2024. június 16., vasárnap

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#807
Ebbõl az elhúzódó emelkedésbõl is látszik, hogy csak számít valamit az a fránya hozzáfolyás isnevet De jó lenne lemenni megnézni ezt a nagy vizet, ha még 1 hónapot elhúzódik a felvételem, akkor le is megyek.
#806
Már 107-s a Balcsi, úgy látszik ez a ciklon szépen tudott dobni rajta, s talán még holnap-holnapután esik hozzá, s meglesz a 110nevet
#805
Amindenit!! Ilyet még nem láttam, mára 3cm-t áradt a Balaton, így 106cm! Húú, nem semmi.
#804
Hát ez a 106cm-es vízmagasság a Balatonon, augusztus végén igencsak ritkaság .
Utánna néztem az elmúlt 50 évben ezen a napon ilyen magas vízállás nem volt a Balatonon.
Az elmúlt tíz év adatai:
1995: 93cm
1996: 97cm
1997: 98cm
1998: 97cm
1999: 97cm
2000: 67cm
2001: 61cm
2002: 51cm
2003 30cm
2004 65cm
---------------
2005: 106CM
---------------
1987-ben hasonlóan magas vízállás volt , aug.20-án még 106cm volt a vízállás,de 24-re 99cm-re csökkent a vízszint.

1972-ben aug. 6-án volt 106cm,de 24-re 102cm lett a szint.

1965-ben volt az elmúlt 50 év legmagasabb vízszintje augusztus folyamán a Balatonnál,akkor aug.3-án ,aug. 8-án és aug.9-én is elérte a vízmagassága a 110cm-t./itt lehet,hogy a Siócsatornát is kinyitották./
Mindenesetre 24-én már "csak" 100cm-t mutatott a mérce.

#803
Nem csoda, ha ilyen sok a víz a Balcsiban, ha ennyi esõ esett ott az elmúlt 2 hétben:
Link
#802
Rovaniemi: már csak 4 centinevet Bár felõlem zárva is maradhat, oszt majd a Beach gyepszõnyegére járnának ívni a halaknevet
#801
A balatonnál nem szokatlan egy kicsit hogy augusztus vége felé van a maximum? de lehet h. ebbõl még szeptember is lesz.. emlékeztetõben két éve ilyenkor 28 cm volt, és homokszigetek voltak mint apálykor az Északi-tengeren.
#800
Donpalesz! Még 7cm és nyithatjuk a zsilipeket...nevet
#799
Ma reggel II.fokúra mérsékelték a készültséget Szt.gotthárdnál, ahogy megy az ár lefelé jelentõsen el fog lapulni, de így is meglesz az I.fok egészen. Árpásig.

Mura: I.fok Letenyénél.

Hatalmas esõzés kezdõdött tegnap délután a Bajor-Alpokban, Vorarlbergben és Nyugat-Tirolban, melynek hatására rohamosan megemelkedtek a vízszintek. Helyenként 110-120mm/24h esett. A helyzet a Lech és az Iller mentén a legkritikusabb, ott sokfelé a legmagasabb a készültség.
Ami a Dunát illeti, a magyar szakaszt várhatóan csak a holnapi nap 2.felében éri el ez a hullám, jelentõsen "lecsendesedve", de az I.fok lehet hogy kelleni fog.
(még jó, hogy nem estek egybe a mellékfolyók árhullámai...)
#798
A Balcsi 2 centit emelkedve már 103 centi, azaz több, mint tavaszi maximuma.
#797
Pardon, az utolsó Rába.
#796
Árvízi elõrejelzés a Mura, Dráva, Duna, Dráva folyókra:

Link
#795
Aki esetlen innen remél tájékoztatást a Ny-Dt-i árvízrõl:
Nincs javulás a Felsõ-Rába-szakaszon, továbbra is stagnál.
A III.fok tartósnak ígérkezik Sz.gotthárd és Körmend között.

