Parancsolj, Dávid nevet

#787. - jaurinum (Gyõr, Graboplast) 2006-02-05 20:56:47

Télidézõ 1929-bõl - I. (Dunántúli Hirlap, 1929 feb.5.)

"Gyõrött már az egész január hidegebb volt a rendesnél, havi középértékben majdnem 3.5°C-al. Bár január folyamán, 11-én -19°C-ig is süllyedt a hõmérõ, az igazi hideg február 3-ra alakult ki, amikor 25 fokkal csökkent a hõmérséklet fagypont alá. Ennek a szokatlanul szigoru téli idõjárásnak részben helyi részben távolabbi okai voltak. A fõbajt az okozta, hogy Oroszország közepén szokatlanul nagy nyomásu légörvény alakult ki, mely fokozatosan terjeszkedve hideg kontinentalis légtömeggel árasztotta el egész Európát és hazánk fölé kerülve január 26-án indította meg azt a példátlanul erõs lehülést, amelyhez foghatót nem igen találunk az utóbbi két évtizedek idõjárásának történetében. A nagy légnyomással járó, derült idõjárás azután megteremtette helyi gyümölcseit, amennyiben ilyenkor a nappali besugárzás hõnyeresége a rövid nappalok miatt sokkal kisebb, mint a hosszu éjszakán történõ erõs kisugárzásból származó hõveszteség. Miután igy a kisugárzás hütõ hatása van tulsúlyban, ennélfogva a levegõ hõfokának napról-napra süllyednie kell, ami aztán szigoru téli idõjárásnak lesz okozója. Ezidén ehhez még hozzájárult a hatalmas hótakaró, amely január folyamán az egész Dunántult átlag 30cm vastag hóréteggel boritotta. Ez a hótakaró hütõ hatásával szintén hozzájárult a nagy hideg kialakulásához, viszont megvolt az a haszna, hogy a kifagyás ellen megvédte a vetéseket, ami nemzetgazdasági szempontból elõnyös körülménynek tekinthetõ."

Folyt. köv. a jövõ héten, napra pontosan tartva a 77 éve történteket.
[bakonyvár korábban közölt összegzésébõl kiderül, hogy ez a február bizonyult az egyik legkegyetlenebbnek a nyugaton élõk számára - a feljegyzések kezdete óta.]

#794. - jaurinum (Gyõr, Graboplast) 2006-02-07 18:05:18

Télidézõ 1929-bõl - II. (Dunántúli Hirlap, 1929 feb.6.,8.)

"36 év óta nem volt a maihoz hasonló hideg [bodócs istvánnak, a gyõri meteorológiai állomás vezetõjének nyilatkozata]
Ehhez hasonló hideg tél ezelõtt 36 esztendõvel, 1893 januárjában fordult elõ utoljára, teljesen hasonló körülmények között, csakhogy még sokkal hidegebb volt az idei januárnál. Ennek jellemzésére elég annyit megemliteni, hogy míg az idei januári középhõmérséklet Gyõrött 5.6 fok volt fagypont alatt, addig 1893-ban –11 fokig süllyedt le.
Ami a közeli napok várható idõjárását illeti, az oroszországi nagy légnyomás legyengült ugyan, helyette azonban Finnország közepén alakult ki újabb nagy nyomásu légörvény. Ennek következményeképpen derült éjszakák mellett ismét erõs lehülés várható, mely eltart e hónap közepéig. Valószinü azonban, hogy a tél legszigorubb részén már tul vagyunk, ugy hogy a gyertyaszentelõi mackó filozofiája ezidén feltétlenül be fog válni.
Az, hogy egyes helyeken, pusztákon –30 fokos hõmérsékletet mutatott a szabadban álló hõmérõ, nem annyit jelent, hogy a levegõ hõmérséklete is ugyanennyi volt. A higany ugyanis derült éjszakákon sokkal erõsebben sugározza ki magából a meleget, mint a sokkal ritkább levegõ. Ha tehát a hõmérõt nem veszik körül zsalurendszerü védõházikóval, akkor éppen ugy nem a levegõ hõfokát fogja megmutatni, mintha kitesszük közvetlenül a nap sugárzásának. A különbség a Nap sugárzásának függvényében 6-8°C is lehet a valóságos levegõ hõmérsékletéhez képest.
Mint érdekes jelenséget, felemlithetjük azt is, hogy az idei nagy hideg csak a sikságokon jelentkezett, s már a Dobogókõn, meg általában a talajfölszinrõl 300-400 méterre átlag 12°C-al magasabb volt a hõmérséklet. Ennek oka az, hogy a súlyos, hideg levegõ mintegy lefolyik a hegyek oldalairól, s így a völgyeket és sikságokat árasztja el lomha tömegével.
A hõmérõ ijesztõ lesüllyedése nyomában kullog az emberiség egyik legfélelmetesebb réme, a spanyolnátha, s az egészség megóvásához szükséges hatalmas összegeket vág ki az emberek zsebébõl."

