2024. március 28., csütörtök

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#1534
DATA FROM A NOAA RECONNAISSANCE AIRCRAFT INDICATE THAT TROPICAL
DEPRESSION FIVE IN THE GULF OF MEXICO HAS REACHED TROPICAL STORM
STRENGTH AND IS NOW TROPICAL STORM ERIN
#1533
Alaposabban nézve pl. a vizuális mûholdképeken az látszik,mintha km-ekkel Hawaii elõtt Flossie szétszakadt volna.Dny felé indult az örvény alacsonyszintû felhõkkel,míg a nagy reflektivitású magasszintû felhõzet(infrán csak ez látszik) Ék-felé vette az utat,és mindkettõ csak súrolta a szigetet.A csapadéktérkép már nem is jelez belõle jelentõs esõt,vagyis megúszták nagy valószínûséggel a találkozót ?
#1532
Lesz az majd 5-ös is szerintem.
#1531
Flossie megint tréfálkozik.Ahelyett,hogy a kijelölt úton nyugat felé csörtetne ráfordult Ka Lae szigetre,vagyis kb. 90-100 fokos fordulatot tett,lelassult és le is gyengült a szélereje(TSmég).Valószínúleg itt fejezi be pályafutását Hawaii legnagyobb szigeténél.Gondolom betett neki az itt található magashegység(Manua Kea:4205m).Ilyen magas heggyel szerintem hurrikán nem nagyon szokott találkozni,és a struktúráját kicsit megbontja(a Fülöp-szk-en,Japánban,Ausztráliában,Közép-Amerikában stb. nem nagyon tudok ilyen magas hegyvidékrõl a viharok útjában).
Ha a hurrikán szeme nem is mászott fel a vulkáni sziget tetejére,de azért szél és esõ biztosan akadt becsülettel.
#1530
Frissült Dean elöréje, 3-as kategória lehet Link Ha most Jamaikában lennék örülnék nagyon egy ilyen szép elörének nevet
#1529
Közben Breaking News Trópusi depresszió jött létre a Mexikói öbölben és Texas felé tart Link Link
#1528
Azt is lehet találgatni milyen lesz Flossie ha partot ér, ugyanis jelen állás szerint a vihar gyorsan gyengül, esik szét, talán az esöböl kapnak még.
#1527
Hogy Dean milyen erõs lesz lehet ugyan találgatni,de majd változnak még az elõrék.Flossie-t az elõrék eredetileg nem várták trópusi viharnak sem,majd messze Hawwai mellett vezettették volna el.Persze négyes lett és Hawwai-t találja szinte telibe és még mindig hurrikánként.Egyes állítások szerint Hurrikán 1871-ben volt a szigeteken utoljára.Tavaly is csak maradványok érték el,az megesik sokszor,hogy TD-ként kiadós esõt ad náluk egy hurrikánmaradvány,de most elég nagy a pánik.
#1526
TD4 közben Tropical Storm Dean! lett, itt a modellelöre: Link 2-es kategóriájú hurrikánná avanzsálhat Puerto Rico és Hispaniola térségét érintheti, de elötte lesz egy kis szél és csapi az Antillákon is - kat.1 hurrikán. nevet
#1525
most átnéztem még egyszer, az 5 naposnál Puerto Rico van célba véve utána Jamaika felé vagy É-nak Florida Bahamák Karolinák felé haladhat, már csak azért is mert befolyásolhatja egy másik TD jelölt, a Yucatán félszigetnél, az elõrejelzés szerint TD-vé fejlõdhet 1-2 napon belül, egyszerre 2 rendszer is erõsödõben! nevet Milyen lehet már egy ilyet átélni, irgylem a Karib tenger környékén élõket, mi ehhez képest egy szupercella?..
#1524
Link És tessék, kezdõdik a mûsor! 5 nap múlva már Jamaikát közelíti 2-es kategóriájú hurrikánként, jelenleg már hivatalosan is TD-nek nyilvánították, a hosszútávú elõrejelzés Észak Mexikó - Dél Texas környékére teszi a landolását, de ez még nagyon messze van ez még bõven változhat. Annyira hogy most nézem éppen, az új GFS futás már Észak Karolinára teszi Link
#1523
#1513: Bejött, mákom volt, he-he !
#1522
Valami megkezdõdött...
Flossie már 4-es,mögötte 3 ígéretes felhõrendszer,1-2 hurrikán kinéz belõlük.TD a NW-P-ban,mögötte alighanem egy újabb lesz.Talán az Atlantikumban is meglesz a jövõ héten az elsõ hurrikán.
#1521
Igazi tankönyvbe illõ trópusi ciklon keletkezés! Az Afrika fölött kialakuló zivatarrendszerek összeállank és kijutva az óceán fölé elkezdenek bepörögni.
08-08 21UTC:
Link
Még Afrika felett parttól jó pár száz km-re.
1 nappal késõbb már majdnem a partnál van:
Link
Újabb 1 nap és partot ért:
Link
Ma pedig már az óceán felett, igaz még picike:
Link

Mellesleg megjegyzem a környéken néhány állomás adatait elnézve igencsak jó idõ lehet:
Napi maxok 26-29 fok, 20-24 fokos harmatpont mellett és 10 kmes max látástáv.

