Légköroptika
Szeretném magyar nyelven is olvasni az érdekes, szinvonalas irást. Tudsz erre valamikor idõt szakitani? Nagyon szépen megkérlek.
Egy kis méretû, ám azért mutatós holdoszlop:
Link
Tésen készült, kb 20 centi hóban, a Hold még a láthatár alatt volt.
Ez csak egy kis ízelítõ a fenti látványosságokból.
Sajnos optika nem sok más volt, de ennek is nagyon örültem.
Link
Tésen készült, kb 20 centi hóban, a Hold még a láthatár alatt volt.
Ez csak egy kis ízelítõ a fenti látványosságokból.
Sajnos optika nem sok más volt, de ennek is nagyon örültem.
Ez egészen hóhaló! :-)))) Látni szépen, szóval jó a szemed!
A jeges dolgot meg nem lehetett volna kihagyni, annyira jó, úgyhpogy eszedbe ne jusson köszönni, itt csak én köszönhetem meg, hogy felajánlottad népgazdasági hasznosításra. :-)
A jeges dolgot meg nem lehetett volna kihagyni, annyira jó, úgyhpogy eszedbe ne jusson köszönni, itt csak én köszönhetem meg, hogy felajánlottad népgazdasági hasznosításra. :-)
Sziasztok!
Megint nagyon szép képeket hoztatok! Ilyen jeges dolgot én is láttam de jóval gyengébb kivitelben.
Ma este kimentem a sport pályához holdkeltét fotózni time lapse-nek de nagyon gyorsan véget szakítottam neki, mert orbitális hold oszlop keletkezett! A hold olyan 5-6° magasan volt és a földig ért az alsó része és fölfelé pedig olyan 4-5° volt. Töbször nagyon beerõsödött majd elhalványult. Észrevettem, hogy a közvetlen közelében (látóirányban) van a kórház kéménye ami igén szépen füstöl és a füst közelében jóval erõsebb a jelenség viszont ha közvetlen benne volt a Hold akkor elgyengült, tõle távol pedig alig volt oszlop.
Sajnos a képek nem lettek valami jók de élõben eszméletlen szép volt a földi érõ összesen kb 8-10°-os oszlop.
Megint nagyon szép képeket hoztatok! Ilyen jeges dolgot én is láttam de jóval gyengébb kivitelben.
Ma este kimentem a sport pályához holdkeltét fotózni time lapse-nek de nagyon gyorsan véget szakítottam neki, mert orbitális hold oszlop keletkezett! A hold olyan 5-6° magasan volt és a földig ért az alsó része és fölfelé pedig olyan 4-5° volt. Töbször nagyon beerõsödött majd elhalványult. Észrevettem, hogy a közvetlen közelében (látóirányban) van a kórház kéménye ami igén szépen füstöl és a füst közelében jóval erõsebb a jelenség viszont ha közvetlen benne volt a Hold akkor elgyengült, tõle távol pedig alig volt oszlop.
Sajnos a képek nem lettek valami jók de élõben eszméletlen szép volt a földi érõ összesen kb 8-10°-os oszlop.
Noli csinálta a cikket, Vikarel a képet, a vizeshordó és a hideg meg a jeget!
Igazi kooperáció 
Köszi Noli, hogy feltetted! Jó lett!
Csináltam néhány naplementés képet hóhaló reményében: Link Link Link A fotókon nem igazán jön elõ, de élõben mintha valamit látni véltem volna, ezeket a képeket kicsit megbuheráltam, hátha jobban látszik: (középen) Link (jobb szélen) Link Lehet, hogy egy kicsit késõn mentem, mert már elég sok volt az árnyékos rész, és a felszín sem tök sima. Holnap reggel próba újra, ha az égiek engedik.
Köszi Noli, hogy feltetted! Jó lett!
Csináltam néhány naplementés képet hóhaló reményében: Link Link Link A fotókon nem igazán jön elõ, de élõben mintha valamit látni véltem volna, ezeket a képeket kicsit megbuheráltam, hátha jobban látszik: (középen) Link (jobb szélen) Link Lehet, hogy egy kicsit késõn mentem, mert már elég sok volt az árnyékos rész, és a felszín sem tök sima. Holnap reggel próba újra, ha az égiek engedik.
Vikarel a királyság, a Noli csak lecsapott rá, mint egy éhes keselyû :-)))
Érdemes ma délutánról átpörgetni a kékestetõi webcam képeit, halványan, de látni a Tátra csúcsait. Jó a levegõ odafenn. :-)
De állati klassz képek! Pont így mûködik a nemesopál fénye is, mint a jeges képeken. 
_____
Attila, köszi.
_____
Attila, köszi.
Tél van, a hó még a maradék fénytõl is megóvja az anaerob baktériumokat, igy hát azok jól érzik magukat és erjesztik az iszapot. Érdekes felvétel!
Az alsó Altokumulusz felhõsávján (elsõ két link) klasszikus Kelvin-Helmholtz-jelenség látszik!
