Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A mai napi cellák lesznek jók, ahová betalálnak! Lassú, mozgású, lomha cellák! Komolyabb csapadékot adhatnak. Hajrá csapadék, minél több térségbe!
Alakul a dolog itt van tőlem kissé keletre és ha ránk tekeredik akkor 20 nap után lesz végre érdemi eső. Már el is kezdett gyengén esegetni. HAJRÁ

Mivel hivatalos OMSZ társadalmi csapadékmérő, szerintem nincs gond vele.
Őszies csendeseső, nyárias hőmérséklet mellett. Finom esőillat
Egyedül ez a retkes szél rontja az élményt, de hát ez általában ennyit tud.
Az jó, de úgy tűnik sajnos kezd a csapadék mező összeesni hozzám már nem jut belőle.
Végre valami esőre emlékeztető Fehérváron, de ez így édes kevés. Elkezdett kiszáradni a talajvíz, már nem tudom egyhuzamban meglocsolni a kertet a fúrt kútról.
Idei első leégésem megvolt.
Nem csoda, egész nap kint dolgoztunk, gyepszőnyeget fektettünk le nálunk.
Én balga meg nem gondoltam a védekezésre ( se naptej, se póló rajtam ), valahogy teljesen kiment a fejemből, úgyhogy meg is lett az eredménye : rákvörös felsőtest.
Nem csoda, egész nap kint dolgoztunk, gyepszőnyeget fektettünk le nálunk.
Én balga meg nem gondoltam a védekezésre ( se naptej, se póló rajtam ), valahogy teljesen kiment a fejemből, úgyhogy meg is lett az eredménye : rákvörös felsőtest.
Nem lesz meleg, az biztos.
Sajnos 2-3 mm esett, a mostani helyzetben gyakorlatilag nulla.
Sajnos 2-3 mm esett, a mostani helyzetben gyakorlatilag nulla.
Az erdőben volt borogatás rendesen, és sajnos a szilvaszedés is korán megkezdődött...






Ha minden igaz, a kb.4 km-re lévő Aggteleken 18 mm hullott az Omsz szerint. De ma Zemplén nyert, nem vitás.
Délután 5kor az elhalóban lévő sc után nyugatról jött még egy kis konvergens zóna, az északi része még pont elcsipett minket, a nagyja tőlünk délre vonult.
Így jött.
Majd erősödött meg a radar szerint is
Egy rövid timelapsz, meg egy kis jelenidő a végén
Így jött.

Majd erősödött meg a radar szerint is

Egy rövid timelapsz, meg egy kis jelenidő a végén
A tegnap estihez hasonló, aszfaltot éppen nedvesítő gyenge záporeső hullik, a növények is csak annyira reagálnak rá, mint bazsa az intő szóra.
Bocsi, de erről az ezeréves microsoftos telóról nyaralás közben nem fogok tudni képet küldeni.
Majd otthon letöltöm, azt küldöm, bocsánat. De nyugodj meg, látványban azért a Te bozsoki képeidhez képest gyenguszabb azért, viszont 20 percig szakadt rendesen. Kíváncsi lennék egy adatra, majd holnap megkérdezek helyi arcokat, bár mintha itt lenne hivatalos mérés.
Majd otthon letöltöm, azt küldöm, bocsánat. De nyugodj meg, látványban azért a Te bozsoki képeidhez képest gyenguszabb azért, viszont 20 percig szakadt rendesen. Kíváncsi lennék egy adatra, majd holnap megkérdezek helyi arcokat, bár mintha itt lenne hivatalos mérés.
Felétek holnap kb egésznapos orgia várható, több hullámban érkezhetnek záporok-zivatarok, még késő este, éjszaka is. Szerintem ti sem maradtok szárazon. A hétvégére nem látok nagyon csapadékos időszakot, maximum vasárnap estétől, de az is nyugaton inkább.
Július eddigi átlaghőmérséklete 19,1 fok, messze a sokéves átlag alatt
Hello mindenki! Akinek kicsit több ideje, rálátása van a hétvégi csapadékos idoszakkal kapcsolatban, reális felénk jelentősebb csapadék?
