Míg itthon sárgulnak a levelek, de a hőmérsékleti értékek vénasszonyok nyarát idézik, addig tél szempontjából biztató jel, hogy a tavalyi állapotokhoz hasonlóan most is Grönland északkeleti, északi részei felett alakulgat egy hideg mag.

A folytatásban is az ECM és a GFS is egyetért erősödésével, tartósságával. 
Ez valamelyest felemás hír ez jó lehet USA-nak is és Európának is. 

Ami a augusztus, szeptemberi AO indexeket illeti, idő hiányában fel-fel lapoztam ugyan, hogy némi hasonlóságot és egyezést keressek, kijött valami,de ugy érzem ez az idei év valahogy "nem az igazi".
1987 ősze és 1950 ősze jött ki leginkább.
Előrébb nézegettem a dátumokban és elnézve az eddigi(13-ig) eltelt októberi időszakot a térképeken egyik évszám sem, a most zajló októberi időjárásához illik, ahogy előrébb lapoztam az archívumban.

Vagy még visszább kellene lapozni az időben(nekem)? - hangzana a költői kérdés. laza Vagy egyszerűen ez a fent mondott "nem az igazi" érzés abból fakad, hogy annyira kevés a hideg fent északon, hogy nincs igazából kiélezett hőkontraszt. Magassági áramlás is lomha a mérsékelt övben. 
Érdemben én a GFS féle űrtávlatra ülnék fel ( mint vonatra/lóra ), mert szerintem az áll hozzávetőlegesen közelebb az igazsághoz miszerint hónap végétől lehet számítani markánsabb változásra, addig marad a jó idő. S hogy maga a változás lehűlés mértéke és csapadék miként mutatkozhat meg nos..abban bőven vannak kérdőjelek. Akár ÉK-i Ac alól beszivárgó hűvös légtömegek vagy ebbe a pakliba vígan lehet Azori Ac-ból kialakuló Brit block is. Szóval bármi. Előbb északi zonázás majd behullámzó jet.
De most úgy tűnik egy darabig a kellemes, átlag feletti hőmérsékletű időjárásé a szó hazánkban.