2024. április 16., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72359
Bocs, de az atyai kötelességek nem engedtek válaszolni. nevet

500 se rossz, de talán még jobb a 300 hPa-os szél, azt már kevésbé zavarják be a magashegységek. Nyílván a "valós" térképeken nem látszik olyan jól, mint egy sematikus ábrán.

Ha a jet stream viszonylag egységesen körülfut a sarki terület körül, akkor beszélünk erős polar vortex-ről. Ez kedvez legjobban az északi zonalitás kialakulásának. A hidegmagok is szinte egy nagy, kompakt egészt alkotnak, a hideg nem tud lejutni a délebbi térségekbe.

Ha egy sima tojás lenne a bolygó, akkor ez sokáig így is maradna, lásd az Antarktiszt körbe az óceánnal, de a ragyás felszín előbb-utóbb megkavarja a dolgokat és egyre inkább felfelé is hatva megindul a meanderezés a jet stream-en, kialakulnak a Rossby-hullámok.

Ennek aztán egyenes következménye a meridionalitás és a troposzférikus poláris örvény szétesése, amit a jövő héten is láthatunk. Először a Bering-szoros térségében alakul ki egy nagy lefűződés, aztán meg az észak-atlanti térségben (ebből lesz nálunk a lehűlés), és mivel ez a nagy behullámzás a  sztratoszférikus dolgokra is hatással lehet, szerintem ez a komoly ázsiai SW sem véletlen pont most.

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



Tehát a nagyobb örvény végül kisebbekre szakad, és ebből alakul ki rendszerint a kétpólusú, amcsi-szibériai tengely.

Nézd, itt egész jól lehatárolódik az amerikai pólus.

beillesztett kép




A sarki óceán fölött, ahol egy nagy, nyugis AC-nek kéne elhelyezkednie télen, szépen keresztbe megy egy kisebb jet ág.

Aztán a lényeg meg amit le is írtál: a hideg sorozatban megy a kontinensre, aztán az óceánra, az felerősíti a jet ottani részét, oszt má' pörög is a ciklongyár.

Ha valami hülyeséget írtam, majd a szakemberek kijavítanak, azér' nem vagyok egy nagy maestro a témában.
#72358
Ja, az amerikaiból nem kell hidegre számítani, persze, maximum Skandináviában nevet Szibéria T850-e meg csalóka, mert néha a T2m szintén gyorsan képes rendesen hűteni ott: Link elismerem persze, jobb, ha nem kell ezt kivárni, hanem van ott tisztességes hidegmag alapból. És természetesen igazad van, a "gyakran" az rossz szó, nem ez a gyakori eset, hogy hamar átjön a hideg, főleg ilyen zonális vándorlás mellett. És persze biztos lesz kivétel (tehát a soha rossz szó szintén), de olyan hidegmagok, mint ez: Link Skandinávia - Balti tenger - nyugat-orosz síkvidék felett nem szoktak lenni... Sőt, én nem is emlékszem ilyenre, mint ami a linkemen ott Kanada felett tanyál (vagy most Szibéria felett: Link )... Kisebb kiterjedésben, vagy kék árnyalatban igen, de ilyeneket... A Golf nem enged ilyesmiket sajna nevet Pedig sokat nézegetem a Maps-en a velünk egy szélességi körön lévő kanadai települések időjárását, hát hmm... nevet 

Ez a troposzférikus polar vortex hogy néz ki pontosan, mit kell keresni a modelleken, egy jó 500hPa szelet? Link És itt a polar vortex húzza be a hideget a kontinensre, a túloldalon meg pumpálja a vízre (amiből jönnek a ciklonok felénk)? Vagy nem ez a jó térkép hozzá?
#72356
Ill. a többihez még annyit, hogy az önmagában abszolút nem baj, ha kétpólusú a hidegmag, szerintem télen kb. az az egyik leggyakoribb felállás. De ugyebár az amerikaiból általában csak óceánnal vegyített-enyhített szmötyi jöhet közvetlenül, a másikkal meg az a baj, hogy Szibéria keleti fele nagyon messze van és amint írtam is, ami oda várható a közeljövőben, az helyi szinten is elég gyenge (még).