Voltam a tónál, semmi érdemleges nem volt. Viszont mûködnek a poligonok, még így közel fél méteres hóban is: Link
Amúgy Alex, ha megnézed a képet, amit Peti belinket, azon az is látszik, hogy az egész el van torzulva. A 22-es is tojás. Egyrészt nem tartják egyenesen a lámpát (aminek szóródik a fénye mindenfele), na meg aztán a kamera állásától is függ minden. Nem egyszerû görbe szélvédõn ilyet fotózni.
Szia Nola! Most vettem észre a képedet! Millió gratula. Ezek nem is egyszerûen fényoszlopok, hanem van a tetejükön felsõ érintõív!
Igen, Parry
Alex, azért nincs minden a pontos helyén, mert nem pontszerû a fényforrás, mint amilyen a nap, hanem úgynevezett "divergent light", azaz a lámpa
Alex, azért nincs minden a pontos helyén, mert nem pontszerû a fényforrás, mint amilyen a nap, hanem úgynevezett "divergent light", azaz a lámpa
Szerintem Parry lesz, csak a kocsi domborulata miatt olyan fura az egész.
Nemkicsit! Wow - most a Balcsin.. balcsin... bevan fagyva... biztos jólett volna egy holdfelkelte! Ittvan ez a semmirekellõ felhõzet! Mondjuk egy legnagyobb teliholdfényes éjszaka - adna fotótémát rendesen!
Hát ez elég sokkoló..... ami a 22es és a cza között van a 22estõl távolabb, az Parry akar lenni? (és ha igen, akkor mért van távolabb?)
Önmagában a hideg kevés, kell hozzá megfelelõ RH is. Tavaly (tavalyelõtt??)ZizPeti készített ilyen oszloposakat, de nem voltak ennyire határozottak.
Ezek a csodás, hasonló lámpák fölött képzõdõ oszlopok ugyanúgy fölfelé enyhén szélesednek, mint amelyeket magam észleltem még a nyolcvanas években ugyancsak minusz 10 Celsius fok alatti hõmérsékleten (legfelül elkeskenyedve záródtak össze). Nagyon tetszik a felvétel!
Azigen! Hogy tölcséresednek! Nálunk -18°Cban miért nincs ilyen? Fotózott már valaki magyarországi gyémántporost?
Élénk, egymástól jól elkülönülõ szinek az altokumulusz felhõ peremén, kellemes benyomást kelt a felvétel. Nagyon tetszik!
-10 fok vagy picivel alatta lehetett és valami álomszép volt, ahogy a kristályok szinte lebegtek a levegõben.
Ne beszélj már félre! Szerencsés negyed óra volt, míg épp boltba mentem, se elõtte, se utána nem jöttek ilyen klassz lencsék, ennyi. A Te képeid legalább ilyen szépek!!! Tessék nem szerénykedni!
Noli remekbe szabott irizációs felvételei fölveszik a versenyt a finnek - finom kifejezéssel - szürrealizmusba hajló felvételeivel. Sokkal inkább tetszenek, mert valósabbak és messze esztétikusabbak. Egyszerre látszanak a mandula alakú irizáló Altocomulus-ok és a Stratocumulus-felhõdarabok.
Ezek szerintem még jobb képek, az ilyen felhõkön a legszebb ez a jelenség!
Ezen besokkolódtam! Link Meg sem merem kérdezni, hogy ilyen nálunk miért nincs!!!
Sziasztok! A pár nappal ezelõtti finn szélvédõhalóról újabb képek jelentek meg. Összefoglaló itt Link
Képgalériák pedig: Link és Link
Sok-sok videó is van fent, és egészen lenyûgözõ, amit látni fogtok. Teljes parhélikus kör, Parry ívek, CHA, CZA, 120-as melléknap, stb, stb. Mindez egy autó szélvédõjére hullott gyémántporból, ledes lámpával megvilágítva!
Képgalériák pedig: Link és Link
Sok-sok videó is van fent, és egészen lenyûgözõ, amit látni fogtok. Teljes parhélikus kör, Parry ívek, CHA, CZA, 120-as melléknap, stb, stb. Mindez egy autó szélvédõjére hullott gyémántporból, ledes lámpával megvilágítva!
Fantasztikusan jól idõzitett, látványos felvétel! A Cirrostratus nebulosous lepel alá behúzódó, áttetszõ Altocumulus lenticularis darabok fénykoszorúja még lényegesen nagyobb is, mint a fátyolfelhõzeten kialakultté. (A Holdtól balra lesi mindezt a Mars bolygó.) Gratulálok!
Nem semmi kép! A színek nagyon el lettek találva, és a felhõk is egészen szép alakzatba rendezõdtek. Gratula hozzá!
Tegnap délelõtt 10:23-kor irizáló felhõt kaptam lencsevégre.
Link
A felhõ egy kicsit elmosódott, nincsenek benne nagyon éles rajzolatok, de örülök neki, hogy ennyi szín volt benne, mivel ilyen színeset talán még egyszer sem fotózhattam.
Link
A felhõ egy kicsit elmosódott, nincsenek benne nagyon éles rajzolatok, de örülök neki, hogy ennyi szín volt benne, mivel ilyen színeset talán még egyszer sem fotózhattam.
Kedves Rafael, nagyon örülök, hogy ott is látszik a halvány, de teljes gyûrû. Körülbelül egyórányi kihagyással (amig átmenetileg derült volt az ég) kora este óta övezi a holdat.