Folyt.köv. febr. 12-én, akkortól kezdõdött csak az igazi zordság 1929-ben.

#808. - jaurinum (Gyõr, Graboplast) 2006-02-11 13:25:37

Télidézõ 1929-bõl - III. (Dunántúli Hirlap, 1929. feb.12.)

"Dermesztõ hidegben"

"Fut mindenki a dolga után, s kékre-zöldre fagyva ácsorognak az utcasarkon nyomorult, étlen munkanélküliek, várva egy félórai vagy egyórás dolgot is, csak hogy pár fillért keressenek, hogy legalább kenyér legyen otthon a gyerekeknek, az asszonynak, vagy a beteg, munkaképtelen szülõknek. Még a meleg szobából sem jó kinézni a csonttá fagyott utcákra, a megmerevedett, fehér fákra, már nincs öröme sem a rettentõ télnek, már fáj a fehér hó, fájnak az ereszekrõl fenyegetõen csüngõ jégcsapok, minden fáj, ami a télbõl van, s igazán nincs öröme már a télnek.

31 fokos hideget mértek ma Gyõrött. Az átmeneti jellegû enyhülést az Oroszország felõl jövõ ujabb fagyhullám rendkivüli hidegre változtatta szerte az országban. A MÁV-tól kapott értesitések szerint a rendkivüli hideg és a szombati szélvihar következtében beállott nehézségek ma sem csökkentek. Az ujabb fagyhullám, mely szombaton ért Magyarország fölé, fölülmulta az eddig mért hõsüllyedést és Gyõrött a mai, reggeli órákban –31 fokot is mértek. Ez a nagy hideg 1 méteres jégpáncéllal boritotta be a gyõri vizeket, és a környékbeli falvak lakossága igen sok helyen a hótorlaszokkal elboritott utak helyett a Duna, Rába, Répce, Marcal jegét használja közlekedési utnak, megrakott szekereivel. A szombaton utnak indult autósok már a legközelebbi falunál visszafordultak a szélvihar miatt, az országutakra szórt hótömegek és a rendkivüli hideg miatt. A fagyfrontról érkezett mai távirataink a következõk: Prága: némely helyen –35 fokot is mértek, este 6 órakor Prágában 21 fok volt fagypont alatt. Bécs: a városban 26 fok hideget mértek a fagypont alatt, ez 4%-al magasabb a tegnapi hidegnél."

#817. - jaurinum (Gyõr, Graboplast) 2006-02-14 21:00:35

Télidézõ 1929-bõl - IV. (Dunántúli Hirlap, 1929. feb.14.,15.)

Feb. 14.
"Hírek a fagyfrontról"
"A Budapesti értesitõ jelenti: a Meteorológiai intézet esti jelentése szerint havazásra hajló idõ várható, a fagy lassu enyhülésével. Romániában erõs hófuvás majdnem megakadályozott minden forgalmat. Campina közelében egy cigányfaluban megfagyva találtak 10 embert, Kisinevben 14 tagból álló parasztcsalád fagyott meg. Bukovina el van zárva a külvilágtól. A hideg 34 fokra szállott alá, a Dunán 2 méter vastag jég van. 2 vonatkomp tegnap reggel óta befagyva áll a vizen Koppenhága mellett. A kompokon 1600 utas van. A kiszabadítás érdekében jégtörõ hajót küldöttek utnak, azonban azt is tétlenségre kényszeritette a hatalmas jégtömeg."

Feb. 15.
"A város lefoglalta a tejkészletet. A 3 napos szibériai hideg után a tegnapi reggelre enyhült az idõ, s Gyõrött frissen hullott fehér hólepel boritotta el az utcákat. A havazás több-kevesebb erõvel egész nap és egész éjjel tartott, vastag hóréteg lepte el az egész várost, és zavarta meg a már ugy-ahogy helyreállott forgalmat. A hetivásárra bejött kevésszámu falusitól megtudtuk, hogy a havazás nemcsak Gyõrött, henem a vármegyében, és a szomszédos megyékben is megkezdõdött. Az egésznapos erõs havazás délutánra már csaknem teljesen megbénitotta a forgalmat. Tegnap Bécsbõl érkezett egy autó, s a máskor 2 és fél-3 órás utat 3 nap alatt tudta megtenni, azt is ezer viszontagságon keresztül, lapátolással, lóvontatással, alágyujtással cifrázva."

A rettentõ fagyokat ezután országos méretû szakadatlan havazás váltotta fel, az ország települései berendezkedtek a túlélésre..

#823. - jaurinum (Gyõr, Graboplast) 2006-02-16 16:08:51

A 77 esztendõvel ezelõtti február idõjárási lapszemléjének utolsó elõtti része:
-------------
Télidézõ 1929-bõl - V. (Dunántúli Hirlap, 1929. feb.16.,17.)

