Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A met.hu oldalon "végre" megszületett a 40-es érték az előrejelzésben. Kíváncsi voltam mikor lépik meg, múlt héten is kitartottak a 39-es érték mellett
Persze mag az idő ott ro......n meg!
Max az volt túlzás, hogy azt írta, pár perc alatt.
A mennyiség nem túlzás.
És a kerek számok sem humbug, csak az időarányos összegeket kerekítve írja be.
Igaz, itt a MetNeten sajnos nem írja le, de ha kíváncsi vagy a pontos napi csapadék adataira, akkor az OMSZ Met-Ész rendszerében megtekintheted, ugyanis az OMSZ Met-Ész tagja. Hellmann csapadékmérővel mér ő is, mint bárki más.
Elhiheted, hogy pontosan mér, és gyanítom, pontosan is olvassa le az adatokat az üveghengerről.
A mennyiség nem túlzás.
És a kerek számok sem humbug, csak az időarányos összegeket kerekítve írja be.
Igaz, itt a MetNeten sajnos nem írja le, de ha kíváncsi vagy a pontos napi csapadék adataira, akkor az OMSZ Met-Ész rendszerében megtekintheted, ugyanis az OMSZ Met-Ész tagja. Hellmann csapadékmérővel mér ő is, mint bárki más.
Elhiheted, hogy pontosan mér, és gyanítom, pontosan is olvassa le az adatokat az üveghengerről.
Ilyenkor szoktak jönni a meglepi zivik már (késő) délután, este, kíváncsi leszek, ma jönnek-e. 
A műholdkép alapján én nem zárnám ki.
A műholdkép alapján én nem zárnám ki.
Az bizony, nincs egy darab felhő sem az égen, mégsem látszik egy fikarcnyi kékség sem..
Ma kissé szeles időnk van, de közben már a 31 fokot közelítjük.
Ma kissé szeles időnk van, de közben már a 31 fokot közelítjük.
Csütörtöktől kezdődhet a zivatarozás. Most már tényleg remélem hogy ide is jut kiadós csapadék a héten. Modellek egész biztatóak a Tiszántúl déli, délnyugati részére (most még) .
Nyilván előrejelzőtől is függ, de alapvetően ennyire fosok mostanában a modellek. Előrejelzőnek lenni sosem volt kifizetődő, de az utóbbi egy évben végképp szar. Olvasd csak a MetNet-est, nagy csalódás nem érhet
A metnet ék-re szórványosan vár záport, zivatart, az OMSZ semmi csapadékot
Hogy lehetnek ekkora különbségek az előrejelzésben ennyivel az események előtt?
23 mm jött le a tegnap esti, látványos villámshowal tarkított zivatarból, ezzel 42 mm az utóbbi 2 nap termése. Nagyon kellett már a nagyon csapiszegény (6mm) június után.
Köszi, nyaralunk. 2 kisebb gyerekkel ez még nem a borászati tapasztalat cseréről szól. Így üresen jöttünk.
Ha országosan nézzük, akkor nyugat is húzza lefelé elég jól az átlagot. Nálunk otthon júliusban pl. eddig 3-szor volt 25 fok felett a napi középhőmérséklet, ma lehet negyedszer, aztán egy jó ideig nem. Hőségnap is csak 4 volt eddig, forró pedig egy sem (igaz, 8-án csak 1 tizeden múlt, 34,9 fok volt a maximum), és ahogy nézem, holnaptól 30 fok körül, de a legtöbb napon inkább kevéssel alatta lehetnek a maximumok, úgyhogy még a júniusi 11 hőségnapot sem biztos, hogy elérjük a hónapban. Mondjuk a nem túl alacsony minimumok miatt azért így is jönnek a 21-22 fokos napi közepek, úgyhogy a hónap eddig eltelt része nálunk is átlag feletti, de nem annyira, mint az Alföldön.
"Egyértelműen a 120 év legmelegebb nyarára számítok.
azt a június eleje elszabta, csak top3-as lesz"
Na, na, azért ezzel vigyázzunk.
Nálam az eddigi legmelegebb nyár 2003. (Jún.: 24,1 °C, júl.: 22,8 °C, aug.: 24,9 °C.)
Az idén ugyan a júniust 0,65-del buktuk és az augusztusi 24,9 is elég izmos, de a júliusi 22,8 bőven felülmúlható az eddigiek és a kilátások alapján. Szóval én nem lennék nagyon meglepve ha rekordmeleg lenne az idei nyár.
azt a június eleje elszabta, csak top3-as lesz"
Na, na, azért ezzel vigyázzunk.
Nálam az eddigi legmelegebb nyár 2003. (Jún.: 24,1 °C, júl.: 22,8 °C, aug.: 24,9 °C.)
