Egy kis kiegészítés ehhez a Lõrinc-Ferihegy témához.
Én most nem a napi közepekre fókuszálnék, az már eléggé ki lett vesézve talán, hanem a szélsõértékekre.

Az elmúlt jó néhány év összehasonlítása alapján a napi maximumok esete az egyszerûbb, akkor a két helyszín között számottevõ különbség általában nincsen, jellemzõen +/- 1,0 °C-on belül maradnak az eltérések, sõt igen gyakran 0,5 °C-on belül. Kivételt képeznek természetesen a ködös, beragadós/felszakadós szituációk, ilyenkor lehetnek nagyobb különbségek, de ezt a helyzetet ismerjük mindannyian.

A minimumok esete már sokkal érdekesebb. Nyilvánvalóan szeles és/vagy borult idõben itt sincs nagyobb eltérés - derült, szélcsendes, azaz stabil kisugárzásos éjszakákon ugyanakkor igen érdekes dolgokat lehet megfigyelni, nem beszélve arról, ha mindehhez még hótakaró is társul.

Nagyjából az elmúlt évek mérései alapján azt lehet elmondani, hogy ilyen, kisugárzásos napokon õsztõl tavaszig nagy átlagban mintegy 3-4 °C-kal, a nyári idõszakban pedig 2-3 °C-kal alakul magasabban a lõrinci minimum, mint a ferihegyi. Szélsõséges esetekben ennél nagyobb különbség is adódhat: különösen a téli idõszakban jellemzõ, hogy nemritkán 5-6 °C-os differencia mérhetõ, sõt, a hótakarós, erõs kisugárzásos napokon néha 7-8 °C sem kizárt! (A mögöttünk hagyott télen is volt egyébként 7 °C-os eltérésünk, abszolút hómentes helyzetben.)

Az értékek természetesen nagyban függenek a széliránytól, a levegõ nedvességtõl stb.

Összességében, a ferihegyi reptéri klíma, legalábbis hõmérsékleti szempontból, nagyon közelít a napijelentésben szereplõ állomások közül a nem messze lévõ Kakucséhoz, ez utóbbi hely fõként a nyári félévben tud 1-2 °C-kal alacsonyabb minimumokat hozni Ferihegynél, télen viszont sokszor "leverjük" a völgyi mérõhelyet. nevet

("Ferihegy" alatt a fentiekben természetesen nem a Szolgálat kezelésében lévõ, azonos elnevezésû, de jóval enyhébb állomást értettem, hanem a repülõtér területén található, hivatalos meteorológiai mérõrendszert.)