2024. május 16., csütörtök

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#517
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#54057 - 2008-10-03 08:56:19)

Hello Mindenkinek!

Megjött az örök pesszimista, siránkozó... vidám Ausztriában kedvenc "bodegatetõmön" elkezdõdött a hóréteg vastagodása...

beillesztett kép

#516
Így van-így van!
Heja-heja Suomi!
#515
Irigyellek!vidám
Az én álmom egyszer eljutni Finnországba!Hogy télen, vagy nyáron az tök mindegy, az az ország bármikor csodás!vidám
#514
Szerencsés utat!
#513
Joo napot. A heet veegen lehet, hogy feljutok Jokkmokkba a sarkkörig. Itt -Sollefteå-ban - most 6 fok van, szemetel az esö, a heet veegere teenyleg havazaast mondanak, ami lejöhet eddig a magassägig a fjellekben.
#512
Észak-Skandináviába átmenetileg-kb. 1 hétig kora téli idõjárás köszönt be. Jelenleg Kiruna-Ivalo-Murmansk vonalban havazik(gyengén) és 0°C körüli a hõm.
#511
És arra Nyugat-ÉNY-Európában a következõ 7-10 napban óriási mennyiségû csapadék várható,egy hatalmas ciklon miatt.Szerintem áradások is lehetnek majd... szomoru
#510
Pénteken a Skótoknál, könnyen lehet, hogy már hózáporok lesznek.
#509
Szeptemberi képek Németországból, érdemes megnézni õket, nagyon szépek és változatosak: Link nevet kacsint
#508
Elég alacsony, úgy 4 km-en van a felhõtetõ. Rövid, de intenzív zápor volt.
#507
Németek áznak rendesen, pedig a Duna most bajcsnál csak 77 cm, idén nem volt ilyen alacsony, de mivel ott fennt sok csapadék várható, valószínûleg áradni fog!
Bécsben is zápor van(nyuli), de a radar csak jelentéktelennek tünteti fel, talán megint túl alacsonyan vannak a dolgok(?)
#506
A Jeges-tenger felõl érkezõ elsõ komolyabb hideghullám (http://dyn.gismeteo.ru/ANIMOP/temp850.gif ) meghozta az elsõ hózáporokat a Kelet-Európai-síkvidék északi részére. A Dvina és a Pecsora folyók mentén ma már csak 2-3°C körül alakult a napi maximum. A következõ napokban a most Izlandot elhagyó kimélyült ciklon helyezõdik középpontjával az észak-skandináv térség fölé Link , melynek elõoldalán a fenti térségben átmenetileg ismét havazás valószínû. A megmaradó, tartós hó és a nappali fagyok idõszaka azonban ott is csak október közepétõl kezdõdik.
#504
Hadd idézzem a kislexikont.

"Tornádó: Hevesen forgó légoszlop, amely gomolyos szerkezetû felhõbõl (rendszerint zivatarfelhõbõl) nyúlik le, és kapcsolatban van a talajfelszínnel."

A portölcsér külön címszó, arról ez olvasható: "A tornádókkal ellentétben nincsen semmiféle kapcsolatuk konvekciós felhõzettel."

Ebben a cikkben konkrét példa is van "egyszerû" záporos Cu-ból képzõdött tornádóra (2006. aug. 7., Velencei-tó): Link
#503
Nem akarok vitatkozni veled, de a források sem mindig mondanak igazat. Én a tornádóra értettem. Én még életemben nem láttam olyan cikket, ahol a tornádónál nem Cb-t emlegetnek, ezek szerint helytelenek, ugyanis a metnetes kislexikon a portölcsért is ide rakja. A felhõtölcsér enyhébb kategória, itt más felhõtípus is belép. A holland eset viszont tornádó volt. Ezt meg is erõsítették. Ha ezt is megcáfolod inkább írj inkább e-mailt.
#502
Tévedsz, felhõtölcsér nemcsak Cb-bõl lehet, lásd pl. a metnetes kislexikont: Link

A tropopauza elérésére pedig egyáltalán nincs szükség. A nem-mezociklonális tornádóknál a talajközeli összeáramlás hozza létre az örvényességet, amit azután a feláramlás függõleges tengelyûvé alakít. Ebbõl a szempontból teljesen mindegy, hogy felfelé meddig folytatódik a feláramlás, fõ, hogy az alsó szintben kellõen erõs legyen.

