidő várható. Hétfőre megközelít bennünket egy lassan mozgó, hullámzó frontálzóna nyugat felől. Ehhez kapcsolódva hétfőtől már több helyen és több hullámban fordulhatnak elő záporok, zivatarok - elsősorban a délutáni és az esti, éjszakai órákban. Emellett viszont még marad a meleg idő, néhol a 35 fokot is meghaladhatja majd a csúcsérték, és a felhősebb, fülledtebb idő miatt miatt az éjszakák is egyre kevésbé hoznak felfrissülést, egy-egy helyen kora hajnalra is csupán 22 fokig csökken a hőmérséklet. Kedden és szerdán egy-egy helyen akár 37-39 fok is lehet. ”
“ Vasárnap sok napsütésre, 30 fok feletti maximumokra és gyenge szélre számíthatunk, igazi nyári strandidő várható. Hétfőre megközelít bennünket egy lassan mozgó, hullámzó frontálzóna nyugat felől. Ehhez kapcsolódva hétfőtől már több helyen és több hullámban fordulhatnak elő záporok, zivatarok - elsősorban a délutáni és az esti, éjszakai órákban. Emellett viszont még marad a meleg idő, néhol a 35 fokot is meghaladhatja majd a csúcsérték, és a felhősebb, fülledtebb idő miatt miatt az éjszakák is egyre kevésbé hoznak felfrissülést, egy-egy helyen kora hajnalra is csupán 22 fokig csökken a hőmérséklet. Kedden és szerdán egy-egy helyen akár 37-39 fok is lehet. ”
Link
A következő öt nap jellemzése:
Na ebből sose tudom meg, Budapest és környékén mi várható, jelen esetben sem... csak a Dunántúl és a többi országrészek vannak említve
A következő öt nap jellemzése:
Na ebből sose tudom meg, Budapest és környékén mi várható, jelen esetben sem... csak a Dunántúl és a többi országrészek vannak említve
Én is azt gondolom hogy valami lesz, azért is írtam, hogy ha más nem, egy hasonló érintő szlovén instab vagy MKR szélviharral, (mint az ominózus 2017. 08. 10-e estéje) mindenképp benne van a pakliban, remélhetőleg nem lesz unalmas a jövő hét, legalább is ennél a száraz szarnál mindenképp izgalmasabb időszak jöhet, akár esti/éjszakai villámokkal fűszerezve
No akkor mától indulhat igazán a hőség buli. Legalább 1 hétig 30 fok felett lehetnek a napi Tmax-ok az ország igen nagy részén, és helyenként a 35 fok is túl lehet szárnyalva, több napon keresztül is.
Egyébként ez érdekes, hogy milyen gyakori a hőség időszak június közepén.
Gyakorlatilag tavaly maradt el először 14 év után a június közepi hőség időszak.
Tavaly csak június végén jött.
Előtte zsinórban 14 éven át, 2006-2019-ig minden évben jelentkezett június közepe tájékán a hőhullám.
A tavalyi kakukktojás, kihagyás után idén pedig újra.
Egyébként ez érdekes, hogy milyen gyakori a hőség időszak június közepén.
Gyakorlatilag tavaly maradt el először 14 év után a június közepi hőség időszak.
Tavaly csak június végén jött.
Előtte zsinórban 14 éven át, 2006-2019-ig minden évben jelentkezett június közepe tájékán a hőhullám.
A tavalyi kakukktojás, kihagyás után idén pedig újra.
Szerintem ilyen elvárása senkinek nincs.
Bőven elég lenne, ha csak a feladatukat végeznék: rendet és fegyelmet tartanának.
Bőven elég lenne, ha csak a feladatukat végeznék: rendet és fegyelmet tartanának.
Most is tapogatóznak rendesen a modellek, de egyszer-egyszer azért kijönnek reálisabb futásokkal is, mint pl. a mostani GFS hétfőre, szerdára és péntekre. Persze az ilyen időtávnál még simán bene van a pakliban az ország kis mérete miatt, hogy az MKR-ek végül esetleg csak érintenek minket, de hogy lesznek, az szinte biztos. Egy ilyen szinoptikus alaphelyzet (teknő előoldal hullámzó frontrendszerrel) nekik csemege.
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Nálam nagyjából 8-10 fokkal van hidegebb derült, gyengén szeles vagy szélcsendes éjszakán, mint pl. Budapest belvárosában.
Kb. 2 hete jöttünk haza buliból hajnalban a Nyugati mellől.
A Nyugatinál a taxiban 20 fokot, negyed óra, 20 perccel később otthon már csak 10 fokot mutatott a mérő.
Kíváncsi vagyok, hogy ha nálam pl. trópusi éjszaka jön össze 20-21 fokos Tmin értékkel nem légmozgás, hanem derült, szélcsendes időjárás mellett, akkor a belvárosban Pesten lehet-e 29-30 fok hajnalban.
Kb. 2 hete jöttünk haza buliból hajnalban a Nyugati mellől.