A szél már alakulgat, egyes részein eléri a 20 m/s-ot:
Link
Csapitérkép is szép:
Link
Link
A szél 30 óra múlva:
Link
144 óra múlva akár:
Link
Link

Szép ez a bolygó és szép ez az idõjárás nevet
Link
#1520
Biztos jó hinni nekik,de jelezték-e a mostani 3-as hurrikánt a Csendes-óceánra?Egyes elõrék pár napja még trópusi vihart sem vártak a ebbõl a TD-bõl,most meg alig egy nap alatt TV-bõl 3-as lett!
#1519
Bizony!Link
#1518
a GFS szerint 1 hét múlva meglesz a hurrikán Jamaikánál Link
#1517
Link A Jamaika környékén lévõ zivatarokból esemény lehet! A modellek a Yucatan félsziget felé adják a mozgását és mélyítik ki a ciklonközéppontot.
#1516
Sziasztok! A korábban belinkelt cikkekel kapcsolatosan, illetve azokat kiegészítve megosztanék némi információt. Éghajlatváltozással kapcsolatos, de a hurrikánokról szól, ezért írom ide.

Ma nem lehet egyértelmûen meghatározni, hogy az emberi tevékenység hatására nõtt, vagy növekszik a hurrikánok száma az Atlanti-óceán felett vagy természetes ciklus eredménye. Lehet mindkettõ is akár. Jelenlegi tudományos ismeret nem elegendõ ahhoz, hogy eldönthetõ legyen a kérdés.

Három fõ dolog van, mely hatással van a hurrikánok kialakulására:
1. tengervíz hõmérséklete
2. szélnyírás
3. El Nino/La Nina

Utóbbi kettõ összefüggésben van egymással.

Mi a helyzet a szélnyírással?
Global Warming Increases Wind Shear, Reduces Hurricanes, Climate Model Shows
Link

"They focused on projected changes in vertical wind shear over the tropical Atlantic and its ties to the Pacific Walker circulation -- a vast loop of winds that influences climate across much of the globe and that varies in concert with El Niño and La Niña oscillations. By examining 18 different models, the authors identified a systematic increase in wind shear over much of the tropical Atlantic due to a slowing of the Pacific Walker circulation." (Global Warming Increases Wind Shear, Reduces Hurricanes, Climate Model Shows, Sciencedaily, Date: April 18, 2007)
Vagyis az éghajlatváltozással együttjáró megváltozó légköri cirkuláció hatására növekszik a szélnyírás mely a hurrikánok fejlõdése, kialakulása ellen hat.

IPCC-ben összegyûjtött kutatások végsõ következtetése egyrészt, hogy a 70-es évektõl emelkedõ trend figyelhetõ meg a gyakoriságban és intenzitásban.

Egy másik kutatás szerint:
Low Atlantic hurricane activity in the 1970s and 1980s compared to the past 270 years
Link
Az oldalról elérhetõk az eredmények is. E szerint tényleg a legmélyebb ponton a 70-es, 80-as években volt a hurrikán képzõdés. Az 1990-es évek elején pedig else érte a korábbi évszázadok szintjét.

Az Atlanti-óceán északi medencéjének vízhõmérséklete ciklikus változékonyságot mutat - oszcillál. Ez nem is olyan régi keletû tudományos tény. Gyakorlatilag alig egy évtizede ismeretes és még fiatal kutatási terület. Idehaza nem is igen lehet róla még olvasni, vagy hallani. Azonban a következõ évek, következõ évtized legfontosabb területek egyikévé fog válni.
Nevezetesen az AMO-ról (Atlantic Multidecadal Oscillation) van szó. Kvázi 60 éves (IPCC-ben összegyûjtött cikkek 65-75 évrõl számolnak be - eddigi összes létezõ kutatás 55 és 80 év közét teszi) periódussal változik az észak-atlanti tengervíz hõmérséklete, mely nagy hatással van a légkörre és persze viszont.
Természetesen az AMO egy fontos szerepet tölt be az atlanti hurrikánok kialakulásában is. Ráadásul a meleg fázis az 1990-es években kezdõdött.
Az ezzel kapcsolatos tudományos cikk elolvasható a Science magazin honlapján:
Link

Bocsi a hosszért, de úgy gondolom ezek az ismeretek szükségesek a hurrikánok jövõbeni alakulásának megítélése szempontjából.
Jó éjt mindenkinek!
#1515
Ha a mostani vihar elõtti csend kitart egészen szeptember közepéig végéig, akkor ezt (hurrikán szezon viszonylatban ) megint csendes évként tudhatjuk majd be.

