2024. március 29., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71950
Dorian jelenleg cat. 3-as hurrikán, Dél Karolina partjai mellett. Ezt látod szombaton Kanadánál megjelenni.
#71949
Én erre a ciklonra gondoltam: 
Link 
(szombaton éppen a kanadai partoknál jelenik meg, alig fér rá a szinoptikai térképre), 140 óránál Izlandnál tart(hat) majd:
Link
végül egy skandi-ciklonná avanzsálhat:
Link
Ugyanez ECM-kiadásban:
Link 
jövő kedd:
Link
majd jövő csütörtök: 
Link 
A sűrű izobárok arra utalnak, hogy itt egy ex-hurrikánról vagy legalábbis egy erős ex-trópusi ciklonról lehet szó, ezért írtad nyilván, hogy őkelme már kialakult, avagy tévedek?  lazakacsint
Zivipötty: jól rátapintottál a következményekre, a ciklon közvetett hatásaként térségünkben - éppen a csillagászati nyár hajrájához közeledvén - befigyelhet egy párnapos késő nyári intermezzó - habár erre most még azért túl nagy tétben nem fogadnék nevet
#71948
Most úgy tűnik, hogy be is csajozik majd, és a szerelemből nálunk pár nap késő nyár lehet ismét a jövő hét eleji lehűlés után. nevet
#71947
Az a ciklon már kialakult. kacsint
#71945
A következő pár napban egyelőre nem látványos, de alapvető nagy változás kezdődik Európa időjárási helyzetében. A kontinensünk keleti, északkeleti része feletti anticiklonális gerinc kissé meghátrál kelet felé, ezzel párhuzamosan a jelenleg még az Atlanti-óceán felett tartózkodó alacsony nyomású teknő "befordul" Európa középső részei felé. A teknő aktív ciklonja azonban az északi területeken marad, térségünkben nincs kilátás jelentősebb légnyomás-süllyedésre. Annál kevésbé, mert a teknő gyenge déli felébe az óceánról hamarosan beorrosodik annak nyugati támasztó anticiklonja. Beorrosodása oda vezet, hogy térségünkben majd északnyugatira fordul az áramlás, és ezzel az itt levőnél lényegesen hűvösebb, óceáni légtömeg közelíti meg, majd éri el országunkat. Ez viszont már a jövő hét elejének/közepének a "története". A hétvégén és még a hétfői napon is időjárásunkat a a Dél és Közép-Európát teljesen kitöltő igen meleg, és viszonylag száraz levegő alakítja.
A részletek:

SZOMBAT (08.31.):      Link     Link     Link
A sok napsütés mellett mérsékelt nappali gomolyfelhő-képződés várható. Ebből a Dunántúlon -kiemelten a Bakony térségében- elszórtan, az északi hegyvidéken helyenként lehet zivatar. A Felvidék felől az északi országrészbe esetlegesen besodródó zivatarok viszont hevesek lehetnek. Az Alföldön zivatar csak néhol fordulhat elő. A gyenge keleties légmozgás csak néha élénkül meg kissé. A hőmérséklet délután várhatóan 30 és 34 fok között tetőzik.

VASÁRNAP (09. 01.):     Link      Link     Link
Az éjszaka és a reggel jobbára derült  lesz. Csupán északkeleten lehet némi maradványfelhőzet. Napközben a szombatihoz hasonló, mérsékelt nappali gomolyfelhő-képződésre számíthatunk, amiből főként északnyugaton, északon helyenként zivatar fordulhat elő. A délire forduló szél a Dunántúlon időnként megélénkül.  A hajnali 16-20 fokról kora délutánra 30-34 fokig melegszik a levegő.

HÉTFŐ (09.02.):     Link     Link    
Link
Eleinte csak kevés magas szintű felhő lehet az égen. Kora délutántól az ország északkeleti harmadán várható számottevő gomolyfelhő-képződés, illetve a délután második felében a Dunántúl északnyugati részei fölé már zártabb felhőzet érkezhet nyugatról. Északnyugaton és északon elszórtan fordul elő zápor, zivatar. A Dunántúlon északnyugatira, északira fordul, és megélénkül a szél. A Duna vonalától keletre még gyenge marad az eleinte délies, majd változó irányú légmozgás.  Hajnalban 17-21 fokot mérhetünk, kora délutánra pedig 26-34 fokig  emelkedik a hőmérők higanyszála. Északnyugat-Dunántúlon lesz a legkevésbé meleg, az Alföldön pedig a legmagasabb hőmérséklet.

Távolabbi kilátások:  az érkező hűvösebb levegő előtti hidegfront felhőzete a számítások szerint kedden a kora hajnali órákban éri el nyugat felől az országot. Az ehhez tartozó keskeny csapadékzóna a délelőtt folyamán kelet felé halad, majd várhatóan megtorpan és feloszlik. Szórványos zápor, zivatar ebből a Dunántúlon és az északi tájakon fordul elő. Az északi hegyvidéken kiadósabb csapadékhullás is lehet. Az északi, északnyugati szél nyugaton és északkeleten gyakran megerősödik. Nyugaton és északon már jelentősebben lehűl az idő, ott a legmagasabb hőmérséklet általában kevéssel 25 fok alatt marad. Délkeleten viszont még marad a kánikula. Ott csak szerdára szűnik meg a nagy meleg.
Ahogy már említettem, ez a keddi hidegfront  egy alapvető, tartósabb időváltozás előhírnöke. 96 óránál, majd 168 óránál is, poláris expanziót, hidegleszakadást ad ECM és GFS.      Link     Link     Link     Link
Azaz elég tipikus, félblokk és blokk között ingázó északnyugati irányítás látszik. Ez a kép nagyon nagy mértékben különbözik az eddig tapasztaltaktól, ezt a változást a konkrét időjárás is nyilván "leköveti" majd. Az elmúlt hetekben megszokottnál jóval változékonyabb, és kevésbé meleg időre van kilátás. Megjegyzendő, hogy több futás térségünktől valamivel nyugatabbra vezette le a hidegleszakadásokat a Földközi-tenger nyugati medencéjébe. Ez magában hordja a mediciklon képződés lehetőségét is.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-29 07:55:49

Szeged - Szõreg

13.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.