2024. április 24., szerda

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#1765
Párizs és környéke már az éjjel megkapta a magáét szomoru
Borzasztó zavarban
Link
#1764
Wow, Német webcam: Link
#1763
Sziasztok!

Itt elég intenzívnek tûnik:
Link zivatar
#1762
Fogalmam sincs, a cikket fordítottam csak. nevet
#1761
Nekem nem tûnik magasnak. A Safir szerintem már jóval többet regisztrált az idén. Voltak 30-40ezres órás adatok, ez az Aldis nem lehet túl fogékony nevet
#1760
Ahogy az ORF-teletexten olvasom, csak megfigyelésre szállították kórházba õket, utána mindenkit hazaengedtek. Stájerországban, Leobenben történt az eset, abból a zivatarcellából, mely Nyugat-Magyarországról is jól látszódott.

Ehhez kapcsolódik az a hír (szintén ORF), hogy az Aldis nevû villámérzékelõ rendszer ebben az évben 135 000 kisülést érzékelt Ausztriában. Ez nagyon magas érték, de a rekordot 2006 tartja, akkor 200 000 villám volt az év ezen idõpontjáig.
#1759
MNO
Villámcsapás sebesített meg 21 embert Kelet-Ausztriában, egy futballmérkõzésen az este (14.). A könnyû sérültek legtöbbje játékos.

A vöröskereszt szóvivõje elmondta: a heves vihar akadályozta a mentõhelikoptereket abban, hogy gyorsan elszállítsák a sérülteket, de végül sikerült eljuttatni õket közeli kórházakba.
#1758
Két héten belül 2. tornádó Romániában :Link
#1757
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#81592 - 2009-07-11 22:10:3laza

Kerekítve alakul az 50 fok Algériában, igaz még mindig nem teljesen érte el.-) Adrar tegnap 49,1°C, ma 49,6°C-ot hozott. Timimoun tegnap 48,5°C ma 49,3°C-on állt meg. In Salah tegnap és ma is 48,8°C-ot mért. Véleményem szerint holnap-holnapután lesz a tetõzés, kíváncsian várom az eseményeket.

Szerk: közbe átpakoltam ide magam:-) Még van egy 49,1°C-os meleg Kuvaitben lévõ Mitribahból származó mai mért érték.
#1756
Németországban tornádó: Link
#1755
Az elsõ link már nem él, új helyette: Link
#1754
Észak Afrikában (Algéria, Tunézia, Líbia) tegnap sokfelé elérte a Tmax a 47-48°C-ot Link Mondjuk ez nem is csoda 30°C fölötti T850hPa értékek mellett: Link Ez a még ottani viszonyokhoz képest is szokatlan meleg folytatódik a következõ napokban is: Link (kiragadott rácspont abból a térségbõl) - így elképzelhetõ, hogy a héten az 50°C-os Tmax is meglesz!
#1753
Bámulatos képek! nevet
#1752
Mai német képek Link , egyiks sem csúnya, de hátulról a 3.4.5. kép az kész!
#1751
Érdekes, hogy hiába vagyok a fél Európa idöjárását irányitó ciklon középpontjában, 1000 hPa alatti légnyomással: Link

...az idõjárás egészen kellemes. Reggelente viszonylag kiterjedt alacsony felhözet (hol St, hol Sc, hol kisebb-nagyobb gomolyok) van az égen, ami délelött szépen eltünik. Utána sokat süt a Nap, délután pedig a keletre lévö hegyek fölött menetrend szerint indul a zivatarképzödés, amit kényelmesen végig lehet nézni, mert itt, a hüvös tenger melletti alacsony részen alig van gomolyképzödés.

Hétfö volt az egyetlen nap, amikor a keletre tevékenykedö zivatarok idáig nyúltak, de csak pár mm csapadék lett belöle, míg innen 10 km-re, a hegyekben felhöszakadás. A hétföi "müsor" képei: Link
#1750
Atyaúristen, ez brutális!
#1749
Peremfelhõ érkezik. Link
#1748
Áthelyezve innen: Idõjárási visszatekintõ (#15211 - 2009-07-07 11:01:29)

