2024. április 19., péntek

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#152
A GFS-t elnézve igencsak mozgalmas és csapadékos idõszak következik és legyen esõ, vagy hó egyszer le kell folynia. Mivel az elmúlt másfél hónapban 100-200 mm csapadék volt a vízgyûjtõkön, ezért akár veszélyes is lehet egy igazán csapadékos idõszak. Még akkor is, ha felváltva esik hó és esõ.
#151
A jelen állás szerint a Felvidéken és a Kárpátalján a hegyes részeken nagyrészt hó lesz tehát jelentõs áradás nem valószinü, tovább fog vastagodni 800 m fölött a hó aztán majd leeht legközelebb veszélyesebb helyzetben olvad el, Erdélyben lehet jelentõsebb esõ mert oda +5 ös és fölötti 850es T sok ideig jelen lesz, a Szamoson, Túron (alacsony tszf. magasság miatt esõ lesz), Berettyón, Körösökön lehet inkább komolyabb árhullám.
#150
Nem tudom mennyire lesz gyakori a frissítés, de valószínûleg amíg ilyen jelentékeny hó lesz, addig készítenek hasonló értékeléseket.A két ciklon átvonulása viszont érdekes lesz. Én még mindig azt mondom, hogy több az esély a hóra, de végül is bármi lehet. Az elsõbõl semmiképp sem néz ki komoly olvadás (ha csak Erdélyben nem), a második meg még messze van.
#149
Ugy látom hogy árvizi szempontból pont jó lesz a helyzet kicsit fog olvadni meg esni az esõ,--> vízszintemelkedés, de hétfõ estétõl lassan mindenhol átmegy hóba és vége jön a hideg. Aztán még kedden kap egy második adag nagy havat Máramaros. Lesz áradás de csak annyi hogy olvad a nagy hóból és nem fog felgyülemleni jelentõs mennyiség ami késöbb ha egyszerre elolvadna veszélyt jelentene.
#148
Köszi Kocka nézem a fetiviziges vízrajzi adatokat a Tiszáról. Ezt rendszeresen frissitik?
#147
Meteo! Meg van az új hótérkép, de az sajnos közel sem tükrözi a valós viszonyokat. A www.fetivizig.hu-n van egy jó értékelés (vízrajz-vízrajzi tájékoztatók), azt érdemes elolvasni. Most egyébként egyre jobban úgy néz ki, hogy délkelet felé mozdul a hideg és pl. a Sajó-Hernád vízgyûjtõn végig hó fog esni. Ha a GFS 6 óránként mindig tol rajta egy kicsit, akkor itt északeleten is lehet végig hó. Reménykedjünk!
#146
Kocka sajnos most is késik a hótérkép, na de mindegy! Nem is érdekel ma volt a körzeti hiradoban hogy a Tisza vizgyüjtöjen a hegygerincen 1 méteres hó van lejjebb pedig 50-60 centi, ezt egy vén ukrán mondta, szóval ne vegyetek rá mérget nevet Ennyi infom van az ottani hóviszonyokról sajnos.
#145
Kicsit tartok a vasárnapi és hétfõi esõzéstõl, hiszen a délnyugati áramlás mindig rengeteg csapadékot hoz a Bodrog és a Tisza vízgyûjtõire. Nem volna baj, ha a hideg és meleg választóvonala délkelet felé "elcsúszna" vagy 200 km-el, mert akkor végig hó eshetne!
#144
Lesz hótérkép, csak az adatok beérkezése a környezõ államokból nem mindig egy idõben történik és a mostani nagyobb változások miatt is érdemes egy kicsit várni.
#143
A vituki.hu címen miért nem adjak meg a mostani hóvastagságot? Február4-i adatok vannak fenn ma 10-e van!!
#142
A TV múlt héten azt harsogta, hogy itt az olvadás, jön az árvíz a Tiszán, mert - most figyeljetek - a folyó vízszintje "akár két métert is emelkedhet"! :-) És ezt úgy adták elõ, mint valami óriási veszélyt. :-) Hogy akkortájt 2-3 m-es vízállásokat mértek, a nagy árvizek meg 9-10 méteresek, azt persze miért is tudná egy hírszerkesztõ...