A Nyugatinál a taxiban 20 fokot, negyed óra, 20 perccel később otthon már csak 10 fokot mutatott a mérő.
Kíváncsi vagyok, hogy ha nálam pl. trópusi éjszaka jön össze 20-21 fokos Tmin értékkel nem légmozgás, hanem derült, szélcsendes időjárás mellett, akkor a belvárosban Pesten lehet-e 29-30 fok hajnalban.
Régi szép idők, mikor elég volt papucsban kimenni a kert végébe a szupercellához
Ma meg is nyithatod a Jurassic Parkot. A hétvégén itt a strandidő. Már ma reggel a vonat is tele volt. A jövő héten pedig... 
Amikor a rexik és a raptorok meglátják, hogy közeledik feléjük a légzuhatagos romboló, Ian Malcolmot idézve:
Amikor a rexik és a raptorok meglátják, hogy közeledik feléjük a légzuhatagos romboló, Ian Malcolmot idézve:

Vagy
d, Homo visszatakarodhatna-szanalmasii subspecies balatoniensis
Gondolom Siófoknak is sok bevétele lehet az idegenforgalomból, amiből szinte sejtem, hogy nem érzel sokkal többet, mint bármely más településen élők, simán kárpótolhatná ilyenkor a szomszédokat az önkori, mondjuk egy-egy bizonyító erejű "tettenérést" bemutatva. Tudom, utópia, meg persze a nem alvást nem kárpótolja a pénz, de mondjuk én kibékülnék cserébe egy Bükk-fennsíki 2 hetes önkori által finanszírozott nyaralással...
d, Homo visszatakarodhatna-szanalmasii subspecies balatoniensis
Gondolom Siófoknak is sok bevétele lehet az idegenforgalomból, amiből szinte sejtem, hogy nem érzel sokkal többet, mint bármely más településen élők, simán kárpótolhatná ilyenkor a szomszédokat az önkori, mondjuk egy-egy bizonyító erejű "tettenérést" bemutatva. Tudom, utópia, meg persze a nem alvást nem kárpótolja a pénz, de mondjuk én kibékülnék cserébe egy Bükk-fennsíki 2 hetes önkori által finanszírozott nyaralással...
Én is azt vallom, hogy hőségben nem a vízhez kell menni, hanem be az erdőbe, lehetőleg északi völgyekbe, vagy magasra. Mi azért szeretjük pl. Jósvafőt, mert körbeveszi az erdő a falut, a barlangokból (Baradla, Béke, Kossuth) kijövő vizek garantáltan hűsek, és tulajdonképpen megbízhatóan mindig állandóan van bennük víz a karsztrendszernek köszönhetően, és még ott is lehet frissülgetni, ha mégis melegük lenne. Ja, és a hideg víz miatt alig-alig akad szúnyog is arrafelé...
Cape térképeket is nézel?
Link
Előreláthatólag jövő hét elején szórványosan lehetnek zivatarok. Akár nagyobb számban, a kedvező feltételek miatt hevesebb viharok is kialakulhatnak.
Link
Előreláthatólag jövő hét elején szórványosan lehetnek zivatarok. Akár nagyobb számban, a kedvező feltételek miatt hevesebb viharok is kialakulhatnak.
Egy 2017. augusztus 10-hez hasonló rendszerre jók lehetünk, az pedig nem volt semmi...
Nagyon rá vagy kattanva erre a jövő hétre
Az ECM mai frissítése is szinte puskapor száraz, a GFS is pár mm. Ebből viharrendszereket belelátni nem tudok 
Érdekes volt este a T alakulása az M31/M0/M7 vonalon.
Elindultam 20 fokban otthonról kb. fél tízkor. Az M0 Duna hídnál 26 fokot mutatott a kocsi tízkor és ez kitartott szinte az érdi lejtő aljáig. Fehérvárnál lement 24 fokra és a 710- es elkerülőn értük el a 21 fokot majd Almádi 22 fokkal zárt tizenegy órakor. Ekkora otthon már 19 alatt volt a T, Tmin pedig 14.9 fok lett. Ezért is szeretem a dombságot mert éjszakára, hajnalra mindig ott a felfrissülés és klíma sem kell hozzá.
Elindultam 20 fokban otthonról kb. fél tízkor. Az M0 Duna hídnál 26 fokot mutatott a kocsi tízkor és ez kitartott szinte az érdi lejtő aljáig. Fehérvárnál lement 24 fokra és a 710- es elkerülőn értük el a 21 fokot majd Almádi 22 fokkal zárt tizenegy órakor. Ekkora otthon már 19 alatt volt a T, Tmin pedig 14.9 fok lett. Ezért is szeretem a dombságot mert éjszakára, hajnalra mindig ott a felfrissülés és klíma sem kell hozzá.
Pedig nagyon jól érzem magam, kihasználom ezt a kellemes nyári időjárást. Egyébként 6 óra után már a nap se süt olyan erősen.





