Bocs, de az atyai kötelességek nem engedtek válaszolni. nevet

500 se rossz, de talán még jobb a 300 hPa-os szél, azt már kevésbé zavarják be a magashegységek. Nyílván a "valós" térképeken nem látszik olyan jól, mint egy sematikus ábrán.

Ha a jet stream viszonylag egységesen körülfut a sarki terület körül, akkor beszélünk erős polar vortex-ről. Ez kedvez legjobban az északi zonalitás kialakulásának. A hidegmagok is szinte egy nagy, kompakt egészt alkotnak, a hideg nem tud lejutni a délebbi térségekbe.

Ha egy sima tojás lenne a bolygó, akkor ez sokáig így is maradna, lásd az Antarktiszt körbe az óceánnal, de a ragyás felszín előbb-utóbb megkavarja a dolgokat és egyre inkább felfelé is hatva megindul a meanderezés a jet stream-en, kialakulnak a Rossby-hullámok.

Ennek aztán egyenes következménye a meridionalitás és a troposzférikus poláris örvény szétesése, amit a jövő héten is láthatunk. Először a Bering-szoros térségében alakul ki egy nagy lefűződés, aztán meg az észak-atlanti térségben (ebből lesz nálunk a lehűlés), és mivel ez a nagy behullámzás a  sztratoszférikus dolgokra is hatással lehet, szerintem ez a komoly ázsiai SW sem véletlen pont most.

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



Tehát a nagyobb örvény végül kisebbekre szakad, és ebből alakul ki rendszerint a kétpólusú, amcsi-szibériai tengely.

Nézd, itt egész jól lehatárolódik az amerikai pólus.

beillesztett kép




A sarki óceán fölött, ahol egy nagy, nyugis AC-nek kéne elhelyezkednie télen, szépen keresztbe megy egy kisebb jet ág.

Aztán a lényeg meg amit le is írtál: a hideg sorozatban megy a kontinensre, aztán az óceánra, az felerősíti a jet ottani részét, oszt má' pörög is a ciklongyár.

Ha valami hülyeséget írtam, majd a szakemberek kijavítanak, azér' nem vagyok egy nagy maestro a témában.