Sõt mi több, szupercellából is létezik olyan, ami nem nyúlik fel a troposzféra tetejéig. A kialakulásuk menetét végiggondolva ez is teljesen érthetõ: ha a szélnyírás és a feláramlás adott, akkor a mezociklon nem zavartatja magát attól, hogy a felhõ netán csak 6-8 km magas.
#501
Szerintem nem mezociklonális tuba, tornádó akár congestusból is kialakulhat. NM forgószél kialakulásánál meg ugye semmi jelentõsége nincs a tropopauza elérésének, másrészt meg a Cb-k jelentõs része nem is éri el, de lehet, hogy rosszul gondolom. Mindenesetre a képeken látszó felhõzet nekem elsõre Ns jellegûnek tûnik, természetesen az nem látszik, hogy mi van a tornádó fölött, abban azért tényleg megegyezhetünk, hogy gomolyos jellegû lehet nevet
#500
Ns-be is lehet beágyazott Cb, valószínû ez lehetett Hollandiában, ugyanis csakis kizárólag ebbõl a felhõtípusból lehet ilyen járulékos képzõdmény. Tuba, tornádó mindenkinek triviális, hogy csak Cb-bõl lehet, mivel csak ezen felhõtípus képes elérni a tropopauzát.
Bár kicsit elgondolkodtam azon, hogy a szélerõmûvek egy max. 50m magasságig (vagy tovább is?) növelhettek a tornádó kialakulásának kedvezõ légköri paramétereken. Az tény, hogy az eset különös és elgondolkodtató.
#499
Csak azért, mert túl messze volt a Tiszától! laza
#498
Ezen jól látszik hogy csak a szélerõmû "húzta le": Link laza zivatar
#497
Ja, nimbostratnádó! laza
#496
LOL, hát ez meg mibõl jött le? Nimbostratusból? laza
#495
Spanyoloknál nagyon beindultak az események zivatar : Link
#494
Hollandiában tornádó volt ma. Link Link
#493
Igen, ott sokkal szebb az éghajlat, mint itt! nevet
Sok zivatar, gyakran hosszú õsz, és hirtelen, kemény hidegbetörések! hideg
#492
Érdekes dolog,hogy az USA keleti részén,nemsok jele van még az õsznek:Link nevet
#491
A sárga ház jól tartotta magát ! laza
#490
Atyavilág, ez mennyire durva! zivatar zivatar zivatar Kivételes, szenzációs felvétel!
#489
Nem semmi!! zivatar
#488
Lengyelországi tornádó közelröl
Link
#487
Hmm...
Link
#486
470mm/24h csapadék Indiában! (nálunk 1 év alatt esik ennyi)

Link
#485
Ma reggel az Északi-Tátraalján, Zakopanéban is átmenetileg hó esett, 857m-en. Link
#484
Link
#483
Gyönyörû képek, gyönyörû táj! nevet
#482
Elsö hó ausztriában
Link havazas
#481
Link
#480
www.chmi.cz/meteo/om/inform/analyza.gif
#479
Azt majd el felejtettem, hogy azért írtam errõl, mert a GFS-en 2500 j/kg CAPE értékek voltak, de valójában sokkal több szabadult fel, csak nem volt meg a beosztás, a lifted index -11 körül volt.
#478
Természetesen. nevet Amúgy ez a kép változik mindig itt a fórumban is, amit én írtam róla, az már egy korábbi helyzet volt.
#477
De király ez a frontanalízis, priviben elküldhetnéd az oldal címét! nevet

Miközben a Skandináv anticiklon és a várható északkeleti hidegbeáramlások eseménytelenségét fejtegetjük hosszú sorokon át... érdemes rápillantani annak a ciklonnak a frontrendszerére, ami jelenleg Korzika környékén helyezkedik el. Nem azért érdekes, mert nálunk országos jelentõs esõt okoz, hanem azért, mert Szicilia környékén igen brutális dolgokat csinál.

