2024. június 17., hétfő

Modell-iskola

Adott napon: 
Keresés:
#502
Sárvári létemre tudok errõl az oldalról, de nem használom, illetve eddig nem teszteltem, hogy mennyire jó adatokkal rendelkezik. A Farmit Agroportál Link is ezt használja. Itt lehet némi információt kapni róla. Szombathelyi megfigyelési adatokat konvertálja jelen esetben, gondolom a közelebbi helységekre is.
Foreca irodái Helsinkiben, Stockholmban, Moszkvában és Delhiben találhatók. Lényegében egy indiai székhelyû idõjárási portál, idõjárási média szolgáltató. Állítólag 140.000 idõjárási hely adatait tudják megjelentetni. Megbízhatóságra nem tudok választ adni.
Ismerõsöd netalán sárvári, mivel az oldal arra mutat?
#501
Mivel ez a fórum nem látogatott
, ezért a válaszért kb. egy hónap múlva nézz be . nevet
#500
Üdv mindenkinek!

Errõl az oldalról mi a véleményetek? Link - most linkelte egyik ismerõs. Én ezt nem ismerem!
nevet
#499
Köszi szépen nevet
#498
El van nézve nevet

NAO: Link
AO: Link
#497
Elnézést, valaki össze tudná szedni részletesebben az AO- illetve a NAO index fogalmát? Vannak sejtéseim, ezért kérnék a tapasztaltaktól alátámasztást. Nem muszáj saját szóval, link is megteszi.
Elõre is köszönöm! vidám
#496
Most majdnem hozzáfûztem egy hülyeséget.
#495
Nekem akad még egy ötödik verzióm is, ami megmagyarázhatja az advekció nélküli lehülést, ami vertikális leáramlással kapcsolatos (süllyedõ troposzféra).
Nagyobb magassági szinteken igen masszív hidegörvény helyezkedik el: Link ami erõteljes konvergenciát okoz a magasban (ill. pozitív örvényességet), illetve alacsonyabb szinteken anticiklonális peremhelyzetben szétáramlás a jellemzõ: Link ami süllyedõ levegõvel jár, így a hidegebb levegõ nem 850hPa alattról, hanem 850hPa felettrõl származik.
Próbálom keresni, de valamelyik nyári félévben is volt anticiklonális híd alatt beszoruló hidegörvény Közép-Európa felett, amiben hasonló folyamatok játszódtak le, mint ebben az elõrejelzésben.
#494
Anarki Link és Link kérdésére a "Kérdések és válaszok" fórumból:

Egyértelmûnek tûnik, hogy a kezdeti hidegadvekció után a modell szerint a kérdéses térségben nem advekció által hûl tovább a 850 hPa-os szint, hanem valamilyen helyi folyamat okozza ezt (vagy ahogy fogalmaztál: "magától hûl").

Függetlenül attól, hogy mennyi a valószínûsége a -15, -20 fokos T850 értéknek (egyelõre természetesen kicsi), érdekes taglalni a kérdést, mert a modell több-kevesebb hibával, de mégiscsak a légköri folyamatokat próbálja leírni, így sokat lehet tanulni belõle, ha megértjük, mi történhet.

Tehát, az adott idõszakban 850 hPa-os advekció már nincs (elhanyagolható), így ez kizárva.

Ehelyett milyen helyi folyamat jöhet szóba?

1, Az alacsonyabb (felszínközeli) szintek lehûlése fokozatosan kiterjed a 850 hPa-os szintre is (alulról). Ehhez tartós anticiklon kellene, és több napig tartó, sokkal lassabban lejátszódó folyamat. Kizárnám.

2, Csapadék hûtõhatása: minél intenzívebb a csapadék és minél szárazabb a 850 hPa-os szint, annál jobban le tudja hûteni a felette lévõ szinteken képzõdött, azon áthulló csapadék. Ezt is kizárnám nagyjából, mert már akkor kezdõdik és ott is lejátszódik a lehûlés ahol (még) nincs is csapadék, és késõbb sem túl intenzív.

