A hétvégén alapvetően még zonális elrendeződés lesz jellemző Európa makroszinoptikai helyzetére. Az 50. szélességi körtől délre eső területeken nagy kiterjedésű, a magasban szokatlanul meleg levegővel kitöltött anticiklon határozza meg az időjárást. A kontinens érintett részein jobbára napos, csapadékmentes, az évszakhoz képest kifejezetten meleg időjárással számolhatunk. Ez alól kivételt azok a vidékeke képezhetnek, ahol éjszakánként köd képződik, és az tartósabban meg is marad. Itt a nappali felmelegedés jelentősen elmarad a napos területek hőmérsékleti értékeitől. Ilyen területek elsősorban a kontinens centrumában, így a Kárpát-medence környékén is, fordulhatnak elő. Ezeken a területeken a pénteki igen gyenge, érintő hidegfront mögötti kismértékű lehűlés után szombatra már emelkedik a magasban a hőmérséklet. Ez megerősíti az inverziót, ezért szombaton és vasárnap a nap első felében többfelé várható köd országunkban is.
A kontinens északi felén, a Brit-szigetektől északra, a Skandináv-félszigeten, majd Oroszország európai területének északi részein, ciklonok határozzák meg az időjárást. Ezeket a légörvényeket jórészt hideg, a Dél és Közép-Európát elfoglalónál lényegesen alacsonyabb hőmérsékletű légtömegek töltik ki.  A kontinens északi peremvidékein változékony, téliesen hideg, nagy területen csapadékos idő jellemzi majd a következő néhány napot. Észak-Skandináviában, és az attól keletre elhelyezkedő orosz területeken kiterjedt havazás várható.
A kétféle légtömeg határán, nagyjából az 50.-55. szélesség közötti sávban, nyugati hosszú légpálya áll fel. Ebben hosszan elnyúló, hullámzó frontrendszer és a hozzá tartozó csapadékzóna fekszik majd az Atlanti-óceántól a Brit-szigeteken és Dél-Skandinávián át a Baltikumig, illetve Észak-Oroszországig. Az említett  zónában felhős, csapadékos idő és erős nyugatias légmozgás lesz jellemző. A vázolt kép szombaton és vasárnap nagyjából stabilan fennáll,  bár vasárnap már jelentkeznek az alapvető átrendeződés bárikus jelei. Ekkor a brit-izlandi térségben fejlett blokkoló AC épül fel, előtte északira fordulnak az áramlási vonalak  -másképpen ott ciklon-hátoldali kép áll elő. Ebben az áramlásban az Észak-Európát kitöltő hideg levegő meglódul dél felé, azaz Közép-Európa irányába. Végeredményben az addigi zonális alaphelyzet meridionálisba fordul.
Az előrenyomuló hideglevegő déli határán hidegfront mozog majd, viszonylag keskeny felhő és csapadékzónával. Ez várhatóan hétfőn, a késő délutáni, esti órákban éri el országunkat. A front viszonylag lassan mozog dél felé, ezért kedden a nap részében nálunk "vendégeskedik" majd. Ekkor több-kevesebb csapadék valószínű. A front mögött úgy a magasban, mint a talaj közelében jelentősen csökken a hőmérséklet.

SZOMBAT (10. 26.):      Link     Link     Link
Az éjszaka derült, vagy gyengén fátyolfelhős lesz az ég. A hajnali, kora reggeli órákra többfelé képződik köd, elsősorban a Kárpát-medence középső és északnyugati területein. Éjszaka és kora reggel gyenge, változó irányú szélre számíthatunk. Délre a ködök legnagyobb része feloszlik, majd országszerte szinte felhőtlen időnk lesz, sok napsütéssel. Napközben a déli szél a Sopron-Fertő vidéken időnként megélénkül máshol gyenge marad. A Duna vonalától keletre délnyugati lesz a szélirány. Kora reggelre 6-11 fokig csökken a hőmérséklet. Napközben többnyire 20-23 fok várható, de a makacsabbul ködös középső országrészben -a főváros környékét is beleértve- 20 fok alatt maradhat a hőmérséklet.

VASÁRNAP (10.  27.):      Link     Link     Link
Éjszaka és reggel felhőtlen lesz az ég az ország felett, és a szombathoz hasonlóan erősen párás lesz a levegő, hajnalra többfelé képződik köd. Ködre a Dunántúl nyugati felén a legnagyobb az esély, de a középső és északi országrészben is valószínűek ködök. A ködök várhatóan még délelőtt mindenhol feloszlanak, majd általában felhőtlen idő várható. Helyenként azonban a köd megemelkedve sodródó ködfelhőzetet képezhet.
A gyenge déli szél napközben délnyugatira fordul, és északkeleten kissé megélénkül. Kora reggel 6-11 fokot mérünk majd, a magasabban fekvő területeken lesz enyhébb az éjszaka. Napközben a köd feloszlásának függvényében 19-23 fokig melegszik fel a levegő.

HÉTFŐ (10. 28.):     Link     Link       Link
Az éjszaka második felében északnyugat felől növekedni kezd a felhőzet. Előbb magas szintű felhők érkeznek, majd közepes szintű felhők is. Napközben már mindenütt erősen felhős, vagy borult égre nézhetünk fel. Délelőtt még csak az északnyugati, északi határvidéken, később az ország északi felén szórványosan lesz gyenge eső, zápor. Csapadékszünetet követően késő estétől nyugat felől ismét gyenge csapadékzóna húzódik az északnyugati tájak fölé, majd a keddre virradó éjszaka folyamán tovább halad kelet, délkelet felé. Az északnyugatira forduló szél délelőttől mind nagyobb területen megélénkül, a Dunántúlon és északkeleten helyenként megerősödik. Majd estére gyengül a légmozgás. A legalacsonyabb hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű, a felhősebb északnyugati országrészben a magasabb értékekkel. Napközben 11-22 fok lesz. Északnyugaton valószínű a hűvösebb, délkeleten a melegebb idő.

Távolabbi kilátások: a szinoptikai ciklus meridionális fázisának alakulása egyelőre nagyon bizonytalan. A modell-operatívok  erősen instabilak, modellenként és futásonként más és más jövőképet rajzolnak. Az áramlási kép meridionálisba fordulása immár biztosnak tekinthető, a pontos menetrend ellenben 120 órától egyelőre nem állítható fel. A modellösszkép mindazonáltal "kétlövetű" meridionalitást sugall, ismételt teknőképződéssel. 120 óránál Közép-Európára "kenődik" az elsőként kialakult teknő nyugati támasztó anticiklonja. Ezt követően nem a tartós zonalitás visszaállása, hanem ismételt teknőképződés látszik, inkább a kontinens nyugati része felett. Hangsúlyozandó azonban, hogy ez a kimenetel még korántsem biztos.