Alakul ez.
Extra hosszútávon pedig, ami belebonyolít a dolgokba az év végére esedékes SSW már ha lesz és ha lesz akkor december második felére vagy januárra esik-e majd.
Ettől eltekintve enyhe télre áll a zászló. SSW se törvényszerű, hogy nálunk lesz hó, lehet Amerikára szakad.Szóval ez a jelenlegi várakozás igazi ne semmi fog meg jól szitu. Ami meg most körvonalazódik, ahogy elnézem, próbálkozásnak jó lesz,de túl korai megmondani.
Kicsit csúszik is, hó vége helyett, de hónap forduló után csak bejön. nevet (Még rendesen örülök a makrocirkulációnak, még ha most úgy fest, hogy nem teljesen telibe kap minket a hidegöblités.)
Az modelleket elnézve a következő a helyzet: Nem igazán tudnak mit kezdeni a kialakuló "új renddel".
3 variáción zizeg a léc. laza

1. Ha az indexek tagjain át nézzük, akkor a kezdeti hidegöblitést követően(-AO)Európára nézve december első napjaiban + AO váltja, ami alacsony nyomást feltételez az Északi - Sarkvidéken míg tőle délebbre magast, korrelációs területein.Mivel az indexek fedik egymást fenn áll az esélye egy továbbra is - (mínuszos) NAO nak. Ha ez igy lesz, akkor marad az AC hajlam az óceánon és "rég nem látott" makrócirkulációs képeket láthatunk majd az időjárástól. nevet Nem tudom mikor volt utoljára jobbára Skandi alacsony nyomás DNY-Európai magasnyomással karöltve, ami hozzánk menetrendszerű északnyugati frontokat, martim óceáni löttyöt hozhat. Legalább télies, akár igazi téli időt hordozva egyes esetekben. - ez a szituk leghavasabb része. 

2. A másik a +AO esetén + NAO. Mondom sem kell vonalzós zonalitás. Vagy újra rekord döntögető enyhesség vagy mázli esetén AC, köd hajlam és társai a maga kellékeivel. 

3. Az igazi kevert kombó! Ennek is az alapja, ha teszem fel +AO lesz mivel a poláris örvény a maximumát éli, tehát: +AO 0-ás NAO átlag közeli értékkel. Ez lehet gyakorlatilag "minden" a tarsolyban. +AO miatt inkább északi zonázás, félblock kimenetek nagyra nőt Azori AC által, valamint az is, hogy +AO esetén belső Ázsiában jó megtermett giga AC alakul ki(általában), aminek legnyugatibb vége belóghat Kelet-Európába. Itt lehetne arról leszakadó Skandi magasnyomás is,de gyakorlatilag ugy fest igazi kevert verziók lazán kifuthatnak belőle. Bármilyen kép előfordulhat.

Amennyiben viszont visszazuhanunk SSW miatt, a leendő nem 100% valószínűséggel létre jövő +AO-ról negatív-ba újra kezdődhet a "táki-jáki" függően attól hogy a PNA index + vagy - -ba van e és nem zavar-e az Északi-Sark irányából újabb nagy adag hideget Amerikára. 


SSW-ről pedig. Ha az örvény a hirtelen melegedéstől szétszakad nem igazán 100% , hogy jól jövünk ki a szituból. Elsőre a modelleken lesz látható, amiből az indexek dolgoznak.
Sajnos pont az látom, hogy kezd a helyzet borúsabb lenni. +AO nem épp jó omen pont decemberre. Főleg hogy ezt kötelező magasnyomás követi általában Szibériában. Tehát, ha megsaccoljuk nyilván ha két fele esik az örvény(ha tényleg bekövetkezik magas a SSW akkor) valamikor év vége felé nyilván hogy az egyik darab ott lesz.

És másik? :-O - és ez a jó kérdés. 
Valószínű, hogy sok függ majd a PNA indextől hogy Amerikára tud sarki hideget húzni Alaszka irányából vagy Kanada nyugati fele felől, a sarkvidékről vagy sem. Vagy vissza áll negatívba és akkor csak a kanadai mag tudna arra "kapálozni" de a másik örvény maga Grönland északi, északkeleti vidékei felett csoportosulna amiből esély nyílna Európára nézve rendszeres északnyugati hideg öblítéseknek. 
Ez persze, már az is feltételezné, hogy tulajdonképpen enyhe télnek áll a zászló, de legjobb esetben is átlagosnak, s van némi esély rá, hogy csapadékosan teljen. Az hogy ez mennyire lesz havas vagy esős, majd az adott ciklontól/anticiklontól függ mekkora mennyiségű hideget tud leszipkázni az adott hidegmagból.