A ciklon és a hozzá tartozó hûvösebb levegõ brutálisan gyûri fel a maga felé a meleget, ahogy viszonylag gyorsan kelet felé halad a tengeren. A front elõterében egy nagyon erõs MNSZ húzódik, ekvipotenciális hõmérséklet 60 fok felett egyes területeken, és ahogy a front nyomja fel a szalagot, úgy sorra jól szervezett multicellák és szupercellák jönnek létre. Ennek eredményét már a mûholdképen látni, gyakorlatilag ezek a rendszerek összeolvadtak és igen fejledt komplexumokat produkálnak, amelynek elhaló csapadékmezejébõl holnap mi is kaphatunk, fõként keleten és délkeleten, ami igen jelentõs mennyiségû csapadékkal járhat (de átcsúszhat Romániába) amellett, hogy a kelet felé haladó ciklon okklúziós része is ránknyúlik majd, okozva ugye a jelentõs csapadékot... gyakorlatilag a következõ 2 napban pörög ránk a magassági hûvösebb levegõ.

Itt ezen a mûholdképen látszik egy intenzívebben örvényló hidegmag, ami meglepõ módon nem szolgáltat csapadékot: Link (jelenleg Németországon megy át, reggel 9-10 körül Svájc környékén fog pörögni, majd elgyengül és bekapcsolódik a felénk közelítõ ciklon magassági hidegébe)

Szóval visszatérve a Sziciliától már keletebbre lévõ esethez, az a gyorsan elörenyomuló front, ahogy a szalag alé megy... úgy lettek ezek a szép kis komplexumok, amik hatalmas felhõszakadásokat és jégesõket okoznak a környéken, rendkívül nedves környezetben, alacsony LCL szint mellett és erõs alacsonyszintû nyírással bizony egy-két igen komoly tornádót is okozhatnak.

Holnap éjszaka és kedd hajnalban Románia keleti részét fogom sajnálni, szerintem ebbõl a kedd esti 18:30-as híradóban lesz is szó... jelentõs mennyiségû csapadék lehet a környéken egy ott elhaladó komplexumból is (legalábbis a GFS alapján), tornádó... jégesõ ott sem kizárt mondanom sem kell. Mi közben élvezni fogjuk a tartós esõ varázslatos hangulatát erõs szélben! beteg vidám
#476
Szép kis hõingás, 20-22°C! beteg
Link
#474
Ilyen szinoptikus helyzetben nem is csoda:

beillesztett kép


Én már korábban arra az egymás felé haladó okkludált frontokra lettem figyelmes, nagyon érdekes, mióta figyelem a dolgokat, azóta elõször látok ilyet. nevet
#473
Nem csodálkozok rajt, gyakorlatilag egyfolytában kapják kelet felõl a zivatarokat: Link Nem semmi világ lehet ott. zivatar
#472
Torinóban 228 mm csapadék esett az elmúlt 12 órában a 18 UTC-s synop szerint!
Azért az szép! nevet
#471
Ez gyönyörû csapi mennyiség!nevet
Aktuelles Wetter: Wichita/Contine Airport (409m) Niederschlagsmenge Niederschlagsart
Sa, 13.09. 07:00 13 l/m2 in 6 Std. -
Sa, 13.09. 01:00 46 l/m2 in 6 Std. -
Fr, 12.09. 19:00 5 l/m2 in 6 Std. -
Fr, 12.09. 13:00 100 l/m2 in 6 Std.
#470
Link

Micsoda szörnyek tombolnak az olaszoknál...
#469
Most mondták a rádióba,hogy a repülötéren volt forgószél.A repülõtér épületének a tetejét letépte,és több házat megrongált.
#468
Link Egy friss hír szerint forgószél volt Szardínián (Olaszország).
Talán tornádóra gondoltak? Hallott róla valaki már?????

Utolsó észlelés

2024-05-16 21:25:43

Szentmártonkáta

18.4 °C

09002

RH: 50 | P: 1013.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121425

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.