Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
*Pest felől
Az a fránya 5 perces szerkesztési idő....
...amúgy úgy tűnik, nem...
Az a fránya 5 perces szerkesztési idő....
...amúgy úgy tűnik, nem...
Beindult a keletkezés, elkezdtek nagyra nőni a gomolyok, tőlünk D-re kissé egy már bedörrenésközeli állapotban van. Izgalmas este várható.
Pár perce folyamatos morgásba kezdett, de már nem hallom.
Szerk: hát ezt most hallottam
Szerk: hát ezt most hallottam
Mintha látszana valami eszakkeletre, illetve a város felett. Elmúlt fél órában lényegében beborult.
Ástam délután, felső 10-15 centi jó, lejebb porhanyós, kissé nedves csak. Jöhet az eső még.
Ástam délután, felső 10-15 centi jó, lejebb porhanyós, kissé nedves csak. Jöhet az eső még.
Az a helyzet, hogy ide csak a nyugati, délnyugati és a déli áramlás jó. Ezek az utóbbi években gyakorlatilag megszűntek.
Pedig a közeli Mátrában nemrég is voltak zivatarok meg a közeledben a nyáron elég szépeket mutattak a radarok, nem általános ott a csapadékszűke.
Fura de az előbb itt besötétedett a naposabb órák után, de nem a konvekció miatt (katyvasz). Ugyanakkor egyre többfelé alakulnak cellák,Kisalföld,Tevel,Pest,Siófok,Szob vidéke.
Fura de az előbb itt besötétedett a naposabb órák után, de nem a konvekció miatt (katyvasz). Ugyanakkor egyre többfelé alakulnak cellák,Kisalföld,Tevel,Pest,Siófok,Szob vidéke.
Itt Siófokon folyamatosan, megállás nélkül dörög. Ilyet se hallottam még. És még csak nem is esik.
Sajnos csak 11,4 mm-t tudott összehozni az éjszaka és a mai nap együtt. Dörgés-villámlás alig volt. Egyelőre ennyi.
Kifutott a gust, de nagyon, fél órája viharos löketek jönnek. Északra jó adag leeshetett már.
Brutális ágyudörgéssel kialakult felettem egy jókora zivatar, ami egyből piros a radaron. Azt hiszem ez bejött a Kisalföldre
Hideg csepp ide hideg csepp oda, egy cseppet lehetne hidegebb, ha már vizet nem akar ide adni... Ismét egy trópusi éjjel előttünk valószínűleg.
Szerintem max hajnalban, vagy holnap, de ez bukta. Jöttem Paksra. Szekszárdtól északra hétágra süt a nap. Imnen nagy sötétség egész dny
Örülök, hogy végre sok helyen enyhültek a szárazsággal, illetve aszállyal összefüggésbe hozható gondok.
Sajnos az én településemen, illetve az ahhoz tartozó határban nem történt érdemi elmozdulás pozitív irányban. "Unalmamban" átnyálaztam a feljegyzéseimet. Íme a június 1 óta eltelt időszak összes csapadékos napjának az összesítése. Tudom, hogy senkit sem érdekel, hisz mindenkinek a maga a baja számít, de jól esik kiadni magamból a bánatomat.
Tehát június 1-től, ez idáig csapadékos napok a következőek voltak:
-Június 7.: csapadék nyom
-Június 12.: 5,1 mm
-Június 14.: csapadék nyom
-Június 22.: csapadék nyom
-Június 25.: csapadék nyom
-Június 26.: 1,9 mm
-Július 1.: 1,3 mm
-Július 2.: csapadék nyom
-Július 3.: csapadék nyom
-Július 10.: csapadék nyom
-Július 11.: 4,0 mm
-Július 15: 5,7 mm
Ez összesen, az utóbbi 47 napban kereken 18 mm.
Mindezek mellé társult ugyanebben az időszakban 19 nap, amelyeken 30°C fölött tetőzött a csúcshőmérséklet. És persze a többi 28 napban sem kellett előkotorni a téli kabátokat.
Biztosan vannak olyan országrészek, amelyek ugyanilyen nyomorultak, mint a mi településünk, de kétlem, hogy túl sok lenne már.
Sajnos az én településemen, illetve az ahhoz tartozó határban nem történt érdemi elmozdulás pozitív irányban. "Unalmamban" átnyálaztam a feljegyzéseimet. Íme a június 1 óta eltelt időszak összes csapadékos napjának az összesítése. Tudom, hogy senkit sem érdekel, hisz mindenkinek a maga a baja számít, de jól esik kiadni magamból a bánatomat.