Szerény véleményem szerint pedig ez utóbbi fog bejönni vagyis csendes szezon várható, illetve lesz.
#1514
"Globális felmelegedés hatására nõ a hurrikánok száma?"
Link
#1513
Így van, kell a kuss a genezishez, ezt még 06.20-án írtam: #1477.
#1512
Tudjuk bizonynevet Szóval ezek szerint jó hogy ilyen lassan kezdõdik a szezon. Mondjuk már akinek jó...

Köszönöm a szubtrópusi ciklonos kiegészítést. Kevertem a szezont a ... Meg lusta is voltamnevet
#1511
Így van. Közben egy érdekesség az amerikai fórumból. SO FAR IN 2007...THERE HAVE BEEN A TOTAL OF 5 TROPICAL STORMS...1
HURRICANE...AND NO MAJOR HURRICANES. THESE TOTALS ARE WELL BELOW
THE CLIMATOLOGICAL AVERAGE OF 6.2 TROPICAL STORMS... 3.0 HURRICANES
AND 1.5 MAJOR HURRICANES BY THE END OF JULY. IN FACT...IN TERMS OF
ACCUMULATED CYCLONE ENERGY (ACE)...THIS IS THE THIRD QUIETEST
YEAR-TO-DATE (BEHIND 2005 AND 1966) SINCE THE GEOSTATIONARY
SATELLITE ERA BEGAN IN 1966.

Now we all know what happened in the Atlantic in 2005 and 1966 was an above average year also.

and usually a slow EPAC means an active Atlantic.

Jó éjt!
#1510
Annyit hozzátennék kiegésztve téged, hogy a szubtrópusi ciklonok úgy alakulnak ki, hogy a túlságosan délre vándorolt Rossby-hullám vezérelt teknõnek a keleti szelek övezetébe érve levágódhat a széle, ezért nevezik õket cut-off teknõknek-ciklonoknak, és ahogy egyre szimmetrikusabbá válnak, elvesztik frontális tulajdonságaikat, ám az egyre erõsebb örvénylés hatalmas felhõspirálokat gerjeszt, gy a trópusi társainál jóval nagyobb szeme és általad leírt tulajdonságai vannak.
#1509
A szubtrópusi ciklonhoz még egy két gondolat. A szubtrópusi ciklonok rendszerint extratrop. ciklonokból (magyarul mérsékelt övi ciklonokból) alakulnak ki, na most egy ilyen mérsékelt övi ciklon miután elvesztette a frontjait, megszabadult a mérs. övi ciklonokra jellemzö száraz hideg áramlási részétöl a DRY Intrusiontöl, ezek a water vapour képeken fekete szinüek mint pl itt(http://www.wetteran.de/carolin/sat59.JPG), zivatarokat kezd generálni a középpontja körül, eközben már valahol melegebb tengervíz felett jár és most már csak meleg párás levegö kell hogy körülvegye folyamatosan generálja a zivatarokat egyre párásabb lesz a légkör beindul egy láncreakció, egyre több zivatar tör ki a középpontja körül. Az ilyen ciklonokra jellemzö még hogy nem csak a középpont körül hanem széles sávban generál erös, viharos szeleket (800-1000 km szélesen is) és a széllökések elérhetik a 150-160 km/h-t is, ezzel is eltér egy trópui ciklontól ahol a középpontból kiindulva gyorsan csökken a széleröség, nagy szelet tud csapni mert egyik jellemzöje hogy brutális hirtelenséggel esik benne a légnyomás 10 hPa/óra csökkenés is elöfordulhat. Bomba ciklonnak is nevezik azt a ciklont, amelyben a p legalább 1 hPa/óra csökkenést produkál folyamatosan 24 órán keresztül.
#1508
Link
#1507
Bedöglött a rendszer aztán meg a meleg tengervíz beindította a motort.
#1506
Igen, valami ilyesmit emlitettek is az egyik diszkjuzsonbennevet De ha extratropicalkent kezdte akkor frontoknak is kellett benne leniuk nem? Akkor azok felszivodnak vagy mi?
Az oldal nagyon jo, lehet benne bongeszgetni, megy a kedvencek kozenevet Koszi.
#1505
Link Az angolok lehet megint kapnak egy nagy adag vizet, szegényeknek nem hiányzik..
#1504
Hurrikánszezonban rá szoktam kukkantani erre az oldalra. Ismeritek ezt az amerikai metes közöséget? Sok érdekességet írnak az 1.és 3. forumban. Link
#1503
Nanovich, megszünik a hideg száraz levegö utánpótlása mert elzárja pl egy fölé húzódó maganyomású gerinc, beszorul a rendszer, lassan beindulnak a zivik a fenti hideg és a lenti meleg tengervíz miatt, labilizálódik a légkör, aztán ha egy jet arra téved beindul a ciklogenezis. És indulhat a pörgés nevet
#1502
Ez egy erdekes kerdes. "Eltuntek" volna a frontfeluletek?! De az meg hogy? Na ennek utananezunk...nevet Chantal erosebb lesz majd mersekelt ovi ciklonkent mint tropusikent. Hatassal lesz a mi idojarasunkra is. Persze kozvetve, mint ahogy a hosszutavuban irtadok is.