Az idén ugyan a júniust 0,65-del buktuk és az augusztusi 24,9 is elég izmos, de a júliusi 22,8 bőven felülmúlható az eddigiek és a kilátások alapján. Szóval én nem lennék nagyon meglepve ha rekordmeleg lenne az idei nyár.
Hóviharos iszom a szavaidat! Tegnap délután pont felettem volt a keletkezés és még csak egy percig sem tudott volna esni belőle, inkább letudta három nagy cseppel és ennyi. Eddig Július 2- kán volt egy 3.7 mm, 9-én 0.2 mm, 11-én 0.1 mm, 12 -kén 0.1 mm. Mind ez úgy, hogy minden feltétel adott volt az az mégsem mert egy dolog hiányzott hozzá, hogy miért nem esik amikor a csapadék eleje már felettem van. Ha tudja valaki a választ megköszönném ha megírná.
Egyértelműen a 120 év legmelegebb nyarára számítok.
azt a június eleje elszabta, csak top3-as lesz
persze ha jún 21.-től szept 21.-ig számítják még lehet top1 is
azt a június eleje elszabta, csak top3-as lesz
persze ha jún 21.-től szept 21.-ig számítják még lehet top1 is
Az biztos,hogy május óta mindhárom helyen több eső és zivatar volt,mint Kaszaperen. Pl. Orosházán nem egy alkalommal esett 25-35 mm eső,miközben itt csak 5-8 mm-ek,vagy annyi sem. De Sarkadon is voltak kiadósabb zivatarok pl.június végén (20-30 mm),amikor itt 10 mm sem volt.
A július 9-i Szarvas,Mezőtúr környéki felhőszakadás viszont már nem ért el az említett városokig.
A július 9-i Szarvas,Mezőtúr környéki felhőszakadás viszont már nem ért el az említett városokig.
Itt a délkeleti csücsökben gyakorlatilag már nincs is szünet a hőhullámok között. A 37-39 fokokról egy-két napig 34 fokos napi maximumokra "visszahűlés"nem nevezhető felfrissülésnek. Három napig nem volt forró nap,"csak" hőségnap. Fantasztikus teljesítmény ez a térség időjárásától.
Link
Link
Értem,köszi a részleteket. Ne értsd félre, nem másoktól sajnálom az esőt,csak az a rendkívül bosszantó,és elkeserítő,hogy itt képtelen esni,még akkor is,amikor nagy ziccerek vannak. Hőhullám,hőhullám hátán,az 1,5 mm-t ledobó "hidegfront"után is 34 fokra mászott vissza itt a T.max,és jön a 36-39 fok ismét.
És rohadt meleg lesz a július is, már látszik, itt az Alföldön megint nem lesz érdemi lehűlés, már visszavonták gyakorlatilag a hétvégére (brutál kánikula után lesz pár nap dögmeleg). Egyértelműen a 120 év legmelegebb nyarára számítok. Én amikor megvolt a tavaszi két negatív anomáliás hónap egymás után (=csoda), akkor biztos voltam benne, hogy jön a büntetés nyáron, de mint a nyárral kapcsolatban full pesszimista sem gondoltam volna, hogy ilyen mértékű tockos jön. Június 16 óta itt Kecskeméten egyetlen nap volt élhető, a július 2.
Most irányba van egy cella, hátha.Tegnap esze volt egy kis pitty putty,4.6mm Csapi esett.
Súlyos fagyokkal az április, hideggel és dagonyával a május, most meg aszállyal a nyár.
Olyan az időjárás, mintha ki akarná nyírni az élővilágot.
Jó persze túlzás, de ami nem fagyott el tavasszal, ami meg bírt indulni vagy nem rothadt el májusban, az most kiég.
Egyik végletből a másikba.
Addig vártuk a meleget tavasszal, hogy rekordmeleg június lett és azóta sem vett vissza.
Addig vártuk hogy ne essen már májusban, hogy azóta nem esett semmi.
Most alig várjuk hogy essen már, na de ha egyszer elered...
Kivéve persze a 100 mm-es gócok, ahol most esett bőven.
És közben már Szeged sem az igazi Link
Olyan az időjárás, mintha ki akarná nyírni az élővilágot.
Jó persze túlzás, de ami nem fagyott el tavasszal, ami meg bírt indulni vagy nem rothadt el májusban, az most kiég.
Egyik végletből a másikba.
Addig vártuk a meleget tavasszal, hogy rekordmeleg június lett és azóta sem vett vissza.
Addig vártuk hogy ne essen már májusban, hogy azóta nem esett semmi.
Most alig várjuk hogy essen már, na de ha egyszer elered...
Kivéve persze a 100 mm-es gócok, ahol most esett bőven.
És közben már Szeged sem az igazi Link
Nem rég jöttünk haza Jósvafőről, de már azóta is minimum 5 zivatar vonult át fölöttük.