Kiöntött a Gerence, és sejtésem szerint a Torna, Hajagos is Bakonyalján.
#794
Mint az már tegnap késõ este várható volt, 3.fokú áv.készültséget rendeltek el a Rábán. A folyó ausztriai szakaszán, Feldbachnál órák óta igen magas vízálláson stagnál. Vészhelyzet alakulhat ki akkor, ha erre ráfut egy újabb árhullám (van rá esély délelõtt).
Szentgotthárdnál még délelõtt emelkedni fog, de egyre csökkenõ mértékben.
A heves árhullám kiváltója a Graztól ÉK-re lévõ hegyekben (a Rába forrásvidékén) lehullott hatalmas mennyiségû (100mm körül) esõ.
#793
Nagyon durván áradnak a patakok és folyók Kelet-Stájerországban és Burgenlandban. A következmények hazánkat is érintik: a Rábán este 1.fokú készültséget rendeltek el, reggelre ezt bizonyosan 2.fokra emelik, de nem kizárt a 3.fok sem, tekintettel a folyó felsõ szakaszán tapasztalt késõ esti vízszintekre.
Fel lehet készülni tehát az ott árvízi helyzet esetén érintett területeken lakóknak, hogy Szentgotthárd - Körmend térségében holnap igen magas lesz a vízállás a Rábán, és mellékvizein: a Strémen és Lafnitzon és a Pinkán is.
A Körmendtõl lefelé élõk tájékozódjanak a holnap reggeli adatokból a a Vitukiból, vagy itt a Hydroinfoban.
Nagyon árad a Mura Graz feletti szakasza is, várhatóan azon is lesz készültség holnap napközben.
#792
Még egy érdekesség. Mezõberényben régi hagyománya van a téglaiparnak. Így nem egy bánya és halastó található területünkön. Ezek a tavak az elmúlt idõszak száraz idõjárásnak köszönhetõen, gyakorlatilag, majdnem kiszáradtak.
Most 2-3 éjszaka alatt lehullott csapadéktól (140mm) szinte csordúltig megteltek, pedig egyáltalán nem kicsi, nem sekély vizek. A mezõberényi csatornarendszer nem volt képes elvezetni ezt a nagy mennyiségû csapadékot, így megteltek az árkok és az alacsonyabb részeket elöntötte a belvíz. Már 3 napja folyik a védekezés, helyreállítás, de még mindig vannak víz alatt lévõ házak.
Lassan Berényrõl leszivattyúzzák a vízet, de mivel a csatornahálózat telített, a víz, a Körös helyett a Mezõberény K-i részén fekvõ kertekre, nyaralókra folyik rá. Ott már 50-100cm magasan áll. Számításom szerint kb. 1 teljes hétre lesz szükség ahhoz, hogy ezt a csapadékmennyiséget elvezessék, és az árkok, csatornak annyira leürüljenek, hogy befogadóképesek legyenek közepes 30-50mm csapadékokra.
Ha, bekövetkezik az, amit a modellek már sejtettnek, hogy vasárnap estétõl-szerdáig ismételten igen nagy mennyiségû csapadék várható min: 40mm, de a 100mm sem elképzelhetetlen, akkor itt nagyon nagy problémák lesznek.
A rendszerek még az elõzõ csapadék mennyiségét sem vezették el, amikor újra nagy mennyiségû csapadékot kapnak.
Hiába tisztítják és szélesítik ki az átjárokat, árkokat, ha a befogadó nagy csatornák (pl. Nagyzúgi) telítettek. Visszaduzzad a víz, és ismét a városon marad.
Nagyon magabiztosan állította egy vízügyi szakember, hogy mostmár jöhet a csapadék el tudják vezeti.
Sajnos ebben még a fent vázolt körülmények esetén nem hiszek.
Képeim a belvízrõl:
Link
Link
#791
2005.08.19 19:07:04 Általános Forrás: uno.hu



Több mint kilencezer hektárt öntött el a belvíz Békés megyében


Több mint kilencezer hektárt öntött el a belvíz Békés megyében az elmúlt napok esõzései miatt - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (KÖRKÖVIZIG) vezetõje.


