Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Mondjuk most a MetNet-es előrejelzés is. Úgy tűnik, hogy a felhőzet is fogott pár fokot a maximumon, Ferihegyen is éppen csak megcsíptük a kerekített 33 fokot. Holnapra viszont reálisabbnak tűnik a MetNet-es nagyrészt 34-36 fok (a térképen), mint az OMSZ-os nagyrészt 36-37 fok, a T850 hasonló lesz, mint ma (ÉNy-on egy-két fokkal alacsonyabb, a Dél-Alföldön annyival magasabb).
Bizony, az erősen felhős időnek köszönhetően itt sem ment eddig 33 fok fölé?.
Meg jó kis széllökések is vannak..az mondjuk lehet, a még csak 24-25 fokos tó miatt.
Meg jó kis széllökések is vannak..az mondjuk lehet, a még csak 24-25 fokos tó miatt.
A szombati 1.0 után vasárnap meg volt a 2.0.
Vajon ma hétfőn meg lesz zsinórban a 3. dögüllős nap is felém!?
De legalább távolabbi villámokat látnék, és halk távolabbi dörgéseket hallanék, de még annyi sem jött össze múlt hétvégén. Ez van!
Na majd esetleg ma szintet lép térségem, és talán befut egy legalább 20 km távolságra lévő zivatar.
Vajon ma hétfőn meg lesz zsinórban a 3. dögüllős nap is felém!?
De legalább távolabbi villámokat látnék, és halk távolabbi dörgéseket hallanék, de még annyi sem jött össze múlt hétvégén. Ez van!
Na majd esetleg ma szintet lép térségem, és talán befut egy legalább 20 km távolságra lévő zivatar.
Mi ez a "hűvös"? 
Két-három fokkal fölélőtt az OMSZ, Dél-Alföldön kicsit többel is. A T850 pedig csak maximum egy fokkal hűvösebb a vártnál a szondák szerint, bár Zágrábban 900 hPa felett a kirúgódás sem tökéletes.
Két-három fokkal fölélőtt az OMSZ, Dél-Alföldön kicsit többel is. A T850 pedig csak maximum egy fokkal hűvösebb a vártnál a szondák szerint, bár Zágrábban 900 hPa felett a kirúgódás sem tökéletes.
Ott oszt hiába kuncsorgok, még állomáshelyet sem kapok. Szóval várjanak csak nyugodtan a zivatarra, mint én a válaszra
Ellenben HRFI az bezzeg van...
Locsolni se érdemes már. A reggeli locsolásnak mire hazaérek, már semmi nyoma, porzik minden. Egy barikus mocsárért mit nem adnék most
Locsolni se érdemes már. A reggeli locsolásnak mire hazaérek, már semmi nyoma, porzik minden. Egy barikus mocsárért mit nem adnék most
Kellemes pusztulat meleg van.
A hideget jobban szeretem, de elviselem ezt is hiszti nélkül, de a csapadék az nagyon kéne már. Értékelhető zivatar sem volt még idén a környékemen. Mondjuk nem tudom miért nem látom a napon ugrálni az eddig a forró nyárért könyörgő ismerőseimet.
Amúgy, ha már így alakult jó lenne egy 40 fokot mérni csütörtökön csak az extremitás kedvéért.
A grazi gengszter a dunántúli konvergencián igazán megindulhatna (pont irányba "vóna"). Link
Várható is volt, mert nem moccant sehova.
Mondjuk a gászt igazán robbaszthatta volna a 17%-os rel. nedvességű levegőt
kb múlt hét kedden szerdán lett megemlítve a dolog az akkor futások alapján,hogy az akkor mutatott szitu magában hordozza az mkrezés lehetőségét....itt van hétfő,azóta eltelt pár nap és még mindig ebbe kapaszkodsz miközben látszott napról napra hogy tolódik ki a szitu és még marad a meleg is....
Enged el ezt a dolgot.
Enged el ezt a dolgot.
Ilyenkor szokták azt hiszem mondani, hogy amíg nincs normális meleg, nincsenek normális zivatarok sem.
Francba! Egy valamirevaló hőhullám sem tud kialakulni már!? Mi van ezzel a nyárral? 
1-2 dörgésen kívül semmi nem volt, annyi, hogy egy picit 30 fok alá ment a hőmérséklet. Arra jó volt, hogy egy kicsit megijesztette az embereket a strandon. Meleg van most is, de hogy nem süt a nap, most igazán elvezhető a víz. Holnap aztán ismét nagy valószínűséggel napsütéssel élvezhetjük a 33-34 fokot.
