A következő eset kapcsán elég sokáig keresgéltem a reanalízis-térképek között. Pedig nem is történt régen, és híres/hírhedt  is: a 2013 október eleji erős éjszakai fagyokról van szó. Maga a fagyos időszak nem hagyott mély nyomot az emlékezetemben, de azt semmiképp nem mondanám, hogy nem méltó a figyelemre. Október 3-tól október 7-ig, azaz nem kevesebb, mint 5 napon keresztül volt erősebb-gyengébb éjszakai fagy az országban. A legerősebb és legkiterjedtebb fagyot 4-én és 5-én figyelték meg:  akkor az országban több helyen -5 fokig  süllyedt a hőmérséklet a nem kifejezetten fagyzugos területeken is. Az ismert "éjszakai lehűléses" helyeken pedig ennél is hidegebbet lehetett tapasztalni. 6-án már csak a Duna vonalától keletre voltak fagyok, ott azonban helyenként még akkor is elég erősek. A Dunántúlon ekkor már kifejezetten enyhe volt a reggel: nagy területen 7-8 fokot mértek. Északkeleten, keleten viszont még aznap is előfordultak -4, -5 fokos minimum-hőmérsékletek. Egy nappal később, azaz 7-én az ország területén a Tiszántúl kivételével már nem volt fagy,  és a Tiszántúlon is már csak kevéssel süllyedt 0 fok alá a higanyszál. Észak-Dunántúlon ugyanakkor 10-11 fokot mértek.
A "fagyizásból" jószerint csak a Kisalföld nyugati fele maradt ki. Itt csupán 3-án hajnalban fordult elő kevéssel 0 fok alatti hőmérséklet. 4-én és 5-én, mikor a Dunántúl északkeleti részein is előfordultak -5 fok körüli fagyok, Győrtől nyugatra néhány fokkal 0 fok felett maradt a kora reggeli hőmérséklet. Nálam -2 fok volt ezeken a reggeleken; elég csípős, de nem rendkívüli időjárás október eleji napokon.
Nézzük a korabeli térképeket, melyek rögtön megmagyarázzák északkelet abszolút elsőbbségét a fagyos szituációban:
Link     Link      Link     Link      Link       Link
Tipikus "oldalzsebes", magasnyomású hidegöblítés volt ez egy skandináv-balti középpontú AC előoldalán. A hideglevegő legalacsonyabb hőmérsékletű része nagyrészt a Kárpátokon kívül maradt, illetve épp csak "megnyalta" Magyarország északkeleti vidékeit.
Valaki a metnetes kollégák közül október 1-jén megemlítette, hogy mi lenne, ha kicsit nedvesebb lenne a levegő...meg talán lehet is majd. Megjöhetnének az első síkvidéki hózáporok is. Hát, a helyzet reménytelen "oldalzsebességét" elnézve ez eleve kilátástalan volt. Puskaporszáraz sarki/kontinentális légtömeg árasztott el, és a szinoptikai térképek tanúsága szerint a közelünkben sehol sem tartózkodott nedvesebb levegő. A beáramlott levegő igen alacsony nedvességtartalmának köszönhetők egyébként a viszonylag erős fagyok. Megjegyzendő, hogy 4-e a Dunántúl tekintetében 5-e pedig már a keletebbi országrészre nézve is "utolsó éjszaka" volt, 850 hPa-on már megkezdődött az enyhébb levegő beáramlása.
Az inverzió is már jól működött akkor, hiszen 6-án és 7-én, mikor még bőven előfordultak éjszakai fagyok, 850 hPa-on már 5 fok körüli volt a hőmérséklet.