Az igazgatóság területén négy védelmi szakaszon, köztük a gyomai és a mezõberényi részeken kellett különbözõ fokozatú belvízvédelmi készültséget elrendelni - mondta Bak Sándor. A KÖRKÖVIZIG egyebek mellett a mezõberényi és a gyomaendrõdi térségben kilenc szivattyútelepet mûködtet folyamatosan. Az elmúlt 24 órában ezek a berendezések 1,5 millió köbméter belvizet szivattyúztak át a befogadókba - tette hozzá.
#790
Tegnap valamelyik reklamadon (ha jol emlekszem) beszeltek valamifele hajozasi emberrel, hogy a dunan vesztegel egy hajo, amit egyelore (evek ota?) eselyuk sincs a Balatonra vinni, mert a Sio 5 eve nem volt karbantartva, a kozuti szallitast meg nem engedik. Ott az hangzott el, hogy a csatorna atoblitesen gondolkodtak, de a csapadek elegge felfrissitette a vizet, igy nem volt ra szukseg. Ill. beszeltek arrol is, hogy 5 eve nem volt vizleeresztes, ezert kotras, karbantartas sem, igy valami csillagaszati osszeg lenne (mondtak pontos osszeget is) a kotras, a teljes rendbetetel pedig nehany nagysagrenddel meg tobb. Ha tenykent fogadjuk el, hogy a csatornan nem ment le viz, akkor a Balatonnal felteteholeg mashol tortent valami, valami meghatarozo, ahogy Gitar irta, "99 kornyeken. A hiradasok szerint 2000 korul, amikor a vizszint drasztikusan elkezdett csokkenni, a kornyezo, a terulettel vizrajzi szempontbol kapcsolatban allo banyakban megszuntettek a vizkiemelest, nehany banyat tudtommal be is zartak. Nemreg meg ennek (is) tulajdonitottak a lassu javulast. Ehhez kepest mindenkepp furcsa, hogy a vizszintben meg jelentos orszagos csapadek sem jelenik meg olyan mertekben, mint ahogy laikus szamara indokolt lenne. Kicsit olyan, mintha valahol 100cm-nel lenne egy tulfolyo, ami nem engedi a vizet fentebb. De hova lesz a viz, amikor a kornyeken is van csapadek, ami elvileg a talajba megy. Vagy valahol termeszetes vagy mesterseges hatasra atszakadt valami zaroreteg?
#789
Meteorman,

Köszönöm a kimerítõ választ, így már jobb képem van a jelzõrendszerrõl.

Félreértés ne essék, nem állt szándékomban megsérteni, a viharjelzõ rendszert nagyon pontosnak tartom, a 90%-ot valóban üti, a maradék pedig csoda lenne ha nem lenne.

Hogy lásd, miért tûnök "rendszerszkeptikusnak", elmondanék egy esetet ami "99 nyarán történt, sajonos velem.
Kedvenc hobbim a horgászat, a Balatonon rendszeresen ûzöm, fõként csónakból, azt is Tihany környékén. Azon a nyáron kieveztem cca. 2500m-re, nyugodt, csendes kánikulai este volt, foglalkozom met.-el hobbiszinten, semmi elõjele nem volt a közelgõ viharnak. Jelzés nullán, kb. este 11 körül az É-ÉNY égbolton egy villanást láttam. (ha nyílt vízen vagyok az elsõ déli vagy ny-ény-i villámlásra húzok kifelé, tudom, nem tréfadolog). Udvarinál nézem a jelzést, nullán, mondom csak fáradt vagyok, káprázik a szemem. Rá pár percre egy félreérthetetlen villámlást láttam megint, erre már sebtében összepakoltam, tekertem kifelé mint az õrült. (volt már részem a félsziget mögül jövõ, hirtelen átbukó viharban, szerencsére partról, nem voltak illúzióim felõle) Kb. félútón jártam mikor a viharjelzés beindult, seccperc alatt másodfokra kapcsolt, tudtam hogy baj van. Még ezer méteren sem voltam mikor megjöttek az elsõ széllökések, borzolta a vizet rendesen, Füred felett javában tombolt. Ekkor már tudtam hogy percek vannak csak, tudtam hogy esélytelen, hogy kiérjek, így felkészültem hogy a nyílt vízen vészelem át a vihart. Gondolom Neked nem kell elmondanom, ez milyen esélyeket hagy az embernek. Horgonyok elõre ki, cuccok lekötözve, vízmerítõ a kezemben, sátorlap csónak orrában kifeszítve hogy fogja a vízfüggönyt. Pont végeztem mikor megjöttek az elsõ komolyabb széllökések, csak imádkoztam hogy a megelõzõ elektromosságban egy villám se találjon rá a karbon botjaimra. Aztán jött az ereje, telibekapott, férfiasan megvallom, nem gondoltam hogy megérem a reggelt, senkinek nem kívánom. Sokszor két szélroham között állva kellett egyensúlyoznom hogy levegõt kapjak, bár a sátorlap sokat segített. Lényeg a lényeg, a derengés a Fonyódi nádasnál talált, soha nem örültem ennyire a napfelkeltének azóta sem.
Én úgy éreztem, igen késõn kapcsolt a viharjelzés, bár ennek csak 30%-ot tulajdonítok, a maradék a felelõtlen nagy távolság volt. Bár utólag számolgatva a megengedett 1500-ról sem biztos hogy kiértem volna. Viszont tisztában vagyok vele hogy ilyen egycellás lokális viharokat igen nehéz idõben észlelni és kiadni a jelzést, hiszen az egész fél órán belül újrafejlõdhet vagy el is tûnhet.

