2026. július 01., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) 

>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#534743
Hajszálnyival jobb lett a friss ECM futás, de még mindig elég vérszegény lenne a várható hőmérséklet. Gyakorlatilag nagyjából olyan hőmérsékletek lennének, mint ma, vagy a napokban, azaz elég két darab felhő a nap előtt és egy kis szél és máris szinte fázol. A T minimumokról nem is beszélve. 
Érdekes, h GFS-en nem csak az op, hanem a tagok átlaga is péntektől végig 10 fok körüli T850-et számol, tehát erre most nem lehet rámondani, hogy a valószínűleg tévutas operatív futás számol kizárólag kellemes meleget. 
És ami most van, na az nagyon kedves. Tombol a szél 16 fokban. Hőérzet a béka valaga alatt. 
#534742
Augusztus meghozta az első 100-ast az idén. 103,1 mm-el zárt a hónap,ami némi szépségtapasz a nyár első 2/3 hoz képest, de ezzel együtt is csak 2-re tudom osztályozni. A három nyári hónap összesen 141,9 mm-t hozott ami gyalázatosan kevés. Jelenleg is gyengén esik egy felettünk veszteglő tömbből.
#534741
Érdekes hogy a GFS és Gem végig kellemes meleg, Ecm pedig végig hideg. 
#534740
Tegnap nagy nehezen, estére meglett a zivatarunk (7. zivataros nap augusztusban), amely mögött még egy gyors, zápor is átvonult (kiszakadt felettünk a meghízott fekete gomoly), összesen 6.8 mm-t mértem. Ezt követően, éjjel a masszív csapadékrendszerből, időszakosan beágyazott záporokból további 16.1 mm esett, ezzel a ciklon/hidegörvény/front csapadéka 72.4 mm lett (már ez önmagában töb, mint egy augusztusi átlagos csapadékmennyiség), így az augusztus május után az idei 2. 100 mm feletti csapadékú hónap lett a kerek 107 mm-vel, az éves pedig 578.6 mm-re emelkedett.
A pincékben jön fel a víz, kertek kimosva, hasad a paradicsom, szilva (ami még maradt), és ami a legfontosabb, a szőlő...esoszomoru
#534739
Bár éjszaka is esett, nem jött össze az augusztusi 100 mm, hiányzott hozzá még pár (5) mm.
#534738
Mérhető csapadék már nem hullott,tehát maradt az elmúlt napok 1mm-re.Persze a szél már megjött,hurrá!
Most egy darabig nem kell izgulni,hogy esik-e végre vagy nem.Link 
A nyárról annyit,hogy jun- első hetében még befűtöttünk,aug.utolsó hetében szintén,közben meg rekord meleg nyár lett.A csapadékról ne beszéljünk,katasztrofális eloszlással,rekord kevésre sikeredett.a szőlő köszöni jól érzi magát,az összes többi növény sínylődik.Talán egy gyenge 2-est adnék neki,de csak rémálmaimban jöjjön vissza.
Holnap elmegyek ezek elől a nagy izgalmak elől Ciprusra 2 hétre,addig csak történik valami.Mondjuk ott sem lesz túl mozgalmas,de legalább ott ez a megszokott.kacsint Ha esetleg belefutnék egy épkézláb zivibe,akkor írok.
#534737
yr-n jelenlegi ECM-re alapozott futásán már van olyan színmagyar település, ahol hétfőtől csak 10 fok alatti maximumokat látunk épp (Gyimesközéplok, 890 méteren):

Link
#534736
Megkapó égképpel búcsúzott az emlékezetes idei nyár:
 

beillesztett kép

beillesztett kép



beillesztett kép



#534735
A délutáni záporokból 1 mm jött össze, így ez az időszak végül 7,5 mm csapadékkal zárt (a main kívül 4 mm esett 26-án és 2,5 mm 27-én), a hónap pedig 47,5 mm-rel, ami kb. fele csak az átlagosnak. Szerencsére a csapadékeloszlás azért nem volt olyan rossz, így nagy szárazság nem tudott kialakulni. Egyébként ahogy Flurries is írta, tényleg elég hózáporos fílingje volt a záporoknak a hideg kifutószéllel és a kis cseppmérettel, a kinézetük is arra hajazott, hamar szétterülő, "televirgás" gomolyokkal. Naplemente előtt aztán megjöttek a szokásos 50+ km-re lévő Cb-k, ezúttal Horvátország-Szlovénia felé, a naplemente meg már igazi őszi színeket hozott.

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép

#534734
Én egész nyáron éreztem. Főleg hétvégéken. Biztos akkor voltak a nagy hidegek...
#534733
Ma este mikor jöttem haza, először éreztem több hónap után, hogy valahol begyújtottak fával.
Hangulatos volt. Szeretem a fatüzelés illatát. nevet
Egyébként május legvégéig kellett fűteni, és most augusztus legvégén ismét elkezdték egyesek, úgyhogy idén mindössze 3 hónap telt el fűtés nélkül.
#534732
És hát ezen futás szerint a későbbiekben sem térne vissza a meleg. Nagyon remélem, hogy  ez egy kisiklott op, különben én már a jövőhéten kénytelen leszek éjszaka fűteni. 
#534731
A nyomorult ECM köti az ebet a karóhoz ezzel a hét eleji hideglöttyel.  Nen tetszik. 
#534730
Megyen lefelekacsint