Tehát június 1-től, ez idáig csapadékos napok a következőek voltak:
-Június 7.: csapadék nyom
-Június 12.: 5,1 mm
-Június 14.: csapadék nyom
-Június 22.: csapadék nyom
-Június 25.: csapadék nyom
-Június 26.: 1,9 mm
-Július 1.: 1,3 mm
-Július 2.: csapadék nyom
-Július 3.: csapadék nyom
-Július 10.: csapadék nyom
-Július 11.: 4,0 mm
-Július 15: 5,7 mm
Ez összesen, az utóbbi 47 napban kereken 18 mm.
Mindezek mellé társult ugyanebben az időszakban 19 nap, amelyeken 30°C fölött tetőzött a csúcshőmérséklet. És persze a többi 28 napban sem kellett előkotorni a téli kabátokat.
Biztosan vannak olyan országrészek, amelyek ugyanilyen nyomorultak, mint a mi településünk, de kétlem, hogy túl sok lenne már.
Hát itt Tarjánban nem sok esett az elmúlt napokban, kb. 15 mm és ahogy az áramlási viszonyokat nézem nem is fog sokkal több lenni. Ide kelet-, délkelet felől nem jön semmi se, legalábbis nem jelentős mennyiség. Ma is megmondtam, nem várok jelentős csapadékot, lehet itt nekem piros figy. előre vagy riasztás is azt sem hiszem el, mert annak az esélye, hogy a mostani irányból nagy csapadék jöjjön 5% alatti.
Alighanem félreértettem a cikket, amit idéztem a [nyugati] országokat sújtó katasztrófáról. A Moselle folyó kapcsán írt országos csapadék Luxemburgra, egy megyényi területre szólhatott. Csak ennek a folyócskának a nagyobb vízgyűjtője a galloknál van, a luxi csapadék nem nagyon oszt-szoroz rajta. A cikk szerint már 140 a halott, ami kétségkívül nagy rekord Európa utóbbi évtizedeinek történetében is.
Szépen beindult a zivatarzás Baranyában, a Mátraerdőben és a Felvidéken is, de meglep, hogy az Alföld és főleg a Dél-Dunántúl többi része milyen üres még. Leírták az okát, ez modellbuktának is mondható, de ha térségemre akár 0 akár 50 mm-t jelez előre akár egy km felbontású modell 2-3 nappal előre én nem veszem komolyan. 24 órán belül téved nagyot az azért más (0 helyett 50, 50 helyett 0 körül esik)
Szépen beindult a zivatarzás Baranyában, a Mátraerdőben és a Felvidéken is, de meglep, hogy az Alföld és főleg a Dél-Dunántúl többi része milyen üres még. Leírták az okát, ez modellbuktának is mondható, de ha térségemre akár 0 akár 50 mm-t jelez előre akár egy km felbontású modell 2-3 nappal előre én nem veszem komolyan. 24 órán belül téved nagyot az azért más (0 helyett 50, 50 helyett 0 körül esik)
Én már tegnap este tudtam éreztem hogy nem nagyon lesz erre semmi. Tegnap óta folyamatos katyvasz volt az égen. Szinte semmi napsütés nem volt. Ha nem tisztul ki időre az ég az a nap már elvész megfigyeltem. Mostanra kitisztult az ég a romániai zivatarba bíztam. Eddig nyugati irányba haladt majd komádi előtt befordult északnyugatiba. Hát szereti azt a települést biztosan.
Mohács hány mm-nél jár?
Én azért nem vagyok annyira pesszimista. A modellek sem annyira hülyék. Kizártnak tartom, hogy a tőlünk délnyugati középponttal örvénylő hidegcsepp csak úgy "szó nélkül" távozzon. Idővel keletre fog elmozdulni és keddig, amikorra már jórészt megszűnik a ránk gyakorolt hatása, még többfelé (nem mindenhol) okoz jelentősebb csapadékot. A legtöbb modell még ezzel számol és én hiszek nekik, mert a számítások ezt mutatják. Az hogy melyik országrész ázik meg jobban, illetve kimarad, az egy ilyen légköri felállásnál nem csoda hogy kifog az előrejelzéseken. A műholdképen is lehet látni, hogy nem gyengül a hidegcsepp, bőven van benne még kraft, ez is pozitívum.
No tessék! Negyed órája még semmi most meg már megint itt van egy valahonnan. De te már nem teszel bolonddá mert ha ti nem locsoltok fentről, akkor majd locsolok én lentről. Úgy hogy megyek is.