Azóta nagyon figyelem a jelzést, be is tartom annak módja szerint. Az sem árt ha az ember bízik a megérzésében és a jelzéssel együtt alakítja a teendõket, így az a 10% is kiküszöbölhetõ.

A hétfõi jelzésnél csak az lepett meg hogy 2 - 1 - 2 kapcsolás volt 2 órán belül, ami igen ritka, vártam is a vihart vagy a szelet de csak a du. folyamán érezhetõ fokozatos gyengülés volt. Lehetséges hogy kiadjátok sötétedésre is a másodfokot, "ami nappal biztonságos éjjel már rizikósabb" alapon? (amúgy cca. este 10-re le is kapcsolt). Persze azért érezhetõ volt hogy a jelzést inkább a "déli" partnak adtátok ki.

Persze a korrektség kedvéért le kell írni, hogy hétfõ hajnalban, mikor éjfél magasságában kiadtátok az elsõfokút majd rá egy órára a másodfokút, a tényleges vihar olyan 4 körül ért oda, úgyhogy bõven maradt idõ kiérni. Ez pedig olyan volt amit a jelzés nélkül igencsak bekaptunk volna.


Amúgy minden elismerésem, kevés ember vállalna ekkora felelõsséget, amivel a munkád jár. Az esetem pedig tudom hogy kivétel ami a szabályt erõsítí, mivel azóta folyamatosan megbízhatóan tájékoztat, a túlbiztosítottság pedig legfeljebb kissebb bosszúságot okozhat a vízen élõknek, míg az ellentetje sokkal rosszabbat.

A hétfõi pedig kifejezetten érdekel, ha elküldenéd és nem okoz gondod, akkor örülnék neki.

Üdv
András

#788
Meteorman! Hívj fel légyszi,vagy kapcsold be a mobilod!
#787
Dunaparti, gondolom nem voltál az obszervatorium latogatason, mert akkor hallhattal volna egy kicsit a viharjelzesek hattererol. Nos en viharjelzokent dolozom, hat lassan most mar egy eve, ugyhogy valamennyi raltasom van a dolgokra.

A viharjelzés, az vihar elõrejelzés, ugyanis a várható kritikus szélsebességet (I. foknal 12 ms, II. foknál 17 m/sec max. legalabb egy helyen az adott medencében széllökés) megelözöen fel, másfél órával elötte kell jelezni. Másfél és 3 óra között óvatos, 3 óra fölött túlbiztosított viharjelzésrõl beszélünk, ami már nem jó. Ez veszélyjelzés, tehát ha olyan a helyzet, h hiába a falevél sem mozdul, akkor is másodfokot kell kiadni, hiszen épp ettõl veszélyes, h senki sem számít rá.

A legalapvetöbb dolog, h a Balaton eleg nagy es amikor nincsen pl. markans front, vagy erösebb konvergencia, nagyobb magassági széllel, valamekkora labilitással, akkor nem fogja a szél átfújni az egész Balatont. Vannak szélmérõk a Balaton körül, amik vagy elkapják a lokális szeleket vagy nem a megfelelõ feltételek esetén.
Nekem volt olyan esetem, h a magassági szél élesen kb 2500 m között hirtelen indult be, ezt a vadon (radaros vertikális szélprofil mérés Pogányváron) 15 percenként tudtam követni, és a modellek alapján láttam, h ez az éles váltás alacsonszintü jet nálunk is meg van, ráadásul 1500 m-en volt egy inverzio, alul eleg labilis, volt egy-két gomolyfelhõ és a nyugati-medncében egy konvergencián zivatarok alakultak ki sorban, amikböl 23as lökések voltak. A keletibe csak egy-két gomoly volt, amelyek nem akartak felérni 2500 -ig ugy 1500on lehett az alapja, ha beleér a semmibõl rögtön viharosat kever le. Nem ért fel odáig igy nem volt semmi. Sütött a nap ezerrel es kerdeztek ezren telefonon, h mi a bajom, h ragyogo napsütésben nem veszem le, elaludt a viharjelzö, v nem ért hozzá, hát nem látja, h süt a nap.
Az emberekben a felhös idö rosszat jelent, szél csapdék hüvös. A napos idö meleget, szélcsendet stb. Pedig a délnyugati gradiens szél csak derült idöben tud fújni, akár viaharosan, ami a legveszélyesebbnek számít a déli parton (beviszi a mtracokat). Most ebben az evben nem nagyon volt ilyen, illetve a lekeveres gomolyokkal is ilyenben esetben müködik látványosan.

