Sziasztok!

Olyan régen írtam ide.., legyen...
Hosszú lesz, de úgyis kevés hozzászólás születik.

Veszem a bátorságot, mert sokszor egy lapon kerül megemlítésre az AO és a NAO index, pedig két nagyon különbözõ dologról van szó. A két index mozoghat együtt (mindkettõ negatív, mindkettõ pozitív), de mozoghatnak külön utakon is, hiszen más-más folyamatokat írnak le/fednek le.
Az AO index (annak aktuális állapota) a nyári periódusban igen kevés hatással van Európa idõjárása, mármint gyenge a korreláció, szemben a NAO-val. Az AO elsõsorban az õszi /téli / kora tavaszi idõszakban használható sikeresen hosszútávú prognózis készítéséhez, míg a NAO a tavasz /nyár/ kora õsz indexe.

Korábbi (más fórumba írt) hozzászólásaimból ragadtam ki néhány gondolatot. Esetleg innen lehet(ne) a naptevékenység hatását tovább gondolni.

Akkor legyen mos csak AO:
Meg szerettem volna érteni, hogy a sztratoszférikus futóáramlás (polar vortex, 10 hPa-s szint) egészen pontosan hogyan is hat a troposzféra jet stream-jére (250 hPa-s szint), hiszen valójában õ a közvetlen felelõs a hidegleszakadásokért és a mediterrán ciklon genezisért, habár magát a folyamatot ténylegesen a polar vortex indítja be.
Nos, valahogy így:

beillesztett kép



Negatív AO fázis esetében:
- a nagyobb sarkvidéki nyomás hatására legyengült a poláris örvény (sárga nyilak), magyarul enged a poláris örvény a szorításából, már nem tartja olyan szorosan a hideg levegõt, gyengül a hurok
- ennek hatására legyengül a jet stream is (fekete nyíl), és nagyobb amplitúdójú lesz annak pályája, csökken a hullám sebessége (mély meanderezésbe kezdenek a hurkok/délebbi szélességekre lenyúló pályaív). A következmény pedig az, hogy a mélyebb hurok délebbi szélességekre engedi le a hideg légtömeget.
Magyarul tehát a gyengülõ, lassuló sztratoszférikus polar vortex az alsóbb szinten található troposzféra jet stream-re ugyanolyan hatást gyakorol, azon a szinten is lassul a szélerõsség és megindul a meanderezés, elindul a hideg levegõ dél felé.

és

Ha itt Link legörgetünk az oldal aljára, alulról a harmadik és negyedik táblázatban találhatóak az 1-100 hPa közti nyomási szintek hõmérsékletére és az adott nyomási szint geopot magasságára vonatkozó elõrejelzések (ezt a két tényezõk mérik és jelzik elõre, ebbõl számolódik az AO index is, pontosabban maga az AO index az 500 hPa-s geopot magassági anomáliát használja).

A folyamat pedig:
- magasabb sztratoszféra hõmérséklet
- az adott nyomási szint a szokásosnál/átlagnál magasabban van (átlag feletti geopotenciális magasságok, azaz pozitív geopot anomália)

beillesztett kép


- a normálnál magasabb nyomás a sarki területen
- gyengülõ futóáramlás (polar vortex), a sarki keringés gyenge
- meanderezõ jet stream a troposzférában
- a hideg levegõ délebbre juthat, déli (mediterrán) ciklon genezis
- csapadékosabbak a mediterrán ciklonpályán fekvõ területek
- az AO index tehát negatív fázisban (azaz negatív index érték)

beillesztett kép



Az AO esetében tehát a naptevékenység hatását a sztratoszféra hõmérsékletére gyakorolt esetleges hatásában érdemes keresni. A kapcsolat még nem bizonyított, legalábbis a pontos hatásmechanizmus még nem ismert, azonban egyetértve Attilával számos tanulmány és teória látott napvilágot az elmúlt években ebben a kérdésben.