Eddig minden délre kerül, a Mecsek Brutál csapadékot kap. Nem várható, hogy Tolna megye északi részére is at terjed? Nekem Szekszárd irányából lenne jó..


Nem aggódni kell hanem öntözni azokat amire van lehetőség!
Igen,idén azok jártak nagyon jól akik kalászosokat vetettek.A búzára,árpára,stb.kitűnő idő volt tavasszal.
Hát mondhatni elég jól! Kalászosból a búza kb 100-110q/ha, tritikale 50-60 q/ha most jelenleg pannon és szöszös bükkönyöket takarítják be. Mi nem takarmányra termesztünk hanem vetőmagra!
Itt is nulla,semmi eső. Majd ősszel...Csak akkor már késő lesz a növényeknek.Soknak már most késő. Én egész júniusban öntöztem a gyümölcsfákat is.Olyan már ez a környék mint egy félsivatag.
Meglepne ha lejönne a Kisalföldig abból bármi is. Móvár Sopron esélyesebb.
Ez úgy behúzott a csőbe ahogy csak lehet. Mire ideért volna addigra ketté szakadt, lett tőlem délre egy megerősödött góc ami most Pásztó térségét öntözi nem is akár hogyan. Nekem meg bekel érnem 0.5 mm- el, ami valószínűleg ennyi is marad mert kelet felől tisztul az ég, már csak kevés gomoly van. Mára is lefőtt a kávé nálam. Négy napból kettő oda.
Azt hittem, hogy ez a péntek és szombat nagyobb műsort hoz, mint ami eddig lett belőle... Nem tudom lesz e még valami, de a beharangozókból többre számítottam. Balaton keleti medence a helyszín.
Jó kis modell csőd lett a mai nap is. Kaposvár-Szigetvár vonalon semmi nem megy át.
Robbie!
A GFS alapján ami Szekszárdtól délre zajlik, annak kellene a környékeden! Ennyi.............! Hátha valamit még fakít az időjárás eső szempontjából!
A GFS alapján ami Szekszárdtól délre zajlik, annak kellene a környékeden! Ennyi.............! Hátha valamit még fakít az időjárás eső szempontjából!
Nálam pedig éjszaka kellett volna esnie legalább 20-25 mm-nek modellek alapján.
Mit gondolsz volt bármi is?
Június eleje óta alig van csapadék nálam, előbb utóbb véget kéne érnie. Aggódom a gyümölcsfáim miatt is.
Mit gondolsz volt bármi is?
Június eleje óta alig van csapadék nálam, előbb utóbb véget kéne érnie. Aggódom a gyümölcsfáim miatt is.
Egyébként a MŰHOLDKÉPEN GYÖNYÖRŰEN LÁTSZIK, HOGY A HIDEGCSEPP túl délnyugatra örvénylik középpontjával hazánktól!
Pár nappal ezelőtt jóval közelebb várták, ezért mutattak igen kiadós csapadékot az Alföld nagy részére is!
Akárki akármit mond, ez a vártakhoz képest / pár nappal ezelőtt / viszont gyengébb kivitel, bizony a Tiszántúlon nem lesz nagyobb területen kiadós csapadék!
Pár nappal ezelőtt jóval közelebb várták, ezért mutattak igen kiadós csapadékot az Alföld nagy részére is!
Akárki akármit mond, ez a vártakhoz képest / pár nappal ezelőtt / viszont gyengébb kivitel, bizony a Tiszántúlon nem lesz nagyobb területen kiadós csapadék!
Hagyjuk is, gratulálok a modelleknek.
Esnie kellene. Mai adag csalódás.
Esnie kellene. Mai adag csalódás.

Pont írni akartam, hogy Ómagyarba' megint megy a banzáj rendesen. Hogy ebből lesz-e itt eksön.. hát szerintem inkább nem, mint igen.
De a nap legalább kisütött, ha esetleg összekapná magát valami konvergencia, lenne mit falni..
Hőérzet: Manaus
Hőérzet: Manaus
Érkezik a mai 4. cella Pécsre:
A hozzá tartozó radarkép:
A délre fekvő dombok eltűntek az esőfüggönyben:

A hozzá tartozó radarkép:

A délre fekvő dombok eltűntek az esőfüggönyben:

Dunántúliak lassan indul a délutáni/esti műsor felénk
. Komoly konvekció van észak-északkeleti irányban.
Persze, de 10 mm erre volt elég, hogy még a repedések sem dagadtak be