Nincs időm figyelgetni, készülünk az aratásra, holnap kezdenénk és igazából jobb lenne ha esne, mert akkor a többinek lőttek!
Nincs időm figyelgetni, készülünk az aratásra, holnap kezdenénk és igazából jobb lenne ha esne, mert akkor a többinek lőttek!
Na jön a zivatar, Aggteleken már szakad, szép a látvány. Még jó, hogy visszaértünk a túrából
(Jósvafő). Elképesztő szerencsés helyen fekszik ez a település.
(Jósvafő). Elképesztő szerencsés helyen fekszik ez a település.
2007-es méréseim kezdete óta az idei volt a legkevesebb csapadékkal bíró első félév nálam.
205,6 mm csapadék hullott.
Épp 10 éve, 2011-ben volt a korábbi rekorder, akkor 207,1 mm hullott jún. 30-ig. Ez 10 évig élt tehát.
Egyre betegebb ez az év eddig szárazság terén.
205,6 mm csapadék hullott.
Épp 10 éve, 2011-ben volt a korábbi rekorder, akkor 207,1 mm hullott jún. 30-ig. Ez 10 évig élt tehát.
Egyre betegebb ez az év eddig szárazság terén.
Bruh, ez szépen összezsugorodott. Szerencsére szélből azért nincs hiány.
Végül szerda késő este kelet felé zivatar alakult ki, szépeket villant kelet-Pest felől, és hallottam pár halkabb dörgést is, így nincs mit tenni, be kellett vésnem egy újabb zivataros napot. 
Csapadék egy csepp sem volt ezúttal sem, így ez a szerdai front ugyanaz volt felém, mint a múlt pénteki.
Zivataros nap pipa, csapadék semmi.
Legalább a zivataros statisztika picit szépült nálam, hiszen ez a jún. 30-i zivataros napom június során a 7. , egyben utolsó zivataros napot hozta.
Az év 11. zivataros napja volt jún. 30-án.
Csapadék egy csepp sem volt ezúttal sem, így ez a szerdai front ugyanaz volt felém, mint a múlt pénteki.
Zivataros nap pipa, csapadék semmi.
Legalább a zivataros statisztika picit szépült nálam, hiszen ez a jún. 30-i zivataros napom június során a 7. , egyben utolsó zivataros napot hozta.
Az év 11. zivataros napja volt jún. 30-án.
Csatlakozom , no nem a parkolóra értem, hanem a nem sírokra. Parkolóra úgyis tesznek , nem kell félnem.(Éppen az jutott eszembe, hogy a régieket ki tette parkolóra, hisz nem vagyunk a 15 évvel ezelőttiekből talán huszan sem)
Tehát sírhatnék, hisz talán a 32 napja tartó csapadéktalanságunknál (1,2 mm-.es szumma ) senkinél sem rosszabb a helyzet már az országban. De hozzáteszem, hogy bármilyen irányban indulnék, már ennél csak jobb a helyzet a környéken (főleg Zirc,Pápa, de már tegnap óta Győr iránya is) De nem kell a térséget annyira sajnálni és kijelenteni, hogy minket minden elkerül. Valaki azt írta, hogy Fehérváron semmi sem esett, pedig pár napja a város felett kipattant egy zápor. Itt akkor sem. Meg amikor budapesti csapadéktalanságot meg zivatartalanságot olvasok és egy regement képet látok az ottani zivatarokról zuhikról. Sokan a kerületüket vagy utcájukat azonosítják Budapesttel. Aztán ha a szomszéd kerületet elmossa a felhőszakadás az észre sem veszik, csak szajkózzák, hogy Budapestnek ez az áramlás nem jó, meg hogy minden elkerüli Pestet. Szakmaiság ide vagy oda, én nem azonosítanám a környékkel a csapadékmérőm karimáját. Az , meg hogy konvekciós csapadéknak vannak vesztesei (ha nem esik azok is, meg ahol szétver a jég azok is) régen is volt , nincs új a nap alatt.