3, A 850 hPa-os szint közelében helyezkedik el a kiterjedt alacsonyszintû felhõzet teteje, és a talajfelszín felett ez veszi át az aktív kisugárzási felület szerepét. Ha ez több napig fennáll, akkor télen napról-napra jobban lehûlhet az adott felszín, ezzel együtt az adott légréteg (850 hPa) is.
Ehhez is legjobb a tisztán anticiklonális hatás, több napon át, amikor magasabb szinteken nincs más felhõzet, ami gátolná a kisugárzást. Anticiklonról viszont most még a talajközelben sem beszélhetünk, viszont az adott terültre a model sok alacsonyszintû felhõt jelez, felette általában kevés magasabb szintû felhõvel, így ez tán nem hanyagolható el....

4, Vertikális mozgások (leáramlás, feláramlás) miatt változik meg adott réteg hõmérséklete. Ehhez azt kell figyelmbe venni, hogy ha vertikálisan mozog a levegõ, akkor azt kvázi adiabatikusan teszi: ha telítetlen, akkor erõsen nõ a hõmérséklete süllyedéskor (ill. erõsen csökken emelkedéskor), ha pedig vízgõzben telített, akkor kevésbé melegszik/hûl. Szóval olyasmi nincs, hogy csak úgy "lejön a magasból a -60 fok" nevet))
Ha jobban megnézzük, 850 hPa-on pont ott hûl fokozatosan a levegõ hõmérséklete advekció nélkül, ahol 500 hPa-on egy hidegcsepp alakul ki. +240 órára pont a hidegcsepp geopotenciál középpontjában és akörül a legnagyobb a lehûlés mértéke (megjelenik a -20 fokos izoterma is 850 hPa-on).
Mivel a magassági hidegcsepp feláramlást generál az alacsonyabb szinteken, ezért a 850 hPa-os szint hûlésének is valahogy "alulról" kell történnie. Ez akkor lehetséges, ha 850 hPa alatt nincsen kirúgódva az állapotgörbe, azaz mondjuk 925 hPa-on majdnem olyan hideg van, és az innen felemelkedõ levegõ még tovább hûl (ha száraz adiabatán, akkor erõsen), és 850 hPa-ra érve alacsonyabb lesz a hõmérséklete mint a korábban ott lévõ levegõé, azaz lehûlést okoz.
(Ez pontosan a "leszüremkedési vagy zsugorodási inverzió" ellentéte, amikor is nagytérségû leáramlás hatására erõsen melegszik a levegõ, és 850 hPa körüli szintre érve felemelegíti azt. Ha nem süllyed tovább a felszín felé, akkor erõs inverzió jön létre)

Leginkább tehát a 4, pontban leírt folyamatot tartom lehetségesnek ez esetben, de persze a vertikális metszeteket is meg kellene vizsgálni ahhoz, hogy errõl jobban meggyõzõdhessünk...

Kiváncsian várom, van-e vkinek egyéb ötlete?
#493
Köszönöm!
#492
Pl: Link
es Link
#491
Synop kodok olvasásához valami leirás? Valaki aki tudna segiteni?
#490
laza laza laza
#489
www.nae.hu nevet
#488
Én is köszönöm a kiegészítéseket.
#487
Köszönöm a mindent kimerítõ válaszokat!
#486
Ahogy az elõttem szólok is mondták.nevet

Újabban már nemcsak a hõmérsékleti gradiensbõl szokás kijelölni a tropopauzát, hanem más lehetõségek is vannak.

Az egyik a dinamikus módszer: a potenciális örvényességet adják meg PVU egységekben. A tropopauza szintjében az átlagos érték 1,5, a troposzférában ennél alacsonyabb, a sztratoszférában magasabb jellemzõ.

Aztán lehet még kijelölni a tropopauzát a vízgõz-koncentráció (ez lesz a higropauza), illetve az ózonkoncentráció (ózonpauza) segítségével is, hiszen mindkét paraméternek szakadása van abban a szintben: a sztratoszférikus levegõ a troposzférikushoz képest jóval szárazabb, illetve ózonban gazdagabb.
#485
Pontosan ezt, egy kicsit részletezve:

A 1.5 "egységnyi" potenciális örvényesség felület magasságát dekaméterben (pl. 800 = 8000 m). Ezzel a felülettel (azaz amit a 1.5 PVU kijelöl) szokás definiálni a dinamikus tropopauzát, míg a tropopauza hagyományos definíciójánál a hõmérséklet vertikális gradiensét veszik figyelembe (ahol vált a gradiens iránya).
#484
A másfeles PVU (potential vorticity unit Link ) által kijelölt tropopauza magasságát
#483
Ez a térkép mit ábrázol? Link
#482
Link

Érdekes, hogy a déli félgömbbön az ECMWF majdnem olyan teljesítményt nyújt, mint az északin, ezzel szemben a GFS többször "elveszti a fonalat". Az északin viszont eléggé együtt vannak.
#481
A Met Office által futtatott regionális modell, naponta 4x fut az észak-atlanti-európai területre
(North Atlantic European: innen a NAE).

