Bár fő-fő iránytűink a modellek, hébe-hóba előfordulhat, hogy kicsit "az orrunk után", "szimatra" kell menni. Nagyon nem hiszem, hogy az október második felében tapasztalthoz hasonló, hetekig tartó AC hátoldali magasnyomású melegbeáramlás következzen újra a most esedékes hidegleszakadás után. Hogy miért nem hiszem? Mert ilyen nincs. Nem fog változatlan formában visszaállni. Lehet, fatengelyes, "paraszti" gondolkodásmód ez, de majd meglátod...
Szerintem -és ezt a modellösszkép is támogatja- az atlanti alacsony nyomások ezúttal benyomulnak a kontinens centrumába. Emellett igen nagy valószínűséggel az atlanti ciklonrendszer előoldalán marad térségünk. A főciklon centruma igencsak "letáborozni" látszik a Brit-szk. környékén. Ennek a ciklonnak a hátoldalát mi nem fogjuk megkapni soha. Viszont mégsem tarthat örökkétig a meleg (vagy most már inkább csak enyhe) légtömegek beáramlása délies irányból. Ahogy mondtam, a nyugati teknőnek nem fogjuk megcsípni a hátoldalát, de indulhat közben friss poláris expanzió, hidegleszakadás ránk nézve kedvezőbb (keletibb) pozicióból. Ez aztán vagy összekapcsolódik a kiöregedő brit ciklonnal, vagy nem. Mindenesetre mindkét verzió alapjaiban új helyzetet teremtene Európa időjárását illetően. A második esetben direkt, és könnyedén kaphatnánk hidegáramlást, de az első esetben, összekapcsolódáskor is nagy valószínűséggel ránk fordulna az egyesült teknő. Hiszen a friss poláris expanzió ellátná azt az öreg teknőkből már jórészt hiányzó kelet felé mutató impulzussal.
Van még egy szép téli lehetőség, ami bár nem gyakori, de nem is teljesen kizárt így november elején.  Ha az expandáló atlanti alacsony nyomások nagyon "alányúlnának" Európának,  lefűződnének a Mediterráneumba, amellett kellő hidegtömeg halmozódna fel északkeleten, úgy egy lefűződő mediciklon a hátoldalán beránthatná fölénk a sarki-szárazföldi hideget (lásd pl. 2002 vagy 2009 december eleje)
ECM 240 órás képe kis jóindulattal mutathat ebbe az irányba:
Link