Szia! Jó újra látni nevet .

Érdekes kérdés, hiszen a kevésbé hozzáértõ számára elég egyszerûnek tûnhet a dolog.
Ugyanis a napfolttevékenység megváltozásának hatására szemmel is látható változások következnek be a sarki területeken: a termoszféra alsó rétegében kialakul a sarki fény. Természetesen itt, és e fölött a Nap-energia hatásának nagy része elnyelõdik, hiszen itt a gáz pl. ionizált, atomos, és meleg. Kézenfekvõnek tûnik az a kérdés, hogy a napsugárzásból a felszínhez közelebb leérõ komponensek ezeken a területeken mit okoznak a sztratoszférában? Pl. a pion-sugárzás jó része a sztratoszféráig lejön, illetve ott az ózonréteg is. Utóbbival az a baj, hogy a fénysugárzás nagyrészt független (alig változik) az aktivitástó, így valószínûleg az ózonrétegre gyakorolt hatás által elõidézett változások elhanyagolhatóak. (Persze mi van akkor, ha mégsem?) Valószínûsíthetõ, hogy a sarki fény övezete, illetve a környéke elég erõs változásokon megy át ahhoz, hogy az alatta lévõ rétegek (mezoszféra, vagy akár a sztratoszféra is) viszonylag gyorsan reagálnak. A kérdés, hogy hogyan. De energetikai szempontból igen valószínûnek tarthatnánk, hogy erõsebb napfolttevékenység esetén ezekben a rétegekben az energiabevétel magasabb, ami itt kissé megemelheti a hõmérsékletet.

Számomra még egy érdekes dolog vetõdik fel: mi történik az arktikus fronttal télen?
Ekkor ugyanis eleve kialakul egy magas nyomású örvény a sarkvidéken a felszín felõl fejlõdve (ez egyébként a déli féltekén sokkal "szebben tanulmányozható"). Ennek határán az arktikus fronttól a sark felé keleti az áramlás, viszont ez a front nem feltétlenül ér föl a tropopauzáig. Ha a normálisnál magasabb a nyomás, akkor ez a front elvileg erõsödik, ami bezárja a hidegmag belsejét, így a polárfronti leszakadások (amikre azt szoktuk mondani, hogy "elfogyasztják a hidegmagot") után gyorsabban regenerálódhat.
De még nem beszéltünk a polarsplit-rõl sem, ami megint más jelenség.
Valószínûleg, ha a mechanizmust meg is ismerjük, akkor is külön feladat lehet ezeknek a jelenségeknek az együttes magyarázata, értelmezése: vajon beleillenek-e majd az elméletbe?