Ez év májusában láttam példát amikor 8 m/sec-os szelek voltak egesznap jettel középszinten es egy ac Agárdnál 17.3 m/sec lökést kevert le es nem volt átmenet, sütött a nap. A gomoly elkapta a szélmérõt es az pont belemért, elötte nyilván volt máshol is csak ott nem volt szélmérõ.

Vagy például, amikor a Balaton nyugat-medencéjében szupercella ment át, kiadtam a másodfokot a konvergenciára, amivel a zivatar eny-dk iráyban haladt aztán ra 10 percre ketté vált (bameg ez szupercella), felismertem, h szupercella, akkor ha jobbra eltérül akkor a nyugatit kapja el, egyébként pont Tihany környékén ment volna el, ami a két medence határán van. Értesitettem vizirendöröket, h nagyon vigyázzanak nagyon durva dolgok lesznek, az elörejelzést is módosítottam, ok azt mondtak, h mindenkit sikerült kizavarni, egy hajo benn maradt ott 4-en beleestek, akik közül sikerült 3at kimenteni, a negyedik meghalt.
6 cm-es jeges estek hazkat rongált meg a szél, szóval iszonyat durva volt akkora volt a miskolci, vagy még nagyobb.
Eközben hözögtek egyes emberek, most nem neveznem meg öket, h milyen rossz volt a keleti-medencében a viharjelzés.
Mellesleg, amikor Te felelsz egy személyben a Balaton és a Velencei-tó körül nyaraló emeberek tizezreiért, akkor egy kicsit aért macerás a dolog na. Ugyis, ha hibázól, azaz az emebr életet követelõ szél nem volt elõrejelezve, akkor Te vagy annak az embernek a haláláért felelõs, és börtönbe is csukhatnak. Természetesen a legrosszabb a saját lekiismereteddel elszámolni. Soha nem szeretne senki ilyet a viharjelzök közül, volt már rá példa egyébként, föként régebben.

Szóval egy külsõ szemlélõ, aki ráadásul egy helyen van az nem fogja átlátni az egész Balaton idõjárását, a radaron mi van ez egy dolog, ugyanolyan fontos a nyomás gradiens átlagosan, illetve helyileg, nagyon fontos az advekció típusa, kis hideg advekciónál alacsonyszinten már erös szél tud lenni ezt a magassági térképeken ill. általában a nyomás tendenciából lehet látni, a magassági szél, labilitás, ill. mindennek az alapja a különféle objektomok, konvergenciak, instabilitási vonalak, amiket csak 3 óránként kézzel megrajzolt mezoanalizis térképeken lehet követni.

Szoval mindent egybevetve a viharjelzés, egyfajta veszélyjelzés, amit nem lehet tökéletesen csinálni, mert ngyon összett, mellesleg a viaharjelzések átlagos bevállása 90 %, tehát nagyon jónak mondható. A Balatonnál sokan saját kárukon tanultak meg, h bizony jok a jelzések és hoszú távon jobban járnak, ha rá hallgatnak. Szóval mindig lehtlesz egy kiragadott pédát hozni, és bele kötni egy-egy napba, attól is függ, ki viharjelzõ, épp milyen napja van, hiszen ö is csak ember, de ha mindent figyelmbe veszünk, és a Balaton környékén élõ emeberek véleményét is meghallgatjuk, vizirendörökét, életmentõkét akik folyamatosan figyelik a viharjelzéseket, szóval jók, nagyon jók a visszajelzések.
Ennyi, ha érdekelnek konkrétumok, akár a hétföivel kapcsoltban akkor irjál.

