2024. május 20., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#210684
Igen jan. 6.-ig érdemleges változás nem lesz 27.-tõl kezdõdõen, enyhe idõ idõszakos esõvel néhol havasesõvel. A ködös idõ megszûnik (vagy idõszakos jellegûvé korlátozódik).
A légmozgás elég erõs lesz a jelenlegihez képest:
Link
Link
Link

Hidegleszakadásnak nyoma sincs, de nagyon enyhe levegõ sem érkezik fölénk.
Nappal lesznek kellemesnek mondható 10 fok körüli hõmérsékletek is.
#210673
Egy-két elõjel valóban feltûnt hozzávetõlegesen Három királyok környékén ( január 6.). Az egyik az egyre inkább lefelé szóró NAO- index, de a GFS-futások érdekesség részében is egyre gyakrabban feltûnik egy tekintélyes északkelet-európai hidegmag, amely (feltéve, ha kialakul és Közép- Európa irányába mozdul, egy majdani makroszinoptikai váltás elõjele lehet. A csillagászati tél kezdetén 10 napon túl keresgélni a telet 300 órán túl elég nagy mizéria, de csak lesz ez jobb is. havazas
#210666
Komoly makro átrendezõdés tûnt fel így estére szinte minden modellen a jövõ év elejére,szemben akár a reggeli végtelenbe tûnõ ciklon gyárral szemben. Kíváncsi leszek a folytatásra.
#210628
"Északkeleten nyilván jelentõs volt a lehûlés, de itt Észak-Dunántúlon alig lehetett észrevenni"
T2m minimumok: Link Link Link


#210625
Micsoda szerencse, hogy van itt egy ilyen sasszemû ember, aki apróságokat is észrevesz -hogy ne lehessen akármit kirittyenteni ide a papírra (akarom modani, képernyõre) kacsint
Egyébként igazad van:

Link
Link
Link

Link
Link
Link

Látható, hogy az AC fedte területünket tényleg érte egy "hideglötty" északról a kérdéses napokban.
Északkeleten nyilván jelentõs volt a lehûlés, de itt Észak-Dunántúlon alig lehetett észrevenni. Illetve arra emlékszem, hogy a karácsonyi enyhülés ónos esõvel járt nálam is, tehát "fagyra jött".
Ettõl a rövid epizódtól eltekintve azonban tényleg nagy a hasonlóság az idei december és a 2004-es között.
#210621
Keresni viszont nagyon jó lehet vele!,mármint D.M-nek!
#210620
Ez ugyan olyan "kézenfekvõ" mint a "szeptemberi" kemény tél jelei. Mindig lehet hasonlóságot felfedezni, de ebbõl prognosztizálni nagy hiba, sok mindenkit félre vezethet.
Nem gondolom, hogy ez a tél olyan lesz mint a 2004/2005, sõt kizárom még a hasonlóságot is. Nincs két ugyanolyan kimenet. DM is a hasonlóságokból készíti az éves prognózisát. laza
#210619
Ebbõl az aspektusból persze hogy nem kézenfekvõ (egyébként hangot is adtam kételyeimnek: "nincs két egyforma tél!) Viszont mégis a tapasztalat azt mutatja, hogy vannak az idõjárásban tipikus helyzetek, és azok sokszor (de korántsem mindig!) hasonló kimenetelekkel járnak. Hogy messzebb ne menjünk: a tél közepi dühögõ zonalitás rendszerint január közepére, harmadik dekádjára cseng le.
Feltételezem, hogy a cirkuláció hosszan fennálló "keretkörülményei", um. száraqzföldi hófelhalmozódás, sarki jégtömegek elhelyezkedése kényszerít arra hosszasan fennálló, vagy ki-kiújuló "mintázatot".
#210617
Mondjuk 19-22. között nagyon más volt, mint idén, mert az ország nagy részén száraz, napos idõjárás uralkodott, kemény éjszakai fagyokkal. Zabar 22-én -16 fokot mért.
#210615
OK, de nekem ne biciklivel jöjjenek, hanem KV-1 nehézpáncélossal! laza hideg hideg
#210614
"Kézenfekvõ a feltételezés, hogy a folytatás is hasonló lesz. " - nem tudom, mitõl lenne kézenfekvõ, pont ez az idõjárás leglényegesebb eleme, hogy tetszõlegesen hasonló helyzetekbõl rövid idõn belül egészen más kimenetet tud produkálni. Nézz rá a fáklyára, két héttel az indulás után mekkora különbségek vannak a bélyegdiagramokon, pedig azok induláskor sokkal kevésbé különböztek, mint a 2005-ös meg az idei helyzet.