USA-ban F2-es tornádó tehervonatot döntött fel, a szerelvény (biztonsági?) kamerája vette fel:
Link
#1747
Alsóausztria ismét óriási özönvizet kapott a nyakába, melytõl egyes helyeken (elsõsorban St. Pölten körzetében) hirtelen árvizek keletkeztek a hegyi patakokon. A rekorder a Lajta folyóhoz közeli (síkvidéki) Seibersdorf, ahol ma 8 és 20h között 101mm esõ esett. St. Pöltenben "csak" 72mm.
#1746
Szlovákia- Magas-Tátra alatt tuba volt megfigyelhetõ (nem kizárt, h foldet ért): Link zivatar
#1745
Németország több helyéröl összegyüjtött videók, július 3.-áról:
Link
Link (az elsö videó)
#1744
Most ment el egy 2 oras zivatar itt Athenban, rendesen zuhogott, tobbszor felhoszakadas intenzitassal. Ez mar erett mert napok ota sok a szufla a levegoben. A villamtevekenyseg nagyon eros volt, nagyon sok kozeli lecsapo, az aram hamar elment. Ritka latvany volt mert Athenban ritkan van csapadek a korulotte levo hegyek miatt. Ez is itt helyben alakult ki! A frontok altalaban nem tudnak attorni ide. Allitolag februar ota ez volt a harmadik zivatar, de ez volt messze a legerosebb.
#1743
Sziasztok. Itt egy rövid de annál látványosabb videó a Sarycev tûzhányóról, vagyis ami a nemzetközi ûrállomásról látszik belõle. Link
#1742
Most (egy nappal késöbb) éppen csak narancs. Többször láttam már ilyet, nekem úgy tünik, hogy minden hosszabb csapadékmentes idöszakban automatikusan riasztanak erdötüzre, jobban mondva annak veszélyére - "jobb félni, mint megijedni" alapon. Konkrét erdötüzekröl viszont nincs tudomásom, a TV-ben, újságokban nincs róluk hír.

Kár egyébként, hogy az egyes országok riasztási szintjei teljesen különbözöek... biztos vagyok benne, hogy a mediterrán országokban (ahol pedig nem ritka a pusztító erdötüz), ugyanez a helyzet szót sem érdemelne, hiszen ottani viszonylatban nem rendkívüli. Több országban (pl. Magyarországon) pedig nincs is erdötüz-riasztás, pedig ugyanezen az alapon nyáron nálunk még többször kiadható lenne. (Igaz, a tüzgyújtási tilalmat bejelentik ilyenkor, de az nem az OMSZ feladata, így nem jelenik meg a riasztási térképen.)
#1741
Tornádó volt Konstanca megyében :Link
Amúgy nem értem a Román Meteorológia Szolgálatot, mert egész múlt héten egymást érték a zivatarok de csesztek kiadni egy sárgát...max. 1 riasztás fér bele egy hónapba, miközben más országokban egész héten hol sárga, hol narancssárga van érvénybe. Igaz a média is közrejátszik, mert mikor sárga jelzés van akkor már Breaking News -felirattal jelentik be.... duhos
#1740
Usrin!
Errõl Link van valami infód?
#1739
Egész közel merészkedett a keleti határszélhez már az eleje...


Az angoloknál pedig elég szép látványt nyújtó darabka van .

Link

#1738
Az észak-európai nyár sem gyenge ezekben a napokban: tegnap érkeztem meg a Norvégia délnyugati csücskében fekvö Stavangerbe, ahol az otthonihoz teljesen hasonló, fülledt meleg fogadott. (Csak a labilitás csekélyebb, így hiányoznak az égbe törö tornyok.) A tegnapi maximum itt 29 fok lett - különös élmény azután, hogy 2007-ben, amikor az egész meteorológiai nyarat itt töltöttem, 27 fok volt a legmagasabb érték. (Az is csupán egyetlen, kiugró alkalommal.) A kontinentálisabb jellegü Osloban pedig höségnap lett a tegnapi, 31 fokkal.

Igaz persze, hogy 2007-ben Közép- és Észak-Norvégiában (az atlanti ciklonok pályájától északra) sokszor melegebb volt, mint itt, most pedig annak rendje és módja szerint délen mérik a jóval magasabb értékeket.
#1737
Lunz am See ismét 103mm-rel zárt (08-08h), így az elmúlt 1 hét ott 380mm környékén jár.
#1736
Nagyon durva lehet ez a forróság India fõvárosában: Link
45 fok körüli Tmax-ok, sõt holnap akár közel 50 is lehet és még éjjel is 30-34 fok körüli hõmérsékletek... beteg
#1735
Moldovában újabb szörny van: Link Vajon ezt kapjuk majd meg vacsorára?
#1734
Nem semmi, hogy Oroszország egész ázsiai területén az északi sarkkörön túl mérik a legnagyobb melegeket. Jelenleg az északi szélesség 70.°-án is túl, a Léna torkolatánál lévõ Kjusjur és a Laptyev-tenger partján fekvõ Tiksi mér 30°C-ot, és a szintén a sarkkörön túli, nem éppen forró éghajlatáról nevezetes Verhojanszkban is 31°C van.
#1733
Köszönöm a választ! nevet

Laikusként gyakran nehéz eldönteni, hogy egy-egy táj eredendõen kopár volt, avagy az emberi beavatkozás, legeltetés, fakitermelés révén vált azzá, és miután már felhagytak e tevékenységekkel az erózió miatt az erdõalkotó fafajták már képtelen újból megtelepedni.
#1732
Szerintem lassan téglák potyognak ott.... zivatar
#1731
Szerintetek Moldáviában mi esik az égbõl? Lementettem a román radarképet. Link
#1730
Lengyelek is megkapták már megint.