Udv.

Zoli
#786
Nem is kellett várni 20.-ig. A vízszint elérte a 100 cm-t.
#785
Inkább ezt nézd meg:
Link

23cm
#784
Link
#783
Mennyi volt a Balatonnál az eddig minimum pont? Ezt az oldalt nézem és 16cm-t ír 2003 Októberében, helyes adat? Most 99cm kb!nevet
#782
Már mint régebben.
#781
Már voltak rendõrök az obzervatóriumban régebben az infóm szerint. Azóta inkább fölébecsülik a ziviesélyt,mint,hogy hibázzanak. Üdv: egy laikus
#780
Üdv,

Akarattyán az éjjel 54mm esett, Tihany-Sajkodon 48mm, utóbbi nagyon rövid idõ alatt, max. 1 óra. Vízszint csodálatos, rapsicoknak aranyélete lesz eresztéskor. szomoru

A viharjelzés pedig egy nonszensz néhanapján, hétfõn egész nap másodfokon járatták, du. 3 körül levették elsõfokra majd 5kor vissza másodfokra (idõ: cirka). 2 óra alatt a szél csendesedett, mégis visszakapcsolnak. Valakinek ötlete van? Mert a pillanatnyi helyzet szerint le kellett volna kapcsolni a jelzést, tükör víz volt fodrodózással, enyhe, max. 10ms-os lökésekkel, nem indokolja a viharjelzést északi parton, vihar égen-földön nem volt, radar nyugis. Déli parton tudom, biztos kemény görgõk voltak, a délutáni szél maradványaként, de ez a keleti-nyugati medencére osztás nem túl szerencsés, plusz a viharjelzés kapcsolgatásában olyan fáziskésések vannak hogy csak na...csütörtökön elsõfokon járatták és Tihanyra olyan vihart kaptunk hogy gyõztünk menekülni. Máskor meg egy gyenge záporra a helikopterrõl zargatnak...Hogy van ez, van valakinek "belsõ" infója? nevet
#779
Ma reggel a keleti medencében volt jelentõs csapi. Délután meg inkább a nyugati oldalon. Szerintem simán verjük 20.-ig a 100 cm-t. Amennyiben ez a tendencia folytatódik,akkor tavasszal flexelhetik a zsilipet!-))
#778
Na a Balaton kap még hétfõn egy 50mm-t aztán tényleg azt lehet mondani, hogy rekordkevés bevételel zár a balatoni turizmus, de a vízszint viszont rekord pozitív!nevet
#777
Ma 2 centit emelkedett a Balcsi szintje, így már 98 centi, ekörül utoljára 99-ben volt (100 cm). A Velencei tó szintje meg 147 cm-re emelkedett, ez több, mint tavasz végén, nem túl gyakori, hogy egy tó szintje augusztusban érje el a maximumát, bár kitudja, hátravan még a szeptember is.
#776
Nem lesz gond a Dunán, a heves áradás csak hajnalig tartott. Jelenleg Kienstock felett tetõzik, alatta a határig már csak kb.10 cm-es emelekedés várható. A rajkai szakaszon az 1.fok közelében tetõzik ma késõ de., lejjebb jelentõsen ellapul.
#775
elnézést de a mostani balatoni vízállás mikor volt utoljára ilyen magas?
#774
Áradnak a patakok és folyók Ausztriában.
Ma reggeltõl erõteljes áradás tapasztalható Felsõ- és Alsóausztria vízfolyásain a néhol 60-90mm/nap esõ hatására. Késõ délutánra Kienstock és Korneuburg térségében is 1.5-2m-t áradt a Duna és éjfélig további gyors áradás várható.
Jelenleg a Felsõ-Szigetközben is erõsen árad, reggelre elérheti az 1.fokú készültség szintjét is a rajkai szakaszon.
#773
Igen, igen. Félretéve minden kétkedést a befolyás mértékérõl, összességében szerencsére teljesen helyreállt a vízszint, sõt! Nem túl gyakorta van közel 100 centi augusztus végén.