#210613
Az indexek is nehany napja lefele szornak, ez is jo elojel, ma nezted oket maradt a tendencia?
#210612
Kíváncsi leszek,nem számonkérésképpen,de a december utolsó harmadára is téli fordulatot körvonalaztál. nevet Inkább januárba legyen mint késõbb,nem bánnám ha bejönne. nevet
#210611
Egyébként nem tudom, hogy Te, mint (hozzám hasonlóan) múltba nézõ hajlamú ember, észrevetted-e, hogy több, mint meghökkentõ hasonlóság van az idei tél eddigi (és közeljövõben bizton várható) menete, és a 2004/2005-ös tél között.
Akkor is hidegpárna volt december közepén, tartósan magasnyomású, ködös, borult, hideg idõvel. Aztán karácsonyra átfogóan megenyhült, dec. 25-én erõs elõoldali déli szél, napos idõ volt valamivel 10 fok fölötti maximummal. Karácsony másnapján mediciklon, esõ. Majd visszaálló zonalitás a két ünnep között. Kísérteties a hasonlóság a mostani idõjárással, még abban is, hogy 2004 december végén szintén a Hudson-öböl fölött volt a bõdült hidegmag!
Kézenfekvõ a feltételezés, hogy a folytatás is hasonló lesz. Azaz, január második felére -2005-ös mintára- idén is megjön a tartós blocking, az igazi hideg tél. Kézenfekvõ, de mérget azért ne vegyünk rá. Tényleg nincs két egyforma tél.
Egy ideje már én is nézegetem a Kara-tenger környékén, az Ob folyó torkolatánál és attól valamivel keletre perzisztáló, növögetõ hidegtömeget. Ebbõl csakugyan lehet valami a számunkra is a késõbbiek folyamán. Egyelõre azonban a bika zonalitás nem engedi, hogy ez a hidegtömeg tért nyerjen Európa felé.
Az indexek lefelé indulnak a hónap legvégén -ez is jó jel, de kérdés, vajon tartós marad-e a tendencia.
Az biztos, hogy a mostani alaphelyzet ("marokhelyzet" -ahogy egyik társunk tegnap kifejezte magát) roppant tipikus, és roppant kifejlett. Brutális hidegtömegek Észak-Amerika szubarktikus régiójában (bár Novaja Zemlja környékén lenne ilyen!) melyek folyamatosan csorognak ki az óceánra. Emiatt "õrjöngõ" észak-atlanti ciklontevékenység, mi persze elõoldalon ill. nyugati áramlási zónában. szomoru
Elsõ ránézésre nehéz lesz legyõzni ezt a "marokhelyzetet". Igaz, 2005-ben is pikkpakk megszûnt a dühöngõ zonalitás január harmadik harmadára.
Ja, és az állatok! Õszi viselkedésük (a vadetetõkhöz és a lakott helyekhez való húzódás) kemény telet ígért, ahogy Snowhunter barátunk megírta.
S mint tudjuk, a vadak sohasem tévednek! kacsint
#210603
Én is nézegettem ezeket a térképeket a napokban, aztán tegnap "megelõztél", hamarabb láttam a linkjeidet, mint az oldalt...Hát azt hittem meghekkelted! Aztán eszembe jutott, neked ugyan ilyenre semmi okod. nevet Tehát az elmúlt napokban semmi jele nem volt még átrendezõdési lehetõségnek, tegnaptól már igen, ma meg... Egyelõre az egy izgalmas kérdés, hogy ki fog e terjedni, és mikor ez a Link Link hidegfelhalmozódás magasabb légrétegekre is.Mint látható az alacsonyabb légrétegeknél elindul a folyamat. Ha igen, már csak kedvezõ áramlási viszonyok kellenek. (Milyen jó helyen is kezd az felhalmozódni!) A mi telünk mindig lutri. Rendkívûli ritkaság a három kemény téli hónap, a kettõ azonban nem annyira, és most eltelik egy, makro léptékben értékelve "enyhe, zonális". Indulnak Szergejék lassan... Link
#210597
Nem értelek titeket. Nagyon szép jelek alakulnak ki a januárra! Ha csak a modelleket nézem akkor is, de nem szoktam hosszabb távra figyelni, csak kizárólag az indexeket. Még nincs meg a decemberi pontok átlaga de vaskos pozítiv lesz ez tuti:-)
No de mutatok egy-két nagyon is figyelemreméltó dolgot a modelleken, hogy mi is alakulhat ki és mondhatom, hogy sokak sírásával ellentétesen ez már bizony nem rossz elõjelek, no de még sokat javulhat és romolhat is, de ezeknek tessék szurkolni én ellenszurkolni:-) mert tényleg szépek a tél szerelmesei számára.

Mint tegnap mondtam a sarki hideget egy AC híd kettészedi láthatóan egyik marad Amerika felett de mivel már nem stabil így a hidegbázis inkább Kanada felett tartózkodik, minthogy délebbre jusson a másik pedig elindult Eurázsia felé.
Most vagyunk itt:
Link
Semmi nincs fent, csak ciklon de picit távolabbi idõpont:
Link
Máris látható középen egy 1030hPa-os anticiklon kiépülése.
Tovább:
Link
A hidegmag kettéválik, már több futásba figyelem valószínû az AO ezért indult meg lefelé.
Légnyomások:
Link
Link
Link
Link
Izland, Brit, Skandináván, Orosz mind-mind magasnyomást erõsödését mutatja.
Grönlandon a hidegmag enyhül, megszakadni látszik, szóval máshol fog összpontosulni:
Link
Ural környékén lábas hideg nagy területen kezd kialakulni ez így folyamatosan erõsödik a modellek szerint így felette az anticiklon is erõsödik, majd ki is fog hûlni.
Link
Link
A véleményem, hogy ebben a téli szezonban most a legnagyobb esély teljes átrendezõdésre és szerintem január elsõ napjaitól meg is fog történni. Várjunk még 2-3 napot az indexpontokkal és tisztább lesz kép, de valljuk be most egész szépen áll a tél szénája:-)

#210585
Mikulás után a nagy Karácsony utáni armegeddon várás közepette,azzal szemben látható,volt hogy nem átmeneti lesz ez a jellegtelen idõ,de még én is arra számítottam,hogy a hónap végére gyengül a csigagyár,de szinte konstansnak tûnik. Jelen helyzet szerint,január elsõ felében lehet elõször változás,de mire az érezteti hatását eljutunk a hónap középig is. Már megint arra tendál a dolog,hogy január végi,februári,márciusi kemény tél(értsd vaskos negatív T850,mediterrán-ciklonok,havazások stb.) lehet ahogy az utóbbi években... szomoru

Utolsó észlelés

2024-05-20 02:01:41

Ercsi

16.3 °C

31500

RH: 69 | P: 1010.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121732

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.