A Met Office modell struktúrájában így helyezkedik el:

beillesztett kép



A global modelltõl jobbra vannak a szezonális és éghajlati modellek, jobbra pedig a regionális idõjárás elõrejelzõ modellek, egyre növekvõ felbontással és persze egyre kisebb területre futtatva.

Link
Link

Ja, és milyen? Hát nagyon jó, természetesen, mivel a global modelltõl balra van laza
#480
Miféle modell ez a NAE? Melyik ország, esetleg szolgálat futtatja? Sose hallottam róla. Esetleg pár mondatban valaki összefoglalhatná megbízhatóságának mértékét. Illetve egy linkes elérhetõséget is kérnék, ha lehet. Köszönöm.
#479
Vagy még egy: Link (Mértékegység: láb!!)
A megbízhatósága már kérdéses, elõrejelzéshez nem használom. nevet
#478
köszi!
#477
Pölö: Link
#476
Sziasztok!

Van olyantérkép valamelyik modellnél, amely szolgál nekünk várható felhõalappal is (méterben kifejezve). Bocs ha hülyeséget kérdezek...
#475
Találtam egy szondával történõ modellverifikációt (2010.07. hóra verifikálták 500 hpa-ra számolva):

Link

Nagyjából 48 óra az amikor még együtt futnak a modellek, bár a GME már ebben az idõszakban is nagyobb hibával számol. Ezt követõen kezd az ECMWF javára billeni a pontosság. Alig alig van korábbi hónap amikor hosszabb távon jobban teljesítene bármely más modell.

A következõ táblázat 2007-2010 közötti idõszakot hasonlítja össze 24 órás elõrét verifikálva:

Link

Amint látható 3 év alatt jelentõsen csökkent a modellek közötti eltérés, azaz sokkal kisebb lett köztük szórás. Az elõrejelzés pontossága is kismértékben javult.

#474
Én voltam az elkövetõ! laza
Miskolc 2010.évi adatai havi lebontásban
-------------------------------------------
Január: Link
Február: Link
Március: Link
Április: Link
Május: Link
Június: Link
Július: Link
Augusztus: Link

Január: 70.86 mm, február: 73.64 mm, március: 11.7 mm, április: 91.69 mm, május: 195.56 mm, június: 120.89 mm, július: 152.39 mm, augusztus: 85.34 mm

Összesen: 802.07 mm
---------------------------
Itt van a hozzászólásom, amit írtam: Link Aztán Floo hozzáadta ehhez a 802 mm-hez a napi adatokból a szeptember 1-8-ig mért adatokat. Ez az eredmény lett 827 mm. Itt olvasható Floo hozzászólása: Link

Szerk.: nah, mire elküldtem a hozzászólást, addigra megtaláltátok a gyógyszert. kacsint
#473
Hú, ez eddig eszembe se jutott! Elég figyelmetlenek vagyunk.
#472
Szerintem mindkét adat jó, mert ez a diagramm az elmúlt 365 nap adatait mutatja, vagyis nem csak az idei csapadékösszegek vannak benne, hanem a tavalyiak is szeptember elejétõl, így jön ki a 981,3 mm-es érték.
Bár január elején már 200 mm környékén jár a grafikon, ez pedig nagy különbség.
#471
Azok is azok voltak, elvileg.
#470
Én ennek hiszek, ez szerintem hivatalos. Feltételezésem szerint ez az OMSZ állomás adata lehet.
#469
Érdekes,mert vagy 2 napja valaki összeszámolta a hónapok csapadék adatait, és õ 826 mm-t kapott Miskolcra. Na most melyik a jó?
#468
Bibí, én már ismertem régrõl, volt már nálunk linkelve valahová, he-he!
Ellenben a gépösszeomlásom óta lassan építem újra kedvenceimet, így köszönöm és máris mentettem a címet!
#467
Olyan oldalt találtam, hogy azt el se hiszitek: Link nem tudom mennyire ismeritek, de olyan információk vannak rajta, hogy az durva. Több szempontból is kitünõen használható grafikonok!

