2024. március 28., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71175
Az AO-index hosszabb idõre negatívba mehet, ami - néhány napos csúszással - a merdionalitás visszatérését eredményezheti Európa nagy része felett. Egyelõre - amíg a modellek ellátnak - nem fenyeget ún. állóháború, azaz térségünk nem marad tartósan sem a frontzóna hideg, sem pedig a meleg oldalán, így a jövõ hét eleji - egy átmenetileg létrejövõ skandináv AC peremén leszakadó hidegadvekció eredményeként bekövetkezõ - lehûlést a hét második felében ismét egy néhány napos enyhébb idõszak követhet, ám legkésõbb Gergely napja körül (március 12.) az AC-hidat gyorsan áttörheti egy északnyugat felõl érkezõ ciklon, hátoldalán nagy mennyiségû maritim hideg levegõvel. Hogy ez egy tartósabb északnyugati, hûvös, záporokkal, hó- és graupelzáporokkal tartkított idõszak nyitánya lehet-e, vagy marad a rövid hûvösebb és enyhébb idõszakok eddigi váltakozása, még nincs letisztázva. Számomra kicsit merész kijelentés, hogy április elejére (sic!) térne vissza a télközépre jellemzõ makrofelállás - ám abban egyetérhetünk, hogy a hidegmag még hosszú hetekig elég ütõképes maradhat ahhoz, hogy - kedvezõ makrohelyzet esetén - nekünk is jusson belõle egy-egy erõsebb hidegleszakadás formájában. A kérdések kérdése az, hogy a napéjegyenlõség után milyen ´verklire´ áll át a légkörzés Közép-Európa felett, mivel ez - akárcsak tavaly - hosszú idõre rányomhatja bélyegét idõjárásunk jellegére a következõkben is nevet
#71174
Ha a fáklya ellátott volna addig, nem akadtam volna ennyire fenn a dolgon nevet 2017-01-22-én írtad, ugye 15 és 26 közé jósolva, ami 23-34 napra elõre jelzett tartomány. A fáklya 16 napra elõre lát.

Igen, abban egyetértünk, hogy télies jegyekre nem igazán számíthatunk az elõrejelzések alapján, de az átlaghoz talán visszatérhet az idõjárás. A GFS a nap állásával és erejével biztos, hogy jól tisztában van, hiszen a mostani T850 télen pl. nagyobbat alkotott volna. Meg hát a Nap a "motorja" az idõjárásunknak, tehát azt kell az egyik legjobban modelleznie ezeknek nevet
#71173
Nevezetesen a latolgatás  írásakor rátekintettem a GFS fáklyára, amely akkor a hideg általam várt visszatérését jósolta, fb oldalon még vissza is kereshetõ egy akkori animáció is.  (a GFS archivumához nincs hozzáférésem,  napi szinten a fáklyákhoz talán senkinek), a GFS persze ezt a részét (velem együtt) elbukta.  Úgy gondolom, hogy egy visszatérõ meridionális minta hasonlatos volta valószínû, ezúttal nem számszerûsítve.