beillesztett kép

#534729
Pofás kis zápor kerekedett az előbb. A 3. tömbből végre megvan a mai 2. mm csapadék. Juhúúú nevet
#534728
3 mm esett 2 záporból. Egy 30-50 kellene de sürgősen. De legalább már valami.
#534727
Ez egy átlagos szeptemberi nap 25-29 fokkal
#534726
A mai nap margójára: szép felhők mérhetetlenül csekély csapadék.
#534725
Kevésnek éreztél egy ilyen nyarat, mint az idei!?  laza
Vajon egy adást néztünk az elmúlt 3 hónapban!? kacsint
#534724
Mi ebben a durva?
#534723

beillesztett kép

Ő közeledik. 
#534722
Nálam is.
22,7 volt a ma reggeli hőmérséklet a nappaliban, most 23,2, mert beborult. 
#534721
Nem nagy eresztés, de azért szépen záporozunk.
#534720
Szép kis tornyokvidám

beillesztett kép

#534719
3,5 mm esett
#534718
Iszonyatosan alacsony és vékony a labilis réteg, szerintem nem terjed ki 3 km-nél feljebb (a szlovák szerint azért a jobbak megnyalják a 6-7 km-t is), egy 10-km-re elhúzó zápornak már épp csak a tornyait látom a horizonton.. de legalább a hangulat most nyárias. Növögetnek délen szépen a congestusok amúgy, talán még lehet valami feléd is, bár itt is 1 mm lett 3 zápor hozománya.

beillesztett kép

#534717
Sárospatakról így festett az irányotokban az égbolt:

beillesztett kép



beillesztett kép

#534716
Barabás 6,5 mm
Márokpapi 4,1 mm
Namény 0,8 mm

(MetNet)
#534715
Szépen összefosta magát az egész, úgy ahogy illik, csapadéknyom eddig, nem is lesz több, jöhet a következő egy hetes lófarok.....
#534714
Brutális csepergés. A wmr még nem billent, 1 mm alatti az eddigi csapadék.
#534713
Szép lentsék voltak az előbb.

beillesztett kép



beillesztett kép

#534712
Na igen, az még úgy nem is lenne rossz.. de akkor is, valahogy kevésnek érzem ezt az egész nyarat, mind hőmérsékletben, mind zivatarokban, nagyon rossz belegondolni, hogy még csak most lesz szeptember.. persze azért 25 fokokra jócskán nyílik/nyílhat még esély, de az izgalmas, konvektív helyzetek esélye hétről hétre rohamosan csökken.. 

Egy kis falat volt a mai, nemrég megérkező rendszer ény felől, rövid, de heves záporok érkeztek erős löketekkel, nagy lt. romlással, hangulatra kicsit hózáporos volt a téma, ahogy hordta a szél az apró cseppeket.
#534711
Esett egy pár mm majd megnézem ha átvonul a 2. hullám. 
Tegnap is esett 6 mm, ilyen se volt még hogy olyan zöld az udvar, kert augusztus végén mint májusban.
#534710
Ma reggel ismét a ködívé volt a főszerep. nevet Fh: Kaposmérő

beillesztett kép

#534709
Tombol a jó idő augusztus utolsó napján.
Napsütés és 24 fok körül jelenleg. 

beillesztett kép

#534708
Nálunk az áram is elment, felhőszakadás szerű eső volt, várom a következő felvonást...
#534707

beillesztett kép

#534706
Elég intenzív cella vonul Kisvárda környékén.

beillesztett kép



beillesztett kép

#534705
Nem akarom elkiabálni, de a radart elnézve özönvíz közeledik felénknevet
#534704
Érdekes, hogy milyen sokan fűtöttek már be. Nálunk még eddig nem ment 22 alá bent a T. Mondjuk ma reggel már 22,1 volt, szóval ha maradnak ezek a cidris reggelek akkor pár nap és kattan itt is....
Fent nincs gond, ha nem nyitjuk ki az ablakot, simán felmegy 25-re estig: nap+tetőtér nevet
#534703
Tegnapi érdekesre nyírt cella a Sátor-hegyek fölött Sárospatakról nézve:

beillesztett kép



beillesztett kép



Összehasonlításul egy mai napsütéses kép:

beillesztett kép

#534702
Ha ez lenne a folytatás, akkor csorogjon két napig az a hideg. vidám
Link
#534701
Na igen, a másik véglet. ?
#534700
Ez azért durva lenne:
Link
vidám
#534699
Itt automata szerint 7 mm, zöldike szerint 8 mm. 
#534698
Az elmúlt években mindig kifogtuk a jó időt, ha idén másképp lesz nem bánom. Beáldozom a nyaralást egy keményebb télért, amiről persze fogalmunk sincsen, de én bízom benne, hogy porszem került a gépezedbe, és sok izgalmat tartogat majd. hofuvas
#534697
Azoknak, akik kevésbé szeretik a 3-4 fokos T 850/1030hp rémizgalmas kombót, azoknak ott a GFS op. Szerinte nem jön a hideg.  Persze az kissé aggasztó, h középtávon és azon túl nincs két hasonló futása.  laza
#534696
Reggelre kaptunk 10 millimétert.
#534695
Elég későre hagytátok a nyaralást nyelvnyujtas
#534694
Ezt pedzegettem tegnap, hogy 7.-e körül több modell támogat egy nagyobb hideg öblítést, ami sajnos ütközik a jövőheti nyaralásunkkal.

Utolsó észlelés

2026-07-01 12:23:52

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

33.5 °C

13502

RH: 47 | P: 1013.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

161075

Hírek, események

Forró napok következnek

Időjárás-változás | 2026-06-24 15:45

pic
Eddig se fáztunk, de hétvégétől tikkasztó forróság kezdődik.