Link
Link

Link
#1729
Tegnap Nándorfehérvár mellett 70,2 mm esõ esett 1,5 óra alatt. Azért az se lehetett semmi.
#1728
Nagyon komoly hõség volt ma a Kárpátokon túl, különösen Ukrajna déli részén. Herszon városában 39.5°C-t mértek, ez alig másfél fokkal marad el az országos rekordtól..
Közel ilyen hõség (36-37.5°C) volt a Krímben és a Kaukázus északi elõterében, valamint a Kaszpi-mélyföldön is, utóbbi sivatagos térségben azért gyakorta elõfordulnak ilyen értékek.
#1727
Erdõs, de ne olyan erdõkre gondolj, mint nálunk a Bakonyban vagy a nagy folyók mentén vannak. Éppen a sekély termõréteg (vagyis, a fennsíkokat kivéve inkább csak mészkõtörmelék..) miatt csak alacsony növésû bokorerdõk, karszterdõk, de fõleg (örökzöld) cserjések léteztek - a legeltetés elõtt.. Feljebb a fenyõerdõk jobban megmaradtak.
#1726.-ra: egy mészkõhegységi szurdokvölgynél a kitettségnek, lejtõszögnek és a mélységnek igen nagy mezoklíma-meghatározó szerepe van, ehhez alkalmazkodik a vegetáció is. Szép hazai példák is akadnak bõven, lásd Burok-völgy, Vértes, stb.

Gyönyörû a kép, és Donnie-é is. nevet
#1726
Valóban nagyon különös világ. Érdekes volt megfigyelni, hogy egy-egy völgybe érkezvén egészen más növényvilág fogadott, mint a hegy másik oldalán...
#1723
Mi is arra mentünk, ráadásul alkonyatkor értünk át a hágón... az eredmény:
Link

Hát nem gyenge hely!!
#1722
Nem csoda, hogy a hegyeken szinte egy grammnyi termõföld sincs. Tényleg, valaha erdõ borította ezeket a hegyeket, vagy ekkora erózió mellett csak a maximum térdig érõ növényzet tud megmaradni?
Hogy én se maradjak tétlen, íme egy 3 évvel ezelõtt készült kép a Lovcen-hágóról (szinte lehetetlen volt fotózni a pára miatt). -> Link
#1721
Kirívó adat, de úgy tûnik, nincs vége.. Most Burgenland erõsít, a kora délelõtti órák óta rendkívül intenzíven esik a radaron is jól látható sárgászöld "kígyóból", többfelé 15mm/h intenzitással: Link Ezek a napi adatok is 100mm felettiek lesznek, ez szinte biztos.
#1720
Összességében elmúlt 48 órában Lunz am See 213L/m2 a Waidhofen an der Ybbs 185L/m2 a St.Pölten 165L/m2 csapadék hullott, és folyamatos esõ várható még.
#1719
Az Ybbs völgyében 601m-en fekvõ Lunz am See ma 8h-kor 127.9mm napi csapadékot jelentett. A közeli Waidhofen valamint Gmunden szintén 100mm fölött zárt.
#1718
Nem bizony.. kacsint Mellesleg a part fölött húzódó "elvadult" hegyvidék falvai-tanyái külön világ a tengermellék üdülõvadász településeihez képest..
Szintén tavalyról: Link
Mi Trebinje felõl, 1200m-es hágón át közelítettük meg a Kotori-öbölt, a Crkvicével szomszédos falun, Dragalj-on át. Fent a hágóról pazar kilátás nyílt az öbölre.. Éppen hatalmas kánikula volt, még az orografikus goolyoknak sem volt esélyük. Akkor és ott nehéz volt elképzelni az évi majd' 5000mm csapadékot..
#1717
Tavaly volt szerencsénk nyáron Montenegró hegyeiben eltölteni egy hetet. Egy ilyen idõjárási helyzetre pályáztam volna mint a mostani, de nem volt szerencsénk.
A Kotori-öbölben készült fotó:
Link
Crkvice a fényképen pont az orografikus felhõk által majdnem "elért" hegyen van .
Maga az állomás 940 m-en van; az éves csapadék hozama (1961-84 közötti mérésekbõl) átlag 4774 mm / év ; a tõle csak pár 10 km-re lévõ Dubrovnik 1300 mm körüli csapadéka jól mutatja, hogy az orográfia milyen fantasztikus dolgokra is képes.
Link
(Kép forrása:Wikipédia)

A másik érdekessége a dolognak, hogy az Orjen-hg. magasabb régiójában 1800-1900 m körül a csapadékot több helyen is mérik, de csak körülbelüli adatot írnak.
Pl.: Zubacki Kabao 6000-6200 mm /éves hozamot "ad".

Simán eltöltenék egy évet a környéken csak a pontosság kedvéért, de ezzel szerintem nem én lennék innen az egyetlen pályázó. nevet
#1716
Csehországban reggel 8.45 és 9.45 között egy zivatar 7 tubát produkált: Link

Utolsó észlelés

2024-04-24 09:59:44

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

4.9 °C

31502

RH: 84 | P: 1006.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.