Feltételes mód!

Lenti hozzászólásomhoz annyit tennék még hozzá, hogy amennyiben marad a "jelenlegi trend" és továbbra is erőteljesen eshet negatívba a PNA, úgy nyomás átrendeződés következhet az Északi - Sarkkör régióiban.
Amennyiben a NAO index szubtrópusi befolyás alatt Feltételesen:"nem áll". ( S itt feltételes a mód, mivel kézzel fogható (naprakész) index a trópusokról; leszámítva az IOD-ot nem áll rendelkezésemre. Jelenlegi IOD: Link  )
- Úgy, ha nem áll, akkor a megváltozó északi nyomáselrendeződések hatására Január második felére vagy február elejére tolódhat érdemileg a NAO index negatívba való esése. NAO kisebb megingása Brit blockingot vagy az AO jelentősebb esése Skandináv Ac vagy Azori szk-i és Brit magasnyomású híddal Északkelet - Eu Ac összekapcsolódásával karöltve dny-ék tengelyirányú nagy kiterjedésű magasnyomású anticiklont, ezáltal szibériai hideg betörés esélyét vetné fel. 

Feltételesen mondom, mivel ilyen makroképet nem tanulmányoztam még, hogy markáns AO mellett vajon a sarkvidék iránya helyett téli félévben a szubtrópus felől érkező befolyásoló tényezők: lásd. A jelenlegi trend szerint markánsan negatívba forduló PNA okozHAT-e az AO indexben nyomásátrendeződést vagy nem befolyásolja-e azt a téli félévben?
A NAO index és a PNA bár szorosan egymás mellett találhatóak a mérséklet övben USA-Európai részén, s részben USA felett fedik is egymást,igy a PNA negatív fázisa esetén elméletem szerint a NAO is követni fogja. 
S ha igazam lesz a trend engem igazol. Ez által távkapcsolatok terén kicsit okosabbak leszünk majd. nevet

Ha még se az általam várt módon alakulnak a történek, akkor lehet vesztünk vele "egy telet", viszont nyerünk vele egy "zsáknyi tapasztalatot".vidám 
Hogy a szubtrópusok felől érkező hatások leginkább a nyári félévben érvényesülnek az északi mérsékelt övben és részben északi sarkvidék területén. Délről-északi irányban csökkenő intenzitással,figyelembe véve a domborzati és uralkodó széljárási adottságokat is. Pl. Bering - szoros, Baffin-öböl, Barrents tenger..stb. A téli félévben szigorúan a Északi - sarkvidék időjárása határozza meg a polár front aktivitását és nincsen benne szemernyi még részben is felfedezhető álláspont miszerint a szubtrópusi hatások másod és harmadsorban részlegesen hatással bírnának rá. Bár szerintem ez az utóbbi kijelentésem megdőlt már lásd. tavaly ősz. IOD miatt, amit a térítő övi magasnyomást stimulálta úgy, hogy ekképp rendezze be őszünket. -de ez már éghajlat tan.