Akkor jöjjön az évszakos poláris örvény előrejelzés MC Gergö kérésére. nevet Nem latolgatás, inkább csak az értelmezéséről pár  gondolat. Link kiváló példa lesz az ECM és a JMA friss előrejelzése.

beillesztett kép



beillesztett kép

Első ránézésre mindegyik az átlagosnál (fekete vonal) gyengébb örvénnyel számol, különösen a tél első felére. Viszont amikor az évszakos anomáliák térképeit készítik, akkor általában nem a megfigyelésekből/reanalízisekből származó átlaghoz viszonyítanak, hanem a modellezett klímához, itt ez a vastag narancssárga vonal. Vagyis abszolút értékben a két modell egészen hasonló átlagokat jelez a tél elejére, de a modellklímához viszonyítva az ECM átlag közeli, a JMA pedig gyenge örvényt vár. Ez az ami a hasznos infó az előréből, meg a nem acélos beválás, amit sejthetünk.

Az is látszik, hogy az ECM-nél a narancs vonal távolabb van a feketétől, mint a JMA-nál, vagyis az októberben indított előréinek nagyobb a szisztematikus hibája, mint a JMA-nak. Decemberi indításnál egyébként az ECM-é is hasonlóan kicsi. Átlagban talán emiatt kicsivel "megbízhatóbb" az akkori modellfutás, ami logikus is a rövidebb időtáv miatt.
Előző két télen decemberben az ECM az anomália irányát egész jól eltalálta, de ebből nagy következtetést nem kell levonni.Ami még modell szempontból érdekes lehet, hogy a friss JMA negatív eltérése szerintem elég markáns, nem meglepő az sem, hogy a leginkább negatív NAO-s kimenetet is ez adja a felszínre is (gyenge "örvény" minden szinten).

beillesztett kép

Összegezve, ahogy már a fórumban elhangzott, természetesen igen nagy szórásúak ezek a modellezések, de talán a decemberi előrékre érdemes ránéznie annak, akit ez érdekel. Egy plusz infót adhat a latolgatásokhoz.