#141
A Kárpátokban a köd miatt nem volt túl nagy olvadás és tegnap elõtt estétõl már újra hó esett. Az elmúlt 48 órában Királymezõ és Rahó környékén, ill. felettük a hegyekben 40-50 cm hó esett. A tegnapi hózáporokból Erdélyben 2-20 cm közötti hótakaró alakult ki. A Tiszán levonuló árhullám meg sem közelíti a riasztási szinteket és a lehülés miatt gyors apadás következik majd.
#138
A Balaton 39 centis! Már csak 1 centi kell a 40-hez, ez már azért haladás. mennyi lenne most februátban az átlag vízállás?
#137
A következõ héten beköszönt Európába (átmenetileg?) a Tavasz, a hõmérséklet elérheti a +10-+12 fokot is, ez sok helyen esõvel is fog járni, ezért megvan az esélye hogy az Alpokban Csehországban és máshol is Közép Eu-ban árvízek legyenek.
#136
az
#135
a haverjaim szomszédjai egy ruszki búvárszivattyúval csenik el a Balaton vizét, aztán még mutogatják, hogy "milyen király golfpályánk van", ez a szomorú...
#134
Mondjuk, hogy a következõ átlagos vagy kissé csapadékosabb tél után sem lesz lényeges változás a Balaton vízszintjében, akkor nekem egyértelmûen gyanús, hogy hová tüntetik el a vizet "egyesek". Különben meg lesajnálom a környékbelieket, a bánya- tavakban legyen elég víz...
#133
Mi az, hogy kiadós e..?? KIADÓS HAVAZÁS, AZ MÁR IGEN:-))))
#132
A 30 cm legalább már nem 23, de a karácsonyig tartó idõszakban többször is várható a jelenlegi modellfutások szerint csapadék, aminek a zöme kiadós esõ lesz, ezekbõl talán sikerül valmennyire tovább emelkedni a vízszintnek, a befagyás "veszélye" egy ideig nem fog fennálnni.
#131
De ha kicsi a vízszint akkor pedig hamarabb lefog hûlni,tehát hamarabb fog befagyni.
#130
A Balaton vízállása jelenleg 30cm,hõfoka 6,4C.Mostanában nem fog befagyni a Balaton.A vízállás meg aggasztóan kicsi.
#129
Kíváncsi vagyok hogy a Balaton vízszintje ha egyszer visszaáll a "normális" szintre, akkor milyen gyorsaságal fog ez végbemenni. Mert ha véletlenül egy nagy tavaszi olvadás+esõ hatására hirtelen megemelkedne, akkor érdekes lenne végigmenni a parton és megnézni hogy mi történt a feltöltött, kibetonozott partszakasszal, stégekkel nevet Szerintem egy csomó telektulajdonos fogná a fejét.
#128
Az érdekességek között szerepel a Holt-tenger esetleges kiszáradása. Ezt megelõzendõ egy csatornát akarnak építeni a Vörös-tenger felõl. Ezzel nemcsak a vízpótlást oldanák meg, hanem rengeteg vízi energiát is nyerhetnének. A szintkülönbség csaknem 400 m, a vízhozam pedig "bármekkora lehet".
#127
Kocka! Te jobban értesz hozzá, mint én no meg több adattal rendelkezel, a Kárpátokban van már jelentõs hómennyiség vagy föleg esõk voltak? Mivel melegebb enyhe idõ érkezik elképzelhetõ, hogy az esõzés hóolvadással együtt párosul. Van fenn most hó Királymezõ, Máramaros környékén?
#126
Éjszaka Kárpátalján és Erdélyben nagy területen várható 20-30 mm esõ. Ez nagy valószínûséggel vasárnapra virradóra is megismétlõdik (talám még több csapadékkal). Ebbõl is rendes vízszintemelkedés lesz és csak reménykedni lehet, hogy a GFS által a jövõ hétre ígért DK-Európa felett kialakuló ciklon - a mostani elõrejelzésekkel ellentétben - nem helyezõdik a Kárpátok fölé. Ha mindez megtörténik ismét komoly árhullámok alakulhatnak ki a Tiszán és mellékfolyóin.
