Győzőt kiegészítve plusz, ahogy Zivipötty utalt rá korábban a met. társalgóban: Azzal, hogy ki lett vonva első körben a hóvastagság adatok nemzetközi adatcserére való továbbítása, a szolgálat jól lábonszúrta magát. Ugyanis pl az ECMWF modellbe nem épülnek be ezek az adatok, így valamelyest nehezebb a kollégáknak előrejelzést készíteni. 

Szerintem az senki előtt nem titok, hogy január közepével jelentős változáson esett át és esik át az észlelőhálózat. Mint, ahogy látjátok jelenleg napi 24 órában van egy ember, aki a saját állomásán kívül távérzékelés alapján (műholdról, webkameráról, cseppspektrumérőről és ahol van felhőalapmérőről) végigadja jelenleg még az alábbi "főállomásokat", de mint tudjuk azok már régen nincsenek. Ezek az állomások: Szombathely, Budapest (09:00-20:00-ig távészlelés történik, 21:00-08:00-ig normális emberi észlelés), Kékestető, Eger, Miskolc, Békéscsaba. A jelenlegi vezénylés alapján, ahova nem tettem zárójeles megjegyzést, ott a kötelező emberi, helyszíni észlelés az 06 UTC, 12 UTC, 18 UTC-kor történik. A többi állomáson MÉG változatlanul zajlanak a meteorológiai megfigyelések. Ha például Békéscsabán 24 órás megfigyelés zajlik, mint például ma, akkor az észlelő szolgálatba áll 08:00-kor elkezd észlelni a saját állomására másnap reggel 8-ig plusz 06, 12, 18 UTC kívül a többi előbb felsorolt állomásra, plusz a Gerecse-tetőre, Dobogókőre napkeltétől napnyugtáig, de ezek nálunk nem játszanak. Majd, amikor az észlelő szolgálata véget ér, átveszi egy másik állomás, folytatva ugyanezt a felállást. Na, azt viszont nem tudom, hogyha véget ér a szolgálat reggel 8-kor, kötelező-e neki adni aznap 12 és 18 UTC-kor. Ha kicsit nem voltam egyértelmű nézzetek rá a MET-ÉSZ-re, az rengeteg mindent elárul. A katonai reptereken (Pápa, Kecskemét, Szolnok) változás nem történt, ugye mert az egy külön cég.

Ahogy láttam a listában egyedül Eger van olyan helyzetben ebben az átalakításban, ahol lehet alkalmazkodni kell a helyszíni észlelőhöz. Magyarul a kiíró megvárja azt, hogy az egri kollegina 24 órás megfigyelését elkezdje a saját helyén, vagy hiszünk (??) a távérzékelés alapján leészlelt adatoknak. Véleményt nem nyilvánítok, mert idézve Hofi Gézának az egyik műsorában elhangozott mondatát (jó, lehet nem pontosan így mondta): "Nehogy bevigyenek"  laza Visszatérve erre az egészre: A többi listában szereplő magyarországi állomásokon még folytatódik a normális kerékvágásban történő észlelés, viszont ki tudja meddig? Viszont azt ne felejtsem ki, nehogy szó érje a ház elejét: Ha valamilyen jelenidő lesz az állomáson/állomásokon (állítólag a veszélyjelzés alapján) bemozdítják x órától y óráig az észlelőt. Nyilván ez nálunk nem játszik, ugyanis az 1,2-es szorzójú tippek leadási határideje 72 óra. Felteszem magamnak a költői kérdést, hogy: Olyankor mit csinálnak, ha Békéscsabán teljesít szolgálatot az észlelő 24 órában, majd érkezik a jelenidő, amit le kell észlelni? Biztos erre is van egy jól kidolgozott terv.  

A versenyt én annyiban tudom segíteni, hogy előre egy hétre kapok egy vezénylést, hogy melyik állomás melyik napon lát el helyszíni 24 órás megfigyelést és ahhoz igazodunk, vagy, ha nem akkor hiszünk a távérzékelésben aztán megy minden tovább legalábbis itt a megszokott kerékvágásban?  laza

Viszont az észlelt adatok, mondjuk ami nem lehet egyértelmű az az összfelhőzet mennyisége, mert ugye, ahogy Zivipötty említette a SYNOP adatokat kukázták. Igazából ötletem sincs, hogy a holnapi fordulóra ha nem borult lesz az ég Pécs-Pogányon, hogy lehetne kideríteni a pontos oktaszámot. Maximum lehetne írni az állomásra vagy felhívni őket, hogy mi a szitu. Viszont a MET-ÉSZ állítólag folyamatos fejlesztés alatt áll, így a jövőben hátha láthatóak lesznek az általunk profi felületen beadott adatok a külső szemlélő számára. Magánvéleményem szerint ezzel kellett volna kezdeni, mielőtt a SYNOP-ot ledobjuk a szakadékba. szegyenlos