A kedd-szerda(-csütörtök?) sajnos megy a levesbe, a korábban várthoz képest nyugatabbra lesz a teknő, így pedig jobban bejön a száraz levegő délnyugatról. A péntek-szombat lehet még talán jó, illetve esetleg a ma este-éjszaka.
Egy kis fülledt erotika és kísérő jelenségként csepergés tapasztalható a kalap alatt.
Nagy nap a mai! Főleg így a forróság alatt...
Mától egyre csak rövidülnek a nappalok, ami minden egyes nappal, minden egyes lépéssel közelebb visz minket a Nagybetűs Télhez!!!

Innentől minden nap egy kis segítség, hogy szép lassan a sarki jég csökkenése lelassuljon, megtorpanjon, majd lassan nekiálljon növekedni, és már kettőt se kell pislantani és itt a szezon első havazása...
1-2 (ezer) GFS futás, és megjelennek lassan a kék tornyok és az 5%-os hópihék, hmm...
Mától egyre csak rövidülnek a nappalok, ami minden egyes nappal, minden egyes lépéssel közelebb visz minket a Nagybetűs Télhez!!!
Innentől minden nap egy kis segítség, hogy szép lassan a sarki jég csökkenése lelassuljon, megtorpanjon, majd lassan nekiálljon növekedni, és már kettőt se kell pislantani és itt a szezon első havazása...
Nem ismerem a magyarországi halálozás és hőség közti statisztikai összefüggést , de ahogyan tegnap is írtam, az eddigi év, amikor még 35 fokos forróság sem volt, nem hogy 40 nem értem a felfokozott aggódást. Már sok hír szól egyes országokban az idén is 40-50 fokos hőségekről és sok honfitársunk él ezekben az országokban (ki ideiglenesen, ki végleg) akkor azok hogyan bírhatják ? A helyi százmilliókról nem is beszélve .Nem minden ország Dubai, ahol gondolom alap, hogy a kamrában is légkondi megy, de mi van Indiában,Irakban,Egyiptomban,Nigériában,Mexikóban stb.?
Ma talán meglesz itthon is pár helyen a 35 fok, de ahogy Zivi is írta azért rekordmeleg nem biztos , hogy lesz , ahogyan a rekordepekedők várják. (Ezért a kiszólásomért már nem veszik le a fejem, mert akkor Zivipöttyével kellene kezdeni.
)
A déli határon megvan az első kerekített 35 fok ! Ez az eddigi idei rekord ? Mindenesetre a mostani 28-35 fok szerencsére nem 32-37, mint ahogy tegnap valahol láttam jelezve.
Ma talán meglesz itthon is pár helyen a 35 fok, de ahogy Zivi is írta azért rekordmeleg nem biztos , hogy lesz , ahogyan a rekordepekedők várják. (Ezért a kiszólásomért már nem veszik le a fejem, mert akkor Zivipöttyével kellene kezdeni.
A déli határon megvan az első kerekített 35 fok ! Ez az eddigi idei rekord ? Mindenesetre a mostani 28-35 fok szerencsére nem 32-37, mint ahogy tegnap valahol láttam jelezve.
Pont ezt akartam írni... 38°C, aztán 35°C sincs sehol jelenleg... kezd modellbuktának tűnni ez az előre várt 'történelmi' hőhullám, ha holnap sem lesz meg az, amit ad a kritérium, akkor már tényleg elengedem, hogy itt csütörtökön 40°C legyen bárhol is az országban
Mivel tolódott közben a lehűlés, így a zivatarozás is. Vagyis csütörtöktől jöhet a zivatarozás.
Itt a lényeg az OMSZ részéről: " Az előttünk álló héten jellemzően száraz, napos, kánikulai melegre van kilátás. Bár itt-ott előfordulhatnak záporok, zivatarok (nagyobb számban talán majd a hét végén), de a csapadék területi átlagban nem ígérkezik számottevőnek (5 mm alatt marad), csak kisebb foltokban enyhülhet a csapadékhiány. "
Nagy zivatarozást, zivatarrendszereket nem várnak, és eddig sem értettem, hogy pár futástól eltekintve a szinte puskaporos hordóhoz hasonlítható heti csapadékból mire a nagy várakozás......... De még most is bízok pl. Zivipötty-ben
Nagy zivatarozást, zivatarrendszereket nem várnak, és eddig sem értettem, hogy pár futástól eltekintve a szinte puskaporos hordóhoz hasonlítható heti csapadékból mire a nagy várakozás......... De még most is bízok pl. Zivipötty-ben
Ezeket a Dél-Alföldre az OMSZ által mára várt 36-38 °C-okat túlzásnak érzem: Link
Napok óta feltűnt, hogy pl. ide is elég jelentősen fölé vannak mindig lőve a hőmérsékletek.
