Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
[a magas ló beállt az istállóba, próbálj normál hangnemben...]
Mi köze a vezetékes ivóvíznek a talajvízhez!? Felénk nem sok.
Nálunk a Dunából jön a vezetékes ivóvíz a DMRV által.
Erre vonatkozik a korlátozás, mely jelenleg 9 Pest megyei településen van életben, az összes többi településen pedig ajánlott a visszafogott vízfogyasztás a napokban.
Az ásott kutunk vizéből szinte bármennyit locsolhatunk, hiszen talajvízhez kapcsolható, mindig visszapótlódik a víz, nyilván természetes ingadozás van, de nem számottevő. Nem volt hülye, aki ásta, hiszen erek futnak alul.
Egyébként ezért is kell bejelenteni a kutakat, hogy boldog-boldogtalan ne lopja illegálisan a vizet.
Mivel nekünk be van jelentve, és régen, 30 éve lett ásatva ( már akkor is horror összegért ), had engedtesse már meg az ég, hogy napi 1-2 órát locsolhassunk belőle.
Nem ezen fog múlni a dolog, hogy a 200 m2-es kertünket, udvarunkat, és virágainkat locsoljuk kútvízzel.
Vezetékes vizet pedig abszolút nem használunk a kertünkre, udvarunkra.
Mi köze a vezetékes ivóvíznek a talajvízhez!? Felénk nem sok.
Nálunk a Dunából jön a vezetékes ivóvíz a DMRV által.
Erre vonatkozik a korlátozás, mely jelenleg 9 Pest megyei településen van életben, az összes többi településen pedig ajánlott a visszafogott vízfogyasztás a napokban.
Az ásott kutunk vizéből szinte bármennyit locsolhatunk, hiszen talajvízhez kapcsolható, mindig visszapótlódik a víz, nyilván természetes ingadozás van, de nem számottevő. Nem volt hülye, aki ásta, hiszen erek futnak alul.
Egyébként ezért is kell bejelenteni a kutakat, hogy boldog-boldogtalan ne lopja illegálisan a vizet.
Mivel nekünk be van jelentve, és régen, 30 éve lett ásatva ( már akkor is horror összegért ), had engedtesse már meg az ég, hogy napi 1-2 órát locsolhassunk belőle.
Nem ezen fog múlni a dolog, hogy a 200 m2-es kertünket, udvarunkat, és virágainkat locsoljuk kútvízzel.
Vezetékes vizet pedig abszolút nem használunk a kertünkre, udvarunkra.
Már kezdtem aggódni, de látom felesleges volt. Csak lesz valami itt is mert kezdődik az ingerlékenység-agresszió 
Holnap két ilyen dög jöhet így ebben a formában át az országon, oszt felőlem szeptemberig ne is essen
Holnap két ilyen dög jöhet így ebben a formában át az országon, oszt felőlem szeptemberig ne is essen

Szerencsére délnyugaton az ilyen hidegfrontok miatt nem kell aggódni. A levegő felfrissül. Csapadék és komoly vihar ebben a térségben ( Somogy középső / déli része ) nem nagyon várható ebből az akcióból.
Kachelmann mérte, a villám maga úgy 1 km innen csapott le, egy parkba.
A jó öreg Kecskemét környéke... a hőséggel kapcsolatban mindig lehet rá számítani. Szinte biztos voltam benne, hogy valahol itt lehet meg majd a 40
Takt.: 36,3 C.
Tmax.: 36,6 °C.
Remélem mindenki itt volt, aki melegedni és fürdeni akart. Részemről ezt a bulit innentől be is lehetne zárni idénre (csak az a baj, hogy meghosszabbították a nyitvatartást....
).
Tmax.: 36,6 °C.
Remélem mindenki itt volt, aki melegedni és fürdeni akart. Részemről ezt a bulit innentől be is lehetne zárni idénre (csak az a baj, hogy meghosszabbították a nyitvatartást....
Nyári hónap havi max rekordjának a megdőlése az emlékezetes nap.
A hideg, hűvös, fagyos, jóval átlag alatti tavasz után abszolút júniusi rekord dőlt, átestünk a ló túloldalára.
Durva!
Durva!

Amivel megdőlt a magyarországi júniusi rekord, amit eddig 1935-ben Szerep tartott 39,9 fokkal.
Lengyelbe’ jobb 
——————-
MetNetes automata Top max(ok):
Kunbábony: 39,6°C
Ócsa: 39,6°C
——————-
MetNetes automata Top max(ok):
Kunbábony: 39,6°C
Ócsa: 39,6°C
Kecskemét valóban hozza a formáját, az előbb kitettem a fejem a szobából 5 másodpercre, full Las Vegas.
Emlékszem hasonló radarhibára 2016 júniusról, amikór száguldtak erős szupercellák Szerbiában és nyugat Romániaban. Ugy nézett akor is ki, mint most - a magas reflektivitásu cellákat mintha tükőrbe látna valami ponton a radar. Nézd meg például a radar archivumban 2016 június 20-án, 17 óra kőrnyékén.
Még egy mert nagyon jól néz ki.
(bocs mobilról nem tudok kép alá szöveget írni :/ )
Jól néz ki a Duna-Tisza közén fejlődgető gomolysor: Link
Mik azok a kamu záporok szerteszét a radaron? Ilyen radarhibát is ritkán látni
Mik azok a kamu záporok szerteszét a radaron? Ilyen radarhibát is ritkán látni
A házatrengető cuccos 102 kA-es volt 
Most nyugi lett, de DNy felé újabb erősödő cella alakul, ott, ahol úgy két órája, az iránya is jó.
Itt meg a cucc hátulja:
Most nyugi lett, de DNy felé újabb erősödő cella alakul, ott, ahol úgy két órája, az iránya is jó.
Itt meg a cucc hátulja:

