Cseszneken júliusban 47,5 mm, Pápán 43 mm esõ esett.Júniusban Cs.:50,8 mm,P.:34,4 mm volt,vagyis az átlag(kb.68 ill 74 mm a két hónap mindkét helyen) valamivel több mint a fele leesett a nyáron .Ez nem lenne különösen kevés,ha nem lenne a nyár közel 3 fokkal melegebb az átlagnál.Ha a nappali felmelegedést nézzük még melegebb volt az átlagnál,de a derûs ,hûvös éjszakák egy hét kivételével tompították az így is kimagasló átlag még extrémebbé válását.
Összehasonlításul a tavalyi június 120 ill. 111,1 mm-t,a július 17,6 ill. 45,6 mm-t hozott.Már szárazság alakult ki aug. elejére,de az aug. 100 mm körüli csapadékával mindkét helyen gátat vetett az aszálynak.
Adódik az összehasonlítás az 1992-es extrém aszállyal,amikor júl. közepétõl aug. végéig gyakorlatilag nem volt esõ az egész országban,szinte folyamatos hõség mellett.Akkor Cseszneken jún.1 . és júl 16.között 160 mm esett,így a szárazságot megelõzõen bõséges volt a csapadék és átlagos hõmérséklet volt.40 fokos meleg késõbb sem alakult ki,így az aug-ban kiteljesedõ aszály már sok kultúrában nem tudott végzetes kárt okozni.
Most már május végétõl kezdetét vette a szárazság és hõség,így a harmadik hónapjába lépett.Ugyanakkor nem érinti az ország egészét,mert május-júniusban a konvektív csapadékok egyes körzetekben bõséges esõvel szolgáltak.Júl.10 után országszerte kibontakozott az aszály,de a kultúrák 3-4 héttel elõrébb tartanak az átlagnál a fejlõdésben,így most sem lesz a 92-esnél nagyobb mérvû aszálykár(20-30 %),ha az augusztus az eddigi átlag körüli formáját megtartja.Azokban a körzetekben,ahol az aug. átlag alatti csapadékot hoz,akár 50 %-os is lehet a kukorica,cukorrépa,szõlõ,gyümölcsök,burgonya stb. terméskiesése szerintem.