Napok óta feltűnt, hogy pl. ide is elég jelentősen fölé vannak mindig lőve a hőmérsékletek.
"a páratlan számuak voltak inkább melegebbek, a páratlanok az elviselhetőbbek"
Akkor most melegebbek vagy elviselhetőbbek lettek ?
Akkor most melegebbek vagy elviselhetőbbek lettek ?
Imádom, amikor előjönnek a szélsőséges időjárással összefüggésbe hozható egészségügyi problémák. Nehéz tagadni, hogy a mostani hőség sokak számára okoz rengeteg kellemetlenséget, viszont az utóbbi pár év halálozási statisztikáját (grafikonját) vizsgálva ígyis a kevésbé "gyilkos" félévet éljük. Minden áldott évben októbertől márciusig toronymagasan több ember hal meg, mint bármelyik nyári félévben... legyen az bármennyire is meleg. Vagy télen meghalni sokkal kellemesebb, mert akkor hűvösebb hőmérséklet mellett lehet azt is megtenni? A napszúrás/kiszáradás problémája könnyen kiküszöbölhető, ha az embernek van esze és tudja is használni. Akik keringési zavarral küzdenek, azoknak tényleg kitartást, engem nem zavarna mondjuk, ha csütörtök után nem mennénk idén már 35 fok felé, de a 30-31-32 fokos nappali Tmaxoktól nem szeretnék elbúcsúzni.
Aztán lehet, hogy csütörtökön látunk utoljára 40 fok közeli hőmérsékleteket, utána megússzuk 30-35 fokokkal a kánikulai időszakokat. Nincs kőbe vésve, hogy kibírhatatlan lesz a nyár hátralevő része, mert most szélsőséges meleg napokat élünk. Ahány modell, annyiféle a hétvégétől kezdődő időszak. Ha tartósabban feláll egy brit , vagy attól délre egy magasnyomású rendszer, máris kellemesebb hőmérsékletű légtömegek érkezhetnek hozzánk. De a melegnél most sokkal fontosabb a csapadék, hátha bejön valami abból, amit a GEM vár. Ki fogjuk bírni ezt a pár napot, várható volt azért, hogy előbb-utóbb beleszaladunk majd ilyen embert próbáló hőségbe is.
Jah, tényleg, véletlenül a maxot néztem. Link
Így is van egy kicsi elmaradás, a júniustól még másfél fokkal, de úgy látom, az be lesz hozva
Így is van egy kicsi elmaradás, a júniustól még másfél fokkal, de úgy látom, az be lesz hozva
Az ÉNy-i ficak (Sopron és a Fertő-tó környéke) azért még ígéretesnek néz ki.

1 hónap múlva megyünk nyaralni, gyanítom addigra ez nem így fog kinézni
Link
Nagyon remélem is, mert ez még elég átfázós, így nem lehet snorkelezni még.
Rendesen rányomta a hideg tavasz a bélyegét erre is, ennél már májusban is melegebb szokott lenni átlagosan. Na bízzunk az erős hajrában. A légköri felálláson nem fog múlni....
Nagyon remélem is, mert ez még elég átfázós, így nem lehet snorkelezni még.
Rendesen rányomta a hideg tavasz a bélyegét erre is, ennél már májusban is melegebb szokott lenni átlagosan. Na bízzunk az erős hajrában. A légköri felálláson nem fog múlni....
Nem élvezet a medencében sem ülni már, 30 fokos a víz.
A héten megkapja a termál minősítést....
Minden este beküldjük a gyereket tombolni hogy fröcsögjön ki amennyi vizet csak tud, hogy tudjunk hideggel utána tölteni, de már az sem segít....

Na mondjuk mától a napi 1 nagy kanna vize már csapvízzel töltött hordóból megy.... de vajon meddig?
A héten megkapja a termál minősítést....
Minden este beküldjük a gyereket tombolni hogy fröcsögjön ki amennyi vizet csak tud, hogy tudjunk hideggel utána tölteni, de már az sem segít....

Na mondjuk mától a napi 1 nagy kanna vize már csapvízzel töltött hordóból megy.... de vajon meddig?