Itt a csapadékra vonatkozóan is: Link

Miskolc nemsokára eléri az 1000 mm éves csapadékot... az de kemény! Basszus, több mint 400 mm-vel esett eddig több, mint a normális.

Öcsém, sokan mondják, hogy a google a barátunk... na de ennyire?!?! vidám
#466
Ha jól emlékszem, 2 rögzített pont tengerszinti légnyomásának különbsége (az azoriból kivonva az izlandit, hogy pozitív akkor legyen, ha nyugati az áramlás a két pont között: azori max, izlandi min), és mindez normalizálva valahogy, azaz pl. (idõbeli) átlagos nyomáskülönbség levonva és leosztva az (idõbeli) szórással. Így jönnek ki kb +3, -3 közé esõ számok...
De ha lesz idõm, utánanézek pontosabban nevet
(valószínûleg több definíció is van, de van egy "hivatalos")
#465
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#64853 - 2010-09-08 15:08:57)

Nagyon érdekelne,hogy matematikailag hogy áll elõ a NAO index.Azt tudom,hogy ez az azori maximum és az izlandi minimum légnyomásértékeinek valamiféle viszonyszáma.Jó lenne ismerni a kiszámítás módját.Tudja ezt valaki a fórumtársak közül?
#464
Most egész jónak tûnik a cucc.
#463
Igen, a szlovákon is a dny-i csapadék van, csak el van csúszva a térkép...nyilván. vidám
#462
Nyilván az egész Aladint délnyugathoz lõtték be! vidám
#461
Az Aladin a ciklonos csapadékra van kalibrálva, fõleg a régiónkban. nevet
#460
Az augusztus 16-i helyzetet az OMSZ WRF gyakorlatilag 100%- auchan nevetnevetnevet megfogta, már ami a front áthaladását illeti. Szinte órára pontos volt!
Szerintem az Aladin is elég jó szokott lenni, bár én nem konvektív helyzetben használnám elsõsorban.
A Metnet WRF tényleg eléggé gyengélkedett, de remélem észhez tér majd.

Ami pedig az ECMWF vs. GFS dolgot illeti, valaki linkelt egy grafikont, hogy az ECMWF mennyivel pontosabb a GFS-nél, mert ugye valamivel még mindig jobb, bár a nemrég sûrített rácsfelbontásnak köszönhetõen valamelyest felzárkózott az ECMWF-hez. Az UKMO is elég jó helyen áll, ami a pontosságot illeti.
#459
Pontosan egyetlen modell sem jön be, sohasem!

Sõõõt, továbbmegyek, még a globálmodellekben is sokkal több rácspont van összesen (3 dimenziósan) mint amennyi mérés rendelkezésre áll, így fogalmunk sincs arról, hogy a modell által elõrejezett értékek mennyire pontosak. Ugyanis még a valóságot sem tudjuk kellõ részletességgel nevet

Hát akkor egy nagy felbontású regionális modellnél.... Ahhoz már tényleg nincs elég info, hogy pontosan verifikálhassuk.

Szóval elõbb talán pontosítsd, hogy mit értesz a "sosem jönnek be" alatt.
#458
Vannak adataid is, vagy ezt csak úgy szemre? nevet
#457
A WRF-et például iszonyatosan gyenge modellnek tartom. Annyit ér, amennyibe kerül. Az ALADIN viszont nem ingyenes, ám hasonlóan gyenge.
#456
Ha a NOGAPS-hoz fog hasonlítani, akkor inkább hagyjuk az egészet! havazas

Egyébként minek olyan modelleket futtatni, melyek szinte sosem jönnek be? Vagy csak én látom így? nyelvnyujtas
#455
Szerintem most már egész jó lett. nevet Sokat lassít rajta ez a konfig?
#454
Ez már egészen hasonlít a többi modellhez! vidám Majd meglátjuk mi lesz belõle nevet
Jó lenne, ha megint olyan jól használható lenne, mint a régi szép idõkben!
#453
Igaz ebbõl sok mindent még nem lehet leszûrni, de ez jobbnak tûnik, nem?

Link

laza

Utolsó észlelés

2024-06-17 14:27:24

Budapest III. - Flórián tér

29.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

124071

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.