#125
Balaton újra 25 cm, a jövõhéten szerencsés esetben tovább emelkedhet a vízszint!
#124
Az októberi esõzések eredményeképp kisebb árhullám fog levonulni a Tiszán. A mai adatok alapján a felsõ szakaszokon 1-2 m-es emelkedések lesznek. Egyébként Kárpátalján a 21-én hajnalban átvonult csapadékzónából 30-70 mm esõ hullott. Királymezõn az októberi csapadék 267 mm. Kíváncsian várom a mai, holnapi és a jövõ heti csapadékokat, hiszen a 300 mm feletti havi csapadék még ott is viszonylag ritka értéknek számít.A Mátrában és a Bükkben 5-15 mm kell a 600 mm-es éves érték eléréséhez, így a hétvégén lehet, hogy ez is meglesz.
#123
Nem kell pótolni a Balaton vizétoktóber 21. 20:43 [mti]A Balaton vízmennyiségének mûszaki beavatkozásokkal történõ pótlását nem indokolják környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi szempontok, jelentette ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) képviselõje az Országgyûlés Idegenforgalmi Bizottságának keddi ülésén Budapesten. A KvVM és a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közös elemzése szerint a tó jelenlegi alacsony vízállása a természeti tényezõk következménye, ezért a pótlás nem indokolt. A képviselõk ugyanakkor - pártállástól függetlenül - úgy vélték, hogy fel kell készülni arra az esetre, ha a vízállás tartósan alacsony marad. A Balaton környékén élõk többsége ugyanis a turizmusból él, ezért nem ártana olyan alternatívát felépíteni, amely csökkenti ezt az "egy lábon állást". A KvVM és a BME a tanulmányt elküldte a Magyar Tudományos Akadémia elnökének véleményezésre, amely várhatóan novemberre készül el
#122
Balcsi 1 cm-t emelkedett, de további jelentõs áradás kizárt, szóval várni kell még a javulásra!
#121
Árhullámok (akár nagyobbak is) kialakulhatnak a Tisza mellékvizein, vagy a fõfolyó legfelsõ szakaszán, de a csekély mederteltség miatt ezek még valószínûleg gyorsan ellapulnak. A hideg betörése miatt viszont egyre nagyobb területen hullhat hó, ami a következõ héten-hetekben elolvadhat és egy újabb esõvel kísérve akár jelentõsebb vízmennyiséget is hozhat. Egyébként az, hogy üresek a medrek sokat nem jelent, hiszen 2001. márciusában is csaknem üresek voltak és mégis óriási árhullám vonult le. Persze ehhez tényleg nagy 150-250 mm csapadék "szükségeltetik"!
#120
A balaton megint beállította a minimum rekordját 23 cm. A Tiszán most rendkivül alacsony a vízállás, temérdek esõnek kellene esni egy árvízhez, szerencsére nem lesz.
#119
Ezzel arra akarsz kilyukadni, hogy árvíz lesz a Tiszán?
#118
22-én és 23-án rendkívül nagy mennyiségû csapadék lehet Kárpátalján. Ha a délnyugati nedves szállítószalag telibe kapja a Máramarosi-havasokat, akkor akár bõven 100 mm feletti értékek is elõfordulhatnak.
#117
A nagy havazások rendkívül sokat segíte(né)nek a Balcsi helyzetén. Ezért kérném: aki utálja a Telet havazás közben gondoljon arra, hogy milyen jó lenne, ha a Balaton a jövõben is létezne!
#116
Balaton 24 cm újra, de a jövõheti csapadék megint segíthet rajta, viszont sok-sok esõ kell ahhoz, hogy jelentõsen emelkedjen a vízszint, mert a múltkori front általi kiadós csapadék után is csak 3-4 cm-t emelkedett, pedig akkor volt bõven, és ahhoz, hogy valamennyivel javuljon a helyzet, sokszor kell 3-4 cm, minimum el kellene érni árpilisra a 80 cm-t....
#115
A hamarosan felépülõ, és legalább 2 héten keresztül fennállni látszó, DNY-i áramlás több rajtunk keresztül átvonuló mediterrán ciklonnal valószínûleg besegít a vízszint növelésében...