Jó nem esett le a tantusz hogy az ott a tenger.
És az a legjobb hogy voltam már kétszer prágában és nem rémlett hogy fürödtem volna tengerben max fürdőkádban. Ezért is hülyeség amit írtam.
Köszönöm!
Ez jó!
Persze, azt tudom, hogy csak kisebb jégméretet lehet elérni (ami szerencsés esetben már víz halmazállapotban ér földet) csak valahogy úgy tűnt, hogy elég sok a jégkár így is, de akkor így okés.
Az, hogy hova lövik fel, arról meg hallottam műsort, hogy tényleg nem egyszerű feladat..azért kérdeztem, csak egyeseket (nem Te) tényleg érzékenyen érint, hogy milyen kérdést tesznek fel, hogyan, de úgy látszik előtte ötször is át kell majd gondoljam, vagy megint nem értek valami humort...pedig e téren nem jelezték még nagyon felém, hogy gond lenne, sőt, na mindegy.
Ez jó!
Persze, azt tudom, hogy csak kisebb jégméretet lehet elérni (ami szerencsés esetben már víz halmazállapotban ér földet) csak valahogy úgy tűnt, hogy elég sok a jégkár így is, de akkor így okés.
Az, hogy hova lövik fel, arról meg hallottam műsort, hogy tényleg nem egyszerű feladat..azért kérdeztem, csak egyeseket (nem Te) tényleg érzékenyen érint, hogy milyen kérdést tesznek fel, hogyan, de úgy látszik előtte ötször is át kell majd gondoljam, vagy megint nem értek valami humort...pedig e téren nem jelezték még nagyon felém, hogy gond lenne, sőt, na mindegy.
Holnap megint 38-39....most a hőség kitesz magáért. De nagyon fohászkodom, hogy miképpen egy olyan száraz nyáron is mint 2003 - amikor is július közepén volt néhány nap zivatarral és hűvössel - úgy idén is fellélegzik és megázik a szomjazó természet nyár közepén!
Természetesen minket átugrott, egy rövid záporra futotta. Utánunk meg gyönyörűen összeállt. Folyamatosan villámlik. 
Így közeledett, itt még reménykedtem.
Így közeledett, itt még reménykedtem.

Ez jó! Én is kocsikáztam arrafelé, bár nekem nem bonyolult arrafelé mennem...
Na látod, nem kell aggódni, egyszer fent, egyszer lent, de olyan soha nincs, hogy mindig lent (legalább is Magyarországon csapadék terén nem igazán).
Valaki el tudná magyarázni hogy errefelé miért döglik be minden, illetve nem bír esni ez a tetves eső?
Komolyan kész vicc... Most erre tart, a mi részünk szethulllik, északra erősödik... Feladom
Komolyan kész vicc... Most erre tart, a mi részünk szethulllik, északra erősödik... Feladom
Nem, ez már Nevada. 
Ahogy nézem a képet, már az akác is aug. végi színben "pompázik". Tényleg elképesztő, ahogy olvasom az adatokat, meg ahogy az országból jönnek a képek, de én is sok helyütt voltam mostanában, elképesztő különbségek vannak vízháztartás szinten...
Ott nincs ennyi víz. Link 
Tavaly szeptember 17-18-án én is szívesen lettem volna Párgától délre, igaz én 130 km-rel.
Tavaly szeptember 17-18-án én is szívesen lettem volna Párgától délre, igaz én 130 km-rel.
Prága akar lenni?
Hóviharos! Most az idén mintha gyengélkedne az Orosháza-Békéscsaba-Sarkad régió nem? Persze Battonyát leszámítva. Valahogy feltűnt hogy valami változott. Pénteken megyek megint a szülőkhöz remélem nem a mezőtúri zivatarok hátsórészét kell nézni. Fh Elek
Ma kora hajnalban még volt egy kör, igaz ez most zivatar nélkül.
Az intenzív záporból 1,9 mm hullott.
Ezzel a júl. 11. vasárnapi csapadékösszegem 30,2-ről 32,1 mm-re módosult.
A pénteki 22,8 mm-el együtt 54,9 mm hullott a hétvégén.
Ezzel a havi csapadékösszeg 55,2 mm-re, az éves csapadékösszeg pedig 260,8 mm-re nőtt.
Az intenzív záporból 1,9 mm hullott.
Ezzel a júl. 11. vasárnapi csapadékösszegem 30,2-ről 32,1 mm-re módosult.
A pénteki 22,8 mm-el együtt 54,9 mm hullott a hétvégén.
Ezzel a havi csapadékösszeg 55,2 mm-re, az éves csapadékösszeg pedig 260,8 mm-re nőtt.
Rá nézve a friss GFS-re.. Ha lesz kellő nedvesség, és az általa várt paraméterek megvalósulnak, akkor itt darálás lesz..