Feb.16.
„Az ujabb havazás katasztrófával fenyegeti a városok ellátását
A tegnap délután beállott szünet után, amely már az állapotok javulásának reményét csillogtatta meg elõttünk, az éjszakai órákban ismét megindult a havazás, s most már uj erõre kapva szakadatlanul hullanak a fehér pelyhek, melyeket felkavar a fokozódó szél. Orkánná erõsödõ szél hótorlaszokat szór az imént eltakaritott tájra.
Az országutak forgalma teljesen megakadt, s ma csak néhány szomszédos községbõl jöttek be tejesszánok. 10 napra bezárták az iskolákat az egyesitett vármegyék összes népiskoláiban febr. hó 15-25-ike reggelig. A Gyõr-Jutasi vonal, az Eszterháza-Celldömölk és Celld.-Fehérvár vonalon szünetel a forgalom, a helyi vonatot Gyõr-Moson között talán sikerül fenntartani."

Feb.17.
"Tegnap este a havazás elállt, munkások egész serege és egész kocsitábor fárad egész nap, hogy végre normális képét és normális forgalmát visszakaphassa a hó alá temetett város. A postai csomagfelvételt a Dunántúl egész területére beszüntették. A város melegedõszobát rendezett be és meleg levest osztogat. A hideg az utolsó 3 napban lényegesen enyhült, s a tegnap esti –7 fok mellett ma reggel –6-ot mértek.
Táviratainkból: Innsbruck: reggel –22.5 fokot mértek. A hegyekben –37 fokot is. Nizzában –4 fokot, Párizsban –5 fokig szállt alá már csak a hõmérséklet, tehát mindenütt enyhült.
Az Adria felõl áramló meleg hullám következtében Magyarországon az idõjárás megenyhült. Budapesten ma reggel –2 fok. Tegnap erõs hóesés volt, melyet esõ váltott. Az esõ késõbb szünetelt, s az esti leszállott hõmérséklet következtében ismét hóesés állott be."

#828. - jaurinum (Gyõr, Graboplast) 2006-02-18 12:21:10

Télidézõ 1929-bõl - VI., befejezõ rész (Dunántúli Hirlap, 1929. feb.19.,20.,21.,22., márc.1.,15.,23.)

Feb.19.
"A megjuhászodott idõjárás és a havazás az egész vonalon biztató jeleket mutat, hogy ha ujabb hótömegek és viharok nem következnek. Lapzártakor értesültünk, hogy Hegyeshalom-Gyõr között a teherforgalom a ma, hétfõi nappal megindul, és holnapra az egy hete Hegyeshalomnál veszteglõ szerelvény Gyõr részére feladott nagyobb fa- és szénszállitmányai megérkeznek.
A vetésjelentésben ez áll: az elmult 4 hét elsõ felét 0, +5 fokig terjedõ hõmérséklet és bõ csapadék jellemezte, ez a 2. két hétben –20, -30 fok között mozgott. A csapadék igen bõ maradt."

Feb.20.
"Ma d.e. 11 órakor –1 fok. A vagóngyárban is megkezdõdött a munka, már csak a pályaudvarok eltakarítása van hátra."

Feb.21.
"Mindenfelé lehet utazni. Ma –8 fok volt."

Feb.22.

"Mikor és hol volt a leghidegebb Magyarországon?
Magyarország egyes vidékein 1861 óta, 1888-ban volt a leghidegebb, amikor is Nagyszeben városában 35 fokig szállott a hõmérséklet fagypont alá. Dunántulon és az Alföldön a mostani hideg a legnagyobb ritkaság számba megy. Itt 1861 óta a leghidegebb idõjárást 1893-ban tapasztalták, amikor Debrecenben –26, Szegeden –27.3 fokot, Pozsonyban –22 fokot mértek fagypont alatt. Az idei szigoru és zord tél még ezeket is felülmúlotta, mikor, amint mindenütt, Gyõrben is –31 fokot mértek."

Márc.1.
"A 2 napja tartó általános enyhülés csatakos sarat, vizet, hólevet hagyott hátra Gyõrött az utcákon. Ma reggelre ismét –10 fok alá szállt a hõmérséklet, ideiglenesen csillapitva aggodalmát a Duna jégtorlaszain dolgozóknak. Vízügyi mérnökök keltek utra városunkból is Pozsony és a Vaskapu irányába, ahol óriási jégtorlaszokkal küzdenek.
Jelentés: az olaszországi depresszió valamint ennek Magyarország keleti része fölött lévõ nyulványai megerõsödtek, ami a tõlünk északra levõ hideg légtömegek beáramlását az országba erõsen megélénkitette."

Márc.15.
"Ugyszólván az egész Duna jég alatt van."

Márc.23.
"Budapest felett csekély megszakitással áll, Adonyig zajlik, Dunapentele és Dunaföldvár között áll a jég."

Vége