#114
Ferenc: csak rövid ideig volt annyi, ma már csak újra 25 cm!
#113
A Balaton 26cm-re áradt!nevetKell neki...
#112
A Balaton most csak 23 cm, ez lesz a minimum rekord egyelõre a mostani és a jövõ heti sok esö miatt már áradni fog szerintem.
#111
Ha jól tudom most szívták ki a vizet a tõzegtûzre. Egyébként a tavaly októberi min. szintek is "érdekesek": okt. 6.: 41 cm, 7.: 40 cm, 8.: 39 cm, 9.: 38 cm, 10.: 37 cm. (14.1°C-12.4°C vízhõmérséklet mellett. 12-tõl emelkedett a vízszint egészen a 71 cm-ig. (2003.04.02)
#110
A hydroinfo.hu szerint megint 1 cm-rel csökkent a Balaton, ez már már gyorsabb, mint nyáron és hol vagyunk attól a T-ktõl...Balaton 2003.09.26-án már csak (sajnos) 24 cm!!! (lassan kezd hihetetlen lenni már a helyzet, amellett hogy nem igazán akarnak semmit tenni ellene...)!
#109
múlt hét vasárnap csináltam panorámaképeket a balatonról, almádiban, alsoörsön, ill. csopakon. Sajnos a digiképem bedöglött ezért hagyományos filmre fényképeztem a cuccot, ha meglesznek felrakok párat az érdekesség kedvéért.
#108
Balaton: idei min rekord újra!!!!25 cm-re csökkent, bár a Velencei-tó is csak mindössze 82 cm!A mostani állás szerint 1 hétig megint nem nagyon várható csapadék, a jövõhét keddi reménysugarak is elszállni látszanak...
#107
Balaton újra 26 cm-re csökkent! Viszont a következõ napok száraz idõjárásában további lassú apadásra kell számítani, sõt száraz õsz esetén akár még a 20 cm, vagy az alatti már kritikus szint is "elérhetõ" lehet!
#106
Engedjetek meg egy kis megemlékezést! 125 évvel ezelõtt, 1878. augusztus 30-ról, 31-re virradóra Miskolc mai belvárosának nagy részét elvitte a Szinva és a Pece patakok árvize. 277 embert temettek az árvíz után, de több feltételezés is arról szólt, hogy a halottak teljes száma (a meg nem találtakkal együtt) elérhette a 400 fõt is! Ez volt Magyarország legnagyobb emberáldozattal járó árvize és szerencsére azóta sem történt hasonló nagyságú katasztrófa. Az árvizet megelõzõ megelõzõ felhõszakadásról így szól a krónika: „Északnyugati Magyarországon a nagy esõzések, zivatarok DNY felõl jönnek, a Dunántúlról. Onnét jött az 1878. augusztus 30-iki katasztrófális felhõszakadás is; elõször Egert érintette, majd Ó-huta, Diósgyõr és Miskolc következett, végül Tállya, Golop és Mád. Óhután majdnem ugyanakkor állott be a zivatar, mint Miskolcon; 73 ház pusztult el, csak 5 maradt ép. Diósgyõrben a felhõszakadás éjjel 10-11 óra között kezdõdött borzasztó villámlással és mennydörgéssel. Egyszerre tombolt a vihar Perecesen, a Lyukó-völgyben és Diósgyõr határában. A Szinva kiöntött elvitte az összes hidakat, a malomgátat és házakat öntött el. Torlaszt azonban nem emelt sehol sem. Szemtanúk szerint a Fényeskõ-völgybõl (a Vártetõ északi oldalán) a víz olyan tömegekben rohant le, hogy elöntötte az utcákat és a Pogány féle háznál 1-2 m magas volt. A Tapolca rétre köbméternél nagyobb köveket hengerített le és az ott lévõ házakat is elmosta. A Szinva vize a parókia kerítésén belül az ajtónál volt (az akkori Szinva meder felett egy m magasan). A víz reggel 8-9 óra tájban már lefutott, de a Szinva-meder egy álló hétig színültig tele volt. Néhány emberélet is áldozatul esett. (ez utóbbi megállapítás a diósgyõri áldozatokra vonatkozik, ugyanakkor Egerben és Ó-hután is meghaltak néhányan a