2024. június 02., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#199054
Ha a Vojejkov-tengely definiciója az volna: 'a kontinensen ék-dny irányban keresztül húzódó, tartós AC híd, mely az atlanti-óceáni légtömegeket (ciklonokat) távol tartja a kontinens belsejétõl' -akkor a mutatott képek valóban Vojejkov-tengelynek felelnének meg.
De tudtommal a definició a szibériai légnyomási maximumról, mint akciócentrumról szól. Ez pedig nyáron nincs.
Persze, értelmetlen dolog szõrszálat hasogatni, és definiciókról hosszasan vitázni. nevet
Értem én, mire gondolsz. Végsõ soron, meg is fordíthatjuk a dolgot: mondhatjuk, hogy a kontinens tengelyében elhelyezkedõ, ék-dny-i AC híd SARKALATOS makroszinoptikai elrendezõdés, mely azért nagy jelentõségû, mert kizárja Európából az atlanti hatásokat.
Ennek speciális, téli alesete a Vojejkov-tengely. laza hideg
#199049
Persze hogy fennáll, nem mondtam, hogy nem. nevet

Én arra gondoltam, hogy az AC-k kapcsolódása gyakran történik olyan tengely mentén, ami nálunk nem keleties áramlást okoz.
#199047
Teljesen igazad van ám a keleties áramlás ezeknél a helyzetnél nyáron is fennáll. Mivel ekkor a teheráni maximum is erõs volt így többnyire délkeleti-keleti forró áramlás alakul ki. AZ AC tengely északi és nyugati oldalán nyugati vagy délnyugati az áramlás. Az Vojejkov bácsi az összekapcsolást emelete ki amely nem csak télen jön létre így sokakkal ellentétben ez nyáron is az. Kétségkívül télen drasztikusabb a zord hideg miatt. Sok helyen a definíció helytelen, hogy csak télen.
Még egyszer a szibériai és az azori maximum összekacsolódása a definíció, ez egyértelmûen keleti áramlást okoz nálunk is nyáron. Abban mindenkinek igaza van, hogy a hóhiány miatt ez nem tartós, így a megítélése AC híd.
#199028
Kíváncsi voltam, hogy honnan jött ez a felvetése Thermometernek. Beírtam gugliba a Vojejkov-tengelyt és a legtöbb leírásban az van, hogy kizárólag télen jön létre... Nem tudom, ki találta ezt ki?!
#199025
A legfontosabb jellegzetessége a szóban forgó helyzetnek a keleties áramlás tartós fennállása.

Ilyen összekapcsolódás nagyon gyakran elõfordul télen-nyáron, ám rendszerint nyugatias áramlással, ami viszont nem Vojejkov, csak egy sima AC-híd.
#199022
Miért is ne lenne? Az nem egyenlõ a hideg-zord légtömeggel, mindössze arról van szó, hogy anticiklon alakult ki a két akciócentrum felett.

Egy tipikus helyzet Link ekkor nálunk sokfelé 40 fok közelbe, helyenként felette alakult a hõmérséklet.
Többnyire ritka fõként a nyugati cikloncsaládok vonulás miatt. Azonban létezik és több alkalommal volt már rá példa. 2003 augusztusi forróságot vagy a 1992-es augusztusi nagy hõhullámot is õ okozta igaz csak közvetve Link
Link

A lényege, hogy a nyugati ciklonokat zárja el a kontinens belsejétõl, ez télen többnyire keleti lábas hideg, nyáron ha kialakult akkor száraz forró légtömeget jelenti Európa középsõ részei felett.
#199017
Nyáron is létrejöhet a tengely tudomásom szerint. Nyilván nem 1060-as AC híddal, mint télen, de a nagyon tartós szinoptikus helyzet bizony kialakulhat. Javítsanak ki a szakik, ha tévedek!
Még az egyetemi tanagyagban is benne volt. Nyáron igen meleg és meglehetõsen száraz idõjárást okoz ez az erõs kontinentális hatás Európa nagy részén.
#198991
A Vojejkov-tengely meghatározás szerint a szibériai és az azori maximum összekapcsolódása.
Mivel nyáron szibériai maximum nincs, Vojejkov-tengely sem lehet. szomoru
Egyébként -véleményem szerint- a szibériai fagyos légtömegek masszív, délnyugati irányú expanziója hozza létre. Ilyenkor a hideg légtömeg messze délnyugatra jut, s úgy sejtem, az elõoldalon "becsorog" az azori anticiklonba, részben feltölti azt is hideg levegõvel. Innen van az, hogy kifejlett formájában a helyzet roppant stabil, és egy ideig szinte sehonnan sem tudja enyhe levegõ elérni Közép-Európát. hideg hideg hideg
Az elõretörõ fagyos levegõ által lefûzött enyhe, alacsony nyomású észak-atlanti légtömegekbõl pedig mediciklonok lesznek a tengelytõl délkeletre. havazas
Természetesen máskor is (pl. nyáron) lehetnek Vojejkov-szerû légnyomáseloszlási képek. Ezek esetében helyesebb ál-Vojejkovról beszélni. vidám
#198982
Szándákosan írtam ezt, Floo különösen imádja az "Alpokaljázást", gondoltam, kicsit ugratom. laza

Szupercella - Már miért ne alakulhatna ki nyáron?! Szépen észrevetted, elég klasszikus felállás, lehet, hosszabban marad ez a tengely és be kell rendezkednünk hasonló jellegû idõre heteken át... kacsint

Egész jó kis "instab" jön a Vajdaságban. Annyira nem is meglepõ, a Délvidék labilizálódását szépen fogták a modellek, úgyhogy az asztal meg van neki terítve... Remélem, kicsit elszámolták a zóna északi határát és akkor a Dél-Alföld is kaphat egy kis bemelegítést! zivatar
#198958
A mûholdképeken is szépen látszik (4x gyorsításban) a csavarodása a mi kis "hurrikánunknak". Link

Sajnos masszív csapadékmezõ érheti el a Balaton térségét. (az esküvõre gondolok, persze a földeknek áldás) Sok boldogságot!
#198954
Igen, középszinten szépen tekeredik. Látványos, hogy sem alatta, sem felette nem jelentõs az örvénylõ mozgás: Link Link
#198949
Sóvárogva nézem azt a szép csapitömböt nyugaton... Azért az elmúlt idõszak már nem is olyan rossz arrafelé!
Hiába, a hûvös, csapadékos Alpokalja... kacsint laza

Utolsó észlelés

2024-06-02 20:46:03

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

19.7 °C

31502

RH: 76 | P: 1015.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122947

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.