Az, hogy sose szokott Kelet-Európában tanyázni a hidegmag, az azért nem igaz, sőt még az sem, hogy pont fölöttünk SOHA nincs, és azzal sem értek egyet, hogy GYAKRAN elég pár nap a megfelelő minőségű-mennyiségű közeli hidegbázis kialakulásához.

A troposzférikus polar vortex meg azért lesz ott rossz helyen, mert tartósan csúcsra járatja az észak-atlanti ciklongyárat.
#72355
Igazából nekem az nem tetszik, de már napok óta, hogy a hemiszférikus kép egy, több légköri rétegben egységesen erős poláris örvény felé halad. Minden erre használatos paraméter ilyen alakot kezdett ölteni. Persze bármikor jöhet elvben egy jobb helyen levő blokk, stb., de a "peremfeltételek" rosszak lesznek. Pár dolog sorjában:
AO: megyünk át pozitívba. Link
NAO-t meg sem említem, az európai szokásos modellkivágatokon is látszik, mi a szitu. 
A zonális szelek ereje megnőhet a sztratoszférában, különösen az alsó sztratoszférában éles a várható váltás

beillesztett kép

Ami látszik troposzférikus keletiesebb szélfordulás, az a Bering-tenger felől fölnyúló gerinc hatása, de pont az is az oka a Joe által említett átrendeződésnek, ahogy a megerősödő anticiklon tengelye teljesen elfordul végül 90 fokkal a mostani sarki AC tengelyéhez képest, és ráfordítja É-Amerikára a hideget. Egyébként az Észak-Amerikai troposzférikus hidegmag/poláris örvény darab vertikálisan is igen egységes, teljesen függőleges tengelyű képződménnyé válhat a sztratoszféra irányába: Link (ábrán bal oldalt). 10-e körül mondjuk van egy próbálkozás Európa felé, de pont a hidegdepó által továbberősített ciklontevékenység simán elsodorhatja. Legközelebb talán a hónap közepén történhet valami érdemi, de ezt csak pár modell által előhúzott blokkosabb képekből lehet esetleg feltételezni.
Viszont a fenti poláris örvény ereje, mint külső ráhatás nem túl bíztató hosszabb távon sem, ha ettől a troposzféra nem tud elkülönülni, akkor tényleg vesszőfutássá válhat a teljes január. Egyébként emiatt sem értettem pár napja az SSW várást, kétszer kb. megingott a GFS OP, azóta stabilan tartja, hogy lesznek zavarok odafent, de 10 hPa-on marad az erős örvény.  

beillesztett kép

Végül egy ECM diagram, ami a rezsimeket mutatja, hát a többhetesek alapján egyre nőnek a kék oszlopok, szóval hosszabb távon is inkább a pozitív NAO felé kezd húzni  amodell (ez természetesen nagyon leegyszerűsítő ábra, csakis a tendencia említése miatt teszem be: Link
#72353
Az a sztratoszférikus polar vortex, de én a troposzférikusra gondoltam.
#72352
Most már sokkal kevesebb a magasnyomás a modelleken, mint akár 2 napja is, jelenleg már nem igazán érvényes az (sem), amit korábban írtam. Akkor még elég komolynak kinéző, igaz átmeneti AC-k is fel-felbukkantak. Most már ilyennek nyomát is nehéz találni, sajnos.