Más.
Hol tudnék olyan térképekhez vagy adatokhoz jutni, ahol a csapadék pontos mennyisége van jelezve területi lebontásban, visszamenõleg akár évekre is?
#772
+1 centi (96), ez 62 centivel több a Balcsi szintje, mint 2003-ban ugyanekkor. És talán még emelkedik is, ha bejön a gfs elõrejelzése.
#771
Ferenc!

Most azért már eléggé telítve van a talaj körben a tó mentén, azt igazán nem foghatjuk rá, hogy elszivárog a víz, sõt.... De, igazad van, majd meglátjuk....
#770
Télember! Úgymint a múltkorinak mi..
#769
Az osztrák elõrejelzések szerint a mai nap folyamán Felsõ- és Alsóausztria hegyi patakjain, folyóin igen komoly vízszint-emelkedés várható. Egyes helyeken (szokásosan az Enns és a Kamp mentén) komolyabb árvizek is lehetnek. A Dunán is lesz néhány méteres áradás (Kienstock és Bécs között a legnagyobb, 2-3m biztos), de mivel a felsõ szakasz kevesebb esõt kap, ezért lefelé (aládagasztó utánpótlás híján) jelentõsen ellapul majd. A Szigetközben lehet 1.fok holnap estétõl, Pesten már aligha.
Mindez csak személyes vélemény...
#768
Hajnal óta erõsen esik. Remélem lesz látszatja a Balaton vízmagasságában is....
#767
volt. most újra 21 fok, aztán megint csak 15 lesz.
#766
donpalesz: szerintem a viharok csak szimplán megforgatták a vizet. felszippantották a meleget és a helyére 5-10 fokkal hidegebb vizet pottyantottak vissza. Ezért 18 fokos.
#765
Sziasztok, valaki meg tudná mondani hol köbethetem nyomon az Északi-tenger vízhõmérsékletét Oostende partjainál?
#764
Ehh, még 1 centi minuszszomoru
#763
Ferenc! Ez már bohózat , ahogy mérik. Amikor én néztem,emelkedett. Kizárt,hogy egy két nap alatt csökkenjen kánikula nélkül. Fõleg úgy,hogy nem is stagnált a víz egy napot sem.
#762
A Balcsi szintje 25, a Velencei tóé 32 centivel magasabb, mint tavaly ilyenkor.
#761
Sió! 96cm-> csökken. Na erre varrjon gombot valaki,akkor 20mm csapadékot kapott bvefolyással együtt??
#760
Sziasztok mindenkinek!!!
Nem is gondoltam volna, hogy a júl 26-i beírásommal ilyen lavinát indítok el a Balaton vízállása és a Sió-csatorna szabályozása körül.
Ami azt illeti az már önmagában is óriási tény,hogy júl. végén aug. elején/ahol volt egy 5-7 napos kánikula 32-37C-al/nem csökkent a vízszint ,sõt egy icipicit még emelkedett is./Köszönhetõen az aug 2-ai zivataroknak és az aug 3-ai folyamatos csapadék hullásnak.
Ami azt illeti az aug. 2-ai zivatarok /Tapolcán 2-öt,Szentgyörgyhegyen 1-et ,valamint Badacsonyban 1-et és Badacsonytomajon még további 3-at/éltem át igen sok csapadékot adtak és igen intenzívek voltak.
Nem is egészen egy nap alatt 12 órától 24óráig,gyakorlatilag 12 óra leforgása alatt 7 zivatart éltem át és abból 3-4 igen intenzív volt.Ez valóban páratlan élmény volt.
2-án este 9 óra tájban pl. a Balaton fölött egy idejûleg 3 helyen is volt zivatar 1 kb. Tihany fölött , 1 Balatonlelle fölött egy pedig Máriafürdõ fölött volt.
Badacsonytomajból nézve csodálatos élményt nyújtottak a körös körül lévõ felhõ-felhõ és felhõ-föld villámok.1-et 2-öt meg is örökítettem belölük.
Más, a nyaralásom alatt a melettem horgászó srác egyik éjjel 5 db angolnát fogott ki./ebben voltak közepes és felnõtt példányok is/.
A következõ éjjel is fogott még 2db-ot.
úgyhogy van bõven angolna utánpotlás a Balcsiban.
Úgy néz ki 28-30-ig még pár napra visszatudok még menni az idén.
#759
Ferenc!

Errõl beszéltünk....

Utolsó észlelés

2024-06-16 23:17:50

Dorog - (137m tszf)

18.1 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

124071

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.