A következő erős hidegfront okt. 13-án az esti órákban érkezett az Észak-Dunántúlra (1981-ről beszélünk). Meglehetős légnyomás-süllyedés előzte meg, emlékeim szerint az aneroid mutatója 1000 hPa közelébe ballagott le (ezt a reanalízis igazolja is).
Keddi nap volt, és a feleségemmel (akkor még barátnőm) elhatároztuk, hogy este, sötétedés után tábortüzet gyújtunk a győri Mosoni Duna partján, az ún. Vargakő melletti ártéri füzesben. Tüzet rakunk, és almát sütünk. Hát, ilyen hülyeséget is csak két éretlen, tizenéves süvölvény találhat ki... Ma már nagy hatósági balhé is lehetne ilyen szabálytalan tűzrakásból, főleg városi belterületen. De azok még rendetlenebb idők voltak, szerencsénkre. Erős szürkületben el is bicikliztünk Győrzámolyról Győr-Révfaluba annak dacára, hogy előtte megkaptam valami hasmenéses vackot, nem voltam teljesen jól. Egész nap prefrontális dny-i szél fújt, késő délután már erősen növekedett a felhőzet. Mire tapogatózva meggyújtottuk a tüzet a sötét erdőben, elkezdett esni az eső. Először ritkásan, majd mind sűrűbben. Tombolt a szél. Mit volt mit tenni, eltapostuk a tüzet, aztán haza! Az almasütésből semmi se lett. Ez egy keddi napon történt egyébként.
A vonatkozó szinoptikai térképek:     Link     Link
Tipikus hidegelöntéses helyzet egy észak-európai ciklon hátoldalán. Elég szaftos.
A következő napon, szerdán hidegfront mögötti, sorozatkonvekciós szituáció állt elő. Egymást követő periódusokban sötét, gomolyos felhők bukkantak fel északnyugatról, záporokat, szélrohamokat, hirtelen hőmérséklet-zuhanást hozva. A záporos etapokban talán 10 fok se volt. Magamban meg is jegyeztem, ha ez a helyzet egy hónappal később jön, már hózáporok lennének. Lettek is: még egy hónapot se kellett várni rájuk...