Na akkor tegyünk egy kis latolgatást. Őszintén szólva nem gondoltam volna, hogy idén ezidáig minden pozitívan fog alakulni ahhoz, hogy végre egy tisztességes telet kapjunk. Ez utóbbira még várni kell, sokan már el is temették, de ők nagyon nagyot fognak koppanni, ha a cirkulációs folyamatok továbbra is így folytatódnak. Kezdjük mindjárt a tényekkel, melyek az átlagosnál hidegebb, esetleges kemény hidegbetörésekkel tarkított tél mellett szólnak. Ennek előjelei már középtávon ott figyelnek a modelleken és ezek bizony nem egy enyhe télre utalnak, de a végeredményt majd verifikáljuk márciusban.

10hPa szél jelenleg: 

beillesztett kép



Majd 144 órával később már íme:

beillesztett kép



Úgy néz ki, hogy tartósan legyengül az óceán felett 10 hPa-n a szélerősség. Ez komoly hatással lehet Európa időjárására és elősegítheti a komolyabb blokkok kialakulását, ami meg is valósul, de egyelőre a hideg nem szakad le, viszont ezt kell megérteni, hogy ez jelenleg nem baj. Az időjárás sokszor nehéz is megérteni, de semmi sem történik véletlen.

A következő tényező a folyamatos sztratoszférikus bemelegedések. Eddig csak minimális mértékű volt, de már ez is figyelemre méltó november hónapban. A GFS-en űridőben megjelenik már egy tartósabb, erősebb mértékű. Ezek mind próbálják zavarni az örvényt, mely idén csak látszólag áll erős lábakon.

beillesztett kép



Nézzük a jelenlegi makrohelyzetet:

beillesztett kép



Jól látható, ahogyan kifejtettem korábban is, hogy a geopotenciális maghelyzet kedvezően alakul. Grönlandra egyszerűen nincs meg egyelőre a hidegleszakadások hajlama=nincs ami beindítana komolyabb dolgokat az óceánon. Rendre Grönlandon túl az érdemi hidegmag 500 hPa-n is, de ez sem képes úgy bedurranni, hogy igazi nyugati drift módra, keletre elsöpörjön mindent! Ez teret szabhat a folytatásban további blokkok kialakulásának, akár a sarkvidéken, Spitzbergák környékén, mely fontos szerepet játszik a zord tél kialakulásában, de az elő példa hamarosan következik a Skandi magasnyomással. A térképen vegyünk pillantást a már-már brutális erősségű, Orosz magasnyomásra is. Ez a magasnyomás északi oldala rendkívül fagyos levegővel van kitöltve. A modellek azzal, hogy Izlandig a magasnyomás térhódítását jelzik, újabb nagy lépéssel kerítenek minket egy hidegebb, jobb december közelébe. Azt nem tudjuk még, hogy milyen irányba fog kifutni ez a hatalmas blokkhajlam, de erősen meglepődnék, ha decemberben legalább 1 komoly téltámadás sem lenne. Az hatalmas csalódás lenne, ilyen cirkuláció és blokkok felállását követően. 

A ma reggeli modellfutások továbbra is az északkeleti AC kirobbanthatatlanságát jelzik. Ez a magasnyomás futásról futásra ott van, igaz a modellek változtatják a helyzetét, de fagyos levegővel van kitöltve és ott van!

beillesztett kép



Idővel a hideg északról egyre délebbre és délebbre hatol ezeknek az AC-nak a peremén és halmozódik. A tartós északkeleti, fagyos AC és a sarkvidék, szibériai magasnyomások együttes felállása okozta pl a 2012-es brutális februárt, de ilyenekre rengeteg példa van. Ezek a magasnyomások jelenléte ha meg van a tél kezdetétől, az annál jobb.
Térjünk vissza a túlzottan Grönlandon túlra szakadó hidegre. Nos újabb is ez fogja előidézni a böszme Skandináv AC kialakulását, már másodjára 1 hónapon belül, ami nem semmi! Egész egyszerűen addig és addig fog ez menni, míg ránk nem szakad Szibéria felől a sarkkör. Megjegyzem hogy semmiféle elfogultság nincs bennem, nyilván nem biztos hogy ez bekövetkezik, de az elmúlt sok év során ha most nincs erre nagy esély, akkor soha nem is lesz... Én óvatosan azt mondom hogy ígéretes hetek állnak előttünk, de ehhez a mostani folyamatoknak nem szabad letérni a helyes útról.

beillesztett kép