Ha az interpolált MISH térképeket vesszük alapul, akkor az alapján a december biztosan vastagon pozitív anomáliás, az 1981-2010 közötti időszakra vetítve. 1-1,5 C fok borítékolható. Ez kb. reális is lehet, nem felejtve azt a tényt, hogy éppen a Magas-Börzsönyben volt két olyan 1-1 hetes időszak is a hónapban, ami kifejezetten kemény téli időjárást hozott. Vagyis erősen szórt az eloszlás.
A január már érdekesebb, mert ott csak(!) a szűk mérőpont ugrik ki a MISH térképen a kb. 0,5 C fokos pozitív anomáliával, a hegység többi, teljes területe pedig nagy átlagban 0,5 C fokkal átlag alatti.
Ennél a generálszószos algoritmus játéknál jobb lenne a nyers NHH adatokat látni.
Tésa nem reprezentatív a hegységre, még hegylábra sem, így azt ejtsük ki. Az NHH pedig csak egyetlen pont a 600 négyzetkilométer teljes reprezentálására, ami meg édes kevés. Ráadásul az NHH-n erős déli kitettség érvényesül, kifejezetten érzékeny ezekre a hatásokra. Januárban pedig sok volt a magasban a pengeél helyzet (részben a havazások is ennek köszönhetőek), a többször atlanti frontok által ostromolt É-i, ÉK-i hidegnyelvnek a nyugati határszéle volt a hegység.
A Csóványos-Magosfa tömb, vagy magában a Nyugati-gerinc-főgerinc által határolt belső kaldera klímája sokkal közelebb áll a hegység területére érvényes valósághoz. De itt nincs mérés. Vagyis csak ott van ahova stabilizált út vezet, ld. NHH. Itt ez volt a fő telepítő tényező.
Ennek ellenére azt mondom a december, nagy hullámzás mellett, de reálisan átlag feletti volt, nem is kicsit. Az utolsó két hete taccsra vágta a hónapot. Míg a január a hegylábakon (peremhegyvidéken) kissé átlag felett, a magasabb régiókban kissé alatta alakult.