Nos hát hasonló elõvigyázatossággal viseltessünk a jelenlegi GFS fáklya iránt is, tekintettel hogy ezen idõszakban a napállás  vele együtt a nappalok hossza  már napról-napra drasztikus emelkedésbe kezd,  ezzel kapcsolatban javaslom az analemma megtekintését, egy általam ismert  közelemben lakó amatõr csillagász forrásából: Link
Ebbõl arra lehet következtetni, hogy márciusban már 0 fokos izoterma mellett is lehetnek olyan tavaszi  15 fok feletti maxi értékek, melyek most csak komoly elõoldali helyzet esetén megtapasztalhatók.  Nem véletlen, hogy a 0 fok alatti  T850 is márciusban még átlagosnak tekinthetõ. Számottevõ téli helyzethez azért kell egy legalább  -10 fokos hidegöblítéssel való  indítás, utána még fellép az inverzió rövid idõre  esetleg egy kontinentális hátoldal  lábas "szele",így  a lassan felmelegedõ levegõnél is még elõfordulhat -5 fok feletti t850 nél is havazás, de  télire hasonlító helyzethez önmagában egy  -5 fokos öblítés már nem elégséges. De kiemelt szempont itt az , hogy a napállás változásait a GFS, és szintén modellekbõl származtatott NAO index stb. mennyire képes jól lekövetni, az idõjárás kaotikus volta szerintem leginkább az ilyen átmeneti idõszakokban érvényesül, azaz a modellek  lehetséges kimenetei hajlamosabbak önálló életet élni.
#71172
Örülök, hogy így látod, mert szinte minden mondatával teljesen egyetértek. A kifogásom az elõrejelzésed esetén a magabiztossággal volt (az Általad említett pillangószárny mellett) és azzal, hogy egészen pontosan adtál meg 2m-es értékeket, amihez továbbra sem volt még csak közel sem az idõjárás. A beragadó hidegpárna valóban (kellemes) meglepetés volt, de ez - ahogy említetted - nem az Általad várt helyzetnek volt köszönhetõ, a február kiment komoly hidegelárasztás nélkül, ami kellett volna várt -10 fokhoz. Ez volt a szöveg:
"Ami  különösebb  mélyreható elemzések nélkül reális, hogy február második felében úgy 15 és 26 a között visszatér  egy téli epizód, amolyan 0 +2 fok  közötti nappalokkal és átlagban -7 -10 fokot elérõ éjjelekkel."
Igenis nem reális, igenis mélyreható elemzések is szükségesek, és sajnos nem, nem lehet napra és fokra pontosan több, mint egy hónapos elõrejelzést megadni, ebbõl talán Te is tanultál valamennyit. A "valószínû" szó is túl erõs volt ebben a távolságban és szövegkörnyezetben szerény véleményem szerint.
Ugyanakkor ezeket a "magabiztos jelzõket" levéve latolgatásaidról, kifejezettem szeretem a meglátásaidat és a következtetéseidet! nevet

Félretéve a folyamatos kötözködést, egy kis latolgatás: a NAO és AO csökken  Link  Link  valamint a GFS fáklya is a méylbe indul ("mélybe": eléri az átlagot: Link  ). Az ECMWF - bár a fáklyáján rejtõzik - kifejezett hideget vár, csak tõlünk keletre:  Link  ami így nem biztos, hogy komolyabb hatással lenne ránk (mármint esõs elõoldalon kívül). Valamennyi hideget a németekhez a GFS is sejtet:  Link  de õ fõleg a teknõsödõ zonalitással láttatja:  Link  Ez az ECMWF ensemblén sokkal "szebb":  Link

Március közepére hûvösebbre fordulhat az idõjárás ezek szerint, de télies jegyeket csak nagyon beleerõltetve látok... Meglátjuk nevet
#71170
Egy kis verifikáció Zöldvillám latolgatásait illetõen, csak hogy ennek is helye legyen:

"
Ami  különösebb  mélyreható elemzések nélkül reális, hogy február második felében úgy 15 és 26 a között visszatér  egy téli epizód, amolyan 0 +2 fok  közötti nappalokkal és átlagban -7 -10 fokot elérõ éjjelekkel."

Azt hiszem, az idõjárás annyira más volt, hogy nem lehet egy picit se belemagyarázni a buktát ebbe - szerencsére.

"éppúgy valószínû, hogy a jelenlegihez hasonlóan, zónális etap megjelenése várható lesz kora márciusra is"

Függetlenül attól, hogy március eleje valóban a zonalitás jegyében telhet, szerintem ez is bukta, lévén hogy jönne ez ki, ha az elé jósolt idõ viszont nem sikerült? Súgok: sehogy.
Ahogy a modellek se voltak soha képesek olyanra, hogy mondjuk 6 napra elõre nagyot hibáztak, de amit ugyanakkor 10-11 napra elõre vártak, az bejött, így az emberek sem tudják ezt az egyszerû szabályszerûséget felrúgni (ok-okozat meg ilyenek).
Ezek a fránya ciklusok megint nem a nekik elõírt sorrendben érkeztek.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-28 17:48:34

Szolnok

15.0 °C

22505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.