Azt írtam alább, hogy "feltéve, de nem megengedve" A feltevésre az AccuWeather térképe adott okot, ami túl erõs észak-atlanti ciklontevékenységet mutat (igaz, nem írja, a tél mely idõszakára gondol, ami nagy hiba) Nos, ezt lehet komolyan venni, vagy félig komolyan, de legyinteni azért ne legyintsünk rá. Különösen, hogy az észak-atlanti szeptemberi légnyomás-anomália is negatív lett, legalábbis a referencia-idõszakban. Természetesen nem hagyom figyelmen kívül a kis eltolással járó gyökeresen más eredményt, emögött valami -talán a hemiszférikus áramlási muszter instabilitása- áll(hat). Ez tényleg kétségessé teszi idén a DAI beválását.
Viszont a fentiekkel összecseng a saját, több évtizedes megfigyelésem. Eszerint zimankós teleket, hideg télközepeket gyakran blockingos, hidegleszakadásos szeptember, majd (északi)zonalitásos, gyakran csendes, anticiklonális október-vég és november-elõ elõzte meg.
Ennek az ellenkezõje, tehát a túl meleg, nyárias õszelõ, majd mozgalmas, szeles, hideg õszközép és vég (tehát meridionális jellegû) könnyen járhat a korai hideg teljes felszámolódásával, tartós elõoldali-zonális idõszakkal decemberben, január elején.
Sajnos, az idei õszünk eddig eltelt része inkább ez utóbbira példa.
Természetesen a lyukas közepû tél is hozhat nagyon szép zimankókat már korán (novemberben), de még inkább a tél második felében. Ez utóbbinak lehetõségére a szóban forgó térkép utal is.