Ahogy Joe leírta, most egy jó ideig egyáltalán nem lesz érdemes télfanoknak a modelleket nézegetni.
Még jó, hogy van 3 teljes hónap hátra  laza
#72351
Kicsit töprengtem múltkor ezen, meg valahol Zivi is említette (itt is hasonlót írva), hogy igazából a zonalitás valóban nem csak vonalzós, mint 2007-ben ( Link ), hanem az is zonalitás szerintem (és merjük így hívni), hogy gyorsan helyeződik át minden nyugatról keletre, gondolom a jet segítségével. Attól még, hogy ebbe néha belelóg egy AC-orr északra (pl. most: Link és hoz is hideget), nehéz nem észrevenni, hogy pörög lendületesen tovább a nyugat-keleti haladás, vándorolnak ciklonok-ACk nyugatról keletre és így lehetetlen egy igazi blockingnak kialakulnia. Mert ha a zonalitás vonalzós, akkor szerintem ez sem blocking távolról sem: Link hiába mondjuk esetleg, hogy de hát 1020hPa felett van a brit térség stb., mert szerintem akkor meg a blocking a neve alapján blokkol, és hát mi mást blokkolna, mint a nyugati áramlást. Értem én, hogy szerinted nincs is blocking sem, de szerintem ez most bőven zonális kép, amit dob a GFS a következő 16 napra. Amúgy a hegyekbe sose volt rossz a zonális kép (főleg, ha nem északi), mert az Alpokat behavazza a sok front, és a T850 se 10 fok zonalitás alatt, hanem inkább 0. 1400m felett pedig ilyen csapadékösszegek nem rosszak ám: Link nevet Nyilván síkvidéken ezzel nehéz mit kezdeni.

JoeJack: miért speciális most a polar vortex helyzete / ereje Amerikát nézve? Nem pont a sarkon van a közepe, azért jó ez nekik (és rossz nekünk)? Link Annyival kiegészíteném az elemzésed, hogy szerintem a január bőven nem kuka egyben, én akár január közepére el tudok képzelni egy nagy váltást a modelleken, pár nap pedig gyakran elég is, hogy a skandi és orosz térség megteljen hideggel, onnantól pedig már csak még egy szerencsés lépés, hogy ebből Közép-Európa profitáljon. A kétpólusú hidegmag pedig ronda, de sose szokott felettünk tanyázni a ciklámen, a skandináv térség, a Barents-tenger, a nyugat-orosz régió legtöbbször azért nem az észak-kanadai és szibériai hidegmagokkal összemérhető térség...
#72348
Tudom, hogy a zonalitás nem csak vonalas formában létezik, hullámozni is tud persze. A jet-en viszont most a zonális időszakokhoz képest elképesztően erős hullámvetéseket, (átmeneti) komplett karikákat látok folyamatosan a modelleken. Ahogy mondtam, blockingot se látok (tartósan semmiképpen), de zonalitást sem. A kettő közötti folyamatos billegés látható, ami sajnos számunkra nem sok jót jelent (már ha hideg havas telet szeretnénk. Tehát amit írtam, sajnos egyáltalán nem optimista hangnemben történt szomoru
Ennél egy egyértelmű zonalitás is sokkal jobb lenne talán, de én ilyet nem látok a modelleken továbbra sem tartósan, csak a folyamatos szkandert, átmeneti keleties hatások a folyton visszatérő nyugati drift közben.
Amint látszik valami elmozdulás ebből a huzavona helyzetből, jó eséllyel visszatérek a rövidebb távú elemzésekhez is nevet
#72344
Semmiféle épkézláb zonalitást nem látok egyetlen modellen sem, kicsit fura is nekem pár komment.
Folyamatosan hullámzó jet mellett némi nyugati elkenéssel sorban jönnek a többnyire félblockingba elkent AC próbálkozások az óceánon (érdekes módon a nyugati részeiről kiindulva leginkább), ami még mindig nem mutat jelentős eltérést attól, ami eddig volt.
Némi kis blocking, skandinávia környékén teknő és hidegleszakadás, amire a blocking rátolódik, elkenődik az enyheség kissé északabbra, de már ott az újabb teknő és rá a hideg... nem egy túl nagy nyertes helyzet, de zonalitásról szó nincs (ahogy klasszikus blockingról sem). 
Csak egy összevissza hullámzó, szakadozó jet látszik, pl:

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép

Stb..

Ki lát ebbe bele zonalitást, és mi alapján? Érdekes lenne tudni nevet

Ez meg aztán végképp Benny Hill kategória vidám

beillesztett kép



Utolsó észlelés

2024-04-16 21:47:42

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119967

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.