Északkeleti AC peremén beszivárgó száraz, hideg levegő érdekes időjárást hozott 1982 kora őszén is. Ez az ősz ugyan jobbára szokatlan melegeket hozott, mégis előfordult pár érdekes, "oldal-oldazsebes" hideg epizód a szeptembertől decemberig terjedő időszakban.
A szeptemberi eset így festett:
Link     Link
Látszik a kontinens keleti részén, magas szélességen kifejlődő AC. Ami igazán figyelemre méltó, hogy az anticiklon keleti oldalán, az orosz tábla északi területein milyen töméntelenül sok fagyos levegő halmozódott fel. Itt még a -15 fok alatti hőmérséklet is megjelent 850 hPa-on.
Okt. 3-ra (vasárnap) a hideg, száraz levegő az AC központ alatt "bekanyarodott" nyugat felé  -azaz felénk. Az 5 fokos T850 izoterma északkelet felől megérkezett határainkra:
Link
Másnap, okt. 4-én (hétfő) az 5 fokos T850 izoterma teljesen túlfutott rajtunk, sőt észak felől a 0-ás is megközelített:
Link
A következő napra (okt. 5-e) vonatkozó térkép már teljesen világosan mutatja, hogy térségünk a hidegáramlásnak csupán egy gyenge mellékágát kapta. A szárazföldi hideg zöme az Ural-vidéktől a kazah határvidék érintésével a Fekete-t. irányába áramlott. Az érintett területeken téliesre fordult az idő:
Link
A hidegtömegnek minket ért gyengébb lökése is elég volt azonban ahhoz, hogy az egész szeptemberre jellemző késő nyárból hirtelen hűvös őszt csináljon. A lehűlés okt. 3-ra, vasárnapra vált igazán érezhetővé. Ezen a napon vékony, egyöntetű fátyolfelhőzet borította az eget, melyen áttűnt a napkorong. Mérsékelt keleti, délkeleti szél mellett kora délután csak 12 fokot mértem. Azon a hétvégén a feleségem (pontosabban akkor még csak barátnőm) szüleinek győrzámolyi házában tartózkodtam. Vasárnap délután nagy sétát tettem a barinővel a Mosoni-Dunát kísérő erdőkben és mezőkön. A részletek nem publikusak, mindenesetre csodálkoztam, hogy az "asszon pajtás" milyen jól bírja a hideget...
Este visszautaztam Budapestre, az egyetemre.
Az ominózus AC közvetve egy kisvártatva bekövetkező újabb, érdekes eseményhez is hozzájárult. Már az október 5-re érvényes szinoptikai térképen teljesen világosan látszik az AC klasszikus kelet-balkáni leorrosodása, ennek kapcsán a hidegáramlás lefordulása a Fekete-t. illetve Kis-Ázsia irányába. Az AC hátoldalához (így térségünkhöz) pedig "neki dörgölőzött" az óceán felől közeledő fejlett ciklon. Az anticiklon nehezen mozdult kelet felé, "lestoppolta" a ciklont, melynek előoldalán így összetorlódtak az izobárok, igen megnőtt a nyomásgradiens:
Link     Link    
Két napig tombolt az immár meleg déli, délkeleti szél az országban. A Dunántúlon komoly károk is keletkeztek.
Megjegyzendő, hogy abban az évben a tél első 2/3-a enyhe, ócska lett.