miskolci - hivatalosan 277 áldozat mellett)) Miskolcon az égiháború éjjel 11-12 közt. vette kezdetét, tehát a zivatar haladása lassú volt. Egybehangzó adatok szerint két egymást nyomonkövetõ felhõszakadás állott be és nem csak a vízimalmoknál, meg a zsilipeknél, hanem a az összes hidaknál torlaszok keletkeztek a hámori völgybõl lehordott rengeteg uszadékfából, kitépett élõfából és épületroncsokból. Az árvíz egy óra tájban vette kezdetét.”Jellemzõ az árvíz intenzitására, hogy a belvárosban percenként fél métert emelkedett a víz, tehát a menekülés szinte lehetetlen volt. Voltak épületek, ahol 4-5 m mély volt a víz. A Szinvához közeli épületek percek alatt dõltek össze a 2-3 m/s-al is rohanó árban. Augusztus 31-én reggelre Miskolcon lefolyt az ár és kezdetét vette a helyreállítás. A lehullott esõ mennyiségét illetõen mind a mai napig megoszlanak a vélemények. Voltak „szakértõk” akik mindössze egy 40 mm körüli nagy intenzitású felhõszakadásra és a torlaszokra „kenték” a sarat, ugyanakkor egyes becslések 120-140 mm közötti csapadékot említenek. Az mindenképpen megjegyzendõ, hogy az idõjárási helyzetben benne volt a bõven 100 mm feletti mennyiség, hiszen 31-én – amikor Miskolc már a halottait számolta – Selmecbányán 133 mm-es felhõszakadás volt, hiteles méréssel dokumentálva. Azok az elbeszélések, miszerint a Szinva és kisebb mellékvizei (Tatár-árok ez Bükkszentlászló patakja, a perecesi patak és a lyukói patak) is óriási mennyiségû vizet szállítottak, mindenképpen a nagyobb csapadékértékek felé mutat. Ezeken a területeken egy dús nyár-végi vegetáció 30-40 mm körüli esõt minden gond nélkül felvesz (nem egy ilyen felhõszakadást láttam már szinte minden nyom nélkül eltûnni) és így a patakokra csekély hatást gyakorol. Az, hogy köbméter nagyságú kõtömbök is elsodrásra kerültek, szintén jelez valamit. Az elbeszélésben írt parókia, most is bõven a Szinva meder felett van és az, hogy az árvíz után a meder egy hétig tele volt a karszt erõsen telített voltát jelzi. (Megjegyzendõ, hogy a teljes telítettséget kissé túlzónak tartom, ahhoz ma is folyamatos csapadék szükséges)Mindezeket figyelembe véve mindenképpen úgy tûnhet, hogy az 1878. augusztus 30-ról, 31-re hullott csapadék mennyisége nagy területen elérte, vagy meghaladta a 100 mm-t, de a teljes igazságnak talán soha nem jutunk a közelébe.Akit a téma jobban érdekel, szívesen állok rendelkezésére!
#105
A Balaton 27cm!!Eszméletlen ilyen alacsonyan még nem láttam.De a Tiszát se,térdig ér a víz néhol a közepénél!nevet
#104
Tegnap láttam a Dunát is itt Bp-nél, és mit mondjak, nagyon ritka látvány fogadott, annyira alacsony volt!Mai adatok szerint 10 cm-re van az abszolút min-tõl ami akár meg is lehet, de a várható nagyon csapadék miatt Ausztriában és Dél-Németországban tovább nem fog csökkeni nagyon!Viszont elég érdekes lenne, ha azért megdõlne a rekord, mert akkor a tavalyi max után a min is átírodna már most az új évszázadban!
#103
Hát Ferenc a balcsi már 30cm alatt van. Ha esetleg kifogunk egy szárazabb õszt, jó hosszú vénasszonyok nyarával, akkor még 20cm alá is mehet a vízszint.

Utolsó észlelés

2024-04-19 14:09:12

Ercsi

15.9 °C

31502

RH: 39 | P: 1012.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119967

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.