Viszont Usagi mar nem ilyen verszegeny joszag. O bizony szetcsap a jonep kozott. 195-os atlagszelevel, 240-es lokeseivel mar most is T3, de ezt meg fokozni fogja az elorek szerint. Minden bizonnyal eleri majd Japan deli reszet is Link Kozepponti nyomas 950 hPa korul mozog es persze folyamatosan melyul. Szep ciklon Link , foleg a hozza tartozo aramlasi rendszerrel egyutt Link
#1501
Én úgy tudom hogy akkor válik trópusi viharrá egy extratropical ha melegebb víz fölé ér illetve a környezetében a horizontális szélnyírás kedvezövé válik, kisebb lesz. Az extratrop. és a trópusi ciklon közötti különbség még hogy az extratrop. középpontjábban cold core van a trópusinak warm core ami gondolom a meleg tengervíznek a következménye ami a motorja a trópusi ciklonoknak.
#1500
Furi dolog, hogy Chantal extratropical depression-ként (azaz trópuson kívüli, ill. szubtrópusi depresszióként) kezdte pályafutását. Floridától olyan 500 km-re K-re alakult, azaz a Karib-térség peremén. Aztán ÉK felé haladva trópusi viharrá vált - de hogyan, ha nem trópusi depresszióként indult? Hm...
#1499
Link
#1498
Nem kell hogy az afrikai partoknál keletkezzen az óceán közepén vagy délebbre-Dny-abbra Dél-Amerika irányába is szokott lenni képzödés.
#1497
Nem túl magas a vízhõmérséklet Afrika partjaitól nyugatra:Link
#1496
Még csak most húzódik ki a 30°C-os T850 isotherma nyugat Afrika felõl az Atlanti óceán fölé Link ami, gondolom 1-2 héten belül szépen meg fog látszódni a vízfelszín-hõmérsékletén is. Augusztus közepe / vége környékén már tényleg beindulhatna a hurrikán-szezon az Atlanti vizeken is. Egyébként tényleg szokatlanul nagy a csend arra felé! (=erõs Azori anticiklon)
#1495
Lassan itt az augusztus és még mindig döglés van az Atlanti-óceánon. Minden nagobb rendszer csak a szokásos dolgokat nyújtja, és csak az alábbi felirat fogad minden nap: "There are no signs of organization at this time" nevet

A Csendes-óceán keleti részén, a Californiai-félszigettõl DK-re a Dalila nevû trópusi vihar agonizál már egy jó ideje, (mint ahogy arról Jorge Cabo észlelõtársunk Mexikóból be is számol mindig) de csak nem tetszik neki a "hurrikán" megjelölés mert valószínûleg nem fog addig erõsödni. Miközben a konvekció a déli részén döglõdik, addig az északi részén meglehetõsen intenzív. Azonban már hûvösebb (26°C>) vizek felé került ugyhogy rövidesen kampec neki is. De trópusi viharnak elég szép Link
#1494
Hát már ideje lenne lassan hogy elinduljanak az elsõ dögök. De mindössze 3 "tropical wave" van az Atlanti-óceán felett, mindenféle nagyobb szervezõdés nélkül.
#1493
Jó kép! Itt egy elöre a 2007-es idényre az Atlanti Óceánra, ha valaki mégnem látta volna. Link
#1492
Van aki mázlista, és Katrina õnaccságával személyesn is találkozhatott: Link
#1491
Katiba is belerepültem volna szívesen, ezen a képen olyan szép! nevet Link
#1490
Igen, Ivan cár! Az ördög maga pedig egy jó film amúgy! nevet
#1489
Az ördög maganevet
Itt egy szégyenlõs kép róla Link
#1488
1 NOAA repcsivel belerepültem volna ennek a szemébe. Na ki ez? Link
#1487
Csak a lecsapókat hiányolnám a felhõfalbannevet De az már majdnem a kánaán lenne így isnevet Addig nem halok meg míg bele nem kerülök egynek a szemébe...
#1486
Menni kellene oda egy kis viharvadászatra.
#1485
Japánban lehet újra tesztelni a tájfunbiztos épületeket. Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-28 12:30:32

Rákóczifalva

17.2 °C

22505

RH: 44 | P: 1002.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.