Épp akartam írni, hogy kizártnak tartanám, hogy ne legyen ma meg a 40 fok, mert már itt Velencén is 37 fölött van picivel, és Dunaúj is már 38 fölött jár. Ilyenkor a jó kis Duna-Tisza-köze min. 2 fokkal kötelezően e felett tetőzik.
A Velencei hg.et sem láttam a portól, csak Pusztaszabolcs és az M6 lözötti szakasztól..
A Velencei hg.et sem láttam a portól, csak Pusztaszabolcs és az M6 lözötti szakasztól..
Kecskeméten is kerekített 40 fok van .
A Balaton északi partjáig alig lehet ellátni a homoktól.
A Balaton északi partjáig alig lehet ellátni a homoktól.

Ha ránézel a radarra, akkor meglátod, hogy miért.
Ha kételkedsz - ez van
Ha kételkedsz - ez van
Jaaa, amikor írtam még csak közepes esőről volt szó 
Mánmeg ömlik, jég, egyebek
Mánmeg ömlik, jég, egyebek
Ezt nem nagyon értem, most bejött a riasztás, ömlik, volt jég is, folyamatosan villámlik, dörög 
Persze volt, amikor nem jött be, ez igaz, most viszont telitalálat.
Csak totál látványtalanul jött, a gomolyok belenőttek a párásságba.
Upsz, most volt egy házatrengető dörgés
Persze volt, amikor nem jött be, ez igaz, most viszont telitalálat.
Csak totál látványtalanul jött, a gomolyok belenőttek a párásságba.
Upsz, most volt egy házatrengető dörgés
Azt már meg figyeltem hogy elég gáz a riasztási rendszer nálatok, olyasmi mint itt az egyik északi megyébe, ahova ha narancs van kiadva akkor sosincs semmi 
No mindegy, legalább esik eső karikára.
Szerk:megvan a kerekített 38,pontosabbn 37.7 eddig a max.
No mindegy, legalább esik eső karikára.
Szerk:megvan a kerekített 38,pontosabbn 37.7 eddig a max.

A mai nap már tényleg embert próbáló meleggel telik.Tegnapig is meleg volt, de még nem szélsőséges.
Viszont! Többször is írtam már az elmúlt években, hogy a nyár eleji hőhullámok mindig nehezebben viselhetőnek tűnnek a magasabb rh. miatt, ill. azért is, mert nem vagyunk általában hozzászokva, hiszen tavasz után vagyunk.Természetesen július, augusztusban is előfordulnak időnként nedvesebb levegővel telt hőhullámok, de ilyenkorra az esélyük már csökken, egyre inkább a száraz levegő a domináns a hőhullámok idején.
Pl. tegnap a környékemen 35-36 fok volt, de emellé 40 % körüli rh. min. , sőt voltak időszakok, mikor 35 fok mellett 45 % körüli rh. volt.
Ez már 22-23 fok közötti Td-nek felelt meg, mely már az igazi embert próbáló kategória.
Alföldön hiába volt tegnap 36-37 fok, de ott egyben a levegő is szárazabb volt, így kissé elviselhetőbb volt a hőség.
Viszont! Többször is írtam már az elmúlt években, hogy a nyár eleji hőhullámok mindig nehezebben viselhetőnek tűnnek a magasabb rh. miatt, ill. azért is, mert nem vagyunk általában hozzászokva, hiszen tavasz után vagyunk.Természetesen július, augusztusban is előfordulnak időnként nedvesebb levegővel telt hőhullámok, de ilyenkorra az esélyük már csökken, egyre inkább a száraz levegő a domináns a hőhullámok idején.
Pl. tegnap a környékemen 35-36 fok volt, de emellé 40 % körüli rh. min. , sőt voltak időszakok, mikor 35 fok mellett 45 % körüli rh. volt.
Ez már 22-23 fok közötti Td-nek felelt meg, mely már az igazi embert próbáló kategória.
Alföldön hiába volt tegnap 36-37 fok, de ott egyben a levegő is szárazabb volt, így kissé elviselhetőbb volt a hőség.
Előretolt üllővel halad a cucc, utána lesz majd szép látvány, pláne ilyen irányból jövő fénnyel.