A jégről jutott eszembe, hogy '89-ben Pécsről azzal is küldtek Pestre a meteorológiai intézetbe, hogy kérjek anyagot a talajgenerátoros francia jégesőelhárításról (régi idők... még ott volt Vissy,Aigner,Kerényi,Bóna,Illés stb.) Már tudtuk, hogy a rakétázásnak befellegzett (szupercellára az sem hat), de valamit ki kell találni helyette. Eltelt 30 év és az egész országban elterjedt a francia módi. Ugyanakkor bár állítólag aszály van meg nincsenek gyakori zivatarok, de a netet és híradókat látva tele vannak hatalmas jegekről szóló képekkel. Aszály ide, zivatartalanság oda, nekem nem tűnik úgy , hogy csökkenne a jégverés gyakorisága vagy pusztító ereje. Bár Cseszneken hírből sem hallottam jégverésről (gyakorisága most és 50 éve is nulla) de országosan nem nagyon veszem észre, hogy kipusztult volna "hála" a generátoroknak . Ez a szupercellák gyakoribbá válása miatt van ? Olyan szupercellafotólat látok tömegével (hála készítőjüknek, itt ilyeneket sosem látok) az idén is , hogy a fal adja a másikat. Mostanában valami szupercellagyártó légköri helyzetek szaporodtak el ? Vannak valamiféle "szupercellagyakorisági " statisztikák ?
Tehát sírhatnék, hisz talán a 32 napja tartó csapadéktalanságunknál (1,2 mm-.es szumma ) senkinél sem rosszabb a helyzet már az országban. De hozzáteszem, hogy bármilyen irányban indulnék, már ennél csak jobb a helyzet a környéken (főleg Zirc,Pápa, de már tegnap óta Győr iránya is) De nem kell a térséget annyira sajnálni és kijelenteni, hogy minket minden elkerül. Valaki azt írta, hogy Fehérváron semmi sem esett, pedig pár napja a város felett kipattant egy zápor. Itt akkor sem. Meg amikor budapesti csapadéktalanságot meg zivatartalanságot olvasok és egy regement képet látok az ottani zivatarokról zuhikról. Sokan a kerületüket vagy utcájukat azonosítják Budapesttel. Aztán ha a szomszéd kerületet elmossa a felhőszakadás az észre sem veszik, csak szajkózzák, hogy Budapestnek ez az áramlás nem jó, meg hogy minden elkerüli Pestet. Szakmaiság ide vagy oda, én nem azonosítanám a környékkel a csapadékmérőm karimáját. Az , meg hogy konvekciós csapadéknak vannak vesztesei (ha nem esik azok is, meg ahol szétver a jég azok is) régen is volt , nincs új a nap alatt.
A jégről jutott eszembe, hogy '89-ben Pécsről azzal is küldtek Pestre a meteorológiai intézetbe, hogy kérjek anyagot a talajgenerátoros francia jégesőelhárításról (régi idők... még ott volt Vissy,Aigner,Kerényi,Bóna,Illés stb.) Már tudtuk, hogy a rakétázásnak befellegzett (szupercellára az sem hat), de valamit ki kell találni helyette. Eltelt 30 év és az egész országban elterjedt a francia módi. Ugyanakkor bár állítólag aszály van meg nincsenek gyakori zivatarok, de a netet és híradókat látva tele vannak hatalmas jegekről szóló képekkel. Aszály ide, zivatartalanság oda, nekem nem tűnik úgy , hogy csökkenne a jégverés gyakorisága vagy pusztító ereje. Bár Cseszneken hírből sem hallottam jégverésről (gyakorisága most és 50 éve is nulla) de országosan nem nagyon veszem észre, hogy kipusztult volna "hála" a generátoroknak . Ez a szupercellák gyakoribbá válása miatt van ? Olyan szupercellafotólat látok tömegével (hála készítőjüknek, itt ilyeneket sosem látok) az idén is , hogy a fal adja a másikat. Mostanában valami szupercellagyártó légköri helyzetek szaporodtak el ? Vannak valamiféle "szupercellagyakorisági " statisztikák ?
ECM analízis szerint 15-17 m/s is van helyenként, mondjuk a nagyobb inkább a celláktól nyugatabbra (elvileg, ténylegesen meg ki tudja).








